Gdzie można szukać definicji małżeństwa? Jakie słowa najlepiej oddają głębię życia rodzinnego? Każdego dnia zalewani jesteśmy potokiem informacji, haseł, wizualizacji, a może tak na chwilę warto się zatrzymać i w ciszy odnaleźć słowa ukryte w obrazie, a dokładnie w Ikonie Świętej Rodziny. Tam odnajdziemy definicję małżeństwa, kobiecości, męskości i naszej wiary. W tym właśnie celu 30.12.2017r. Małżeństwa z Ruchu END z Somianki wraz z księdzem Wojciechem Zyśkiem zorganizowały medytację nad Ikoną Świętej Rodziny w tamtejszej Szkole Podstawowej. Hasło jakie przyświecało temu przedsięwzięciu to „Słowo w obrazie” i skierowane było do małżeństw niezależnie od stażu. Każde z małżeństw otrzymało wcześniej imienne papierowe zaproszenie co podkreślało wyjątkowość tego spotkania. 

O godzinie 19.00 zgromadziliśmy się na sali w półmroku, a światło biło jedynie od płonących, wszędzie rozstawionych świec, w tle grała cicha, nastrojowa muzyka. Każda para znajdowała się w znacznej odległości od innych co dawało poczucie intymności. W trakcie kontemplacji małżonkowie przybrali postawę ciała jak Święta Rodzina. Każdy mężczyzna podszedł do płonącej świecy przy Ikonie i zapalił lampion. Świeca ta symbolizowała Jezusa, a mężczyzna pokonując wszelkie ciemności życia wnosi światło Boże w swoje małżeństwo i rodzinę. Świeca ta w naszych dłoniach stała się również uświęconym przez Jezusa Sakramentem małżeństwa, które musimy pielęgnować i rozpalać, bo więź małżeńska daje blask na całe nasze życie. Tak umocnieni duchowo odnowiliśmy naszą przysięgę małżeńską, po czym kapłan nakładał ręce na każdą parę i błogosławił. Na twarzach małżonków było widać radość i wzruszenie, czuliśmy obecność Jezusa.

Całe spotkanie składało się z trzech części w pierwszej próbowaliśmy spojrzeć na nasze życie przez pryzmat Świętej Rodziny, w drugiej odnowiliśmy naszą przysięgę małżeńską, natomiast w trzeciej przypominaliśmy sobie nasze wesele. Pary zostały zaproszone do tańca po czym na parkiet wjechał tort oraz szampan. Był to czas na wspólne rozmowy, zawiązanie nowych znajomości oraz kolędowanie. Para informacyjna zdradziła również, że będziemy kontynuować takie małżeńskie spotkania. Kolejne zaplanowane jest na 04.02.2018r i będzie miało formę randki małżeńskiej przeżywanej w wyjątkowej zamkowej scenerii w Domu Polonii w Pułtusku. Pragniemy również wspólne przeżywać uroczystość św. Józefa a w dalszej przyszłości małżeński spływ kajakowy. Chwała Panu!

Ewelina i Damian Pachulscy