Zakończenie roku formacyjnego w sektorze mazowieckim A

W sobotę 19 czerwca spotkaliśmy się w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie, aby podziękować Bogu za kończący się rok formacyjny sektora mazowieckiego A.

Po wspólnym odmówieniu przedpołudniowej modlitwy brewiarzowej wysłuchaliśmy konferencji dotyczącej dzielenia się w ekipach i związanych z tym trudności. Następnie głos zabrał nasz gość ks. Tadeusz Bożełko, który obecnie posługuje w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, m.in. jako kapelan w Centrum Onkologii. Ksiądz parałat opowiedział nam o tym, jak słuchać Ducha Świętego w formacji osobistej. Po konferencji mogliśmy podzielić się swoimi refleksjami i doświadczeniami w tym temacie. Rozmawialiśmy w niedużych grupach, osobno żony i mężowie.

Ostatnią częścią naszego spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia celebrowana przez o. Waldemara Linke, doradę duchowego ekipy sektora.

Jesteśmy wdzięczni Panu Boga za czas, który nam podarował – wspólną modlitwę, refleksję, każdą, nawet krótką, rozmowę. Czuliśmy, jak bardzo ten bezpośredni kontakt po trudnym, pandemicznym roku wzmacnia naszą wspólnotę.

 

Sylwia i Paweł Łozińscy, para odpowiedzialna sektora mazowieckiego A

 

 

 

Pielgrzymka Regionu 2 Niepokalanów

Pielgrzymka Regionu 2 w 2021 roku składała się z kilku części. Nasze duchowe przygotowanie do pielgrzymki rozpoczęliśmy nowenną, w którą zostały wplecione intencje sześciu sektorów polskich, dwóch rejonów zagranicznych czyli Ukrainy i Łotwy oraz całego Regionu. Ostatniego dnia nowenny odbyło się spotkania online przygotowane wspólnie z doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisławem Kosiorowskim MIC. Było to spotkanie modlitewno-formacyjne, w którym był czas na kilka słów o Regionie 2 oraz na omówienie konkretnego punktu wysiłku, jakim są rekolekcje, był również czas na grupy dzielenia, a także na Apel Jasnogórski i wspólne zakończenie nowenny, które było transmitowane z Kościoła Matki Bożej z Lourdes w Warszawie, a które poprowadził doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisław Kosiorowski MIC wraz z członkami ekipy ze swojej parafii.

Kolejna część naszej pielgrzymki to spotkanie 29 maja 2021 roku w Niepokalanowie. Około 100 osób pielgrzymowało do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. W Sanktuarium powitał nas ojciec gwardianin i powiedział kilka słów zgromadzeniu i o samym miejscu. Ogromnie cieszymy się, że na zaproszenie naszego Regionu Eucharystię koncelebrował Jego Ekscelencja ks. bp Tadeusz Pikus wraz z ks. Markiem Plutą (doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Super Regionu Polska – Europa Środkowa), ks. Robertem Szulenckim (doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego), ks. Przemysławem Krawcem SAC oraz ojcami franciszkanami. Wielkie wrażenie wywarła oprawa muzyczna adoracji i Eucharystii przygotowana przez artystów z Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II, którego niektórzy członkowie są w naszym ruchu.

W trakcie naszego spotkania nastąpiło radosne wydarzenie podjęcie posługi przez dwa małżeństwa. W Sektorze Łódzkim misję pary odpowiedzialnej Sektora podjęli Małgorzata i Dariusz Kaźmierczakowie, a w Sektorze Podlaskim Barbara i Kazimierz Karwowscy. Bardzo dziękujemy obu małżeństwom za otwarte serca na wezwanie, z którym zwrócił się do nich Pan Jezus.

Pielgrzymka to czas powierzania nowych posług w Regionie 2 oraz zakończenia. Bardzo dziękujemy Hani i Józiowi Błazińskim, którzy zakończyli nietypową, bo czteroletnią posługę pary odpowiedzialnej Sektora Łódzkiego. Była to posługa pełna poświęceń i spokoju w podejmowanych działaniach. Hania z Józiem są dla nas wzorem jak elastycznie i z pokorą radzić sobie ze zmianami, którym obdarza nas kreatywny Stworzyciel. Dziękujemy Wam Kochani za prowadzenie małżeństw z Łodzi i Wielunia ku świętości.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Halince i Kazikowi Łupińskim za trzyletnią posługę pary odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego. Była to posługa pełna uśmiechu i szybkiego podejmowania decyzji. Halinka i Kazik przez swą posługę dali przepiękne świadectwo życia w miłości i życzliwości. Halinka dodatkowo wspomagała wiele osób z zakresu wiedzy medycznej, a dzięki Kazikowi mamy piękne zdjęcia. Dziękujemy Wam Kochani za zbliżanie małżeństw z Łomży, Grajewa, Somianki, Augustowa, i pozostałych miejscowości Sektora Podlaskiego do życia w szczęśliwości.

