W sobotę 8 września br. dzięki gościnności parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie oraz gospodarza miejsca ks. Antoniego Wróblewskiego mogliśmy uroczyście rozpocząć rok formacyjny 2018/2019 w Sektorze Podlaskim Equipes Notre-Dame. Był to czas modlitwy, zawierzenia i radości z wspólnego spotkania.

Para sektora Halina i Kazimierz Łupińscy przedstawili plan pracy w Sektorze Podlaskim. Nowy rok formacyjny będzie upływał pod hasłem: „Pojednanie – znak miłości”. Małżonkowie żyjący łaską sakramentu są powołani do świętości. Nie jest to jednak możliwe bez autentycznej i żywej relacji z pełnym Miłości Bogiem, bez okazywania miłości miłosiernej tu i teraz w miejscu, w którym żyjemy, oraz bez pojednania. Prawdą jest, że małżeństwa zawsze będą przechodziły kryzysy czy też należą do wspólnoty czy nie, ale przeżywanie ich w duchu wiary, prawdy i przebaczenia staje się szansą na rozwój i wzrost duchowy, a nie na rozpad ich relacji małżeńskiej. Nowy rok formacyjny to kolejna okazja do głębszego poznania siebie, swojego małżeństwa i odkrycia żywego Boga.

Mieliśmy również okazję wysłuchać świadectw małżeństwa dotkniętego tragedią pożaru, jak również małżeństw uczestniczących w XII Międzynarodowym Zgromadzeniu Małżeństw END w Fatimie. Przeżycia, których doświadczyli, przybrały charakter rekolekcji. Ich słowa potwierdziły, że piękno wspólnoty Bóg objawia zarówno w trudach, jak i radościach życia. Jesteśmy częścią ekipy, wspólnoty END, ale również szeroko rozumianego Kościoła powszechnego i możemy tego doświadczać, otrzymując realną fizyczną i materialną pomoc w trudnej sytuacji życiowej, jak również doświadczyć jedności duchowej wśród zgromadzenia około 9 tys. osób, różnych narodowości i kolorów skóry ze wszystkich kontynentów, żyjących jednym charyzmatem Equipes Notre-Dame. Bóg jest obecny w każdym miejscu i czasie, tam, gdzie jest wspólnota ludzi modlących się w Jego Imię. Szerzej tematykę i potrzebę wspólnoty poruszył w swojej konferencji ks. Antoni Wróblewski.

Adoracja Najświętszego Sakramentu poprzedziła Eucharystię w intencji duchowego rozwoju małżeństw w Sektorze Podlaskim. Msza Święta była koncelebrowana przez doradców duchowych ekip sektora, a słowa homilii skierował do nas ks. Robert Szulencki. Był to też czas powołania do posług nowych par łącznikowych, par pilotujących oraz par informacyjnych. Również każda para odpowiedzialna ekip podstawowych otrzymała szczególne błogosławieństwo oraz zapaloną świecę jako symbol Światła Chrystusa, którego mają strzec w swoich ekipach.

Kontynuowaliśmy nasze spotkanie w Szkole Podstawowej w Grajewie przy wspólnym posiłku – agapie. Pięknym doświadczeniem było dzielenie się na spotkaniu w grupach naszą refleksją, dlaczego po raz kolejny decydujemy się na podążanie END-owską drogą.

Inaugurację rozpoczęcia roku formacyjnego zakończyliśmy Koronką do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwem kapłańskim.
Chwała Panu!

Ewelina i Damian Pachulscy
foto: Andrzej Garlicki