Relacja z rekolekcji w Łukęcinie 

Intrygująco brzmiący temat rekolekcji “Jeśli nie chcesz mojej zguby, zacznij ze mną gadać, luby…”, atrakcyjność położenia Ośrodka Rekolekcyjnego w miejscowości nadmorskiej, osoba prelegenta – p. Małgosi Rosiak… wszystko to sprawiło, że planowane od blisko roku rekolekcje od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem – miejsca na liście zasadniczej szybko zostały zarezerwowane i powstała lista rezerwowa. Ostatecznie w rekolekcjach wzięło udział 17 małżeństw, którym towarzyszyło 19 dzieci. Wśród uczestników najliczniej reprezentowane było Pomorze Zachodnie, przyjechały także małżeństwa z Wielkopolski.

Temat prezentowany przez Małgosię – Diecezjalnego Doradcę Życia Rodzinnego z Archidiecezji Łódzkiej dotyczył komunikacji i psychologicznej strony relacji małżeńskich i nie tylko małżeńskich. Ilustrowany był bogato przykładami z życia i pracy prelegentki w Duszpasterstwie Rodzin.

Opiekę duchową roztoczył nad nami ojciec Łukasz z zakonu oo. Paulinów,  z tutejszego Domu Zakonnego.

Opiekę nad dziećmi sprawowały dwie młode opiekunki – Ania i Marysia z Poznania.

Nad przebiegiem rekolekcji czuwali Basia i Darek – para techniczna, którzy animowali też oprawę muzyczną podczas nabożeństw w kaplicy i kościele. Uczestnicy chętnie angażowali się w posługę liturgiczną – budujące !

Dziękujemy za ducha wspólnoty, rodzinną atmosferę i te wszystkie chwile, kiedy mogliśmy pogłębiać więzi między sobą – małżonkami i pozostałymi uczestnikami. Było pięknie – majowo, ciepło i domowo.

Pragniemy podziękować także naszej „niewidzialnej ręce” – Kasi i Bartkowi – małżeństwu odpowiedzialnemu
za organizację rekolekcji w naszym Regionie 1 – za trud włożony w ich przygotowanie.

Ania i Jurek Kolbuszowie – Wielkopolska A – para łącznikowa dla ekip z Pomorza Zachodniego

……………………

W dniach 19-21 maja 2023 roku uczestniczyliśmy w rekolekcjach w Łukęcinie.. Już sam tytuł rekolekcji jasno wskazywał, czego będą one dotyczyć. W ciągu trzech dni mieliśmy okazję, by wysłuchać szeregu wykładów na tematy, które bliskie są każdemu małżeństwu. Dotyczyły one sposobów komunikacji między małżonkami, typów osobowości, konfliktów oraz tego, jak sobie z nimi radzić i jak je rozwiązywać. Tematy te stanowiły oś, wokół której budowana była narracja prowadzącej, przeplatana przestrzenią na zasiadanie z małżonkiem na każdym z etapów konferencji. W osobie prowadzącej widoczne było wielkie doświadczenie płynące z pierwszej linii frontu, gdyż pani Małgorzata na co dzień pracuje zarówno z parami już po ślubie, jak i narzeczonymi na etapie ich przygotowań. Służyła chętnie swoją praktyczną radą, podsuwając przykładowe rozwiązania wychodzenia z konfliktów nawet do późnych godzin wieczornych.

Także ojcowie Paulini, u których gościliśmy, nie szczędzili nam swojego dobrego słowa. Zwłaszcza ojciec Łukasz Biedalak, który swoim bystrym spojrzeniem i humorem trafiał do naszych serc w homiliach, potrafił celnie i z wyczuciem poruszać tematy z zakresu psychologii małżeńskiej, niejako dopełniając przekazu płynącego ze strony prowadzącej.

Na czas rekolekcji z nieba przyświecało nam cudowne słońce, zachęcając do odbywania zasiadań i przeprowadzania dialogów na świeżym powietrzu. To nowe tchnienie, tak dosłowne jak i w przenośni, uzdolniło nas do szerszego spojrzenia na nasze małżeńskie charaktery i rzuciło nowe światło na tematy, które będziemy mogli poruszać podczas naszych rozmów.

Agata i Michał  Wachowscy  z ekipy Szczecin 2

Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/zCcCgdxsZScfJ3Zu5