Dla wszystkich osób, które nie mogły uczestniczyć stacjonarnie, na kanale youtube NIEPOKALANÓW przeprowadzono transmisja online naszej pielgrzymki. Transmisja miała ponad 1 150 odsłon. Dla wszystkich chętnych załączamy link do całości nagrania. Szczególnie polecamy homilię Jego Ekscelencji ks. bp Tadeusza Pikusa oraz pieśni w wykonaniu Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II. https://www.youtube.com/watch?v=6N-VQCxV3U4

Na zakończenie całe spotkanie oraz wszystkie małżeństwa, wdowy, wdowca i doradców duchowych z Regionu 2 zawierzyliśmy wspólnie Naszej Pani Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Po oficjalnym zakończeniu już w gronie rodzin uczestnicy pielgrzymki korzystali z możliwości Adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój oraz odwiedzali muzeum św. Maksymiliana, muzeum strażackie oraz muzeum samochodów papieskich.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud podróży, wspólną modlitwę, za chęć rozmów i za wszystkie promienne uśmiechy, a Duchowi Świętemu za rozpalenie we wszystkich tej iskry, która zaowocowała radością naszego spotkania.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Zakończenie roku formacyjnego sektora mazowieckiego D 2020/2021

Z wielką radością czekaliśmy na dzień zakończenia roku formacyjnego naszego Sektora. Po ponad roku spotkań zdalnych, oglądania członków Ruchu END na ekranie komputera czekało nas spotkanie stacjonarne, bezpośrednie, twarzą w twarz. To napawało nas optymizmem i przywoływało uśmiech na twarzy. W ten piękny słoneczny dzień z radością udaliśmy się na warszawską Pragę. W blasku promieni słonecznych ukazała nam się biała bryła Kościoła pw. Matki Bożej z Lourdes. Weszliśmy do środka i od razu poczuliśmy wspaniałą atmosferę i poczucie więzi z Ruchem. Tego nam brakowało. Zdalne spotkania nie były w stanie wywołać w nas takich przeżyć i wzruszenia.

Uroczystość zakończenia roku formacyjnego rozpoczęła Msza Św. której przewodniczył Ks. Stanisław Kosiorowski, gospodarz spotkania i opiekun duchowy trzech ekip. Słowo Boże wygłosił do nas Ks. Jacek Gniadek. Pięknie rozbrzmiewał śpiew Zespołu muzycznego złożonego z utalentowanych muzycznie członków Sektora, znakomicie dopełniając oprawę Mszy Św. Z uznaniem i radością oklaskiwaliśmy nowe Pary, które po trudnym w okresie pandemii, pilotażu indywidualnym przyjęły Kartę ENDu. Gratulacje dla Par pilotujących!

Po Eucharystii mieliśmy czas na spotkanie bezpośrednie. Gospodarze przygotowali dla nas w zaciemnionym miejscu ławy, stoły i poczęstunek. Najważniejsze było to, że wreszcie po długim czasie mieliśmy okazję zobaczyć się na żywo, pouśmiechać i porozmawiać patrząc prosto w oczy. Odnieśliśmy wrażenie, że wszyscy byli bardzo radośni, złaknieni kontaktu bezpośredniego, rozmowy. Wszędzie było pełno Ks. Kosiorowskiego, który z szerokim uśmiechem i dobrym słowem zwracał się do gości. Przeżyliśmy wspaniałe chwile. W naszym odczuciu mogłyby one trwać dłużej. Ale w Kościele czekała na nas Siostra Luiza Loretanka z konferencją na temat modlitwy. Słuchaliśmy z zainteresowaniem. Cenne refleksje Siostry o modlitwie indywidualnej, małżeńskiej i rodzinnej wpisują się w konkretne punkty wysiłku naszego Ruchu.

Niezwykle silnym dla nas przeżyciem było świadectwo Asi i Mariana. Słuchaliśmy ze ściśniętym gardłem i łzami w oczach. To świadectwo umocniło w nas wiarę w Miłosierdzie Boże i w to, że za sprawą Bożą cuda się zdarzają współcześnie i niedaleko nas. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, Magnificat, Błogosławieństwo i wspólne zdjęcie.

