W dniu 20 września 2009 r. w Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania w miasteczku Levoča koło Kežmarku Kartę END przyjęła pierwsza na Słowacji ekipa. W uroczystości tej brały udział również małżeństwa z Polski wraz z Parą Regionu END Polska oraz małżeństwo z ERI – Hervé i Geneviève.

W dniu 19 września 2009 r. małżeństwa ekipy wraz z doradcą duchowym oraz małżeństwem Hervé i Geneviève przyjął biskup pomocniczy diecezji spiskiej Stefan Sěcka. W czasie długiego i ciepłego spotkania małżonkowie rozmawiali o przeżywanej w ich małżeństwie duchowości małżeńskiej, dzielili się doświadczeniami życia w ekipie oraz dawali świadectwo wiary i miłości. Na koniec biskup błogosławił małżonkom i ich doradcy duchowemu oraz podziękował za zaproszenie na spotkanie ekipy.

Ekipę podstawową tworzą cztery małżeństwa, a ich doradcą duchowym jest ojciec Pavlo. Historia tej ekipy sięga roku 2006, kiedy to jedno małżeństwo tej ekipy – Elžbieta i Štefan – uczestniczyło w X Międzynarodowym Zgromadzeniu END w Lourdes. Przybyli oni wtedy do Lourdes, gdzie zapoznali się z Ruchem i zafascynowali się jego charyzmatem oraz osobą ojca założyciela H. Caffarela. Marzenia stworzenia ekipy w Kežmarku ziściły się. Rozpoczął się pilotaż przez małżeństwo z Polski Annę i Romana z Krakowa, którzy przybliżyli im Ruch, wskazali istotę duchowości małżeńskiej oraz zapoznali z Kartą END.

W czasie Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium w dniu uroczystości małżonkowie złożyli przyrzeczenia na wierność Karcie na ręce Pary Regionu END Polska. Natomiast podczas homilii ojciec Pavlo mówił przede wszystkim o Miłości, będącej w centrum każdej ekipy. Tak jak w kole z jego środka rozchodzą się promienie, tak w ekipie Miłość promieniuje na wszystkich jej członków. Natomiast obręcz spajającą koło ojciec Pavlo przyrównał do sakramentów, które są niezbędne w życiu poszczególnych małżeństw.

Wspólne przebywanie z małżeństwami, wspólna modlitwa oraz niekończące się rozmowy w czasie kolacji, śniadania i uroczystego obiadu utwierdziło nas w jednym – małżeństwa pragną żyć dla Chrystusa, w Chrystusie i przez Chrystusa, oddają Mu się bezwarunkowo i pragną Mu służyć bez zastrzeżeń i chcą, aby ich miłość, uświęcona sakramentem małżeństwa była świadectwem wobec ludzi, udowadniającym im, że Chrystus ocalił ich miłość. Aby móc to zrealizować postanowili utworzyć ekipę.

Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania w miasteczku Levoča koło Kežmarku na SłowacjiSanktuarium powstało w XV w. na cześć najsłynniejszej figurki Najświętszej Maryi Panny otoczonej promieniami słonecznymi. Pierwsza nieduża kaplica wspomniana jest już w 1247 r. Dzisiejsza świątynia ma swój początek w 1903 r. Pielgrzymi odwiedzali tę świątynię nawet w czasach komunistycznych.
Sanktuarium góruje nad miastem i jest najpopularniejszym celem pielgrzymek słowackich katolików. W sanktuarium tym 3 lipca 1995 roku Jan Paweł II celebrował mszę świętą, na której zebrało się około 650 tysięcy wiernych.

Galeria zdjęć