“Zakochaliśmy się w Karcie Équipes Notre-Dame, w tej wolności, w tej świeżości, w tym duchu, który niesie Karta”
Już niedługo 75. rocznica ogłoszenia Karty Équipes Notre-Dame i z tej okazji para informacyjna Sektora Małopolskiego A – Anna i Roman Kobiałkowie gościli w studiu Radia Profeto. Jest to małżeństwo z 40-letnim stażem, siódemką dzieci, którzy są w Ruchu od 20 lat.

 

Rozmowa zaczęła się od historii Ani i Romka i o tym jak trafili na END.
Wychowywałam się w rodzinie komunistycznej, a Romek był z takiej porządnej, konserwatywnej rodziny. I jedna z koleżanek zaprosiła mnie na spotkanie oazowe i tam zobaczyłam mojego męża. Jak tylko go zobaczyłam, wiedziałam, że to jest mój pierwszy i ostatni chłopak. On jeszcze o tym nie wiedział, ale ja już wiedziałam – mówi Ania o momencie pierwszego spotkania z Romkiem. Po czym usłyszeliśmy piękną historię o nawróceniu i budowaniu rodziny na skale, na Bogu. Na tej drodze nasi małżonkowie spotkali odpowiednie osoby.
Ksiądz Stanisław Mieszczak to człowiek, który doprowadził do miejsca, w którym jesteśmy. On nas zaraził miłością do Boga – tak Romek określa pierwszego przewodnika duchowego, który był nim na długo przed przystąpieniem do Ruchu END. Duch Święty chciał, by ksiądz Stanisław był teraz doradcą duchowym ich ekipy.
Kończąc ten etap rozmowy możemy poznać historię pierwszych Ekip na świecie i w Polsce.
Było tylko cztery spotkania i w ciągu tych czterech spotkań, cztery małżeństwa i ojciec Caffarel odczytali charyzmat Ducha Świętego. To był fenomen. Tam był ponoć taki Ogień Boży. To co zostało wypracowane przed wojną, to na tym bazujemy do dzisiaj – mówi Ania o powstaniu Ruchu END.
Ojciec Caffarel razem z grupą założycielską postanowili nadać takie ramy życia duchowego i tak powstała Karta – uzupełnia początek Ruchu Romek.

 

Mieliśmy również okazję porozmawiać z doradcami duchowymi ekip – ks. Adamem Pastorczykiem oraz ks. Gabrielem Pisarkiem.
Jestem przede wszystkim osobą, która sprawia, że te małżeństwa, które się ze sobą spotykają czują się pewnie, szukają takiego potwierdzenia ze strony Kościoła, czy czasami nie błądzą w interpretacji Słowa Bożego – o roli doradcy duchowego w ekipie mówi ks. Adam, który po chwili dodaje, że sam bardzo korzysta przebywając wśród małżeństw.
Potrzebujemy rodzin, potrzebujemy małżeństw i często czujemy się zakłopotani, że rzeczywiście ten Bóg, o którym można mówić dużo i pięknie, w praktyce życia objawia swoją moc.
Obaj duchowni mówili o wzajemnym przenikaniu się sakramentów małżeństwa i kapłaństwa, podkreślając ich wymiar społeczny i wzajemną służbę.
To ogromna radość widząc jak małżonkowie budują jedność, jak ich miłość jest się coraz piękniejsza, silniejsza i towarzyszenie w takim wzroście to wielka radość dla księdza – dodaje ksiądz Gabriel, który jako rekolekcjonista opowiedział o organizowaniu rekolekcji dla małżeństw i rodzin.

 

Ostatnie słowa małżonków dotyczyły siły, którą daje sakrament małżeństwa.

 

Co najważniejsze, żeby zobaczyć moc sakramentu małżeństwa. O tym się nie mówi, to się pomija, a tą mocą można przezwyciężyć wszystko.

 

Rozmowa kończyła się zaproszeniem do wzięcia udziału w przeżywaniu 75. rocznicy ogłoszenia Karty Équipes Notre-Dame, która w tym roku w Małopolsce odbędzie się 10 grudnia w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

01_Wstęp

 

02_Czym jest wspólnota Équipes Notre-Dame

 

03_Co robi ksiądz w ekipach (ks. Adam Pastorczyk)

 

04_O sakramencie małżeństwa i sakramencie kapłaństwa (ks. Adam Pastorczyk)

 

05_ Kierownictwo duchowe (ks. Gabriel Pisarek)

06_ 75. rocznica ogłoszenia Karty Équipes Notre-Dame