Opuszczając warszawską Pragę nadal czuliśmy na twarzy blask ostrych promieni słonecznych, doskwierał nam upał, ale w sercach towarzyszyło nam wzruszenie i radość. Był to ważny dzień – pierwsze po przerwie spotkanie w tak licznym gronie.
Dziękujemy za ten dzień Ali i Jackowi Antosiukom Parze Odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego D Equipes Notre-Dame. Dziękujemy Gospodarzom. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zakończenia roku formacyjnego Sektora.

Chwała Panu!

Ewa i Darek

Zakończenie roku formacyjnego sektora mazowieckiego B.

W upalne sobotnie przedpołudnie w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach miało miejsce spotkanie na zakończenie roku formacyjnego 2020/21 w Sektorze Mazowieckim B. Rozpoczęło się półgodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólnym odmówieniem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po adoracji odprawiona została Msza święta koncelebrowana przez gospodarza, o. Tadeusza Suślika SChP wraz z ks. Piotrem Jędrzejewskim, doradcą duchowym nowej Ekipy W13B i ks. Marcinem Szatankiem, doradcą duchowym Ekipy W2B.

Po Mszy świętej miało miejsce przyjęcie Karty END przez Ekipę W13B, która zawiązała się na terenie Parafii Matki Bożej Pięknej Miłości na warszawskim Tarchominie oraz przez 3 pary z pilotażu indywidualnego, które zasiliły Ekipy W2B oraz W11B. Parom towarzyszyli doradcy duchowi oraz pary pilotujące. Również w tym punkcie miało miejsce powierzenie Beacie i Markowi Mariańczykom z Ekipy W3B posługi Pary Informacyjnej.

Następnie odbyła się prelekcja ks. Marcina Szatanka, wikarego w parafii św. Józefa w Pruszkowie, poświęcona postaci św. Józefa i jej znaczenia dla współczesnego człowieka oraz wyprostowania wielu błędnych poglądów z nim związanych. Dla pogłębienia wiedzy o tym, jednym z kluczowych świętych w historii Zbawienia, ks. Marcin zachęcił do lektury książki ks. Donalda Callowaya MIC, „Konsekracja św. Józefowi”, przy okazji zaznajamiając słuchaczy z historią życia i nawrócenia jej autora.

Kolejnym punktem było wysłuchanie świadectwa Igora i Doroty Skowronów z Domowego Kościoła w Łodzi, dotyczącego adopcji. Niestety, z przyczyn zdrowotnych małżonkowie nie mogli przyjechać na Siekierki osobiście, natomiast dzięki sprawnie działającym łączom internetowym udało się zorganizować spotkanie z nimi on-line w sali teatralnej, w podziemiach Sanktuarium. Wszystkich zebranych poruszyła opowiedziana prosto i szczerze historia życia obojga naszych gości, droga ich małżeństwa i rodzicielstwa, bez unikania mówienia o tym co trudne, ale podkreślająca rolę Bożej Opatrzności, uczącej zaufania w codziennym niesieniu Krzyża i podejmowaniu nowych wyzwań, jako odpowiedzi na Bożą Miłość.

Na koniec odbyła się Agapa, w czasie której można było twarzą w twarz, po wielu miesiącach wymuszonej przerwy, podzielić się przy ciastkach, owocach, kawie i herbacie, wieściami i doświadczeniami, radościami i troskami ze znajomymi z pozostałych Ekip Sektora.

Teresa i Tadeusz Zacharowie W2B

AUDIOBOOK: temat formacyjny – ostatnie spotkanie 9 już dostępne

Szczęść Boże Drodzy END-owicze!

Przypominamy, że w tym roku udostępniamy regularnie nagrania audio kolejnych spotkań z naszego rocznego tematu formacyjnego na kanale YouTube w ramach playlisty dostępnej pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL87NunXJbOr9iamdMDeOebB2PWfNxmK2g

Jest już dostępny ostatni rozdział 9 tutaj:

Mamy nadzieję, że słuchanie nagrań ułatwi zapoznanie się z treścią materiałów, co pozwoli każdemu małżeństwu na wspólne przygotowanie się do spotkania.

Polecamy przekazywanie informacji o tej nowej formie podręcznika w Waszych ekipach!

Bardzo dziękujemy Kubie Sewerynikowi za pracę nad całym tegorocznym cyklem!

