Nasz Sektor Mazowiecki C rozpoczął nowy rok formacji w parafii Ojca Pio na warszawskich Kabatach. Jak zwykle oficjalne spotkanie dla wszystkich poprzedziły przedpołudniowe spotkania w mniejszych grupach: najpierw ekipy Sektora, potem par odpowiedzialnych, następnie par łącznikowych z parami odpowiedzialnymi. W tym czasie doradcy duchowi mieli też możliwość porozmawiania we własnym gronie. Nowa para odpowiedzialna za sektor mazowiecki C: Justyna i Łukasz Kowalscy podczas tych przedpołudniowych spotkań poruszyli kilka ważnych kwestii. Po pierwsze zachęcali, żeby wracać do źródła, czyli do lektury Karty END. Tak jak ważne jest to, żeby wracać do tych samych fragmentów Pisma Świętego, tak samo istotne jest, żeby regularnie zaglądać na strony Karty. Chodzi o to, żeby, przyjmując co roku Kartę, nie bazować tylko na naszej pamięci o tym, co – wydaje nam się – znajduje się w dokumencie. Tylko świadomie, odpowiedzialnie wiedzieć, jakim zapisom mówi się “TAK”. Bywa, że czytając ponownie Kartę, odkrywa się pozornie “stare” zdania na nowo.
Z odpowiedzialnym byciem w Ekipach łączy się również uczestnictwo w spotkaniach danego sektora oraz przyjmowanie posług. Para odpowiedzialna sektora poprosiła, żeby przesyłać do nich sugestie, jak można by poprawiać spotkania sektora, aby więcej osób chciało w nich uczestniczyć. Przyjęcie posługi wiąże się z kolei z ważnym zobowiązaniem, o którym często się zapomina: dodatkową Mszą w tygodniu. Trzeba się też nastawić na walkę duchową, ponieważ osoby, które podejmują posługi, są bardziej na nią narażone.
Po rozpoczęciu przez Justynę i Łukasza roku formacyjnego dla wszystkich, była adoracja treści Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a następnie Msza Święta. Rok 2023/24 poświęcony jest znaczeniu Eucharystii (Eucharystia – źródło misji), dlatego ten temat był osią wszystkich punktów dnia. Po Mszy było dzielenie w grupach. Żeby lepiej się poznać, dzieliliśmy się tym, jak poznaliśmy współmałżonka. Tematem bardziej formacyjnym było nasze przeżywanie Eucharystii, zarówno indywidualnie jak i w małżeństwie.
Zwieńczeniem spotkania była konferencja księdza Grzegorza Jankowskiego, doradcy duchowego ekipy MC4, na temat Eucharystii. Ksiądz Grzegorz odwoływał się do książek Scotta Hahna (m.in. Uczta Baranka, Czwarty kielich, Najlepiej w domu), protestanta, który – zobaczywszy kiedyś Mszę świętą – nawrócił się na katolicyzm. W jego książkach Msza święta opisywana jest jako centrum życia Kościoła. Co istotne – Scott Hahn przypomina, że Msza nie jest nabożeństwem, bo nabożeństwo to coś, co człowiek czyni dla Boga. Msza święta to wydarzenie z inicjatywy Boga, celebrowane przez ręce kapłana. Nie jest więc aktem ludzkim, tylko Boskim. Tam, gdzie jest wiara w prawdę Eucharystii, tam nie ma odejścia z Kościoła. Ksiądz Grzegorz podzielił się też takim osobistym zdaniem: Przed lekturą książek Hahna nie wiedziałem, że całe moje kapłaństwo to jest Eucharystia.
Mamy teraz rok poświęcony znaczeniu Eucharystii. Nie zmarnujmy go. Korzystajmy nie tylko z niedzielnych Mszy świętych, ale też z Mszy podczas spotkań sektorowych, Mszy podczas ważnych dla nas i naszych bliskich wydarzeń rodzinnych (urodziny, imieniny, rocznice ślubu). Pokazujmy dzieciom, wnukom, innym osobom wagę i piękno Eucharystii.
tekst Jagoda Rodzoch-Malek, MC4
fot: Filip Malek, MC4