MB

W dniach od 11 do 17 lipca 2015 roku w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie po raz kolejny odbyły się letnie rekolekcje zorganizowane przez Ruch Equipes Notre-Dame. Tematem była rola uczuć w budowaniu więzi z dziećmi.

Gietrzwałd, to miasto położone na historycznej granicy Warmii i Mazur w połowie drogi między Ostródą a Olsztynem nad rzeką Giłwą. Położone jest tam jedno z najstarszych sanktuariów Maryjnych. Słynące łaskami jeszcze zanim zaczęły się tam objawienia w XIX wieku.

Gospodarzami mieli być ponownie Hania i Kazik Brezowie, ale w niedługi czas przed rekolekcjami Bóg obdarzył ich kolejnymi wnukami, dlatego bez wahania powierzyli funkcje gospodarzy Wiesi i Krzysiowi Staniszewskim, którzy z całego serca czuwali we dnie i w nocy nad tym, aby każdy się tam czuł dobrze. Z doskonałym zaangażowaniem animowali życie na rekolekcjach nie tylko podczas modlitwy i Eucharystii, ale również podczas pogodnych wieczorów i poza nimi.

O kolejnych ćwiczeniach było już wiadomo, podczas ubiegłorocznych rekolekcji w Łukęcinie. To już, naszym zdaniem, stało się tradycją, że tematyką związana z wychowaniem i rozwojem dzieci i młodzieży na bazie wartości chrześcijańskich w naszym ruchu zajmuje się Halinka Czerwińska. Po raz kolejny (już trzeci rok z rzędu) odpowiada z otwartością na zaproszenie END do prowadzenia warsztatów dla rodziców.

Zajęcia prowadziła w sposób zachęcający do przemyśleń, a może przede wszystkim wzbudzający ciekawość rodziców do wprowadzania zmian. Zmotywowani rodzice niejednokrotnie przekonywali się, że zasady Halinki niezwłocznie dawały zaskakujące rezultaty – często poprawiając relacje z dziećmi poprzez wyeliminowanie błędów wychowawczych.

Małżonkowie byli podzieleni na dwie grupy. W ten sposób mogli spędzić czas z rodziną przed lub po południu. W czasie zajęć opieką nad pociechami zajmowały się dzieci Halinki oraz grupa młodzieży, która przyjechała z księdzem Marcinem Kwiatkowskim. Ks. Marcin zgodził się pełnić rolę Ojca duchownego rekolekcji i wygłosił kilka konferencji na temat roli Jezusa jako nauczyciela na podstawie Ewangelii. Dopełnieniem rozwoju duchowego małżonków były świadectwa Wiesi i Krzysia oraz Beatki i Marcina Pińkowskich – Pary Sektora Mazowieckiego.

Rekolekcje były tradycyjnie otwarte, dlatego wzięli w nich udział małżonkowie z niemalże całej Polski z różnym stażem małżeńskim skupieni w Ekipach, a także w innych ruchach oraz nieformujący się w żadnym ruchu. Zwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu było wypełnienie jednego z punktów wysiłku ruchu END, jakim jest spotkanie małżonków – „zasiądźmy razem”. Czas ten pozwolił wzajemnie wsłuchać się w siebie w atmosferze szacunku i zrozumienia dla uczuć odkrytych na nowo w trakcie rekolekcji.

Minęło zaledwie kilka dni od zakończenia rekolekcji, a już nam ich brakuje – odruchowo szukamy na ulicy znajomych twarzy, brakuje nam wspólnego spotkania o poranku na jutrzni, posiłku, wykładzie czy na ostatnim akcencie dnia – apelu w Sanktuarium…. Cóż musimy jednak cierpliwie zaczekać cały rok na ponowne spotkanie. Małą namiastkę tej atmosfery zabraliśmy ze sobą i kontynuujemy ją codziennie na modlitwie apelowej w łączności z Jasną Górą, podczas której przewijają się przed oczami obrazy z rekolekcji. Wszystkim małżonkom uczestniczącym w rekolekcjach dziękujemy za obecność, za dar wspólnoty we wszystkich płaszczyznach, które miały miejsce na tych rekolekcjach, za modlitwę, nawet za zwykły uśmiech, którym się obdarzaliśmy w tej wspólnocie. Wszystkich powierzamy Matce Bożej w modlitwie Magnificat.

Pozdrawiamy serdecznie
Z Panem Bogiem
Justyna i Radosław Iwańcowie
Jelenia Góra Sektor Dolnośląski