Rekolekcje

Wtedy Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: “Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno.”
Mk 6, 30-32

Jezus zaprasza nas do tego, aby pozostać z Nim sam na sam, a jednak w towarzystwie innych Jego uczniów. Wydaje się to sprzeczne, ale w rzeczywistości nie ma w tym sprzeczności. Atmosfera pokoju podczas rekolekcji jest czymś, co Bóg nam daje pod warunkiem, że my ze swej strony mamy wolę zatrzymać się i wyciszyć. W takim sensie, obecność innych ludzi na rekolekcjach może być katalizatorem, który pomoże nam doświadczyć obecności Boga.
Podobnie jak Apostołowie, którzy udali się nad jezioro, aby popłynąć w ustronne miejsce, tak i my potrzebujemy oddalić się fizycznie od naszego środowiska rodzinnego. Z tych względów rekolekcje są organizowane jako wyjazdowe, w spokojnym miejscu.

Rekolekcje Equipes Notre-Dame są rekolekcjami otwartymi. Oznacza to dostępność rekolekcji dla wszystkich małżeństw chrześcijańskich. Zapraszamy wszystkie małżeństwa, które chcą pogłębić swoją duchowość małżeńską poprzez uczestnictwo w Eucharystii, modlitwę, rozważania i pracę intelektualną nad wybranymi zagadnieniami oraz budowanie wspólnoty chrześcijańskiej.

Terminarz rekolekcji dla małżeństw na rok formacyjny 2019/2020

11-13 X 2019  Wyszków
(woj. mazowieckie)
“Ave Maria gratia plena” Łk 1,28
Pełnia łaski w Jezusie Eucharystycznym
Ks.Krzysztof Małachowski

   Bóg w winnicy Pańskiej, chce mieć robotników rozpalonych ogniem Ducha  Świętego, których trafił piorun miłości Bożej. Zgłoś się do roboty. Jezus chce Ciebie zatrzymać i utrzymać w trwałej adoracji Swojego Eucharystycznego Serca.
Trwaj !  
Polska jest polem bitwy o „Łaskę i Prawdę” J 1, 17 – jesteś na pierwszej linii tego frontu. Odwagi !

Rekolekcje bez obecności dzieci
( również niemowlaków)
 wolne miejsca
8-10 XI 2019 Kluczbork
(woj. opolskie)
„MAGNIFICAT”
Małgorzata i Joachim Grzonka
Ks. Gabriel Pisarek SCJ

Razem z Maryją pragniemy wielbić Pana i jednocześnie pogłębić naszą więź z Maryją , „bo nie ma lepszego przewodnika w drodze do Boga niż Jego Matka” /O.Caffarel/. Pragniemy rozważać słowa codziennej modlitwy małżeństw Equipes Notre Dame, aby jeszcze lepiej żyć według wskazań Maryi, oddać Jej całkowicie swoje życie, „abyśmy utworzyli silną wspólnotę i prosili Ją, by uczyniła nasze dusze i nasze serca na swój obraz, aby w nas Pan mógł rozszerzać swoje Królestwo a wszystkie  ekipy, były <katedrą chwały naszej Pani>” /O.Caffarel/
Małgorzata i Joachim Grzonka – jesteśmy małżeństwem od 40 lat. W ruchu Equipes Notre Dame trwamy od początku jego obecności w Polsce.
Rekolekcje z dziećmi do lat 3 pozostającymi pod opieką rodziców (bez obecności dzieci powyżej 3 lat) wolne miejsca
15-17 XI 2019 Gniezno
(woj. wielkopolskie)
Moc przebaczenia
Ks. Radosław Radek MSF
https://youtu.be/043vuBXLxlE
Rekolekcje z dziećmi do lat 3 pozostającymi pod opieką rodziców (bez obecności dzieci powyżej 3 lat) wolne miejsca
22-24 XI
2019
Pniewy
(woj. wielkopolskie)
Gody Baranka
Monika i Marcin Gajda
https://youtu.be/GnPX4slC0MI
Rekolekcje bez obecności dzieci
( również niemowlaków)
wolne miejsca
31 I – 2 II
2020
Ołtarzew
(woj. mazowieckie)
Modlitwa małżeńska
Marzena i Michał Mamczarz

Po co Bogu modlitwa małżeńska? Przecież chodzimy do Kościoła, czytamy Pismo Święte, często modlimy się, nawet z dziećmi, odmawiamy różaniec, koronkę… Jedna modlitwa więcej czy mniej – jakież to ma znaczenie?
Czas tych rekolekcji ma nam pomóc znaleźć odpowiedź na te wątpliwości.Nie taką oficjalną, podręcznikową, ale osobistą, która rodzi się w poszukiwaniu, dyskusji, dialogu, medytacji i modlitwie. Chcemy by był to czas przeżywania
i odkrywania, dwa dni na spotkanie z Bogiem i małżonkiem.

