Bardzo dziękujemy Panu Bogu i organizatorom za to, że mogliśmy uczestniczyć w majowych rekolekcjach w Chludowie. Temat „ Bóg z żebra uczynił…”. Ojciec Jan pięknie „wymalował” starotestamentowe obrazy Księgi Początku (Rodzaju). Przybliżył nam symbolikę ciała ludzkiego w Biblii. To było niezwykłe doświadczenie. Doskonale przygotował prezentacje poparte komentarzami. Wszystko ciekawe i odkrywcze.  Wiedza Księdza Jana Bociana (którego, jak twierdzi, po urodzeniu przyniósł bocian, a może Bocian J), zrobiła na nas ogromne wrażenie. Postawił nam wysoką poprzeczkę. Propozycja rytu wspólnej małżeńskiej modlitwy-misterium. To jest wyzwanie! No i na koniec uczta ofiarna!

Doświadczyliśmy przyjęcia Pana Jezusa pod Dwoma Postaciami, podchodząc do stołu Pańskiego spożywając ciało i pijąc krew Pańską, każdy po kolei z jednego kielicha. Czuło się w tym czasie wyjątkową bliskość z Chrystusem. Adoracja z mężem, tylko we dwoje, przy ołtarzu, pozwoliła nam się wyciszyć i oddać siebie nawzajem Panu Bogu ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Oczywiście rozmowy w przerwach i wieczorami bardzo nas ubogacały. Dzieliliśmy się swoim doświadczeniem i wątpliwościami.  Poruszaliśmy wiele tematów, a Ksiądz Jan ze swoją rozległą wiedzą i mądrością, pomagał nam zrozumieć tajemnicę Zbawienia.

Bardzo ważnym tematem poruszonym przez prowadzących Halinkę i Roberta,  była Duchowość Małżeńska na postawie nauki Henri Caffarela. Poruszyliśmy również temat bliski wszystkim rodzicom, czyli planowanie rodziny i  jak rozmawiać z dziećmi o seksualności. Wnioski były między innymi takie, że powinniśmy stale pokazywać naszym dorastającym dzieciom wartość sakramentu małżeństwa, nierozerwalność  tego sakramentu, życie w wierności. Wskazywać na piękno miłości cielesnej ofiarowanej jako dar i zarezerwowanej tylko dla współmałżonka. Musimy jako rodzice stale poszerzać naszą wiedzę z zakresu skutków  fizycznych i psychicznych wywoływanych przez antykoncepcję i brak czystości. Na rynku pojawiają się coraz to nowe propozycje dla młodych ludzi, musimy być na bieżąco, żeby umieć sensownie odpowiadać na ich wątpliwości.  Nasze dzieci mają prawo wiedzieć, że antykoncepcja to nie wolność, ale wręcz przeciwnie, zniewolenie i wyniszczenie.  O seksualności w małżeństwie, pięknie mówił i pisał również Henri Caffarel.

Dziękujemy wszystkim, których poznaliśmy na rekolekcjach. Cieszymy się, że byliśmy tam z Wami!                             Magda i Piotr Owsiani

Zdjęcia z rekolekcji można obejrzeć korzystając z linka:  https://photos.google.com/share/AF1QipMH3Y1sYD2TamQ00nsFWTijhkne1VRkSweiiM1FrKMzaDpWSuiHVGhl4caSINNR_Q?key=Wi1SNjVGa19yUXI4NWE2SzlKM0QtQURXTGIwVHF3