Dnia 17 października, w Pliszczynie pod Lublinem, w domu zakonnym księży Sercanów, odbył się dzień skupienia dla Par Odpowiedzialnych. Gospodarzem miejsca był ksiądz Henryk Lachur, któremu serdecznie dziękujemy. W spotkaniu uczestniczyły Pary Odpowiedzialne z Lublina i z Warszawy. Z powodu złej pogody, niestety, nie przyjechały wszystkie pary. Obecnym serdecznie dziękujemy. Na spotkaniu omawialiśmy rolę i zadania Pary Odpowiedzialnej, oraz jak powinno przebiegać spotkanie. Opieraliśmy się na Karcie END, Przewodniku oraz na podręczniku dla Par Odpowiedzialnych. Małżeństwa chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, radościami i trudnościami. Cieszymy się, że nowo powołane Pary mogły korzystać z doświadczenia starszych. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział.

Marzenka i Michał Mamczarz

Świadectwo

Tegoroczne spotkanie dla Par Odpowiedzialnych odbyło się 17 października w Pliszczynie pod Lublinem, w domu zakonnym Księży Sercanów. Gościł nas tam ksiądz Henryk Lachur, Doradca Duchowy jednej z ekip lubelskich. W spotkaniu uczestniczyło 7 par (łącznie z Parą Odpowiedzialną naszego Sektora) i oczywiście ksiądz Henryk.

Spotkanie rozpoczęliśmy krótkim przedstawieniem się, a następnie dzieliliśmy się uczuciami jakie nam towarzyszyły, kiedy dowiedzieliśmy się, że w tym roku będziemy pełnili posługę Pary Odpowiedzialnej w naszych ekipach. Jak to bywa odczucia męża i żony zazwyczaj się różniły, jednak wszyscy chyba podobnie czuliśmy, że sami z siebie nie nadajemy się, aby pełnić tę posługę, jednak wierzymy, że Pan dając nam to zadanie na ten rok, da też potrzebne nam łaski. Jest to na pewno dla nas szczególna szansa bliższego poznania Ruchu, jego zasad, charyzmatu, a także zaproszenie do większej modlitwy i bliskości z Panem i oczywiście głębszego zjednoczenia w małżeństwie.

Drugim punktem naszego wspólnego dnia była Adoracja i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Osobiście bardzo cieszyliśmy się tą możliwością „chwili spokojnej modlitwy” przed Panem. Była ona chwilą oddechu od codziennej bieganiny, obowiązków domowych i pozwoliła bardziej się przed sobą otworzyć również w wymiarze duchowym.

Następnym punktem było dzielenie dotyczące realizacji zadań Pary Odpowiedzialnej w zakresie animacji naszych ekip i wspólnego podejmowania odpowiedzialności za powierzone zadania. Dzielenie poprzedziła krótka konferencja Michała Mamczarza odnośnie tego jaka postawa powinna charakteryzować Parę Odpowiedzialną i jakie są jej zadania. Ta krótka konferencja pomogła nam bardziej zrozumieć w jakim duchu mamy podejmować naszą posługę, jaką rolę odgrywa kapłan – Doradca Duchowy, a jaką Para Łącznikowa.

Szczytem naszego spotkania była wspólna Eucharystia, którą sprawował dla nas ojciec Henryk, ubogacając nas również swoim słowem płynącym z wieloletniego doświadczenia kapłana, który towarzyszy małżeństwom, na drodze do świętości.

Następnie wszyscy ochoczo udaliśmy się na pyszny obiad, który przygotowały dla nas panie posługujące u księży Sercanów. W czasie posiłku ojciec Henryk dzielił się z nami różnymi opowieściami z prowadzonych dla młodzieży rekolekcji i wyjazdów.

Z sytymi brzuszkami udaliśmy się na ostatnią już część naszego wspólnego dnia. Była to konferencja Marzenki M. odnośnie konkretów spotkania: jak powinno wyglądać, czego ma dotyczyć dzielenie w poszczególnych częściach i kilka praktycznych sposobów jak radzić sobie z mogącymi powstać trudnościami. Po konferencji dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami z przygotowywania się do spotkania oraz jak wyglądają poszczególne elementy spotkania w naszej ekipie.

My osobiście bardzo cieszyliśmy się z tego wspólnego dnia, z tego, że mogliśmy poznać nowe małżeństwa z naszego Ruchu, posłuchać jak inne ekipy żyją, jak sobie radzą z różnymi sytuacjami, jak wyglądają ich kontakty poza spotkaniami. Bardzo ubogaciła nas osoba ojca Henryka, który z otwartym sercem nas u siebie gościł. Dziękujemy też Marzence i Michałowi, którzy przygotowali i poprowadzili dla nas ten dzień, za ich modlitwę i doświadczenie, którym się z nami dzielili.

Mamy nadzieję, że to co usłyszeliśmy pomoże nam lepiej wypełnić naszą posługę Pary Odpowiedzialnej, a to się okaże dopiero “w praniu”. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji par odpowiedzialnych, aby wielkodusznie i z pomocą Ducha Świętego wypełniały powierzone im zadnia.

Daria i Bartosz Hałaczkiewicz
Sektor Mazowiecki Warszawa

Galeria zdjęć