Nazywamy się Marzenka i Michał Mamczarz.
Od trzydziestu dwóch lat jesteśmy małżeństwem.
W Ruchu END jesteśmy od początku jego obecności w Polsce.

Rekolekcje bez obecności dzieci
( również niemowlaków)
wolne miejsca
7-9 II 2020 Pniewy
(woj. wielkopolskie)
Piękno modlitwy małżeńskiej
Mieczysław Guzewicz
https://youtu.be/Evqp19MAIL4
Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca
14-16 II 2020  Zaniemyśl
(woj. wielkopolskie)
Odrodzić się na nowo
Ks.Przemysław Kompf
Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca 
14-16 II 2020 Woźniaków
(woj.kujawsko-pomorskie)
Reguła życia
Helena i Paweł Kukołowicz
Ks.Rafał Czerniejewski
Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca
21-23 II 2020 Licheń
(woj. wielkopolskie)
Modlitwa małżonków
Hanna i Jerzy Matuszkowie;
O.Roman Hernoga
Rekolekcje z dziećmi do lat 3 pozostającymi pod opieką rodziców
(bez obecności dzieci powyżej 3 lat)
wolne miejsca
20-22 III 2020 Ołtarzew
(woj. mazowieckie)
Bądźcie doskonali, ale po Bożemu
O.Dariusz Piórkowski SJ

Gdy słyszymy wezwanie Jezusa: „Bądźcie więc wy doskonali jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 48), może się w nas pojawić zmieszanie albo przerażenie. Czasem reakcja ta wypływa z wpojonego przez kulturę, wychowanie i religijną formację fałszywego wyobrażenia o świętości. Czasem z zamienienia Dobrej Nowiny na zbiór dobrych rad, czyli kościelnego moralizmu. Czasem z pokornego uznania, że sami nie jesteśmy w stanie upodobnić się do Ojca.

Podczas rekolekcji spróbujemy się przyjrzeć, na czym rzeczywiście polega chrześcijańska doskonałość. Kim mamy się stać jako chrześcijanie, także wtedy, gdy idziemy drogą powołania małżeńskiego i rodzinnego. Jezus mówi najpierw: “Przyjdźcie do mnie wszyscy, a Ja was pokrzepię”. Dopiero później: “Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode mnie”. Chrześcijaństwo jest najpierw zanurzeniem w rzece życia, a następnie drogą i kwitnącym ogrodem. Najpierw jest darem, potem zadaniem.

Dariusz Piórkowski SJ− ur. 1976, jezuita, duszpasterz, rekolekcjonista. Były dyrektor Wydawnictwa WAM. Współpracuje z grupą „Małżeńskie drogi”, prowadząc rekolekcje dla małżeństw i narzeczonych. Obecnie udziela rekolekcji ignacjańskich w domu rekolekcyjnym w Zakopanem.Autor publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii, m.inO duchowości z krwi i kości, Książeczka o miłosierdziu, Spodziewaj się Dobra, Nie musisz być doskonały. Publikuje w „Życiu Duchowym”, „W Drodze” i na portalu DEON.pl.

Rekolekcje bez obecności dzieci (również niemowlaków) wolne miejsca
20-22 III 2020 Sobieszewo
(woj. pomorskie)
Lectio divina
Ks. Łukasz Idem
Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca
27-29 III 2020 Skomielna Czarna
(woj.małopolskie)
Nie bój się kochać
O.Tomasz Grabiec, Kapucyn

Cud w Kanie Galilejskie to coś więcej niż przemiana wody w wino. Ewangelia wg św. Jana staje się okazja, by inaczej spojrzeć na małżeństwo i proces wzajemnego uświęcenia małżonków. Podczas rekolekcji będziemy chcieli zsynchronizować nasze zegarki, aby być gotowymi na godzinę Jezusa.

