W przedostatni weekend kwietnia w otwockim domu rekolekcyjnym księży Pallotynów odbyły się rekolekcje dla małżeństw z Ruchu END. Warsztaty prowadzili Beata i Marcin Pińkowscy – była Para Odpowiedzialna Sektora Mazowieckiego A oraz zaproszony na tę okazję O. Dezyderiusz Pol OFM.

Staż małżeński uczestników był bardzo zróżnicowany, od kilku miesięcy do 45 lat. Tym samym zadanie, jakie stało przed prowadzącymi, nie było łatwe, ponieważ doświadczenie w małżeństwie i Ruchu niosło ze sobą odmienne oczekiwania co do rekolekcji, których tematem było „Odkrywanie siebie i współmałżonka w zasiądźmy razem”.

30 małżeństw przybyłych z różnych stron Polski uczestniczyło w codziennej Eucharystii, warsztatach: „ABC- usiądźmy razem”, „Odkrywanie siebie i współmałżonka – języki miłości” i w konferencjach. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się co jest najistotniejsze w Zasiądźmy Razem oraz poznać najważniejsze potrzeby współmałżonka.

Ojciec Dezyderiusz przybliżył i wyjaśnił małżeństwom fragmenty encykliki Papieża Franciszka „Gaudete Et Exultate”, a tym samym uzmysłowił zebranym, że droga do świętości poprzez małżeństwo jest trudna ale możliwa. Beata i Marcin wielokrotnie nawiązywali do swoich doświadczeń, a na ostatniej konferencji podzielili się owocami swoich dialogów małżeńskich.

Drugiego dnia rekolektanci wzięli udział we wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której w skupieniu rozważali fragment z Księgi Rodzaju (Rdz. 22, 1-14).

Pomimo napiętego harmonogramu, nie zabrakło czasu na rozmowy przy kawie i cieście oraz sobotniego wieczorku tanecznego. Czas spędzony na rekolekcjach pozwolił nam lepiej się poznać i skłonił do refleksji jak pracować nad sobą aby zmienić swoje przyzwyczajenia, które utrudniają dialog oraz oddalają nas od siebie, a tym samym od świętości małżeńskiej.

Anna i Marcin Kulma,  Paulina i Grzegorz Grzęda; Ekipa W10B

Fotorelacja:  https://drive.google.com/drive/folders/1ytq8JCrLsYpYwyHmp6eX2ByA_ym6_u9U?usp=sharing