W okresie od pierwszego czerwca 2018 do trzeciego czerwca. w mieście Hajworon odbyły się rekolekcje dla par małżeńskich z Ruchu END, w których mieliśmy szczęście uczęstniczyć.

Przeprowadzał rekolekcje ks. Paweł, który już długi czas pracuje w seminarium w mieście Gorodok z obwodu Chmielnickiego. Tematyką rekolekcji był «Małżeński dialog». Temat ten zawsze jest aktualny i jest wyzwaniem dla wielu małżeństw, również uczestniczących w Ruchu END. Słowamy nie oddadzą w pełni tego jak ciekae były te rekolekcje. Z wielką radościątrwaliśmy te 3 dni w obecności Boga i ludzi, dla których rzeczywiście ważne sa ich małżeństwa i ich rodziny, obecność Boga. To był odpoczynek fizyczny i duchowny. Warunki były komfortowe. Orgnizacja była perfekcyjna, przewidziano wszystko do najdrobnych detali, w tym przepiękne, proste i łatwe do przyswojenia konferencje księdza-rekolekcjonisty. Duchowe przeżycia obejmowały sakrament pokuty i oczywiście Msze święte. Bezsprzecznym plusem, który też podkreślali wszyscy uczestnicy rekolekcji, była obecność nie zbyt dużej liczby małżeństw, co umożliwiło Księdzu Pawłowi głosić Słowo prostymi słowami, w formie dialogu z małżeństwami. Mieliśmy możliwość posłuchać każdego i podzielić się własnym doświadczeniem z małżeńskiego życia. Mówiliśmy o znaczeniu «małżeńskiego dialogu». Jakie są nasze doświadczenia, do czego jest on potrzebny, jak trzeba poprawnie go budować i jak właściwie postrzegać siebie wzajemnie podczas samej rozmowy. Na samym końcu rekolekcji mieliśmy praktyczne zajęcia: przeprowadziliśmy małżeński dialog każdy w swoim pokoju albo w wyznaczonym miejscu.

Chcemy szczerze podziękować organizatorom za ten czas, Ksiedzu, który był obecny razem z nami i nieraz pomagał i rozjaśniał tematy i wszystkin małżeńskim parom, które otwarcie i szczerze dzieliły się swoimi trudnościami i sukcesami. Niech Bóg wynagrodzi każdemu, kto podjął wysiłek, żeby te rekolekcje odbyły się. Bogu niech będą dzięki!

Paweł i Weronika Krotowiczy

Ekipa w pilotażu z Odessy