img_62951 i 2 października w Puszczykowie k/Poznania odbyły się równolegle sesje formacyjne dla małżeństw pilotujących oraz łącznikowych Regionu Pierwszego. Dom w Puszczykowie to siedziba Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. Ich reguła czyli służenie pracą apostolską dobrze pasowała do celu jaki nas zgromadził – posługi w Ruchu END i w nowo powstających Ekipach. Był to dobry czas dla wzmocnienia duchowego oraz poszerzenia wiedzy o END.

W sesji dla małżeństw łącznikowych wzięły udział pary małżeńskie z Sektorów Kujawskiego i Wielkopolskiego. Sesję prowadzili Honorata i Sławek Pakułowie – Małżeństwo Odpowiedzialne Regonu 1. Bogactwem było dzielenie się doświadczeniami z pełnionej posługi, bo potrzebujemy się nawzajem, potrzebujemy wymiany myśli i doświadczeń, by iść do innych małżeństw. I tak jak ekipa nie może być “samotną wyspą” i potrzebuje przyjacielskiego wsparcia pary łącznikowej, tak pary łącznikowe też potrzebują wspólnotowego wsparcia i refleksji.

W sesji dla małżeństw pilotujących spotkało się 14 par. Zebrały się małżeństwa z różnym doświadczeniem w tej materii – od “ekspertów” do “nowicjuszy” – jak my :-) Sesję poprowadzili po raz kolejny Helena i Paweł Kukołowiczowie.
Zrobili to brawurowo, doskonale przygotowani, uzupełniając się nawzajem i czuwając nad wypełnieniem programu zajęć.
Rozpoczęliśmy w sobotni poranek, od razu “ostro” biorąc się do pracy. Ci, którzy liczyli, że posiedzą sobie i posłuchają wykładów przeżyli zaskoczenie. Wszyscy uczestnicy zostali wciągnięci do współpracy. Musieli zastanawiać się i dzielić przemyśleniami odpowiadając na rozmaite pytania typu co to jest duchowość małżeńska, czym jest dla mnie świętość i jakie narzędzia pomagają w dążeniu do świętości. Helena i Paweł przedstawili długo oczekiwane nowe podręczniki, nad którymi ostatnio pracowali: jeden dla pary pilotującej i drugi dla par pilotowanych. Stanowią one nieocenioną pomoc w pilotażu.img_6232a
Sesje przeplatane były posiłkami w refektarzu, wspólnie z Braćmi, oraz modlitwami w kaplicy: modlitwa południowa, koronka do Miłosierdzia Bożego, Eucharystia, żeby zakończyć dzień adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą Magnificat.
Cały dzień był intensywnym ale bardzo ciekawym wysiłkiem intelektualnym i pomimo zmęczenia nabraliśmy ogromnej chęci zmierzenia się z wyzwaniem jakim jest pilotaż nowej Ekipy, który – jesteśmy tego pewni – jest wzbogaceniem i pogłębieniem duchowych przeżyć również dla pary pilotującej.
Niedziela rozpoczęła się jutrznią, Eucharystią i śniadaniem, po którym nastąpiły kolejne sesje wypełnione ważnymi informacjami i wskazówkami dot. pedagogiki pilotażu i łączności z Ruchem END. Był czas na zadawanie konkretnych pytań i rozwiewanie wątpliwości.
img_6152Trzyletnie doświadczenie Heleny i Pawła w pracy nad tworzeniem nowych Ekip w Odessie okazało się nader pomocne.
Sesja zakończyła się wspólnym obiadem, po którym nastąpiły długie pożegnania i powroty do naszych domów.
Minie jeszcze wiele dni, zanim w głowie przetworzymy i uporządkujemy wszystkie informacje i porady. Nie wyobrażamy sobie podjęcia posługi pary pilotującej bez wcześniejszego udziału w takiej sesji przygotowawczej!
Chwała Panu!

Katarzyna i Krzysztof Kownaccy – Ekipa Niemcy