W ostatnią niedzielę sierpnia br razem z naszymi przyjaciółmi z Lichenia i Poznania uczestniczyliśmy w Licheńskich Spotkaniach Rodzin – pikniku z mamą i tatą.

Rozpoczęło się ono konferencją ks. Piotra Pawlukiewicza -„Szczęśliwi w małżeństwie-to możliwe”, którą pokrótce chcielibyśmy streścić.

Aby być szczęśliwym w małżeństwie potrzeba dużo siły i mądrości! Ale skąd brać tę siłę, kiedy często nie możemy dać sobie rady sami ze sobą? Kiedy często nasza postawa, nasze słowa, zachowania to zwykła gra! Kiedy mówimy to czego nie myślimy?! Gramy nie wiedząc nawet kiedy? Żeby mieć siłę człowiek musi wrócić sam do siebie. To Pan powie jakim ja jestem, szukajmy siebie u Pana!

W Księdze Rodzaju czytamy, że mężczyzna – Adam został stworzony zanim Bóg stworzył świat, kiedy świat był jeszcze dziki. Kobieta – Ewa została stworzona już w raju! Mężczyzna jest u siebie, kiedy szuka męskości, jest stworzony do wielkości. Kobieta zaś po to, by podziwiać i chwalić męża. Kobieta pobudza mężczyznę do życia swoim pięknem – tak wymyślił Bóg!

Mężczyzna zmienia świat aktywnością, kobieta przez swoje piękno, ale piękno w głębokim znaczeniu tego słowa. Piękna kobieta to kobieta radosna, pogodna, czuła i czysta, pełna pokoju serca! – niezależnie od wieku. Nawet 80-latka może być piękniejsza od młodej, zgrabnej modelki – smutnej, rozdrażnionej, bez pokoju serca! To konfesjonał jest najlepszym gabinetem piękności!

Dlatego kobieta powinna troszczyć się o swoje piękno, bo wtedy mężczyzna zrobi dla niej wszystko!
Szatan, żeby rozbić małżeństwo przede wszystkim podważa poczucie piękna kobiety, która
przestaje wierzyć w swoje piękno, nie wierzy, że mąż jest nią zachwycony, zaczyna nim rządzić.
Żeby w małżeństwie nie dochodziło do kłótni, nieporozumień trzeba znać swoje temperamenty, oczekiwania. Kobieta chce, aby mężczyzna mówił jej, że jest piękna, chce być wysłuchana! Mężczyzna jest stworzony do rzeczy wielkich, do rozwiązywania problemów, chce budzić podziw u kobiety! Wielkość mężczyzny to wielkość kobiety.

A kłótnie w małżeństwie wynikają z tego, że jesteśmy słabi. Kiedy żona gada, gada, gada mężczyzna musi mieć siłę wziąć ją w ramiona, przytulić! Najważniejsza w domu jest delikatna żona, ale rządzi mąż ochroniarz, który na wzór Jezusa powinien służyć, powinien umieć umyć nogi!

Siła, zarówno mężczyzny jaki i kobiety zależy od imienia, które nosi w swoim sercu! To imię – to męskość mężczyzny i kobiecość kobiety nadane przez swojego ojca. Mężczyzna musi usłyszeć od swojego ojca, że jest dzielny; kobieta, że jest piękna!

Coraz częściej jednak zdarza się, że nie dostaje się swego imienia gdyż dzieci wychowywane są bez ojca. A matka nie nada imienia. Często nadaje się imiona przeklęte np. nieudacznik, głupiec, laluś, które są przyczyną, że nawet już jako osoby dorosłe – zatrzymują się na poziomie małego dziecka, gdyż ciągle mają w pamięci swoje przezwisko czy przeklęte imię.

Dlatego tatusiowie powinni brać swoje córki na kolana, mówić im, że są piękne, chłopcom, że są mądrzy i dzielni!

Aby zmienić swoje przeklęte imię trzeba zwrócić się do Boga, poszukać siebie u Pana poprzez rozważanie Pisma Św, modlitwę, Sakramenty! Trzeba znaleźć swój kościół, swoje rekolekcje, swojego księdza – wszystko po to, by odzyskać swoje imię!

Zaraz po konferencji Księdza Piotra Pawlukiewicza w Bazylice odbyła się Msza św, którą odprawił Biskup Dembowski. Jakiż to piękny widok, kiedy to bazylika, w której jest ok.3500 miejsc siedzących dosłownie pękała w szwach! W kazaniu Biskup podkreślał, że Bóg jest Miłością i jedynym sposobem aby okazać, że Go kochamy to zachowywać Jego przykazania. I jak mówił Jan Paweł II – Przykazania są zadane nam przez Boga, abyśmy według nich postępowali i dane nam dla naszego dobra!

Na zakończenie Biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa wszystkim dzieciom na nowy rok szkolny.

Następnie razem z innymi rodzicami i dziećmi wzięliśmy udział w pikniku. Był występ chórku dziecięcego “Jutrzenka” z Lichenia , zespołu z Konina. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się pokaz różnych sztuczek iluzjonisty.

“Chłopaki z naszej paki” prowadziły gry i zabawy, w których udział brały przede wszystkim dzieci ale również rodzice. Zabawom i pląsom nie było końca!

Gwoździem programu był występ “Arki Noego”, który zakończył radosne świętowanie!

Bardzo dziękujemy organizatorom Licheńskich Spotkań Rodzin oraz proboszczowi Stanisławowi za możliwość przedstawienia naszego Ruchu END wszystkim obecnym na pikniku i zaproszenia małżeństw do pielęgnowania Sakramentu Małżeństwa na drodze, którą proponuje nasz Ruch. Bóg zapłać!

Iza i Andrzej

Galeria zdjęć