Z Panem Bogiem!

Gosia i Paweł Rokiccy, Para Odpowiedzialna Ekipy ds. Komunikacji

P.S. A na naszym oficjalnym Facebooku udostępniamy m.in. cykl BĄDŹMY W TEMACIE – to nasze cytaty-perełki z aktualnego tematu formacyjnego. Polecamy chętnym tę formę pogłębiania tematów tutaj https://www.facebook.com/ENDPolska

Zapraszamy na wyjątkową Mszę Św. na Zesłanie Ducha Świętego – transmisja z Bogoty w Kolumbii dziś o godz. 17

Szczęść Boże!

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego mamy możliwość uczestnictwa w wyjątkowej Mszy Św. transmitowanej dziś o godz. 17 z Bogoty w Kolumbii. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy! Transmisja odbędzie się tutaj:

https://www.facebook.com/equipesnotredameinternational

 

Oto szczegóły:

 

Msza św. W dniu Zesłania Ducha Świętego, niedziela 23 maja 2021

Śpiew na wejście

El espíritu de Dios está en este lugar,
el espíritu de dios se mueve en este lugar,
está aquí para consolar,
está aquí para liberar, está aquí
para guiar, el espíritu de Dios está aquí. (bis)

Quédate en mi, quédate en mi,
toca mi mente y mi corazón,
llena mi vida de tu amor, quédate en mi
Santo Espíritu, quédate en mi. (bis)
quédate en mi, santo espíritu, quédate en mi.

Drodzy przyjaciele!
W tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy święto Pięćdziesiątnicy, Miedzynarodowa Ekipa Odpowiedzialan – ERI pragnie połączyć się z członkami ekip z całego świata, aby utwierdzić nas w poczuciu wspólnoty Kościoła i wspólnoty naszego Ruchu.
Słowo Pięćdziesiątnica pochodzi od łacińskich i greckich korzeni i oznacza „pięćdziesiąta”. Upłynęło pięćdziesiąt dni od zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. W tym dniu Duch Święty zstąpił na jego uczniów. Zostali napełnieni tchnieniem Duchem Świętym, co dało początek Kościołowi. Od tej chwili Duch Święty umożliwia szerzenie wiary na całym świecie.
Dziś na tej celebracji nie jesteśmy zgromadzeni w Wieczerniku ani nie towarzyszą mam takie same lęki jaki mieli uczniowie z powodu prześladowań i nienawiści, które towarzyszyły naśladowcom Jezusa Chrystusa. Zamiast tego gromadzimy się w globalnej wiosce dzięki magii komunikacji, która pozwala nam być obecnymi razem pomimo tego, że pozostajemy w pokojach naszych domów …
Dziś mamy inne rodzaje lęków i niepewności. Jesteśmy otoczeni wieloma niebezpieczeństwami, które zagrażają przyszłości wszystkich, nie tylko z powodu pandemii ogarniającej świat, ale także z powodu wszystkich nierówności, które zagrażają życiu, współistnieniu i godności ludzkiej.
Wyznając tę samą wiarę i dzieląc tę samą drogę życia duchowego Equipes Notre Dame, zapraszamy Cię do przyłączenia się do tej celebracji Eucharystii. Prosimy tego samego Ducha, który dał odwagę, mądrość i jedność pierwszym uczniom, aby zachęcił nas i obdarzył darami, abyśmy nadal byli świadkami miłości zmartwychwstałego Chrystusa i źródłem nadziei dla świata.

Pierwsze czytanie

Dzieje Apostolskie 2:1-11
1 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.
5 Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. 6 Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. 7 «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami?» – mówili pełni zdumienia i podziwu. 8 «Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – 9 1 Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, 10 Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, 11 Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże».

Psalm responsoryjny: 104:1, 24, 29-30, 31, 34

Błogosław duszo moja Pana.

Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki!
Jak liczne są dzieła Twoje Panie!
How manifold are your works, O LORD!
Ziemie jest pełna Twojej łaski.

Błogosław duszo moja Pana.

Kiedy odbierasz im oddech, marnieją
I w proch się obracają.
Stwarzajasz je, napełniasz swym Duchem,
I odnawiasz oblicze ziemi.

Błogosław duszo moja Pana.

Niech chwała Pana trwa na wieki,
Niech Pan się raduje z dzieł swoich,
Niech miła Mu będzie pieśń moja,
Będę radował się w Panu.

Drugie czytanie

1 Kor 12:3b-7, 12-13
Bracia: Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra. Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.

