Małżeństwo nie musi boleć – to fakt, choć czasem wydaje się nam, że jest inaczej. Dlatego to zdanie stało się myślą przewodnią rekolekcji dla małżeństw, które odbyły się w Szczecinie w dniach 13-15 luty br.  Był czas obchodzonych przez cały zachodni świat „walentynek”, ale 13 małżeństw postanowiło poszukać szczęścia dla swojego małżeństwa w inny sposób niż to proponuje świat. Rekolekcje były dedykowane zwłaszcza dla par małżeńskich – kandydatów do pilotażu w Szczecinie lecz przyjechały na nie też inne małżeństwa, głównie z Pomorza Zachodniego. Co rzadko się zdarza małżeństwa z Ruchu Equipes Notre-Dame stanowiły tu mniejszość, było nas razem cztery pary z END. Cieszymy się, że rekolekcje te służyły małżeństwom „niezrzeszonym” oraz z innych ruchów.

Ojciec Karol Meissner cierpliwie starał się ukazać istotę i wagę relacji w małżeństwie i to nie tylko obszar relacji pomiędzy małżonkami ale też relacji małżonków z Bogiem i małżonków, jako rodziców, z dziećmi. Wspólnie też staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie co zrobić dzisiaj aby ocalić małżeństwo w przyszłości. Ojciec Karol zwracał uwagę na to, jak ważne jest wychowanie dzieci w duchu wiary i miłości. Przez słowa ojca Karola przemawiało ogromne doświadczenie i wiedza ale przede wszystkim chęć służby małżeństwu i rodzinie i ogromna troska o nas, małżonków. Nie potrafimy opisać treści przekazanych przez ojca Karola dlatego zamieściliśmy nagrania z konferencji na stronie END.

Był to czas „wyjścia poza obóz” (por. Wj 33, 7 i nn.) i spojrzenia Bożymi oczyma na nasze małżeństwa. Poza tym wspólne poszukiwania zjednoczyły nas jak wspólnotę małżeństw, co zaowocowało wymianą kontaktów i nawiązaniem nowych znajomości. Uważamy, że ogromną wartością Ruchu są rekolekcje otwarte dla wszystkich małżeństw, które mogą korzystać z doświadczeń i odkryć dotyczących jedności i relacji pomiędzy małżonkami oraz tego co stanowi o duchowości małżeńskiej.

Beata i Darek Chmielewscy

Konferencje z rekolekcji w formacie mp3.