logonowemale.jpgW dniach od 5 do 7 października uczestniczyliśmy w II Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw w Świdnicy. Tematem przewodnim było hasło „Duch i ciało”. Interesujący program spotkania zachęcił nas do uczestnictwa. Po powrocie możemy powiedzieć, że nie zawiedliśmy się. Spotkanie małżeństw z całej Polski zostało zorganizowane perfekcyjnie, zarówno w wymiarze intelektualnym, duchowym, jak i materialnym.
Sam Kongres został zorganizowany przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej, przy współpracy władz miasta i powiatu Świdnica. Bardzo pozytywnie odebraliśmy dobrą współpracę władz lokalnych oraz Diecezji. Na otwarciu Kongresu obecny był Prezydent Świdnicy oraz oczywiście biskup świdnicki Ignacy Dec. Pasterze diecezji świdnickiej dzielili się przekonaniem, a nawet pewnością, że małżeństwa i ich kondycja, są niezwykle ważne dla Kościoła, stawiając bliską nam tezę, że są wręcz fundamentem nie tylko rodziny, ale i tego, co dzieje się w Kościele i z Kościołem. Pierwszego dnia wspólnie z nami odmawiał kompletę bp Ignacy, a drugiego dnia Kongresu, modlił się z nami Apelem Jasnogórskim bp Adam Bałabuch.Na zakończenie pierwszego i drugiego dnia organizatorzy zapewnili ucztę kulturalną – koncerty zespołów muzycznych JazGot oraz Wołosi i Lasoniowie. Główne punkty Kongresu odbywały się w Teatrze Miejskim, który jest zlokalizowany na pieczołowicie odnowionym Rynku świdnickim. Aspekt kulturalny był wzbogacony o możliwość zwiedzenia najważniejszych zabytków Świdnicy: Kościoła Pokoju, Katedry oraz Muzeum Kupiectwa.
Oczywiście wymienione elementy to tylko uzupełnienie dla konferencji i innych wydarzeń Kongresowych. Na samym początku zostały wręczone, po raz pierwszy, nagrody. Statuetkę  Amicus Matrimoniorum (przyjaciel małżeństw) otrzymali: Wanda Półtawska, bp Ignacy Dec oraz o. Karol Meissner, który był pierwszym prelegentem i rozpoczął w piątkowy wieczór kongresowe konferencje. Wszystkie wystąpienia były bardzo interesujące. Uczestniczyliśmy także w panelu dyskusyjnym na temat: Bóg, sex i pieniądze oraz w nowatorskim projekcie Agnieszki i Jakuba Kołodziejów, którzy są w trakcie tworzenia gry, która ma pomóc małżonkom w prowadzeniu dialogu, w budowaniu porozumienia poprzez wzajemną otwartą, szczerą komunikację.
Msza święta na zakończenie Kongresu sprawowana była przez bp Ignacego we wspaniałej katedrze świdnickiej. Wróciliśmy z głowami pełnymi nowych myśli i spostrzeżeń oraz z sercami pełnymi zapału do wzrastania w naszej miłości, tak aby nasze małżeństwo było widzialnym znakiem Boga dla współczesnych ludzi. Dziękujemy ks. Romanowi Tomaszczukowi, Diecezjalnemu Duszpasterzowi Rodzin w Świdnicy, za pomysł i jego realizację. Cieszymy się także możliwością uczestnictwa w III Kongresie Małżeństw w październiku 2013. Już teraz zachęcamy wszystkich. Naprawdę warto!

Małgorzata i Waldemar Kaduk

Galeria zdjęć