DSC_7891.JPGPielgrzymka do Maryi

– Potrzeba (…) takiego małżeństwa, które całym swoim życiem, a jeśli trzeba, także słowem będzie dawało świadectwo współczesnemu światu – powiedział kardynał Kazimierz Nycz podczas ogólnopolskiej pielgrzymki ruchu Equipes Notre-Dame.

Już po raz 11. małżeństwa należące do Ruchu END spotkały się na corocznej pielgrzymce do maryjnego sanktuarium. Tym razem celem pielgrzymki był służewski klasztor oo. dominikanów.

Kilkaset osób z całej Polski przyjechało 4 maja na warszawski Służew, aby prosić Maryję

o potrzebne łaski. Kaplica Matki Bożej Różańcowej wypełniła się pielgrzymami. Małżeństwa modliły się, słuchały wykładów, a przede wszystkim miały znakomitą okazję do bliższego poznania się nawzajem. W pielgrzymce uczestniczyły również małżeństwa z Białorusi.Msza święta

Kulminacyjnym punktem pielgrzymkowego programu była msza święta, której przewodniczył ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. Wygłosił on również Słowo Pasterskie. Kardynał Nycz podkreślił znaczenie życia rodzinnego „normalnego, zwyczajnego, zjednoczonego z Bogiem”. Na zakończenie mszy wszystkie małżeństwa złożyły Akt oddania Ruchu END Matce Bożej.

Gość specjalny

Gościem specjalnym pielgrzymki był ojciec Paul Dominique Marcovits OP – postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Henri Caffarela – założyciela Ruchu END. Jaki jest postęp procesu beatyfikacyjnego księdza Caffarela i dlaczego Ruch END, choć oddany pod opiekę Matki Bożej, nie jest ruchem maryjnym – na te i inne pytania pielgrzymów odpowiadał o. Marcovits. Przybliżył on również  postać ks. Caffarela. Mówił o początkach Ruchu w powojennej Francji i jego rozwoju na całym świecie oraz o wadze modlitwy.

Nowy sektor

Region Polska Ruchu END wzbogacił się o kolejny, nowy sektor. W czasie pielgrzymki nastąpiło oficjalne powołanie sektora małopolskiego, wcześniej będącego częścią sektora śląskiego. Para Odpowiedzialna nowego sektora – Anna i Roman Kobiałkowie, oficjalnie przyjęła swoją posługę. Czas na podsumowanie czterech lat służby mieli także Maja i Leszek Kukułowie – dotychczasowa Para Odpowiedzialna Regionu Polska. Ich funkcję przejęli Lucyna i Krzysztof Wysoccy.

Pielgrzymujące małżeństwa mogły również posłuchać świadectw o sile modlitwy wstawienniczej i wymienić się doświadczeniami informowania innych o Ruchu END. Pielgrzymkę zakończyły Nieszpory i modlitwa Magnificat.

Pielgrzymka Ruchu END odbywa się co roku. Wcześniej małżeństwa Ruchu pielgrzymowały między innymi do Lichenia, Torunia i Krakowa.

Pielgrzymka dla nas

Okazja do poznania Ruchu END i duża porcja wiedzy o księdzu Caffarelu – te dwa elementy wysuwają się na pierwszy plan w naszym wspomnieniu o pielgrzymce.

Była to dla nas pierwsza pielgrzymka Ruchu. W Ekipach jesteśmy krótko, od niespełna roku. Budujący był dla nas widok ludzi, którzy przyjechali na pielgrzymkę przemierzywszy nieraz setki kilometrów. Dużą radość sprawiło nam rozpoznawanie znajomych, choćby „z widzenia”, twarzy. W lepszym przeżyciu pielgrzymki pomogło nam nasze zaangażowanie w jej przygotowanie – konkretne aktywności powierzone nam przed i po spotkaniu. To wszystko sprawiło, że czas pielgrzymki pozwolił nam poczuć się bardziej częścią END, bardziej częścią żywego Kościoła. Był to dla nas czas jedności z Ruchem END i z Kościołem.

Miłym zaskoczeniem w czasie pielgrzymki była dla nas konferencja o. Marcovitsa poświęcona księdzu Caffarelowi. Wydawało nam się, że to, co wiemy o  założycielu Ruchu END wystarcza, żeby funkcjonować w Ekipach. Wykład o. Marcovitsa
i późniejsze jego odpowiedzi na pytania z sali, zrodziły w nas potrzebę pogłębiania wiedzy o francuskim kapłanie.

W czasie, kiedy my słuchaliśmy konferencji o. Marcovitsa, nasza blisko 2-letnia córka przebywała pod opieką przemiłych „END-owych cioć”. I tu kolejne zaskoczenie – Ruch, mimo że z założenia „małżeński”, mogliśmy poznać również jako bardzo „rodzinny”.

Anna i Michał z czternastej warszawskiej ekipy END

Refleksje po pielgrzymce

Pielgrzymka do Sanktuarium na warszawskim Służewie była dla sektora mazowieckiego END najważniejszym tegorocznym przedsięwzięciem formacyjnym i organizacyjnym. Zależało nam, aby spotkanie – oprócz funkcji modlitewno-integracyjnej – zawierało elementy odkrywania charyzmatu END jako ruchu duchowej formacji małżeństw chrześcijańskich i budowania naszej wspólnej tożsamości.

Formacji służyła obecność ojca Paula Marcovitsa OP oraz sesje o sile modlitwy wstawienniczej i o zadaniach związanych z informowaniem o ruchu i świadczeniem o owocach uczestnictwa w nim. Sesje były równoległe, aby dać możliwość wyboru, a jednocześnie zaznaczyć, że są one ze sobą ściśle powiązane. Czasy dla małżeństwa i rodziny są trudne i potrzebna jest zarówno wytrwała modlitwa, jak i świadectwo życia i słowa.

Naszą intencją było też stworzenie możliwości wymiany doświadczeń między naszymi sektorami jako wspólnotami ekip i małżeństw. Przebieg obu sesji odbieramy jako potwierdzenie, że takie dzielenie się jest ważną potrzebą w Ruchu END.

Organizacja pielgrzymki przebiegała pod hasłem delegowania zadań: zarówno w ramach ekipy sektora, jak i pomiędzy warszawskimi ekipami, z uwzględnieniem także ekip z Łomży, Łodzi i Lublina, które współtworzą nasz sektor. Takie wspólne zaangażowanie buduje więzi i z tej pielgrzymki jako sektor wychodzimy umocnieni. Mamy nadzieję, że także my wszyscy jako Region Polska END.

Obawialiśmy się, czy organizacja pielgrzymki w długi majowy weekend nie odbije się na frekwencji. Okazało się, że nie. Ksiądz Caffarel podkreślał, że spotkania END przynoszą owoce, jeżeli nie są organizowane „przy okazji”, gdy nic ciekawszego się nie dzieje, ale są wyrazem woli formowania się. Udział w pielgrzymce i zaangażowanie na różnych „frontach” organizacyjnych tak wielu małżeństw był potwierdzeniem, że ta wola w nas jest. Jesteśmy więc, jak się wydaje, na właściwym szlaku.

Katarzyna i Marek Rymsza

Para Sektora mazowieckiego END

Galeria zdjęć