Drogie małżeństwa i księża doradcy duchowi!

W dniach od 3 do 5 sierpnia w Woźniakowie odbyło się Kolegium Super Regionu Polska Europa Środkowa (SR PEŚ). Od początku wszyscy odczuwaliśmy radość, jaka wypełniała nasze serca po Międzynarodowym Zgromadzeniu w Fatimie.

Pierwszego dnia, w czasie mszy świętej, odbyło się symboliczne przekazanie posługi małżeństwa odpowiedzialnego za SR PEŚ. Z rąk Lucyny i Krzysztofa Wysockich świecę, symbolizującą Chrystusa, otrzymali Helena i Paweł Kukołowiczowie. Mszę święta koncelebrowało 4 księży, w tym ks. Wojciech Zyśk, doradca duchowy ekipy SR w latach 2015 – 2018 i doradca duchowy obecnej ekipy SR ks. Marek Pluta. Bardzo dziękujemy poprzedniej ekipie SR za ich, jakże owocną posługę (SR PEŚ jest najszybciej rozwijającym się SR na świecie). Ks. Wojtek w swoim słowie, jakie wygłosił w czasie piątkowej mszy świętej mówił o tym jak wielką moc ma adoracja Najświętszego Sakramentu. Odwołał się do niezwykłego spotkania z ks. Krzysztofem Małachowskim, z którym rozmawiał bezpośrednio po powrocie z Fatimy, a który opowiedział mu jak wielkie rzeczy uczynił Bóg w upadającej parafii amerykańskiej, gdy podjęta została adoracja Najświętszego Sakramentu. Niezwykłość tego spotkania polegała również na tym, że ks. Małachowski spotykał się osobiście z ks. Caffarelem. W sobotę wszyscy, wieczorem wszyscy adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Po mszy świętej Lucyna i Krzysztof podsumowali swoją bogatą w wydarzenia posługę.

W sobotę małżeństwa odpowiedzialne za Regiony 1, 2 i 3 przedstawiły swoje sprawozdania z życia ich wspólnot w roku formacyjnym 2017/2018. Na spotkaniu nie było małżeństw z innych krajów, na co duży wpływ miało niedawno zakończone Zgromadzenie w Fatimie. W swoich prezentacjach Pary odpowiedzialne skupiały się na łączności oraz odpowiedzialności.Wysłuchaliśmy również pięknych świadectw z Fatimy. Swoje słowo skierował do nas ks. Marek Pluta, doradca duchowy ekipy Super Regionu. Nawiązał do listu siostry Łucji skierowanym do Papieża. Przypomina, o tym, że zgodnie ze słowami Matki Bożej że ostateczna walka pomiędzy dobrem i złem rozegra się na polu rodziny. Jako Ruch Equipes Notre-Dame jesteśmy w samym centrum tej wojny. Po południu, Helena i Paweł opowiedzieli o udziale w Kolegium Ruchu, jakie odbyło się w Fatimie. Przekazali kierunki określone przez ERI na lata 2018 – 2024. Kierunki odwołują się do słów z księgi Izajasza (Iz 41, 10) wyrażone hasłem: „Nie lękaj się, idź…”.ERI w swoim rozeznaniu wskazuje na szczególny moment w historii Kościoła, który wymaga od Ruchu, przy zachowaniu istoty jego charyzmatu, nowego spojrzenia na miejsce Ruchu w Kościele. ERI wzywa nas do tego, abyśmy jako Ruch zaangażowali się w szeroko pojęte działania na rzecz małżeństwa i rodziny. To ważny sygnał dla Ruchu w naszym Super Regionie, abyśmy zastanowili się, jak zachowując charyzmat, nie stając się grupą działaczy, jeszcze jedną organizacją, włączyli się w obronę zamysłu Bożego odnośnie małżeństwa.

W kolejnych częściach spotkania, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę małżeństwa, które podjęły posługę w Sekretariacie SR PEŚ, Ania i Leszek Gerste, odpowiedzialni za rekolekcje, Ania i Jakub Rabijasz, odpowiedzialni za materiały, Kasia i Miłosz Darżynkiewicz, odpowiedzialni za List oraz Iza i Radosław Żegalscy, odpowiedzialni za stronę internetową przedstawili plany działania. Niestety z powodu kłopotów zdrowotnych Kazia w Kolegium nie uczestniczyli Hania i Kazik Breza, odpowiedzialni za Fundację. Z rozmowy telefonicznej z 11 sierpnia wynika, że Kazio szybko wraca do sił. W niedzielę działaniami Orędowników oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ojca Caffarela podzielili się, jak zawsze niezawodni, Małgosia i Joachim Grzonka. Przedstawili bardzo szerokie plany na ostatni rok posługi. Ojciec Caffarel jest ogłoszony Sługą Bożym i do ogłoszenia błogosławionym potrzeba (jedynie) cudu za jego wstawiennictwem. Módlmy się wytrwale o cud. Małżeństwa odpowiedzialne za sektory podzieliły się swoimi radościami i kłopotami. Również odpowiedzialni za miejsca, w których Ruch stawia pierwsze kroki, za Czechy, Norwegię, Szwecję i za Gdańsk podzielili się swoimi doświadczeniami. Wielkim wyzwaniem następne lata jest tłumaczenie materiałów na (i z) języki obce. W tej chwili pilnym zadaniem jest przetłumaczenie z języka francuskiego znowelizowanego „Przewodnika” oraz z języka angielskiego dokumentu precyzującego kierunki działania na lata następne pt. „Powołanie i Misja”. Otrzymaliśmy te teksty na Kolegium w Fatimie. Kolegium SR zakończyliśmy mszą świętą, w czasie której ks. Marek Pluta wygłosił bardzo piękne kazanie, wskazując nam na główne kierunki rozwoju Ruchu, na wagę naszego zaangażowania w życie Kościoła, w nawiązaniu do kierunków wskazanych przez ERI.

Po Kolegium odbyło się spotkanie małżeństw odpowiedzialnych za rekolekcje organizowane w Regionach oraz spotkanie ekipy Super Regionu. W przyszłym roku Kolegium Super Regionu Polska Europa Środkowa będzie miało międzynarodowy charakter, co stawia przed nami dodatkowe wyzwania organizacyjne.

Rozjeżdżaliśmy się z Woźniakowa, dziękując Panu Bogu za to, że są takie chwile, w których możemy spotkać się w gronie życzliwych, radosnych osób. Osób, które podobnie jak my starają się dążyć do świętości. Panu Bogu niech będą dzięki!

Szczęść Boże!

Helena i Paweł Kukołowiczowie

Odpowiedzialni za Super Region Polska Europa Środkowa