W dniach 29 czerwca do 5 lipca 2013 roku w Skomielnej Czarnej odbywały się rekolekcje “Komunikacja w rodzinie”.  O rekolekcjach tych najlepiej wypowiedzą się ich uczestnicy:

Na wyjazd rekolekcyjny oczekiwaliśmy z niecierpliwością tym większą im bliżej było do wyjazdu.  Oczekiwaliśmy że rekolekcje dadzą odpowiedź na mnożące się pytania dotyczące wychowywania naszych dzieci będące w przełomowych okresach życia. Czuliśmy, że pojawia się coraz więcej problemów w sferze komunikacji, stąd nasz wybór rekolekcji w temacie komunikacji w rodzinie – nastolatek w rodzinie.

Skomielna Czarna była dla nas zupełnie nowym miejscem i spotkaniem z nowymi ludźmi. Jednak od samego początku Halinka i Józef Salowie – prowadzący rekolekcje, powitali na ciepło i serdecznie a wtedy wszystkie obawy odeszły od nas. Para prowadząca zajmowała się stroną gospodarczą i organizacyjną rekolekcji. Służyli również radą i swoim bogatym doświadczeniem. Gospodarze miejsca – ojcowie Kapucyni służyli nam prowadząc codzienną modlitwę i odprawiając msze święte.

Zajęcia były prowadzone przez doświadczonego pedagoga i specjalistkę d.s. terapii emocjonalnej mgr Halinę Czerwińską. w formie warsztatów  dla rodziców. Osobiście wykłady odebraliśmy bardzo pozytywnie gdyż były prowadzone w ciekawej formie angażując wszystkich na płaszczyźnie emocjonalnej, co zmuszało do skupienia się by wsłuchać się głęboko w to co człowiek odczuwa w głębi duszy w określonej sytuacji. W części zajęć osobno wzięły również udział dzieci i nastolatki by w ostatnich zajęciach skonfrontować wspólnie oczekiwania młodych ludzi z tym, jacy są rodzice w ich oczach z oczekiwania rodziców z zachowaniami pociech. Pełne wzruszeń a niejednokrotnie odkrywcze było wspólne odczytanie listów które napisały dzieci do każdego rodzica i rodzice do swoich pociech. Wszystko odbywało się w atmosferze wolności i każdy mógł się wypowiadać w sposób jaki sam uznał za właściwy.

Podczas warsztatów dziećmi i nastolatkami zajmowali się opiekunki i opiekunowie organizując im zajęcia starając się w różnoraki sposób okiełznać ich niespożytą energię, co przy tak dużej ilości młodzieży i dzieci zasługuje na szczególne uznanie.

Szczególną wartość tych rekolekcji stanowił fakt, że duża liczba z pośród uczestników, to rodziny wielodzietne o dużej rozpiętości wiekowej dzieci. Mimo iż nie wszystkie dzieci par przyjechały na rekolekcje, to i tak liczba dzieci przewyższała liczbę małżonków. Uczestnicy, to pary związane z Ekipami i Domowym Kościołem oraz małżonkowie nie należący do żadnych ruchów. Małżonkowie biorący udział w warsztatach już w trakcie ich trwania obserwowali i dzielili się zmianami jakie zauważyli u swoich dzieci, doskonaląc metody komunikacji.
Odkryciem dla nas było również to, że metody komunikacji są tak uniwersalne, że można je z powodzeniem stosować nie tylko w kontaktach z nastolatkami, ale również w relacjach z współmałżonkiem, w pracy i w innych miejscach z którymi stykamy się na co dzień.

Już oczekujemy następnych rekolekcji.

Pozdrawiamy serdecznie

Justyna i Radosław Iwańcowie