Sekwencja

Przybądź Duchu Święty
Spuść z niebiosów wzięty
Światła Twego strumień

Przyjdź ojcze ubogich
Dawco darów mnogich
Przyjdź światłości sumień

O najmilszy z gości
Słodka serc radości
Słodkie orzeźwienie

W pracy Tyś ochłodą
W skwarze żywą wodą
W płaczu utulenie

Światłości najświętsza
Serc wierzących wnętrza
Poddaj swej potędze

Bez Twojego tchnienia
Cóż jest wśród stworzenia
Jeno cierń i nędze

Obmyj co nieświęte
Oschłym wlej zachętę
Ulecz serca ranę

Nagnij co jest harde
Rozgrzej serca twarde,
Prowadź zabłakane

Daj Twoim wierzącym,
W Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary.

Daj zasługę męstwa,
Daj wieniec zwycięstwa,
Daj szczęście bez miary.

Aklamacja

Alleluja
Przyjdź Duchu Święty,
Napełnij serca swoich wiernych
I zapal w nich ogień swojej miłości

CANTO: Aleluia

Aleluia, aleluia, aleluia!
Aleluia, aleluia, aleluia!

Tua palavra é como fogo
Que faz arder o coração.
Traz a verdade e ilumina a nossa vida. (bis)

Ewangelia

J 20:19-23
Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!* 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»*.

HOMILIA

“Przyjść Duchu Święty i odnów oblicze ziemi” To jest nasze dzisiejsze wołanie i nasze błaganie. Przeżyliśmy rok niepokoju, niepewności, zmartwień, pytań, rozpaczy, opuszczenia … Po raz drugi święto Pięćdziesiątnicy zastaje nas nieco osaczonych. Nie mamy jeszcze przed sobą jasnego obrazu. Uważamy jednak, że horyzont musi być lepszy i wyraźniejszy.
Przychodzimy na obchody tego dnia z najgłębszym pragnieniem, aby otaczająca rzeczywistość była innna i lepsza. I pytanie musi brzmieć: jak ona może być lepsza?
Uroczystość Ducha Świętego jest świętem przemiany, pojawienia się czegoś zupełnie nowego, co wpłynie na bieg życia. Duch Zmartwychwstałego Pana jest obecny, aby usunąć z wnętrza ludzi to, co uniemożliwia nam osiągnięcie pełni. Przychodzi, aby odnowić oblicze ziemi.
W tekście z Dziejów Apostolskich św. Łukasz pragnie (wyraża) obecność Ducha Świetego wyrazić poprzez znaki wiatru i ognia. To podmuch powietrza, które odnawia, które strząsa kurz, usuwa pleśń, wstrząsa ciszą. Podaje tlen tam, gdzie nie ma oddechu. To witalność, odwaga i obecność możliwości istnienia. Bez tlenu życie staje się niemożliwe.
To także ogień, który oświetla i wzmacnia. To światło umożliwia zrozumienie i obdarza ciepłem, które wzmacnia i ożywia. To jest światło i wigor.
Przerażeni i ignoranci stają się teraz (są) nieustraszonymi zwiastunami nowego świata z mądrością, która zaskakuje. Jest to działanie Ducha, który przebija się przez ciemność lęków i wątpliwości, aby napełnić nas mądrością i rozeznaniem.
Zmartwychwstały staje się obecny pośród tych, którzy należa do Niego i przynosi im pokój. Posyła ich mocą swego Ducha, aby przez przebaczenie mogli odbudować świat, którego pragnął Ojciec. To świat, w którym króluje pojednanie i nadzieja, współczucie i miłosierdzie, solidarność i oddanie tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Przyjęcie Ducha Świętego i uświadomienie sobie Jego działania w nas musi wydobyć z mroku moment, w którym żyjemy, i pobudzić nas do stwarzania nowego świata.
Kiedy ludzkość zapanuje nad wirusem, który nas przytłoczył, nie chodzi o powrót do tych samych niesprawiedliwości, nierówności, przemocy, ambicji, egoizmu, zapomnienia, kłamstw, pozorów itp. Nowy świat musi się narodzić i to my musimy uczestniczyć w stworzeniu jego kształtu. Musi to być świat braterstwa i solidarności, równości i sprawiedliwości, zaangażowania na rzecz najbardziej potrzebujących i otwarcia możliwości dla wydziedziczonych.

