W dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2010 roku przeżywaliśmy wraz z naszym doradcą duchowym ks. Markiem Plutą międzynarodowe Kolegium z udziałem par odpowiedzialnych za Regiony i Super – Regiony oraz niektórych doradców duchowych ekip odpowiedzialnych. Spotkanie było prowadzone przez Międzynarodową Ekipę Odpowiedzialną – ERI.

Uczestniczyło w nim 31 małżeństw z 17 krajów oraz 11 doradców duchowych. Miejscem spotkania był dom rekolekcyjny Ojców Oblatów w dzielnicy Madrytu – Pozuelo.

Każdy dzień rozpoczynał się modlitwą poranną, prowadzoną przez poszczególne strefy zaś podsumowaniem każdego dnia była wieczorna Eucharystia.

Rozpoczął się czas przygotowań do Międzynarodowego Zgromadzenia w Brazylii w 2012 roku. Tekst ewangeliczny na trzy lata przygotowań, pogłębiany w różnych aspektach będzie dotyczył ewangelii o uzdrowieniu paralityka (J 5, 1-10). Myślą przewodnią wszystkich spotkań, konferencji i modlitw na tegorocznym Kolegium był początkowy fragment tej Ewangelii (J 5, 2-3): „W Jerozolimie zaś znajduje się sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć krużganków. Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych, którzy czekali na poruszenie się wody”.W tych pięciu krużgankach zostało umieszczonych pięć sfer naszego życia (na każdy dzień Kolegium jedna): rodzina, młodzi, praca, Kościół, świat. Zastanawialiśmy się w jakim miejscu żyjemy, kim są ślepi paralitycy naszych czasów, uzmysławialiśmy sobie, że nasza wiara nie może izolować nas od życia. Wokół nas są rodziny i młodzi potrzebujący świadectwa. Żyjemy w świecie, który zwraca się do nas w oczekiwaniu na decyzję. Świat, który często nie jest w zgodzie z naszymi wartościami. Gdzie jesteśmy? Jakie są nasze wybory? Jakie są nasze poszukiwania? Jak pokazać, że nasz sposób pojmowania życia ma sens?

W każdym dniu mogliśmy usłyszeć konferencję nt. poszczególnych „krużganków”, świadectwo jednego z małżeństw w tym temacie, a następnie popołudniu był czas dzielenia się w swojej strefie.

W każdym dniu była przedstawiana strefa, która ten dzień prowadziła. Zapoznaliśmy się również z pracą Ekipy Satelickiej, procesem beatyfikacyjnym naszego założyciela, finansami naszego Ruchu, wydawaniem Listu w poszczególnych Super-Regionach i Regionach. Ponadto zostaliśmy zapoznani z początkiem przygotowań do Zgromadzenia w Brasilii w 2012 roku.

Czas kolegium był dla nas czasem Łaski Pana, doświadczenia międzynarodowości naszego Ruchu, wielkiej różnorodności. Czasem radości i czasem dzielenia się, wymiany, wzmocnienia sił, przyjrzenia się innym regionom, ożywienia, odnowienia życia, wzmocnienia ducha. Był to czas, gdzie mogliśmy usłyszeć i doświadczyć kim jesteśmy oraz kim zdecydowaliśmy się być. Pragnęliśmy i patrzyliśmy z miłością na Boga, który mówił do nas w naszych braciach.

Dziękując Bogu za dar tego międzynarodowego spotkania przekazujemy Wam wszystkim pozdrowienia od naszych przyjaciół z różnych stron świata.

Maria i Leszek

Galeria zdjęć