Rok formacyjny 2014/2015 rozpoczęliśmy mszą świętą w dniu 21 września 2014 roku
w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w podlubelskim Pliszczynie. Ksiądz proboszcz Henryk Lachur a jednocześnie doradca duchowy I Ekipy Lubelskiej, rozpoczął nabożeństwo od przedstawienia nas wiernym zebranym w kościele. Przy ołtarzu na banerach widniała ikona Ruchu oraz portret założyciela END – ks. Henri Caffarela. Świadectwo wygłosili Urszula i Łukasz Grabowie, para informacyjna. Pokrótce opowiedzieli o historii Equipes Notre-Dame, ich rozwoju, pokreślili globalny zasięg organizacji. Przedstawiając sylwetkę założyciela Ruchu, prosili także o modlitwę w intencji jak najszybszej jego beatyfikacji. Nam najbardziej zapadły w pamięć słowa, że owoce przynależności do Ekip widać w codzienności – bycie w END nie oznacza, że problemy, troski, trudne chwile dotyczące finansów, życia zawodowego, rodzinnego, nie pojawiają się, ale znosić je jest łatwiej. Także dzieci „korzystają” z daru, jakim jest fakt, że ich rodzice przynależą do Ruchu. Uderzyły nas słowa, że w małżeństwie Ula jest odpowiedzialna za zbawienie Łukasza, a Łukasz jest odpowiedzialny za zbawienie Uli. We mszy świętej braliśmy czynny udział poprzez czytania liturgiczne oraz niesienie darów.
Następnie na agapie w jednej z sal klasztoru była chwila na rozmowę, podzielenie się tym,
co się u nas działo w okresie wakacji. Lidia i Artur Furgała Para Łącznikowa I i III Ekipy Lubelskiej przedstawili hasło roku formacyjnego, roczny plan pracy w sektorze 2014/2015, informacje o planach ERI utworzenia Super-Regionu Polska, wyodrębnienia sektora Łomżyńskiego oraz dwóch sektorów z ekip warszawskich. Następnie małżeństwo wygłosiło świadectwo dotyczące modlitwy osobistej. Lidia i Artur podzielili się z nami trudnościami, jakie napotykają w realizacji tego konkretnego punktu wysiłku, jak je pokonują i jak wiele owoców w ich życiu przynosi im modlitwa osobista.
Po opuszczeniu sali wróciliśmy do kościoła. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu
w ciszy rozważaliśmy wersy z Ewangelii Łk 10, 38-42 w oparciu o pytania przygotowane przez ks. Wojciecha Zyśka z Łomży, Doradcę Duchowego Ekipy Regionu. Potem uroczyście każde małżeństwo podchodziło do ołtarza, krótko się modliło i wygłaszało formułę, według jednego z trzech tekstów nadesłanych do Par Odpowiedzialnych przez Parę Sektora Mazowieckiego, całując na koniec welon, przez który ksiądz trzymał Najświętszy Sakrament. Kapłan zwrócił naszą uwagę na fakt, że znana z Ewangelii kobieta, która cierpiała na krwotok poprzez dotknięcie szat Pana Jezusa została uleczona.
Wróciliśmy do naszych domów, by „dążyć do świętości” w kolejnym roku formacyjnym. „Ani więcej, ani mniej.”
Beata i Paweł Wójcik