„Chrześcijańska duchowość małżeńska dzisiaj” – to temat przewodni  rekolekcji, w których uczestniczyliśmy w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 r. w Ośrodku Caritas w Popowie koło Serocka. Rekolekcje prowadzili Katarzyna i Marek Rymsza i ks. Wojciech Sadłoń SAC. Spośród 15 małżeństw uczestniczących w rekolekcjach większość stanowiły małżeństwa z dziećmi z Ruchu Equipes Notre Dame z Sektorów Mazowieckich A i B, Wielkopolskiego, Podlaskiego i Małopolskiego. Były też cztery małżeństwa spoza naszego Ruchu poszukujące drogi swojej formacji duchowej.

„Jesteśmy zaproszeni, aby żyć głęboko naszą tożsamością i coraz więcej od siebie wymagać. Żyć w świecie, który staje się coraz bardziej pogański, w świecie, w którym jesteśmy skazani na życie w napięciu między byciem chrześcijaninem,  a życiem w świecie odsuwającym się od Boga, wezwani do umiejętności życia sakramentem małżeństwa, czyli do dawania świadectwa”.

Te i inne prawdy  odkrywaliśmy uczestnicząc w konferencjach przygotowanych i wygłoszonych przez małżeństwo prowadzące i kapłana, a także podczas  Eucharystii, homilii, adoracji Najświętszego Sakramentu, spotkań w grupach i rozmów indywidualnych oraz podczas zasiadania małżeńskiego, czyli dialogu.

Pan Bóg przygotował nam piękny czas. Pośród otaczającej nas, budzącej się do życia przyrody mogliśmy spojrzeć na nasze małżeństwo z nową nadzieją. Skłoniły nas do tego niezwykle bogate treści przekazane nam przez Kasię i Marka oraz księdza Wojciecha. Mogą być one  źródłem refleksji nie tylko dla naszego małżeństwa. Warto wczytać się w dokumenty  Kościoła, takie jak : „Gaudium et spes” – Konstytucja Duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym i  Athortacja papieża Franciszka: „Amoris Laetitia”.   Warto oprzeć się na życiu  wyniesionych na ołtarze małżonków – Luigi i Marii Beltrame Quattrocchi,  Zelii i Ludwika Martin – rodziców  św. Tereski od Dzieciątka Jezus.  Warto mieć świadomość, że zmiany kulturowe sprzyjają słabnięciu instytucji małżeństwa, ale też, że małżeństwo ma ogromny potencjał. Umiejętność rozeznawania i odczytywania woli Bożej tu i teraz we wszystkich podejmowanych przez nas aktywnościach towarzyskich, społecznych, religijnych i politycznych to właśnie świętość dzisiaj, co bynajmniej nie znaczy perfekcyjność. Żeby być świętym, trzeba zachować się po prostu przyzwoicie, tu i teraz.

„Każde małżeństwo jest historią zbawienia” – Amoris Laetitia

„Siłą mężczyzny jest jego charakter, a siłą kobiety mężczyzna z charakterem”, „Świętość nie jest luksusem dla nielicznych ale obowiązkiem dla mnie i dla ciebie” – Św. Matka Teresa z Kalkuty – to  tylko niektóre myśli pośród wielu, które pozostały w naszej pamięci.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten czas, za posługę księdza Wojciecha, Kasi i Marka oraz Ani – opiekunki do dzieci, którzy dostarczyli nam wielu niezapomnianych przeżyć, w krótkim czasie, lecz takich, które na długo pozostaną w naszym małżeńskim sercu. Dziękujemy wszystkim małżonkom za ich piękne świadectwo pragnienia pójścia za Chrystusem wraz ze swymi dziećmi.

Do zobaczenia podczas następnych spotkań na drogach Equipes  Notre Dame

Ania i Jurek Kolbuszowie z Sektora Wielkopolskiego

Zdjęcia z rekolekcji można obejrzeć korzystając z linku: https://goo.gl/photos/UyESuLJe2BVEWVok6