Wyrwaliśmy się z domu, co przy piątce dzieci nie jest wcale łatwe, aby przeżyć rekolekcje w Łomży. Po raz pierwszy na te organizowane przez END nie musieliśmy jechać na drugi koniec Polski.

Przyjechaliśmy do ośrodka rekolekcyjnego, który mieści się w budynku seminarium, bez większych oczekiwań, otwarci na działanie łaski i na dary, które Pan Bóg nam przygotował.

Ksiądz Wojciech Zyśk, prowadzący rekolekcje, przypomniał nam, że aby usłyszeć Boży głos musimy ,,zdjąć sandały”, przyjąć postawę pokory i uniżenia, i słuchać. Na kartach Pisma Świętego Pan Bóg mówi ,,słuchaj Izraelu”, a do nas mówi ,,słuchaj Barbaro, słuchaj Kazimierzu”. Staraliśmy się usłyszeć, zachowywaliśmy silentium, nie rozpraszaliśmy się niepotrzebnie. Na trzy dni odłożyliśmy telefony.

Następnego dnia przenieśliśmy się do Nazaretu, do domu Maryi, do domu świętego Józefa, do ich rzeczywistości, ich codzienności – do momentu zwiastowania Dobrej Nowiny najpierw Maryi, później Józefowi. Ks. Wojciech pomagał nam na nowo odkryć Boże Światła w tych fragmentach Ewangelii i przenieść je do naszej rzeczywistości. Pokazywał jak można je uczynić filarami naszego życia duchowego. Ksiądz podpowiedział nam, jak można czytać i rozważać fragment Pisma Świętego i w miejsce opisanych bohaterów wstawiać siebie. Dla przykładu w niedzielę była ewangelia o niewidomym od urodzenia. To ja mogę być tym niewidomym i to mnie Pan Jezus uzdrowił.

,, Małżeństwo obleczone w Magnificat” taki był temat naszych rekolekcji. Nie mamy wątpliwości, że małżeństwo Maryi i Józefa jest obleczone w Magnificat. My, Barbara i Kazimierz, też pragniemy, aby nasze małżeństwo było obleczone w Magnificat. Pragniemy uwielbiać i wychwalać Boga za to jak cudowne rzeczy nam w życiu uczynił, za współmałżonka którego postawił na naszej drodze, abyśmy razem dążyli do świętości.

Zwieńczeniem drugiego dnia rekolekcji było wspólne zasiadanie, podczas którego małżonkowie wypowiedzieli swój osobisty Magnificat, swoje bardzo szczere uwielbienie Boga we współmałżonku. Nie było to łatwe zadanie ale przyniosło dużo wzruszeń i radości. Piękny czas dialogu zakończyliśmy wspólną modlitwą w kaplicy.

Przez te trzy dni zawiązaliśmy prawdziwą wspólnotę rekolekcyjną. Był to wspaniały czas wypełniony modlitwą i rozmowami z innymi małżeństwami. Wróciliśmy do domu z napełnionymi akumulatorami i z nowymi postanowieniami.

Razem ks.Wojciechem rekolekcje przygotowali Beata i Andrzej Garliccy z ekipy Ł1. Dziękujemy Wam za ten piękny czas, za Waszą pracę, czas poświęcony i serce włożone w zorganizowanie tych rekolekcji.

Chwała Panu.

Basia i Kazik Karwowscy z ekipy G1.