Tulce – wieś położona tuż za południowo-wschodnią granicą administracyjną Poznania. Parafia w Tulcach należy do najstarszych w archidiecezji poznańskiej – została erygowana prawdopodobnie w już XII wieku. W miejscu drewnianej świątyni z XI wieku wzniesiony został w I poł. XIII wieku w stylu romańskim, przebudowany w XV i XVI wieku i rozbudowany w 1784 r., obecny kościół pw. Narodzenia NMP – jedna z najstarszych ceglanych budowli Wielkopolski. Miejsce to jest Sanktuarium Matki Bożej Tuleckiej. Wewnątrz kościoła, w ołtarzu głównym, znajduje się cudowna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana Matką Bożą Tulecką. Gotycka, XV-wieczna rzeźba o wysokości 1,20 m autorstwa anonimowego artysty była czterokrotnie koronowana – po raz pierwszy w 1662 przez biskupa poznańskiego Wojciecha Tolibowskiego. Ostatnia koronacja miała miejsce 2 września 1979 r. Dokonał jej koronami papieskimi arcybiskup metropolita poznański Jerzy Stroba. W Tuleckim kościele znajduje się, uważany również za cudowny, obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Od wieków pielgrzymujący do Tulec wierni doznają wielu łask i uzdrowień. Matka Boska w tym miejscu szczególnie błogosławi małżeństwom starającym się o poczęcie dziecka. W każdą trzecią niedzielę czerwca przybywa tu Archidiecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieży Męskiej. Od lipca 2011 r. proboszczem tuleckiej parafii i kustoszem sanktuarium jest Ks. Kanonik Marian Libera.
To miejsce wybraliśmy w tym roku na tradycyjne spotkanie różańcowe Sektora Wielkopolskiego. Podczas modlitwy różańcowej przed cudowną figurą Matki Bożej w szczególny sposób polecaliśmy rodziny tej parafii, trwających w Ruchu END, chorych i kapłanów, z którymi splotły się drogi wielu z nas. Rozważania do tajemnic radosnych pozwoliły nam zagłębić się w życie małżeńskie i obowiązki rodzicielskie. Uczestniczyliśmy też w Eucharystii, po której ks. Marian Libera zaznajomił nas z tą szczególną na mapie Wielkopolski świątynią wskazując wpierw na cudowną figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, potem z historią obrazu MB Pocieszenia i obrazu św. Izydora. Ks. Marian, przyjaciel naszego Ruchu, podzielił się z nami refleksjami o tym, jakie znaczenie w jego życiu ma duchowość END (na której także bazuje Ruch Domowy Kościół). Podkreślił, że Matka Boża Tulecka przyjmuje nas zawsze z otwartymi ramionami i, jako duszpasterz diecezjalny mężczyzn, zaprosił na coroczną pielgrzymkę. Po czasie modlitewnego skupienia Lucyna i Krzysztof Wysoccy – Para Odpowiedzialna Regionu Polska, opowiedzieli nam o pobycie w Paryżu 18.10.2014, gdzie uczestniczyli w uroczystościach związanych z zakończeniem I etapu procesu beatyfikacyjnego Ojca Henri Caffarela. Po spotkaniu jak zwykle odbyła się agapa.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i wspólną modlitwę. Szczególne słowa podziękowania należą się ekipom, które przygotowały to spotkanie – ekipie Poznań 1 (Para Odpowiedzialna Zdzisława i Henryk Szymczakowie) oraz najmłodszej ekipie w naszym sektorze, która przyjęła Kartę we wrześniu – ekipie Poznań 10 (Para Odpowiedzialna Monika i Szczepan Woszczyło), a także tym, którzy, aby przybyć do Tulec, musieli przebyć drogę wielu (z Międzychodu ponad 100) kilometrów.
Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać
Ania i Jurek Kolbuszowie