DSC09371Od 5-7 lutego 2016 r. w Zaniemyślu w ośrodku „Bojanowe Gniazdo” odbyły się rekolekcje „Narodzić się na nowo” prowadzone przez Alicję i Andrzeja Rowińskich oraz, w roli rekolekcjonisty, ks. Przemysława Kompfa. Uczestniczyły w nich 33 pary z różnym stażem małżeńskim – od kilkumiesięcznego do ponad pięćdziesiątletniego – z różnych stron Polski. Wiele małżeństw, dzięki Bogu wiadomym układom, wystartowało z „listy rezerwowej”. Młodym małżeństwom towarzyszyły maleństwa (dla tych chodzących zapewniono wspaniałą opiekę).

DSC09288W atmosferze radości, pełnej ekspresji, emanującej od księdza Przemysława Kompfa mogliśmy zastanowić się nad naszą wiarą, naszym życiem, aby móc narodzić się na nowo w Chrystusie i dla Niego, jak i przyjąć misję posłania. Nad całością, w sposób bardzo zorganizowany, panowali Ala i Andrzej Rowińscy wraz z członkami swojej ekipy (Bożena i Krzysztof Kurkowiakowie czyli oprawa muzyczna, Irena i Eugeniusz Ptakowie czyli zabezpieczenie funkcji kościelnego), zapewniali godne przeżycie szybko mijających chwil na tych wprowadzających w Wielki Post roku 2016 rekolekcjach.
Terenia i Mariusz Michalakowie
.
„Narodzić się na nowo”
Rekolekcje w Zaniemyślu 5-7 lutego 2016

„Boże mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza” (Psalm 63,2) – z takim oczekiwaniem pojechaliśmy na rekolekcje do Zaniemyśla. Głównie zaciekawieni byliśmy tym, jakimi ścieżkami poprowadzi nas rekolekcjonista, ale także zachęceni osobowością księdza, zakochanego w swojej Wierzenicy, o którym dużo słyszeliśmy i czytaliśmy w „ Wierzeniczeniach”.
DSC09319Ksiądz Przemysław Kompf zaskoczył chyba wszystkich, już podczas pierwszej Mszy św. w piątek wieczorem, zwracając się do uczestników rekolekcji z prowokacyjnym pytaniem: jak przekonać niewierzącego, że istnieje Bóg?. Nasze próby zmierzenia się z tym problemem nie były satysfakcjonujące – sami zdawaliśmy sobie z tego sprawę. A przecież odpowiedź okazała się niezwykle prosta: w świecie nie ma przypadku, wszystko jest stworzone lub narodzone i przebiega (działa) niezwykle harmonijnie.
Nasz przewodnik duchowy w równie prosty i oczywisty sposób kontynuował swoje rozważania przekonując nas, że najważniejszy źródłem wiedzy o Bogu jest Pismo Święte. Często cytując jego fragmenty, wskazywał na zawarte w nim wskazówki jak żyć, aby wzrastać duchowo kierując się miłością do Boga i bliźniego, jak dążyć do doskonałości (świętości), odwoływał się do Bożej miłości względem człowieka i wzajemnej miłości małżonków. Przekonywał, że dojrzałość naszej wiary musi polegać na tym, abyśmy w centrum naszego życia potrafili postawić Jezusa, aby Jezus był zawsze obecny w naszym wspólnym życiu, żebyśmy umieli trwać przy Nim i często powtarzać „kocham”. Zdaliśmy sobie sprawę, jakie to jest ważne i pożądane w życiu a szczególnie w małżeństwie. I jakie to czasami bywa trudne…
Naturalną kontynuacją tych rozważań była konstatacja o konieczności otwarcia się na Ducha Św., przez którego Pan Bóg przekazuje różne dary, na przykład: mądrość w podejmowaniu decyzji, siłę w sprawach beznadziejnych, wskrzesza radość życia i ułatwia osobiste rozeznanie jak żyć, aby rozpalić wiarę, pobożność, miłość i przenieść to na relacje między małżonkami.DSC09440
Treść poszczególnych katechez dawała bogaty materiał do przemyśleń i dyskusji. Częste przytaczanie fragmentów Pisma Św., a nawet anegdotyczne dygresje przykuwały naszą uwagę i zmuszały do refleksji. Rekolekcyjne rozważania pełne były mądrości Bożej, przepełnione miłością do Boga i człowieka, troską o jak najlepsze relacje między ludźmi, a szczególnie między małżonkami. Ich treść przekazywana komunikatywnym językiem zapadała nie tylko w pamięci, ale także głęboko w serce.
To wspaniale, że w tych rekolekcjach uczestniczyło tak wiele małżeństw (nie tylko z Ruchu END) z różnych stron Polski, w tym kilka młodych stażem małżeńskim par z dziećmi. Postawa tych młodych była budująca.
Spotkanie przygotowane było perfekcyjnie i zorganizowane w sposób budzący uznanie. Para odpowiedzialna: Ala i Andrzej Rowińscy pomyśleli o każdym szczególe. Bardzo przydatny był wydany specjalnie na to spotkanie „niezbędnik” ze szczegółowym planem wszystkich spotkań modlitewnych, relaksacyjnych oraz posiłków. Był w nim także spis uczestników, podzielonych na VI ekip z przydziałem fragmentów Pisma Św., które były potem analizowane w grupach i wspólnie podsumowane. Dużą pomocą było wydrukowanie tekstów pieśni, których nie ma w śpiewniku END oraz Jutrzni.
DSC09438W niezwykły sposób przeżyliśmy niedzielną Mszę św., odprawianą w szczególnej intencji: 35-lecia ślubu Barbary i Jana Sadowskich obchodzących swoją rocznicę właśnie 7 lutego. Szczególnie wzruszający był moment, kiedy wszyscy małżonkowie mogli sobie wzajemnie wyznać uczucie, przeprosić, zapewnić o wzajemnej miłości i wierności Bogu.
Uczestnicy rekolekcji zapamiętają z pewnością wspólny sobotni wieczór, podczas którego małżonkowie dzielili się wspomnieniami z poznania się, ze swoich pierwszych spotkań i zauroczeń. Bawiliśmy się wspaniale, trochę z nutą sentymentalną, dużą dozą romantyzmu, a przede wszystkim humoru. Bardzo miłą niespodzianką był krótki występ wokalny ks. Przemka, który programem idealnie „wpisał się” w atmosferę wieczoru.
Muzyka i wspólny śpiew były mocną stroną naszej rekolekcyjnej wspólnoty, szczególnie dzięki prowadzącym skrzypcom i gitarze.DSC09275
Niezwykle owocny i radosny czas, jaki spędziliśmy w pięknym otoczeniu, w gościnnym ośrodku w Zaniemyślu, pod przewodnictwem duchowym Dobrego Duszpasterza, towarzyszącego nam w wędrówce ku Bogu, zapamiętamy jako spełnienie obietnicy Boga:
„Dam wam serce nowe
i nowego ducha tchnę w wasze wnętrze
Wyjmę z was serce kamienne
I dam wam serce z ciała.” (Ez 36,26).
Chwała Panu
Hanka i Antoni Dmochowscy