Apostoł Paweł przypomniał nam jasno: jeśli mamy udział w tym samym Duchu i czujemy się członkami tego samego Ciała w zmartwychwstałym Chrystusie, prawda tego, w co wierzymy i celebrujemy, musi prowadzić do spójnego i autentycznego życia. Prośba o przyjście Ducha Świętego musi nas doprowadzić do poważnego i autentycznego zaangażowania się na rzecz prawdziwej miłości wśród potrzebującej, cierpiącej i odartej z nadziei ludzkości.

Niech tak się stanie!

Modlitwa powszechna

• Za papieża Franciszka i wszystkich pasterzy Kościoła, aby Bóg udzielił im mądrości i odwagi, których potrzebują, prowadząc Kościół przez pandemię.
Ciebie prosimy!

• Za chorych, aby mogli doświadczyć uzdrawiającej mocy Boga na ciele, umyśle i duchu oraz byli otoczeni miłością i wsparciem innych.
Ciebie prosimy!

• Za wszystkich członków Equipes Notre Dame, aby byli natchnieni przykładem Chrystusa, aby byli rzecznikami miłości i służby potrzebującym. Niech Bóg da nam łaskę rozpoznania Jego obecności w naszym codziennym życiu i poznania Go jako naszego stałego towarzysza w czasach samotności, radości w czasie cierpienia i źródłem pewnej nadziei w czasach niepewności.
Ciebie prosimy!

• Za nas wszystkich, którzy tęsknimy za sakramentem Eucharystii w tym czasie, aby Bóg przemieniał nasz głód w coraz większą pobożność i miłość do Chrystusa, która pobudza nas do dzielenia się tą miłością z innymi.
Ciebie prosimy!

Śpiew na ofiarowanie: We Come to Your Feast by Michael Joncas

1. We place upon your table a gleaming cloth of white:
The weaving of our stories, the fabric of our lives,
The dreams of those before us, the ancient hopeful cries,
The promise of our future, our needing and our nurture
Lie here before our eyes.

Refrain:
We come to your feast, we come to your feast:
The young and the old, the frightened,
The bold, the greatest and the least.
We come to your feast, we come to your feast,
With the fruit of our lands and the work of our hands
We come to your feast.

2. We place upon your table a humble loaf of bread:
The gift of field and hillside, the grain by which we’re fed.
We come to taste the presence of him on whom we feed,
To strengthen and connect us, to challenge and correct us,
To love in word and deed.
Refrain:

3. We place upon your table a simple cup of wine:
The fruit of human labour, the gift of sun and vine.
We come to taste the presence of him we claim as Lord,
His dying and his living, his leading and his giving,
His love in cup outpoured.
Refrain:

4. We gather ‘round your table, we pause within our quest:
We stand beside our neighbours, we name the stranger ‘guest’;
The feast is spread before us; you bid us come and dine.
In blessing we’ll uncover, in sharing we’ll discover
Your substance and your sign.
Refrain:

Gloria

Saint, saint, saint le Seigneur
Le dieu de l’univers
Saint, saint, saint le Seigneur
Le dieu de l’univers
Saint, saint, saint le Seigneur
Le dieu de l’univers
Saint, saint, saint le Seigneur
Le dieu de l’univers
Le Ciel et la Terre sont remplis de ta gloire
Hosanna, hosanna au plus des Cieux
Hosanna au plus haut des Cieux
Hosanna, hosanna au plus des Cieux
Hosanna au plus haut des Cieux
Bénis soit celui qui vient au nom du Seigneur
Hosanna, hosanna, au plus haut des Cieux
Hosanna, au plus haut des Cieux
Hosanna, hosanna, au plus haut des Cieux
Hosanna, au plus haut des Cieux

Śpiew na Komunię Świętą: Pane del cielo

Pane del Cielo sei Tu, Gesù, via d’amore: Tu ci fai come Te.
No, non è rimasta fredda la terra:
Tu sei rimasto con noi
per nutrirci di Te,
Pane di Vita;
ed infiammare col tuo amore
tutta l’umanità.
Sì, il Cielo è qui su questa terra:
Tu sei rimasto con noi
ma ci porti con Te
nella tua casa
dove vivremo insieme a Te
tutta l’eternità.
No, la morte non può farci paura:
Tu sei rimasto con noi.
E chi vive in Te
vive per sempre.
Sei Dio con noi, sei Dio per noi,
Dio in mezzo a noi.

Magnificat Taizé https://www.youtube.com/watch?v=X-6k6qTOMvE

Przyjdź Duchu Święty! Amen!

