gropowe10 września 2016 o 14.10 rozpoczął się rok formacyjny Sektora Mazowieckiego A. Tego dnia całą rodziną wstaliśmy wcześnie rano. Sobotni poranek był bardzo ciepły, wręcz gorący. Wyjątkowo letnia pogoda z temperaturą dochodzącą do 30 stopni we wrześniu nie zdarza się często.

Pogoda zachęcała, by ten dzień spędzić na łonie natury, najlepiej gdzieś nad wodą i wykorzystać ostatnie w tym roku chwile gorącego lata. Również postawa naszych dzieci nie zachęcała do wyjścia na spotkanie Wspólnoty i spędzenia połowy dnia w kościele. Niemniej jednak postanowiliśmy odrzucić pokusę ucieczki na łono natury i wyruszyć na uroczystość rozpoczęcia roku formacyjnego END. Chcieliśmy spotkać Chrystusa, doświadczyć Jego Miłości, jak również poczuć Ducha Wspólnoty. Na miejscu w kościele w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na warszawskich Bielanach przywitały nas uśmiechnięte buzie. Głównym punktem uroczystości tego dnia była Msza Święta, która rozpoczęła się pieśnią do Ducha Świętego. Przewodniczyli jej doradcy duchowi warszawskich Ekip. Homilię wygłosił Jego Eminencja biskup Piotr Jarecki. Biskup poruszył bardzo ważną kwestię, która dotyczy każdego chrześcijanina. Mówił o potrzebie budowania relacji między ludźmi, a więc budowania mostów a nie murów. Prosił abyśmy nie zamykali się w naszej wspólnocie, ale otwierali się z miłością na otaczający świat.

Na zakończenie Mszy Świętej ekipa, które zakończyła pilotaż przyjęła Kartę END. Odbyło się również powierzenie posług kilku małżeństwom. Kasia i Marek Rymszowie – para odpowiedzialna Regionu II – przybliżyli funkcjonowanie regionu zarysowując również stronę finansową. Beatka i Marcin Pińkowscy – para odpowiedzialna Sektora Mazowieckiego A – przedstawili plan pracy w rozpoczętym roku formacyjnym i pomogli nam odnaleźć się w nowej strukturze Wspólnoty po podziale Sektora Mazowieckiego. Zarysowali też nowo tworzoną inicjatywę wspierania małżeństw w kryzysie. W trakcie spotkania poruszony został również temat XIII Międzynarodowego Zgromadzenia END w Fatimie, który odbędzie się w lipcu 2018 roku. Całość spotkania zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy z medytacją fragmentów Pisma Świętego.

Czy warto było poświęcić tak piękną sobotę na uczestnictwo w Rozpoczęciu Roku Formacyjnego w END? Z pewnością tak. Wyjechaliśmy napełnieni pokojem i radością, jak również zbudowani postawą innych małżeństw.

Agnieszka i Paweł Świderscy
Ekipa W7A