Spotkanie odbyło się w Paryżu, w sobotę i niedzielę 6 i 7 października 2018r. Uczestniczyli w nim odpowiedzialni za sektory, regiony i prowincje, doradcy duchowi i zaproszone małżeństwa ze Strefy Europa Centralna. Po francusku to spotkanie było określone jako „Equipes Notre-Dame : Rencontre annuelle des Couples Responsables et des Conseillers spirituels de Secteur et Règion.”

My zostaliśmy zaproszeni w lipcu w Fatmie przez Catherine i Christophe Bernard, małżeństwo, które na kolegium przejęło z rąk poprzedniej pary odpowiedzialnej Thérèse i Antoine Leclerk odpowiedzialność za SR. Do Paryża udaliśmy się w pięcioosobowej grupie tj. Kasia i Marek Rymsza, Kasia Darżynkiewicz i my. W piątek, w południe dolecieliśmy tanimi liniami do Beavuais. Wynajęliśmy samochód i pojechaliśmy do Troussures, miasteczka, w którym ostatnie lata swojego życia spędził ks. Caffarel (o tej wizycie zamieścimy odrębny tekst w Liście). Teraz tylko tyle: to było wielkie przeżycie. Wieczorem dotarliśmy do domu Thérèse i Antoine Leclerk, którzy opiekowali się nami do wyjazdu. Bardzo im za to dziękujemy!
W sobotę razem z nimi dotarliśmy na miejsce spotkania. Byliśmy witani z niezwykłą serdecznością prze francuskie małżeństwa (w sesji uczestniczyło również małżeństwo i kapłan z Libanu). Kasia, która uczestniczyła w wyprawie jako tłumacz, zapewniała nam komunikację, chociaż trzeba przyznać, że wiele małżeństw mówiących po angielsku chętnie nawiązywało z nami kontakt. W programie sesji były msze święte, powołanie małżeństw do posługi w SR, przedstawienie zadań SR w następnych 3 latach, przedstawienie nowo opracowanych materiałów formacyjnych i uzupełniających nowy zeszyt dla doradców duchowych, medytacja Słowa Bożego, spotkania w grupach i różne świadectwa. Wszystko przeplatane filmami z Fatimy i muzyką na żywo. Uczestniczyło około 165 małżeństw i 8 księży doradców duchowych. Spotkanie miało określony temat „Wsłuchiwać się w młodych, wsłuchiwać się w Jezusa”. Bardzo interesujący był wykład (prezentacja) księdza, który zarówno z pozycji socjologa, jak i kapłana mówił o młodych. W swoim wystąpieniu bardzo mocno podkreślał, abyśmy słuchali młodych ludzi i okazywali im zaufanie. W niedzielę w jednej z sesji cztery młode osoby, w tym kleryk, dzielili się świadectwem swojego życia.
Spotkanie było bardzo dobrze przygotowane od strony organizacyjnej. Każde małżeństwo otrzymywało biuletyn zawierający wszystkie niezbędne informacje, łącznie z nutami wybranych pieśni, które były śpiewane przez uczestników. Ze względu na dużą liczbę uczestników, aby panować nad przebiegiem wydarzeń bardzo ładnie wykorzystywano małą orkiestrę (złożoną z członków END), która za pomocą krótkiego antree zapowiadała kolejne wydarzenia.
Wieczorem w sobotę, razem z grupą libańską udaliśmy się do mieszkania małżeństwa (sympatyków END), u których wspólnie zjedliśmy kolację i odbyliśmy spotkanie w ekipie mieszanej. Kolejny raz doświadczyliśmy międzynarodowości naszego Ruchu. Były przygotowane dwa pytania, którymi dzieliliśmy się razem z gospodarzami. Ujmująca była gościnność małżeństwa. Powiedzieli że co roku goszczą z noclegiem uczestników spotkania END.
Gdybyśmy mieli szukać jakichś różnic pomiędzy analogicznymi sesjami w Polsce i Francji to odnieśliśmy wrażenie, że we Francji w spotkaniu jest więcej radości. Treści przekazywane są w bogatszej formie. Nasze spotkania są bardziej poważne, konferencyjne. Na koniec chcielibyśmy podkreślić, ze cały czas czuliśmy się, jak „swoi”.
Dziękujemy Panu Bogu za możliwość korzystania z międzynarodowości Ruchu a naszym gospodarzom za ich serdeczność i gościnność.
Helena i Paweł Kukołowiczowie
Odpowiedzialni za Super Region Polska – Europa Środkowa

Paryż 5

Paryż 4

Paryż 3

Paryż 2