 

 

Spotkania duchowe on-line “Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego)”

“Bardzo dobre zwrócenie uwagi na spowiedź i przyjaźń.”

Małżonkowie z END

W dniach 23-25 kwietnia 2021 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć podczas Spotkań Duchowych on-line “Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego)” Anię i Romana Kobiałków oraz ks. dr Gabriela Pisarka SCJ, Na wspólnej modlitwie, pięciu konferencjach, rozmowach w małżeństwach i Eucharystii z Kluczborka spotkało się 25 małżeństw. Podczas tych dni otrzymaliśmy wiele wskazówek i rad jak okazywać miłosierdzie w małżeństwie, jak dostrzec niedoskonałości w nas oraz  jak kochać siebie i małżonka, który również jest niedoskonały. W sobotę ks. Gabriele Pisarek SCJ przybliżył nam, jak dojrzale traktować spowiedź. Podczas niedzielnej konferencji usłyszeliśmy piękny przykład miłosierdzia okazywanego przez św. Józefa.

Świadectwo i entuzjazm Ani i Romka są niesamowite. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar ich małżeństwa dla naszej wspólnoty. Dziękujemy dobremu Panu Bogu za ks, Gabriela, państwa Kobiałków, za wszystkie małżeństwa uczestniczące w naszych spotkaniach oraz za dobre serca dzieci Ani i Romka, które technicznie pomagały rodzicom podczas spotkań. Poniżej załączamy jeszcze jedną opinię uczestników.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

“Bardzo pozytywne wrażenia, wiele wskazówek wprowadzimy do swojego małżeństwa.”

Elżbieta i Andrzej

AUDIOBOOK: temat formacyjny – spotkanie 8 już dostępne

Szczęść Boże Drodzy END-owicze!

Przypominamy, że w tym roku udostępniamy regularnie nagrania audio kolejnych spotkań z naszego rocznego tematu formacyjnego na kanale YouTube w ramach playlisty dostępnej pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL87NunXJbOr9iamdMDeOebB2PWfNxmK2g

Warto zapamiętać tę playlistę i wracać do niej przed kolejnymi spotkaniami jeśli forma audiobooka jest Wam pomocna. Jest już dostępny ósmy rozdział tutaj:

Mamy nadzieję, że słuchanie nagrań ułatwi zapoznanie się z treścią materiałów, co pozwoli każdemu małżeństwu na wspólne przygotowanie się do spotkania.

Polecamy przekazywanie informacji o tej nowej formie podręcznika w Waszych ekipach!

Z Panem Bogiem!

Gosia i Paweł Rokiccy, Para Odpowiedzialna Ekipy ds. Komunikacji

P.S. A na naszym oficjalnym Facebooku udostępniamy m.in. cykl BĄDŹMY W TEMACIE – to nasze cytaty-perełki z aktualnego tematu formacyjnego. Polecamy chętnym tę formę pogłębiania tematów tutaj https://www.facebook.com/ENDPolska

Spotkanie Doradców Duchowych Sektora Mazowieckiego B

17 kwietnia miedzy godziną 10.30, a 12.30 spotkaliśmy się on-line z Doradcami Duchowymi sektora 
Mazowieckiego B. Cieszymy się, że byli z nami: ks. Maciej Raczyński-Rożek - doradca W1B, 
ks. Piotr Kluk CSMA - doradca W3B i ekipy sektora, ks. Jacek Wiliński - doradca W7B, 
ks. Zbigniew Chwaja SCJ - doradca W9B, o.Tadeusz Suślik SchP -doradca W11B,
oraz ks. Piotr Jędrzejewski - doradca 2 ekip w pilotażu. 
Swoją obecnością i konferencją ucieszyli nas również Helena i Paweł Kukołowiczowie,
którzy zbliżyli nas po raz kolejny do osoby Ojca Caffarela, jako kapłana, zakochanego w modlitwie. 
Cieszyliśmy się, że mogliśmy się bliżej poznać, usłyszeć czym obecnie żyjemy, jak również wspólnie
rozważyć fragment Ewangelii. 
Mamy nadzieję, że ubogaciliśmy się wzajemnie wymianą doświadczeń odnośnie roli Doradcy Duchowego
w motywowaniu ekipy do podejmowania konkretnych punktów wysiłku.

Wszystkich Doradców serdecznie zapraszamy na zakończenie roku formacyjnego 19 czerwca
do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Warszawskich Siekierkach, gdzie mamy nadzieję
będziemy mogli spotkać się twarzą w twarz. 

