W dniach 04-06 lutego br. w Czernej odbyły się rekolekcje prowadzone przez ojca Ksawerego Knotza . Temat rekolekcji to „Budowa więzi małżeńskiej poprzez seksualność”.

Zapisując się na rekolekcje niezbyt dużą uwagę przywiązywaliśmy do tematu (Budowa więzi małżeńskich poprzez seksualność). Tak po prostu chcieliśmy się wyrwać z codzienności i tej całej około kowidowej rzeczywistości uradowani faktem, że weekend spędzimy sami, bez dzieci, nad którymi opiekę będą sprawować nasi rodzice.
Nasze rekolekcje rozpoczęliśmy od modlitwy przed obrazem Matki Bożej Szkaplerznej w klasztorze, polecając Jej nasze małżeństwo, dziękując za dotychczasową opiekę.
Z każdą kolejną konferencją ojca Ksawerego Knotza odkrywaliśmy coś innego, coś na co możemy spojrzeć pod innym kątem. Wypełniając nasze obowiązki małżeńskie, rodzinne, zawodowe nie zagłębialiśmy się szczególnie w naszą seksualność. Owszem wiedzieliśmy/czuliśmy, że pomaga nam budować więź między sobą. Seksualność często ograniczała się do strachu i lęku przed nowym dzieckiem, nowymi obowiązkami i konsekwencjami. Więź małżeńska, ranga małżeńska w planie Boga, wstrzemięźliwość, a przede wszystkim obecność Boga w znaku jedności stworzonym przez ciała małżonków pozwoliły nam dostrzec inne niż do tej pory sfery, na które chcemy zwrócić uwagę. Dziękujemy ojcu Ksaweremu za odwagę i swobodę podjęcia takiego tematu, za przedstawienie stanowiska Kościoła w świetle dokumentów, a nade wszystko za zwrócenie szczególnej uwagi na obecność Boga w seksualności małżonków. Poznane na rekolekcjach małżeństwa – ich świadectwa wypowiedziane podczas posiłków, czy spotkaniach w grupach uskrzydliły nas. Zrodziło się postanowienie włączenia w naszą drogę do świętości w większym zakresie intymną sferę naszej seksualności.

Maria i Bartłomiej

Oboje z mężem szukaliśmy rekolekcji, które odpowiedziały by nam nasze pytania i wątpliwości na temat seksualności w małżeństwie. Jesteśmy małżeństwem od 24 lat- rodzicami 2 synów ( 22 i 14 lat), małżonkami poszukującymi duchowości poprzez więź małżeńską.
Na rekolekcjach o.Ksawery przedstawił nam obraz małżeństwa , którego do tej pory nie znaliśmy. Po raz pierwszy zdaliśmy sobie sprawę z wagi Sakramentu Małżeństwa. Ojciec wyjaśniał nam krok po kroku na czym ten sakrament polega, kogo zaprosiliśmy do więzi małżeńskiej – Pana Jezusa :)- poprzez jego zawarcie przed kapłanem. Każda kolejna konferencja odsłaniała nam nowe spojrzenie na akt małżeński, czerpanie radości z bliskości i obecności . Ale też pobudzała nas do kolejnych refleksji i pytań .
Bardzo ciekawym punktem na rekolekcjach była praca w grupach. Mieliśmy okazję usłyszeć opinie innych małżeństw na temat opracowanych przez Ojca Ksawerego pytań. Praca w grupkach odbywała się ” w wolności”- to też dawało taki trochę ” większy luz”. Byłą również możliwość uczestniczenia w codziennej Jutrzni i Eucharystii.

Jeśli chodzi o organizację to jesteśmy pod wrażeniem prowadzących : Bernadety i Piotra, którzy fenomenalnie ogarniali tak dużą ilość uczestników. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o Wspólnocie Małżeństw : Equipes Notre- Dame , która jest olbrzymią wspólnotą, działającą w wielu regionach Polski . Małżeństwa, które mieliśmy okazję poznać , były właśnie z tej Wspólnoty.
Dom Pielgrzyma w Czernej jest nowoczesnym kompleksem, który zapewnił nam komfortowe warunki pobytu. Doskonała kuchnia, która nasycała nasze ciała . Piękne krajobrazy, las , ścieżki dydaktyczne – miejsce przepiękne .

Serdecznie polecamy
Agnieszka i Zbyszek