W dniach 9-10.09.2023 wzięliśmy udział w Rekolekcjach dla nowych Ekip na koniec pilotażu, które odbyły się w Domu Rekolekcyjnym przy Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim koło Konina. Hasłem naszego spotkania były słowa Jezusa: „Ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem”.

Emocje już opadły, od wydarzenia minęły dwa tygodnie. Pora zastanowić się, jakie słowa szczególnie zapadły nam w pamięci. Jesteśmy małżeństwem z 13-letnim stażem i trójką dzieci w wieku 10, 7 i 3 lata. Postanowiliśmy spróbować drogi w Ekipach, by zawalczyć o lepszą jakość naszego związku i nie poddawać się codziennej rutynie. Skałą, na której od początku chcieliśmy budować nasze wspólne życie, był Jezus Chrystus, dlatego udzieliliśmy sobie sakramentu małżeństwa. Nie potrafiliśmy jednak narzucić sobie odpowiedniego stylu w życiu codziennym – stąd pomysł na udział w Ruchu END.

Nasza przygoda z Ruchem END rozpoczęła się nieco ponad rok temu. Nasza ekipa powstała dzięki zaangażowaniu lokalnego proboszcza oraz pary pilotażowej i po spotkaniach zerowych rozpoczęliśmy okres pilotażowy. Z pomocą przyszły nam wymagania KARTY stopniowo poznawane i omawiane podczas spotkań. Dzięki rekolekcjom, w których wzięliśmy udział, mogliśmy poprzez świadectwa innych par, poznać sens i rzeczywisty wymiar wymagań. Odkryliśmy na nowo, że gdy spotykamy Boga, nasze życie nabiera sensu. Że On swą obecnością sprawia, że wspólnota żyje i jest trwała. Takiego życia pragniemy.

Dzięki zorganizowanej podczas rekolekcji opiece dla dzieci i posiłkom, poprzez oddalenie się od codziennych obowiązków domowych i zawodowych, mogliśmy skupić się na przygotowanych treściach. Bliskość kościoła oraz kapłanów pozwoliła nam na ponadnormatywne życie duchowe. Mogliśmy wspólnie we dwoje zasiąść a także uczestniczyć we Mszy Świętej oraz wieczornej adoracji.

Szczególne wrażenie zrobiły na nas informacje o zakresie służby podejmowanej przez Ruch END, o tym, że wypracowuje programy wspierające narzeczonych w przygotowywaniu się do sakramentu, pomaga nowożeńcom na początkowym etapie nowej drogi życia w obraniu właściwego kursu. Ruch nie zapomina o owdowiałych małżonkach oraz o parach żyjącym w związkach niesakramentalnych.

Pod koniec spotkania mogliśmy poznać pary odpowiedzialne naszego sektora oraz pary łącznikowe. To dało nam mocniejsze umiejscowienie w strukturach Ruchu END i poczucie przynależności do większej całości. Dziękujemy organizatorom za tak ułożony program rekolekcji. Dzięki temu nasza decyzja o przyjęciu KARTY będzie bardziej świadoma.

Magdalena i Jarosław Wenclowie

 

W dniach 9-10.09.2023 r. w Kazimierzu Biskupim odbyły się Rekolekcje kończące Pilotaż nowych Ekip  Regionu 1. Spotkania miały nam przybliżyć pedagogikę i struktury działania Ruchu END a parą prowadzącą byli Lucyna i Krzysztof Wysoccy.
Pierwszego dnia skupiliśmy się na historii Ruchu, pedagogice i Konkretnych Punktach Wysiłku. Większość treści była przekazana w formie świadectw czy dzielenia się doświadczeniami Par Pilotujących nas przez ostatni rok. Dłuższe segmenty były przeplecione ciekawą formą wymiany myśli w grupach mieszanych. Mimo tego, że znaliśmy tych ludzi kilka godzin, to atmosfera spotkania Ekipy już była obecna. Drugiego dnia skupiliśmy się bardziej na tym jak wygląda struktura Ruchu END, jaką rolę pełnią poszczególne pary i jakie są ich zadania. Mieliśmy też możliwość poznania naszej Pary Łącznikowej i Pary Sektora. Było to dla nas bardzo istotne jako świeżo wybranej pary odpowiedzialnej. Podczas rekolekcji rozwiały się nasze wcześniejsze wątpliwości dotyczące Ruchu, a udział w nich pozwolił nam uporządkować dotychczasową wiedzą o Ekipach. Były to nasze pierwsze małżeńskie rekolekcje i zdecydowanie pozytywnie zaskoczyła nas otwartość innych par, wzajemna życzliwość i pomoc. Było to niezwykłe przeżycie duchowe ubogacone codzienną Eucharystią, modlitwą i dzieleniem się świadectwami. Te rekolekcje jeszcze bardziej umocniły naszą wiarę i dały szansę spotkać ludzi, którzy też chcą podążać drogą wyznaczoną przez Chrystusa. W dzisiejszym świecie trudno jest poradzić sobie bez wspólnoty, kiedy świat coraz bardziej odchodzi od Boga. Dzięki rekolekcjom nabraliśmy nadziei, że są też inni ludzie, którzy myślą podobnie do nas, którzy chcą żyć zgodnie z zasadami Kościoła, wybierają tą drogę i nią kroczą, mimo przeciwności stawianych przez życie. Ten czas pozwolił nam rozpoznać czym ten Ruch jest, jakie są jego zasady. Jeszcze bardziej utwierdziliśmy się w przekonaniu, że chcemy do niego dołączyć i że Duch Święty jest tutaj obecny i działa.
Za ten wspólnie spędzony czas i wszystko co się wydarzyło Chwała Panu.
Maja i Mariusz