Jesteśmy ekipą małżeństw z Bydgoszczy, które chciały w jakiś sposób służyć innym małżeństwom. Dlatego też wpadliśmy na pomysł zorganizowania Adwentowych Rekolekcji dla Małżeństw w dniach od 6 do 8 grudnia 2010 roku.

Tutaj chcemy podzielić się z Wami tym wspaniałym doświadczeniem Bożego prowadzenia i poczucia wspólnoty. Wiedzieliśmy, że rzuciliśmy się na głęboką wodę…. dużo organizacji, czasu, wysiłku należało włożyć aby takie rekolekcje zaplanować i przeprowadzić. Należało dobrze przemyśleć kiedy i gdzie takie 3-dniowe spotkanie zorganizować.

Wiedzieliśmy, że dobrym terminem będą dni poprzedzające Święto Ruchu i dzień proklamowania Karty END – 8 grudnia. Dzięki temu małżeństwa, które wezmą udział w tych rekolekcjach, dowiedzą się o charyzmacie Ruchu END i czym są ekipy małżeństw.

klaryskiNo dobrze… ale gdzie takie rekolekcje przeprowadzić? W tej kwestii nie było żadnych wątpliwości, iż takim pięknym i centralnym miejscem dla Bydgoszczy, będzie tzw. Kościół Klarysek, którym zajmują się Ojcowie Kapucyni. Ta piękna i bardzo przytulna świątynia, gdzie odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i całodzienna posługa spowiednicza jest takim tętniącym miejscem modlitwy w centrum miasta.

Poprosiliśmy Ojców Kapucynów o pomoc w zorganizowaniu tychże rekolekcji i przy tej okazji składamy bardzo serdeczne podziękowania Ojcu Gwardianowi Kazimierzowi za zgodę i otwartość serca dla małżeństw END. Jako rekolekcjonistę poprosiliśmy także Ojca kapucyna – br. Piotra Zajączkowskiego z Białej Podlaskiej.

“Ale mi dałeś prezent, Boże! czyli współmałżonek darem od Boga?” to główny temat 3-dniowych rekolekcji.

banerJak już wszystko było ustalone, należało ogłosić i zaprosić małżeństwa na te rekolekcje. Stworzyliśmy specjalny baner wiszący przy najbardziej ruchliwej ulicy w Bydgoszczy oraz plakaty z komunikatami, które ekipa małżeństw dwa tygodnie przed rekolekcjami rozwiozła do największych parafii Bydgoszczy. Także wszyscy modlili się aby te rekolekcje przyniosły konkretny owoc.

scholaDo odpowiedniej oprawy liturgicznej rekolekcji poprosiliśmy o pomoc scholę śpiewającą przy Kościele Klarysek. Kochani! bardzo Wam dziękujemy za wspólny udział!!!

Pierwszy dzień: Dałeś mi wyzwanie, czyli dlaczego jest coraz gorzej?
Rozpoczęliśmy o 18.00 Adoracją Najświętszego Sakramentu oraz w ciszy puszczaną prezentacją pod tytułem: “Czym jest Ruch Equipes Notre-Dame?”. Następnie Eucharystia z nauką rekolekcyjną…. kościół pełny ludzi.. małżeństwa, młodzi, starsi… Po wszystkim podchodzą do nas osoby i pytają o to czym jest Ruch END, ekipa….

Drugi dzień: Jesteś tajemnicą, czyli nosimy w sobie zagadkę?
Tak jak pierwszego dnia: adoracja połączona z prezentacją o życiu ks. Henri Caffarela. Potem Eucharystia + nauka rekolekcyjna. Na koniec puszczamy film o Ks. Caffarelu.

Trzeci dzień: 8 grudnia – Święto Karty ENDPoznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem?
Tego ostatniego dnia rekolekcji wyświetlamy sentencje, myśli ks. Henri Caffarela o modlitwie i małżeństwie.
Nauka rekolekcjonisty – czy dostrzegamy, że nasz małżonek może wiele powiedzieć o nas samych?
Na koniec rekolekcji z racji Święta Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej – wraz ze scholą – śpiewamy na stojąco na cześć Matki Bożej – piękny Hymn pochodzący z tradycji wschodniej – Akatyst.

Kochani! To były wspaniałe trzy dni…. dużo śpiewu, modlitwy, wyciszenia i refleksji o małżeństwie.

A tydzień po rekolekcjach, podeszło do nas małżeństwo, które chce rozwijać się w ekipie małżeństw!

Boże, dzięki Ci!

P.S. Za rok kolejne Adwentowe Rekolekcje dla Małżeństw!!!

Materiały do wykorzystania

Czym jest Ruch Equipes Notre-Dame? – prezentacja_END_rekolekcje

Ks. Henri Caffarel – prezentacja_CAFFAREL_rekolekcje

Myśli ks. Henri Caffarela – prezentacja_8grudnia_rekolekcje

Galeria zdjęć