Drodzy!

Chcielibyśmy Was poinformować o ważnym projekcie dla naszego Ruchu. Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie zaprosił małżeństwa z trzech ruchów, które są zaangażowane w formację małżeństw w Kościele, do współpracy w ramach rocznego kursu o nazwie „Gepetto”. Kurs ten ma być wsparciem dla formatorów w lokalnym Kościele i wspólnotach w formacji dla małżeństw i rodzin. Łącznie w kursie uczestniczą 23 małżeństwa reprezentujące 6 kontynentów i jeden ksiądz.

Zaproszone ruchy to:

  1. Equipes Notre Dame
  2. Worldwide Marriage Encounter
  3. Wspólnota Emmanuel z Ruchu Love&Truth

Poza małżeństwami z ww. wspólnot w kursie uczestniczą 3 małżeństwa i ksiądz, którzy są związani z włoskim Sanktuarium w Loreto.

Z END zostało zaproszonych 7 małżeństw: z Kanady, Irlandii, Kolumbii, Brazylii, Hiszpanii, Libanu i Polski!

Inne małżeństwa reprezentują Australię, Wietnam, Indonezję, Emiraty Arabskie, Francję, Słowenię, Włochy, Austrię, Belgię, Trinidad&Tobago, Kamerun, Malezję, Gwatemalę oraz Rwandę.

Kurs jest stworzony po to, aby małżeństwom przybliżyć posoborową naukę Kościoła o misji małżeństwa i rodziny a teologom dać bezpośredni dostęp do realnych doświadczeń życia małżeńskiego. Uczestnictwo małżonków z różnych krajów daje szeroki obraz Kościoła i małżeństwa w świecie. Cieszymy się z tego, że Polska może mieć w tym swój głos. Istotnym elementem jest też spojrzenie na obecne trudności małżeństwa w świecie. Kurs ma formułę konferencji połączonych z dzieleniem i modlitwą, będzie trwał od października 2022 do lipca 2023, częściowo w formie online. Rozpoczęcie kursu nastąpiło w Rzymie w dniach 21-24 października i zostało zakończone błogosławieństwem Papieża Franciszka podczas prywatnej audiencji dla pracowników i studentów Instytutu. Podczas tej właśnie audiencji Papież powiedział słowa, które wpisują się w idee tego kursu: „rodzina nie jest ideologią, a rzeczywistością”. Więcej nt przemówienia Papieża można przeczytać tutaj.

Załączamy też kilka zdjęć z pierwszego spotkania uczestników kursu.

Więcej o naszych osobistych przeżyciach z tego wydarzenia znajdziecie w „Liście”.

 

Pozdrawiamy

Beata i Darek Chmielewscy, region 1, sektor wielkopolska C