o. Tomasz Grabiec-kapucyn, rekolekcjonista, duszpasterz rodzin, prowadzi warsztaty z komunikacji uczuć, pasjonat i przewodnik w Ziemi świętej, zajmuje się pastoralną analizą katechez przedmałżeńskich, koordynator programu pomocowego pomagamy innym, aktualnie: duszpasterz akademicki we Wrocławiu
Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca
3-5 IV 2020 Krzydlina Mała
(woj. dolnośląskie)
Małżeństwo – projekt na całe życie
Katarzyna i Marek Rymsza
Ks. Wojciech Sadłoń SAC

Rekolekcje skierowane do małżonków, którzy na swój związek gotowi są spojrzeć jak na najważniejszy projekt życiowy do zrealizowania lub w trakcie realizacji. To zaproszenie w pierwszej kolejności do pokolenia młodszego, bardziej przywykłego do myślenia kategoriami „kultury projektowej”. Zapraszamy jednak także małżeństwa z dłuższym stażem, które przeszły spory odcinek wspólnej drogi życiowej, a chciałyby swój związek ożywić, ponownie odkrywając  pierwotny zamysł Boga odnośnie małżeństwa – ich małżeństwa. Małżeństwo  z ewangelicznej  perspektywy zawsze jest bowiem bardziej przed nami niż za nami. To wspólna droga do Boga, którego nie da się raz na zawsze „zlokalizować” przez ustalenie „współrzędnych GPS” ; zamiast tego trzeba namierzać punkty dojścia dla kolejnych etapów tej drogi i te etapy wspólnie planować i dobrze organizować.

Ks.  Wojciech Sadłoń –  pallotyn, teolog, socjolog, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Posługuje na rzecz Ruchu END, Rodziny Rodzin, opiekun pallotyńskiego akademika studenckiego.
Katarzyna i Marek Rymsza – małżeństwo z 30-to letnim stażem, 3 dzieci, Marek –   socjolog, pracownik naukowy i nauczyciel akademicki, Katarzyna – nauczycielka j. angielskiego w szkole średniej. W Ruchu END od 16 lat.
Od 5 lat prowadzą  we troje rekolekcje dotyczące chrześcijańskiej duchowości małżeńskiej.

Z opieką nad dziećmi wolne miejsca
3-5 IV 2020 Kluczbork
(woj. opolskie)
„BÓG WZYWA NA <WYSPĘ MILCZENIA>” – Rekolekcje w ciszy
Ks. Gabriel Pisarek

Cisza widzi Boga w ciągłej adoracji, we wzroku, który nigdy nie gubi osób: człowieka i Boga, lecz pomaga im być bliżej. Jest to podjęcie próby naśladowania Chrystusa na samotności pustynnej z Ojcem, w atmosferze modlitwy i milczenia, czasie wolnym od rozmów z innymi. To swoista wyprawa przez “nieznane” dla człowieka w kierunku Boga.  Bóg zaprasza, aby Go odnaleźć w ciszy, podczas tych kilkudziesięciu godzin samotności.
Rekolekcje bez obecności dzieci
( również niemowlaków)
wolne miejsca
17-19 IV 2020 Łukęcin
(woj. zachodniopomorskie)
Panie naucz nas modlić się – Łk 11,1 -13
Ks. Krzysztof Bartoszewski

Po modlitwie Jezusa, jeden z uczniów prosi: Panie, naucz nas modlić się (Łk 11, 1). W odpowiedzi Jezus przekazał uczniom modlitwę, powtarzaną odtąd codziennie na całym świecie: “Ojcze nasz”.

Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca
24-26 IV 2020 Chludowo
(woj. wielkopolskie)
Zasiądźmy razem – Aby kochać bardziej
Lucyna i Krzysztof Wysoccy
Ks. Wojciech Zyśk

Na rekolekcje zapraszamy  Małżeństwa, które pragną wzrastać w miłości małżeńskiej, które chcą kochać bardziej Boga i bliźniego. Ich celem jest odkrywanie bogactwa charyzmatu END zawartego w Obowiązku Zasiadania. Wspólnie zastanowimy się dlaczego go praktykować, jak wielkie owoce przynosi, dlaczego napotykamy trudności i jak je przezwyciężać.

Nazywamy się Lucyna i Krzysztof Wysoccy jesteśmy małżeństwem od 34 lat.  W Ekipach jesteśmy od początku ich zaistnienia w Polsce. Duchowość małżeńska, jej odkrywanie i przeżywanie jest dla nas wielkim darem, którym pragniemy się dzielić.