Do zobaczenia! 

Daria i Bartosz Hałaczkiewiczowie
para odpowiedzialna sektora Mazowieckiego B

Zmarł ks. dr Paweł Mielecki – Doradca Duchowy Sektora END Małopolska B

Nasza wspólnota sobotę 17 kwietnia br. pogrążyła się w żałobie. Pan Bóg zupełnie niespodziewanie wezwał do siebie ks. Pawła Mieleckiego, który towarzyszył ekipom ponad 10 lat i szósty rok służył jako doradca duchowy sektora. Z racji pełnionej przez niego wielu funkcji w Kościele dużo jest w mediach wspomnień o Nim. Symboliczna jest data Jego urodzin – 16 października 1978 r. Przeczytamy, że wspominają Go małopolscy policjanci, których był kapelanem. Wiele zawdzięczają Mu mieszkańcy czterech parafii, w których posługiwał jako wikariusz – ostatnio parafia bł. Jerzego Popiełuszki w Krakowie na os. Złocień. Wielu pamięta Go jako koordynatora Światowych Dni Młodzieży.

To wszystko prawda. Pan Bóg powołał do siebie niezwykłego kapłana, którego słowa niejednokrotnie wytrącały z utartych schematów, pozostawiały w zdumieniu, nie dawały spokoju, mobilizowały do zmiany, do nawrócenia. Wielu ludzi będzie te słowa pamiętać.

Ale dla nas – pary odpowiedzialnej sektora, wydarzyło się coś więcej –  odszedł nagle Przyjaciel. Przyjaciel, którego zdobywaliśmy i o którego długo zabiegaliśmy. Ks. Paweł był człowiekiem służby, człowiekiem, który był przede wszystkim dla innych – chwile, gdy się przed nami otwierał i mówił o sobie, przechowujemy jak relikwie.

Kiedy w sobotę wieczorem zadzwoniła Asia z Nowego Targu z wiadomością o śmierci (z ekipy, której doradcą od samego początku był ks. Paweł) w jednej chwili zrozumieliśmy co czuli apostołowie podczas przeprawy do Kafarnaum. Sobotnia Ewangelia (J 6, 16-21) opisuje scenę burzy na jeziorze i Pana Jezusa idącego po wodzie do swoich uczniów. I my nagle znaleźliśmy się w tamtej łodzi. Doświadczyliśmy tej samej ciemności, lęku, szalejących fal, utraty stałego gruntu pod nogami, tak jak oni w zbliżającej się postaci widzieliśmy zjawę… Tymczasem Pan Jezus mówi: „To ja jestem. Nie bójcie się”. Apostołom w szumie wichury tak trudno było to usłyszeć i uwierzyć. My nie jesteśmy inni…

Wiemy, że mówienie o tym czego nie zdążyliśmy zrobić, jakie plany pozostały nierealizowane brzmi teraz jak banał. Ale trudno opanować łzy kiedy myślimy o hamaku jakiego nie zdążyliśmy rozwiesić dla ks. Pawła w naszym nowym ogrodzie, o drzewku czereśniowym jakie mieliśmy dla niego posadzić, bo czereśnie uwielbiał, o świętowaniu naszej 25tej rocznicy ślubu, którą wspólnie planowaliśmy w czerwcu na zakończenie posługi … Wciąż nam się wydaje, że jednak przyjedzie, usiądzie w fotelu i znowu długo pogadamy o jego parafii, szkole, pracy, o dobrych i trudnych relacjach w Kościele. I będziemy słyszeć w tych opowieściach to co niewypowiedziane słowami: kapłańską samotność całkowicie zanurzoną w Bożej Miłości, posłaną do ludzi, oddaną i wierną, pełną ufności.

Podczas konferencji dla nowej ekipy, na sesji kończącej pilotaż w marcu b.r. (na którą przyjechał bardzo zmęczony i niezbyt zdrowy) ks. Paweł prosił na koniec: „Dbajcie o swoich kapłanów”. Kiedy dziękowaliśmy mu później za wysiłek  odpisał: „Czas, który dajemy innym pożyczamy samemu Bogu, a On oddaje w stosownym czasie i odpowiedniej ilości”. Wierzymy, że On teraz już odbiera swoją nagrodę. I że nas Pan Bóg pocieszy…    Panie, okaż swą łaskę ufającym Tobie.

Magda i Staszek Gubała, Para Odpowiedzialna END, Sektor Małopolska B

 

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: