W czasopiśmie „Przewodnik Katolicki Metropolii Poznańskiej” ukazał się 18 grudnia 2016 roku artykuł poświęcony ruchowi Equipes Notre-Dame. Poniżej zamieszczamy treść artykułu.

Stawiają Boga w centrum swojej miłości małżeńskiej, a pomaga im w tym ruch Equipes Notre-Dame, który świętuje właśnie 15-lecie swojego istnienia w Polsce.

Podstawą ruchu jest Karta, którą proklamowano 69 lat temu, 8 grudnia w Paryżu. Jej twórcą jest założyciel Equipes Notre-Dame (END) sługa Boży ks. Henri Caffarel. Należące do ruchu małżeństwa z naszej archidiecezji obchodziły tzw. Święto Karty w bliskości rocznicy tego wydarzenia, 11 grudnia. Spotkały się one w parafii w Tarnowie Podgórnym, gdzie działa jedna z ekip skupiających małżonków.
Wspólne świętowanie było też okazją do uroczystego przyjęcia Karty przez 11 nowych małżeństw wstępujących po kilkunastomiesięcznym przygotowaniu do tego ruchu. – Karta to dar, który przyjmujecie, a który daje wam Kościół, by wasze życie było lepsze, bardziej „doprawione”. Staje się ono wtedy dla innych małżeństw jeszcze lepszym świadectwem i źródłem nadziei – zauważył ks. Adam Prozorowski, miejscowy proboszcz, a jednocześnie doradca duchowy tarnowskiej ekipy. Jak zaznaczają z kolei Anna i Jerzy Kolbuszowie, para odpowiedzialna Sektora Wielkopolskiego, przyjęcie Karty i wejście do wspólnoty nie jest celem samym w sobie. – To dla małżonków punkt wyjściowy. Odtąd, zawierzając codziennie swoje wspólne życie Jezusowi i Maryi, iść będą drogą do świętości razem z tysiącami małżeństw na całym świecie, wspierani ich codzienną modlitwą – podkreślają.
– To, co się dzieje w waszym ruchu, waszych ekipach, waszych małżeństwach jest bardzo ważne dla wspólnoty Kościoła, dla całej naszej archidiecezji, bowiem promieniuje na nas wszystkich – przyznał bp Damian Bryl przewodniczący Mszy św. w Tarnowie Podgórnym. – Wasze świadectwo jest bardzo ważne, gdyż wiele małżeństw przeżywa trudności, a wielu młodych neguje wartość sakramentalnego małżeństwa. Jako duszpasterze chcemy też razem z wami szukać nowego języka, który pozwoli nie tylko pokazać młodym piękno życia małżeńskiego, ale również do takiego życia ich zaprosić – przekonywał biskup. Zachęcił też małżonków, by nie tracili pragnienia wzrastania w świętości i wspólnej troski o swoje życie małżeńskie.
Wśród nowych małżeństw, które przyłączyły się do ruchu, są m.in. cztery z nowo zawiązanej ekipy z parafii w poznańskich Krzesinach. – Nasz proboszcz, ks. Antoni Klupczyński, czuł potrzebę stworzenia, obok innych wspólnot, także wspólnoty formacyjnej dla małżeństw, która będzie w parafii świadectwem – wyjaśniają Magda i Wojtek Kozielczykowie, małżonkowie z 15-letnim stażem. – Na początku zastanawialiśmy się, czy pasujemy do tego ruchu, czy jest on nam potrzebny. Kiedy jednak zaczęliśmy go poznawać, z każdym comiesięcznym spotkaniem stwierdzaliśmy, że coraz bardziej oczekujemy kolejnego. One pomagają nam w naszej małżeńskiej codzienności, po prostu dają silę – wyznają Magda i Wojtek, dodając, że zależy im także na tym, aby jako małżonkowie i rodzice byli dobrym świadectwem wobec własnych córek: 12-letniej Marysi, 10-letniej Zosi i 5-let- niej Helenki. ■

Błażej Tobolski

Przewodnik Katolicki Metropolia Poznańska nr 51

Przyjmując Kartę Ruchu nowe małżeństwa otrzymały też m.in. zapalone świece jako znak obecności Chrystusa w ich małżeństwach; za ambonką pierwsze od lewej małżeństwo – Magda i Wojtek Kozielczykowie z córkami