W dniach 13-15 marca 2015 roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Adama Ceynowę – Blask prawdy – rzecz o sumieniu. Musimy przyznać, że wywarły one na nas bardzo duże wrażenie. Naszym zdaniem ks. Adam przedstawił temat istotny dla każdego chrześcijanina – czy tego chce, czy też nie chce. Ważne dla nas było także to, że jego przekaz, naszym zdaniem był pełen Ducha Świętego. Z jednej strony ksiądz Adam bardzo dobrze służył nam swoimi talentami: analizy i syntezy wiedzy na temat sumienia, którą poznał w swojej pracy duszpasterskiej. Z drugiej jednak strony, nie głosił siebie, ale głosił żywego Jezusa Chrystusa i Jego naukę. Same rekolekcje nie były prostą instrukcją: „to rób, a tego nie rób”. Były one zasianiem wielu ziaren, które mogą w nas zakiełkować, jeżeli tylko na to pozwolimy.
Ks. Adam jako element przewodni rekolekcji przyjął Encyklikę Jana Pawła II – Veritatis Splendor. Następnie postawił pytanie: Co to znaczy być człowiekiem? Jedna z możliwych odpowiedzi: Człowiekiem jest ten, kto ma sumienie – czyli wewnętrzne usposobienie człowieka, które pozwala rozpoznać dobro i zło oraz wybierać dobro.
Podsumowaniem rekolekcji było dziesięć praktycznych rad związanych z formacją sumienia, które mogą nam wszystkim pomóc:
- Zawsze zło nazywaj złem, a dobro dobrem.
- Kiedy pojawiają się wątpliwości, szukaj mądrych i doświadczonych ludzi.
- Trzeba umieć przeciwstawiać się obiegowym opiniom i niesłusznym sądom.
- Zawsze staraj się wyobrazić sobie skutki swojego działania.
- Szukaj właściwego towarzystwa i szlachetnej przyjaźni.
- Ciesz się sukcesami, których doświadczają bliźni, nie pragnij zła dla drugiego człowieka.
- Czyń często rachunek sumienia.
- Praktykuj regularnie sakrament pokuty.
- Bądź krytyczny wobec tego, co widzisz i słyszysz.
- Podejmij współpracę z Duchem Św. i Jego siedmioma darami
Wróciliśmy do domu z nadzieją, że w pracy nad sobą wykorzystamy naukę, którą usłyszeliśmy z ust księdza Adama. Dodamy jeszcze, że rekolekcje odbyły się w pięknym i gościnnym Domu Rekolekcyjnym, prowadzonym przez franciszkanów na Górze Św. Anny.
Gosia i Waldek