Pierwsze spotkanie ekipy odbyło się w Paryżu, dnia 25 lutego 1939 roku u państwa Pierre’a i Rozen de Montjamont, na ulicy Champs-de-Mars, pod numerem 33.Jej członkami byli: ksiądz Henri Caffarel, Gerard i Madelaine d’Heilly, Michel i Ginette Huet, Frederic i Marie-Francoise de La Chapelle, Pierre i Rozenn de Montjamont. Małżeństwa te nie chciały przeżywać swojej miłości w oddzieleniu od wiary.

My dziś pragniemy tego samego, choć jeszcze bardziej potrzebujemy dzięki wierze, stawiając Chrystusa w centrum naszych rodzin, odnajdywać ciągle miłość i przeżywać ją nieustannie. Dlatego postanowiliśmy spróbować tego co proponuje małżeństwom ruch Equipes Notre-Dame.

Przez rok albo dłużej jako nowe ekipy małżeństw z Augustowa, Suwałk, Kołak Kościelnych i Somianki, poznawaliśmy, dzięki Parom Pilotującym, wspólnotę i to co proponuje. Nadszedł czas na podsumowanie i decyzję o wstąpieniu do ruchu, czemu służył przygotowany specjalnie dla nas Dzień Skupienia.Spotkanie miało miejsce 02 września 2017 r. w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Łomży. Prowadziła je Para Sektora Podlaskiego: Wiesia i Krzysiek Staniszewscy. Towarzyszyły im również inne małżeństwa, pełniące posługę par łącznikowych oraz pilotujących, które przyczyniały się do poznawania Wspólnoty END w czasie okresu próbnego, oraz doradca duchowy ekipy Sektora Podlaskiego: ks. Robert Szulencki. Gospodarzem, któremu bardzo dziękujemy za gościnność, był ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii.

Rozpoczęliśmy od zawiązania wspólnoty modlitwą i przedstawienia się wszystkich małżeństw. Głodni i spragnieni mogli skorzystać z przygotowanego wcześniej poczęstunku. Kawa, herbata, ciasta i owoce smakowały wyśmienicie.

Najważniejszą częścią naszego spotkania była wspólna Msza św., którą celebrował ks. Robert Szulencki. W homilii nawiązał do Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 25, 14-30) zachęcając małżeństwa do pracy i służby, aby pomnażały otrzymane od Pana talenty i nie bały się stanąć w przyszłości przed Jego obliczem z dumą i radością.

Po Eucharystii obejrzeliśmy film dokumentalny pt.: „Ktoś obok nas-Sługa Boży Henri Caffarel- życie i dzieła”. Mogliśmy przyjrzeć się dokładnie założycielowi END, apostołowi spotkania z Chrystusem. Doświadczyliśmy również, w projekcji, spotkania z pięknymi małżeństwami, które przez dziesięciolecia rozwijały się przy wspólnocie. Jeszcze raz mogliśmy zastanowić się nad charyzmatem całego ruchu, nad trudną ale konkretną drogą, której niejako skutkiem ubocznym może być piękna miłość małżeńska odzwierciedlająca miłość Bożą.

Kolejnym etapem dnia było omówienie roli kapłana w ekipie przez ks. Roberta. Następnie zjedliśmy obiad. Posileni mogliśmy zmierzyć się z kolejnym zadaniem, czyli spotkaniem w małych grupach i podzieleniem się naszymi sukcesami i trudami w realizacji Konkretnych Punktów Wysiłku w czasie trwania Pilotażu. Po spotkaniach w grupach małżeńskich przyszedł czas na prezentację medialną Ruchu END, którą przygotowała Para Sektora Podlaskiego. Radość sprawiła nam informacja o tym, że Super Region Polska jest obszarem o najszybciej tworzącej się liczbie nowych ekip.

Wielką niespodzianką było pojawienie się JE ks.bp Tadeusza Bronakowskiego, który skierował do nas życzliwe słowo i szczodrze pobłogosławił całej wspólnocie. Na koniec chcieliśmy jeszcze podziękować Panu Bogu i Maryi za spotkanie. Wybrzmiał Magnificat. Choć zmęczeni, jednak pełni nadziei, opuściliśmy to gościnne miejsce wiedząc, że podczas kolejnego naszego spotkania, w czasie Eucharystii poprosimy o przyjęcie do Equipes Notre-Dame. Mamy nadzieję, że ziszczą się słowa naszego założyciela, wypowiedziane w Rzymie 1959 roku: „Nie ma obawy, że takie małżeństwo stanie się rodzajem getta, w którym ludzie zamykają się przed przeciwnościami tego świata. W takim małżeństwie odnawiają swe siły w nieustannej miłości, modlitwie i wypoczynku, aby wrócić z nowym zapałem do wielkich dzieł ludzkich „jako słudzy Boga, przyjaciele ludzi”.

Chwała Panu!!!

Maja i Artur Płońscy z nowej ekipy w Suwałkach

Foto: Krzysztof Pęski