“Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy; przyjmujecie pokarm, lecz nie ma go do sytości; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia; okrywacie się, lecz się nie rozgrzewacie; ten, kto pracuje, aby zarobić, pracuje [odkładając] do dziurawego mieszka!”

Ag 1,5b-6

Aż trudno uwierzyć, że słowa te prorok Aggeusz skierował do ludu Izraela, który zaprzestał budowy świątyni Pana 2500 lat temu. Kiedy bowiem się je czyta, trudno nie ulec przeświadczeniu, że skierowane są one do nas -współczesnych. Nieprawdaż?

Codzienne starania o lepszy, wygodniejszy byt nasz i naszych dzieci – i ten ciągły niedosyt rzeczy. Wciąż szukamy nowości, podążamy za trendami mody, motoryzacji, czy choćby elektroniki użytkowej. Dajemy się wciągnąć w pogoń za poprawą sytuacji materialnej, jednocześnie czując coraz większy smutek i rozczarowanie tym co mamy.

A w tym czasie zupełnie zapominamy o budowaniu relacji z Bogiem, a świątynię swojej duszy traktujemy jak magazyn rzeczy niepotrzebnych.

O tym wszystkim mieliśmy okazję pomyśleć i porozmawiać podczas rekolekcji, które odbyły się w Czernej, w dniach 15-17 lutego. Rekolekcje były prowadzone przez ks. Sławomira Knopika SCJ.

Czy przyniosły odnowę naszych serc i dusz? Czy zmieniły nasze myślenie? Czas pokaże.