W sobotę, 20 marca 2010 r., uczestniczyliśmy w Wielkopostnym Dniu Skupienia, który odbywał się w Warszawie, w Centrum Franciszkańskim. Istotnym akcentem tego dnia był temat naszego obrazu, jako rodziców, w oczach dziecka. Główny zarys tematu został przedstawiony na wstępnej konferencji rozpoczynającej spotkanie, prowadzonej przez Ojca Ariela. Podczas swojej prezentacji o. Ariel przedstawił nam wyniki ankiety przeprowadzonej wśród swoich uczniów (szkoła podstawowa, gimnazjum oraz technikum ekonomiczne), która dotyczyła min.: potrzeb dzieci zawiązanych z zainteresowaniem rodziców oraz postrzegania przez dzieci postaw rodziców w kontekście wzajemnych relacji. Wyniki ankiety zainteresowały słuchających i zapewne pobudziły do refleksji zwłaszcza tych spośród nas, którzy mają dzieci w wieku badanych uczniów. Po konferencji udaliśmy się na adorację Najświętszego Sakramentu, na której mogliśmy oddać Panu wszystkie nurtujące nas sprawy i uwielbiać Jego dar stworzenia w naszych rodzinach.Rozważaliśmy fragment tekstu Personalistyczna koncepcja wychowania w nauczaniu Jana Pawła II.

Po duchowym oddechu nie zapomnieliśmy też o bardziej przyziemnych potrzebach i udaliśmy się na kawę, herbatę i ciastko. Czas spędzony przy kawie służył także zawiązywaniu wspólnoty i spotkaniom indywidualnym.

Przed Eucharystią, która kończyła nasze wielkopostne spotkanie odbyło się jeszcze bardzo krótkie spotkanie w grupach, na którym dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami związanymi z wychowywaniem dzieci i przekazywaniem im naszej wiary i wartości. W naszej grupie spotkały się małżeństwa o bardzo różnym doświadczeniu: młodzi rodzice rozpoczynające dopiero przygodę z dziećmi, rodzice doświadczający w praktyce codziennej trudów i radości wychowania oraz małżeństwa, które już doczekały się wnuków. Niestety czasu wystarczyło tylko na krótkie dzielenie każdej z par.

Nasze spotkanie zakończyło się Eucharystią, której przewodniczył ojciec Dezyderiusz a koncelebrował ojciec Ariel. Modliliśmy się i dziękowaliśmy za Orędowników naszego Sektora. Podczas Eucharystii zostały także mianowane nowe Pary Pilotujące Basia i Witek Magalscy i Ela i Tomek Rakkowie.

Cieszymy się, że udało nam się wygospodarować te parę godzin w czasie sobotniego zabiegania na spotkanie wspólnotowe. Pomimo, iż jesteśmy młodymi rodzicami – mamy 4 letnią córeczkę i synka (prawdopodobnie), który pojawi się na świecie już niedługo bo w maju – to już teraz zdajemy sobie sprawę z wagi ciążącego na nas obowiązku związanego z wychowaniem dzieci. Większość omawianych kwestii jest dopiero przed nami jednak dobrze uświadomić sobie już dziś, że nasze wysiłki nie będą nic warte jeśli nie oddamy ich Bogu i nie zaufamy Mu w naszych staraniach. Bardzo ubogacają nas doświadczenia innych par, które już mogą spojrzeć na swoje starania z perspektywy czasu i ocenić ich owoce. Ponadto plusem uczestnictwa w takim spotkaniu wspólnotowym jest również możliwość spojrzenia na ruch END w szerszej perspektywie, niż tylko na własną ekipę, choć ten aspekt jakoś wciąż mało z nas dostrzega.

Dziękujemy Bogu. ojcu Arielowi i wszystkim uczestnikom za ten dar spotkania i życzymy wielu łask z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Beata i Darek Chmielewscy

Pliki do pobrania

Prezentacja
Bądźcie więc naśladowcami Boga – konferencja ojca Ariela

Galeria zdjęć