Rekolekcje z opieką nad dziećmi wolne miejsca
8-10 V 2020 Kluczbork
(woj. opolskie)
Zasiądźmy razem – Aby kochać bardziej
Lucyna i Krzysztof Wysoccy
Ks. Gabriel Pisarek

Na rekolekcje zapraszamy  Małżeństwa, które pragną wzrastać w miłości małżeńskiej, które chcą kochać bardziej Boga i bliźniego. Ich celem jest odkrywanie bogactwa charyzmatu END zawartego w Obowiązku Zasiadania. Wspólnie zastanowimy się dlaczego go praktykować, jak wielkie owoce przynosi, dlaczego napotykamy trudności i jak je przezwyciężać.

Nazywamy się Lucyna i Krzysztof Wysoccy jesteśmy małżeństwem od 34 lat.  W Ekipach jesteśmy od początku ich zaistnienia w Polsce. Duchowość małżeńska, jej odkrywanie i przeżywanie jest dla nas wielkim darem, którym pragniemy się dzielić.

Rekolekcje bez obecności dzieci
( również niemowlaków)
wolne miejsca

Zgłoszenie na rekolekcje


Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

 • Potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia przez formularz jest wysłanie automatycznego maila na podaną w formularzu skrzynkę poczty e-mail. Brak takiego maila prawdopodobnie oznacza niezafunkcjonowanie formularza. Proponujemy wówczas ponowić próbę dokładnie wypełniając pola wraz z zaznaczeniem zgody na przetwarzanie danych. W ostateczności prosimy o kontakt mailowy na skrzynkę rekolekcje@end.org.pl .
 • Zaliczka za rekolekcje weekendowe wynosi 200 zł za małżeństwo i 40 zł za każde zgłoszone dziecko powyżej 2 roku życia.
 •  Zaliczkę należy wpłacić na konto:
  FUNDACJA EQUIPES NOTRE DAME POLSKA 62-023 Gądki, Robakowo ul. Polna 19
  Nr konta: 73 1750 0012 0000 0000 2698 1085
  W polu “przelew tytułem…” koniecznie wpisać tylko IMIONA i NAZWISKO  uczestników,  oraz TERMIN i MIEJSCE rekolekcji. Z przyczyn formalnych niezgodność ze wzorem może skutkować koniecznością zwrotu wpłaty.
 • Rezerwacja miejsca wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego i wpłacenia zaliczki najpóźniej w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia rejestracji. Spełnienie łącznie tych dwóch warunków jest traktowane jako zgłoszenie! W przypadku braku wpłaty zaliczki w wymaganym terminie zgłoszenie zostaje automatycznie anulowane.
 • Nie później niż 2 tygodnie przed datą rozpoczęcia rekolekcji uczestnicy otrzymają informacje dodatkowe o rekolekcjach (plan dojazdu, co zabrać ze sobą itp.) mailem na adres podany przy zgłoszeniu na rekolekcje.
 • Rekolekcje rozpoczynają się zawsze w pierwszym dniu o godz.18.00 (rejestracja w ośrodku zazwyczaj możliwa jest od godz.17:00), a kończą ostatniego dnia około godz. 15.00. O wszelkich odstępstwach od tej zasady uczestnicy będą poinformowani w odpowiednim czasie.
 • W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w rekolekcjach zaliczka nie podlega zwrotowi! Istnieje możliwość przeniesienia zaliczki na inne małżeństwo (dotychczas nie zgłoszone), które zgłaszający wskaże organizatorowi. Aby tak się stało musi wpłynąć do organizatora zgłoszenie nowego małżeństwa z adnotacją o przeniesieniu zaliczki (w polu: UWAGI).
 • W przypadku, gdy nie ma już wolnych miejsc na poszczególny termin, istnieje możliwość wpisania się na listę rezerwową, gdyż zdarzają się przypadki rezygnacji z rekolekcji. Wpisu dokonujemy tak samo, jak w przypadku zgłoszenia wpisując w pole “Uwagi” adnotację: “Zgłoszenia na listę rezerwową”. W tym przypadku wpłacona zaliczka, gdy mimo wszystko nie znajdą się wolne miejsca, zostanie zwrócona.
 • W przypadku gdy na miesiąc przed terminem rekolekcji brak jest odpowiedniej ilości zgłoszeń, organizator odwołuje rekolekcje, o czym powiadamia zainteresowanych i zwraca wpłacone zaliczki.

We wszelkich sprawach związanych z rekolekcjami proszę kontaktować się  e-mailem: rekolekcje@end.org.pl