W dniach 9-10 października w Odessie odbyło się rozpoczęcie roku formacyjnego dla wszystkich ekip ukraińskich z Odessy i z Czerniowiec. Był to czas pełen uśmiechu i radości ze spotkania z małżeństwami, które w wyniku pandemii mogliśmy zobaczyć po dwóch latach. Spotkaliśmy zaprzyjaźnione małżeństwa, ale również nowe osoby. Szczególnie ważna była dla nas prywatna rozmowa z nowym, bo od 2020 roku, biskupem diecezji odesko-symferopolskiej Stanisławem Szyrokoradiukiem, który z wielką troską opiekuje się ekipami i był z nami podczas całego spotkania. Bp. Stanisław w swoim słowie kończącym nawiązał do naszego świadectwa dotyczącego uczciwości w życiu mówiąc o tym, jak korupcja stoi w sprzeczności z uczciwością. W trakcie konferencji formacyjnych wyjaśnialiśmy również, jak ruch w formacie światowym rozwija się i wpływa na codzienność formacji w poszczególnych krajach. Ciesząc się z otwartości na pełnienie posług w trakcie Eucharystii powołaliśmy 6 par pilotujących i 2 pary informacyjne. Członkowie ekip na Ukrainie tłumaczą dokumenty END i w oparciu o nie tworzą samodzielnie urocze materiały informacyjne.
W trakcie naszego pobytu jako para łącznikowa mieliśmy przyjemność uczestniczenia w spotkaniu pierwszej ekipy odeskiej. Podczas naszej dwuletniej absencji pojawiło się nowe małżeństwo, więc i poznawaliśmy się i zagłębialiśmy w życie duchowe.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że mimo trudności z komunikacją podczas lockdownów i małego środowiska katolików w Odessie nasze ekipy istnieją i przeżywają prawdziwą radość z bycia we wspólnocie oraz rozwijają się duchowo, o czym świadczy chociażby ilość powołań.
Na koniec chcielibyśmy podzielić się jeszcze jednym doświadczeniem – doświadczeniem jedności w wierze. Po niedzielnej ogólnodostępnej Eucharystii był odmawiany różaniec po ukraińsku. Ks. prowadzący podszedł do nas przed piątą tajemnicą z propozycją poprowadzenia tej tajemnicy. Z pewną nieśmiałością zapytaliśmy się czy możemy to zrobić po polsku. Byliśmy przekonani, że w pełnym kościele będziemy samotnie we dwójkę odmawiać na głos modlitwy. Jakież było nasze zaskoczenie i radość, gdy wszyscy obecni również po polsku odmawiali Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…, O mój Jezu…, O Maryjo bez zmazy grzechu poczęta…
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, zwłaszcza małżeństwom z Czerniowiec, które miały do pokonania 500 km. Dziękujemy Vicie i Dimie za przygotowanie spotkania, Alinie dziękujemy za tłumaczenie, a wszystkim członkom ekip na Ukrainie za dostosowanie się na naszego kalendarza.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2