Rekolekcje „Budowanie więzi małżeńskiej“ – Zaniemyśl

W dniach 10-12 marca 2017 r. w Zaniemyślu (niedaleko Poznania) odbyły się rekolekcje weekendowe dla małżeństw  prowadzone przez dr  Jacka Pulikowskiego przy wsparciu jego żony Jadwigi. O stronę duchową zadbał ks. Grzegorz Zbączyniak, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.  Na to spotkanie przyjechało wiele małżeństw (ponad 80 osób dorosłych i 25 dzieci), głównie par  z Ruchu END. Uczestnicy przybyli z różnych zakątków Polski, a także z Niemiec. Miejscem rekolekcji był malowniczo położony nad jeziorem Ośrodek Charytatywno – Wypoczynkowy „Bojanowe Gniazdo”. Spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią.  Po wspólnej kolacji i zawiązaniu wspólnoty (przedstawieniu się wszystkich par) odbyła się pierwsza konferencja.
Osoba pana dr Jacka Pulikowskiego jest powszechnie znana z telewizji, internetu i książek, zatem wiedzieliśmy czego się spodziewać: że będzie dużo istotnych i ciekawych  informacji, będzie fachowo, dowcipnie i na pewno nie nudno! I nie było. Konferencje dotyczyły różnic pomiedzy mężczyzną i kobietą w postrzeganiu siebie nawzajem, świata, relacji z rodziną, podejściu do wychowywania dzieci, spraw płciowości i jak te różnice wykorzystać do budowania więzi małżeńskiej. Sporo przekazywanych przez pana Jacka informacji już kiedyś słyszeliśmy, a jednak trzeba je sobie wciąż na nowo przypominać i uświadamiać, np. jak różni jesteśmy w naszych związkach jako kobieta-mężczyzna, matka-ojciec, a jednocześnie jak doskonale się uzupełniamy.
W sobotni wieczór konferencję poświęconą szkole modlitwy poprowadził ks. Grzegorz.
Przerwy pomiędzy wykładami wypełnione były modlitwą (Eucharystia, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu), smacznymi posiłkami oraz rozmowami indywidualnymi z dr Pulikowskim.  W nocy z soboty na niedzielę wiele małżeństw uczestniczyło w adoracji Najświętszego Sakramentu, nawet z małymi, śpiącymi dziećmi na ręku! W niedzielę był też czas na „zasiądźmy razem“.
Całe to wielkie, „logistyczne przedsięwzięcie” przebiegło bez najmniejszych problemów dzięki profesjonalnemu przygotowaniu przez niezastąpionych Halinę i Roberta Buda z Ekipy Poznań 5. Ich rzetelną, ofiarną pracę i zaangażowanie w organizację rekolekcji mieliśmy przyjemność poznać rok wcześniej w Pniewach. Opiekę nad dziećmi sprawowały cztery wspaniałe i kreatywne dziewczyny, które razem z najmłodszymi przygotowały krótki występ muzyczny ku radości wszystkich, a w szczególności dumnych rodziców.
To był cudowny, ubogacający, święty czas, za który wszystkim organizatorom i uczestnikom serdecznie dziękujemy.  Chwała Panu!

Katarzyna i Krzysztof Kownaccy (Ekipa Braunschweig-Wolfsburg)

Zdjęcia z tego dnia można obejrzeć korzystając z linku:  https://goo.gl/photos/kAYdLZkY7Wyieo7v5