W parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy odbyło się spotkanie rozpoczynające nowy rok formacyjny ekip małżeńskich Notre-Dame sektora kujawskiego, do którego należy diecezja łowicka.

W centrum spotkania, w którym uczestniczyły małżeństwa z trzech diecezji (łowickiej, włocławskiej i toruńskiej), była Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Sławomir Sobierajski, proboszcz łęczyckiej parafii. Z hierarchą modlili się także kapłani posługujący ekipom: ks. Robert Awerjanow z Bedlna, ks. Paweł Olszewski z Brochowa i ks. Cezary Porada z Łęczycy.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Sławomir Sobierajski.
AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA /FOTO GOŚĆ

W homilii kapłan udzielił małżeństwom wiele cennych rad służących budowaniu komunii osób w małżeństwie. – Jak mówił kard. Wyszyński, rodzina to pierwsza szkoła zarówno dla małżonków jak i dla dzieci. Tam uczymy się, jak należy się zachowywać, jak postępować – wskazywał. Kapłan porównał rodzinę do przychodni zdrowia. To w rodzinie leczy się nie tylko ciało, ale i ducha, domowymi sposobami, do których należy czułość, przytulenie, pocałunek. Trzecim porównaniem przywołanym przez kaznodzieję była oaza. Rodzina jest bowiem miejscem, w którym człowiek odpoczywa, nabiera sił. – Warto się zastanowić, czy choćby w części te zadania, jakie spełniają szkoła, przychodnia zdrowia i oaza, spełnia nasza rodzina. Warto się nad tym zastanowić, bo jeśli tego nam brakuje, to jest pewnego rodzaju dysfunkcja. Myślę, że wy jesteście tymi, którzy chcą, aby rodzina spełniała zadania, które przed nią postawiono. I chcecie być w tym szczęśliwi – mówił kaznodzieja.

Kardynał mówił krótko: “Rodzina powinna być Bogiem silna”. Już na starcie małżeństwa, przy ślubie, wołamy o Bożą moc, miłość, siłę, łaskę, o Boże pomysły. “Rodzina Bogiem silna” – wierzę, że możecie to zamienić na fakty – przekonywał ks. Sobierajski. Kapłan zachęcał małżonków do tego, aby swoje relacje opierali na miłości ukrzyżowanej. – W sprawach istotnych musi być zawsze jedność, w drugorzędnych – wolność, we wszystkich – zawsze miłość – nauczał.

Podczas Eucharystii nastąpiło podjęcie posług przez pary, które posługują jako odpowiedzialni.
AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA /FOTO GOŚĆ

Podczas Eucharystii nastąpiło podjęcie zadań przez pary, które posługują jako odpowiedzialni, jako pary łącznikowe i pary pilotażowe. Każda z nich otrzymała od kapłanów płonącą świecę.

Małżonkowie uczestniczyli w spotkaniu wraz z dziećmi.
AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA /FOTO GOŚĆ

W programie kilkugodzinnego spotkania była także konferencja ks. Roberta Awerjanowa, diecezjalnego opiekuna ruchu, której tematem zaczerpnięty był z hasła bieżącego roku formacyjnego “Małżeństwo chrześcijańskie – zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa”.

– Jesteśmy w tym nowym roku formacyjnym zaproszeni do zastanowienia się nad miejscem i konkretnym znaczeniem Pana Boga w życiu naszych małżeństw i rodzin, i do odkrycia tego, jaki wpływ ma na nasze życie Bóg – mówił ks. Robert Awerjanow.

– Rodzina budowana na małżeństwie mężczyzny i kobiety ma szczególną rolę w budowaniu wspólnego domu, jakim jest świat, w którym żyjemy. Dla wszystkich, którzy uczestniczymy w życiu ekip Ruchu END: małżeństw, wdów, wdowców, doradców duchowych, istnieje tylko jedna droga uświęcenia w tym świecie. Pan Jezus wymaga tego wprost, abyśmy byli jedno, a ta jedność to uczenie się takiej miłości do ludzi, do świata, do tego, co stworzone, jaką jesteśmy kochani przez Pana Boga – przekonywał kapłan.

Wskazując zadania, jakie warto zrealizować podczas bieżącego roku, ks. Robert zachęcał do tego, by małżonkowie nie bali się świadczyć o ruchu, by spróbowali choć jedno z małżeństw zaprosić do formacji. Prosił też, by formujący się nie zamykali się na spotkania, relacje, by nie negowali materiałów przygotowanych dla całego ruchu i by stawiali na budowanie jedności.

Były też grupki dzielenia.
AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA /FOTO GOŚĆ

W programie były także grupki dzielenia, czas spędzony przy wspólnym obiedzie, a także między wyznaczonymi punktami programu, kiedy to małżonkowie dzielili się doświadczeniami.

Ostatnim punktem programu była modlitwa przy figurze Matki Bożej. Uczestnicy spotkania odmówili wspólnie koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także Magnificat.

Spotkanie zakończyło się modlitwą.
AGNIESZKA NAPIÓRKOWSKA /FOTO GOŚĆ

Warto wspomnieć, że przystępujące do ruchu małżeństwa przyjmują Kartę Équipes Notre-Dame. Zawiera ona istotę, regułę i zasady funkcjonowania małżonków w ruchu. Jest to swojego rodzaju “instrukcja obsługi”. Wstąpienie do END poprzedza roczne przygotowanie, które kończy się przyjęciem karty. Co roku deklaracja ta jest odnawiana.

Żródło: https://lowicz.gosc.pl/doc/7099744.Formacja-w-ekipach