Thumb.jpgNa pierwszą dla nas pielgrzymkę Ruchu END do Torunia wyruszaliśmy ciekawi tego wydarzenia – po raz pierwszy mieliśmy uczestniczyć w spotkaniu całego Regionu. Miłym preludium była już sama podróż i ubogacające rozmowy w drodze z małżeństwem, które w END ma już za sobą znaczny “staż”.

Od pierwszej chwili uderzyła nas otwartość i serdeczność witających się małżeństw. W tej ciepłej atmosferze od razu poczuliśmy się u siebie. Radość spotkania była tym większa, że na pielgrzymkę przybyły małżeństwa z Białorusi, które przywitaliśmy gorąco i z wielką radością, że mogą być w tym dniu z nami.

Czuliśmy się pod matczynym spojrzeniem Patronki miejsca naszego spotkania, Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Naturalny więc wydał się temat pierwszej konferencji Gości z Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej ERI – Herve i Genevieve de Corn, którzy wygłosili skondensowaną w słowach, a bogatą w treści naukę o Maryi w naszym życiu. Kobiety usłyszały zachętę, by jak Maryja dawać życie, także duchowe, swoim dzieciom, bo ich rola w przebudzeniu do życia wiarą jest wielka, a Bóg hojnie je wyposażył we wszystko, co potrzebne do wypełnienia tego zadania. A mężczyźni? Są nie do zastąpienia w tym procesie – ich przykład, świadectwo, autorytet scala, umacnia, nadaje wiarygodność. Wspaniale było znowu sobie uświadomić, że w Bożym zamyśle jako mąż i żona jesteśmy jednością i w naszej różnorodności doskonale się uzupełniamy.

Druga konferencja, dotycząca sensu pielgrzymowania, ożywiła nas krótkim, ale konkretnym hasłem: “Wstań i idź”. Była zachętą do podjęcia trudu (i oczywiście radości) pielgrzymowania do Brazylii na XI Międzynarodowe Zgromadzenie END. Bardzo spodobał nam się film – zaproszenie do Brazylii, w którym małżeństwa z ekip brazylijskich osobiście zapraszały nas do siebie. Te pogodne kadry pełne życia, radości i oczekiwania na spotkanie pozwoliły nam jeszcze bardziej poczuć się wspólnotą nie tylko w swoim sektorze, regionie, ale także na całym świecie.

Na Eucharystię – kulminacyjny punkt programu naszej pielgrzymki – zgromadziliśmy się w kościele św. Józefa przed łaskami słynącym Obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Małżeństwa, pragnące iść drogą świętości, zgromadzone pod opieką Maryi i Józefa. Czy można było sobie wyobrazić lepsze miejsce?

Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Suski zachęcił nas w homilii do zapytania siebie: “Dlaczego kocham Mój Kościół?” Usłyszeliśmy w tym pytaniu wiele radości i nadziei, chociażby w małym słowie “dlaczego”, które nie zostało zastąpione słowem “czy”. Odpowiedź jest prosta: “Bo kocham Chrystusa” – i ta odpowiedź napełniła nasze serca radością z bycia żywym członkiem Chrystusowego Ciała.

Na koniec Eucharystii wypowiedzieliśmy wszyscy głośno Akt zawierzenia Ruchu Equipes Notre-Dame Matce Bożej Nieustającej Pomocy i była to wyjątkowa chwila oddania naszych małżeństw Tej, która jest naszą najlepszą Matką i Orędowniczką.

Na naszej pierwszej pielgrzymce END doświadczyliśmy wiele ciepła, otwartości serc, piękna wspólnoty małżeństw, które zawierzają swoją drogę Bogu prze Maryję. Jak usłyszeliśmy w konferencji Herve i Genevieve de Corn, nigdy nie przestajemy być w drodze, zawsze jesteśmy pielgrzymami. A więc do zobaczenia za rok!

Asia i Jacek Orzeł

Galeria zdjęć