Okres zagrożenia pandemicznego, niesie za sobą dużo niedogodności i ograniczeń. Tęsknimy za spotkaniami wspólnotowymi w pełnym wymiarze, zarówno na poziomie ekipy podstawowej, jak i sektora, regionu itd. Dlatego, gdy padła propozycja od Ruchu END, wzięcia udziału w spotkaniach duchowych on-line, postanowiliśmy z niej skorzystać. Już po pierwszym logowaniu, gdy na ekranie zobaczyliśmy znajome, uśmiechnięte twarze, zrobiło nam się ciepło na sercach, odżyły wspomnienia spotkań rekolekcyjnych i uświadomiliśmy sobie jak bardzo nam ich brakuje. Mimo wirtualności spotkań, Duch Święty tak pokierował nami, że szybko poczuliśmy się wspólnotą, w pełni tego słowa znaczenia. Na logowanie się mięliśmy czas 15 minut przed konferencją, większość jednak wchodziła na czat wcześniej, żeby chociaż trochę porozmawiać ze sobą, zwłaszcza, że w spotkaniach brały udział małżeństwa z całej Polski, Szwecji i Norwegii.

W świat Starego Testamentu przenosili nas ks. Gabriel Pisarek SCJ i ks. Radosław Warenda SCJ.

Spokój, znajomość tematu, sposób prowadzenia konferencji skutkowały naszym całkowitym wniknięciem w ten święty czas. Mimo, że ta forma nie daje możliwości całkowitego oderwania się od codzienności, myśli nasze bez przerwy krążyły wokół poruszanych tematów. Kapłani otwierali nas na Słowo, zachęcali do podążania za każdą myślą, natchnieniem, które pojawiały się w trakcie Lectio Divina. Przybliżali realia życia w czasach Abrahama, Izaaka i Jakuba i Ezawa. Problemy Patriarchów, tak naprawdę nie różniły się tak bardzo od naszych. Potrzeba modlitwy małżonków za siebie, dobrej komunikacji między nimi oraz ciągłej obecności Pana Boga, zarówno wtedy jak dzisiaj jest najważniejszym zadaniem, wpływającym zarówno na nich samych jak, na dzieci i dalsze pokolenia.

Czas rekolekcji-spotkań szybko przebiegł, a nam został duży niedosyt. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się znowu z Sercanami i Pismem Świętym, i że będzie to już osobiste spotkanie w Kluczborku.

Dziękujemy Regionowi 3, Ani i Leszkowi, ks. Gabrysiowi i ks. Radkowi za zorganizowanie i przeprowadzenie tych spotkań.
Halina i Robert Buda, Ekipa B2 Region 1.

———————————————————————————————————————————————————————————————

W weekend 15-17.01.21 mieliśmy możliwość wzięcia udziału w Spotkaniu Duchowym „Lectio Divina”. W trakcie spotkania próbowaliśmy przybliżyć się bardziej do poznania powyższej metody czytania, spotkania się ze Słowem Bożym a więc z Bogiem Żywym. Metoda ta częściowo była nam znana z samego faktu że jest ona promowana w Ruchu End. Biorąc udział w spotkaniu mieliśmy szansę zrozumieć chociaż częściowo głębie bogactwa tej metody.

Spotkanie było prowadzone przez dwóch Księży z Domu Rekolekcyjnego w Kluczborku, którzy w zaledwie 4 spotkaniach około godzinnych starali się przekazać o co chodzi w metodzie Lectio Divino i ten przekaz dla nas okazał się owocny. Na podstawie wybranych fragmentów Pisma Św.  Ks. Rodzaju 24-27,  pod czas dzielenia się mogliśmy zauważyć głębie jaką przekazuje nam Słowo Boże. Każdy z osobna potrafił zauważyć coś innego w Słowie Bożym a dzielenie się łączyło nas w „Kościół Święty wspólnie czytający Słowo Boże”. Pokazało to nam ze Słowo Boże w swojej nieograniczoności jest pełne głębokiego przekazu niż mogłoby się to w pierwszej chwili wydawać. Dlatego tak istotne jest poświęcenie dłuższego czasu na to spotkanie i podzielenie się. Spotkanie ze Słowem Bożym w Piśmie Św. to spotkanie z Bogiem, naszym Stwórca który jest nieskończony w swoim przekazie do Nas.

Jesteśmy wdzięczni za możliwość wzięcia udziału w spotkaniu duchowym Lectio Divina. Dziękujemy Ks. Gabrielowi Pisarkowi i Ks. Radosławowi Warenda za czas nam poświęcony. Dziękujemy małżeństwom END za cały trud związany z organizacją tego spotkania a także dziękujemy wszystkim małżeństwom które brały udział w tym spotkaniu  oraz dzieliły się swoimi przemyśleniami odnośnie wskazanych fragmentów Słowa Bożego. Z pewnością takie spotkania ubogacają duchowo mimo tego że odbywają się online ale też pozwalają poczuć się po raz kolejny częścią większej wspólnoty Ruchu END.

Z Panem Bogiem
Magdalena i Marcin Winczewscy
Para z Ekipy w Stavanger