KonferencjamDSC_5378ai o. Ksawerego Knotza OFM Cap. zakończyły rok formacyjny małżeństw z Ruchu Equipes Notre-Dame Sektora Dolnośląskiego. Specjalny gość zwrócił szczególną uwagę na potrzebę budowania głębokiej relacji, która nie może pominąć sfer najbardziej intymnych i dotykających istoty sakramentu małżeństwa. 

„Oto ja, poślij mnie” – tak brzmiało hasło roku formacyjnego przeżywanego przez małżeństwa z ruchu Equipes Notre-Dame, a zakończonego sobotnim spotkaniem wszystkich ekip w kościele oo. Franciszkanów na Karłowicza. Poszczególne pary zmagały się w tym roku z odpowiedzią na wieloaspektowe pytanie, w jaki sposób przeżywają swoją misję w Kościele, do czego zostali powołani i jak mogą swoje talenty wykorzystać w dziele ewangelizacji.

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, podczas której homilię wygłosił o. Ksawery Knotz OFM Cap. Uwrażliwiał małżeństwa na Bożą obecność w ich relacji i na przeżywanie jej w teraźniejszości – niezależnie, czy jesteśmy na początku małżeństwa i odkrywamy „świeżość naszych ciał”, czy też będąc już zaawansowani małżeńskim stażem, mamy trudności, by zachwycić się naszą drugą połówką. Tymczasem Pan Bóg przemawia do nas przez małżonka nieidealnego, w codzienności. Swoje przemyślenia o. Ksawery kontynuował w konferencji, tym razem bardziej skupiając się na więzi małżonków i relacji seksualnej oraz wyjaśniając najczęstsze dylematy związane ze sferą zmysłów. Porównał ją do klawiatury fortepianu i przekonywał, że aby tworzyć porywającą muzykę, trzeba używać wszystkich klawiszy, zarówno dźwięków wysokich i wzniosłych, które sprawiają, że akt seksualny staje się modlitwą, celebracją sakramentu małżeństwa, darem z siebie, jak i dźwięków niskich związanych z potrzebą przyjemności, pieszczot, zabawy. Dopiero korzystanie z wszystkich dostępnych dla nas darów daje małżonkom poczucie bliskości, spełnienia i buduje mocną więź.