Sesja dla Par Pilotujących w Regionie 2 – Polska

W grudniu, na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyła się jednodniowa sesja stacjonarna dla sektorów polskich Regionu 2. Dzięki życzliwości Księży Michalitów, mogliśmy ją zorganizować na terenie szkół Michalickich w Markach-Strudze. W sesji ostatecznie wzięło udział 5 małżeństw z sektorów Mazowieckiego B, Łódzkiego i Podlaskiego.
Mszę św. podczas sesji odprawił i umocnił nas słowem ks. Wojciech Kapusta Michalita, doradca duchowy ekipy w Markach. Dziękujemy Darii i Bartoszowi Hałaczkiewiczom – parze sektora mazowieckiego B, za podzielenie się swoimi refleksjami o pilotażu z perspektywy pary odpowiedzialnej sektora.
Niestety tym razem nie mieliśmy możliwości usłyszeć świadectwa kapłańskiego przy okazji konferencji o roli doradcy duchowego w ekipie. Niejako w ramach rekompensaty postanowiliśmy przeznaczyć ten czas na dzielenie w grupie doświadczeniem relacji ekipy ze swoim doradcami duchowymi. Okazało się to niezwykle budujące.
Sesję oceniamy jako wartościowy chyba dla wszystkich czas. Mieliśmy łaskę spotkać pięć wielkich duchem i zapałem małżeństw, z radością podejmujących swoją posługę pilotażu.

Beata i Piotr Michalscy
Sesje dla par pilotujących – Region 2
Ruch Duchowości Małżeńskiej
Equipes Notre-Dame

Sesja dla par pilotujących w Regionie 2 – Łotwa

W październiku 2021 odbyła się sesja dla par pilotujących na Łotwie. Tym razem wspólnie z parą łącznikową na Łotwie uzgodniono, że zostanie przeprowadzona w formie on-line w ciągu trzech, cotygodniowych spotkań po 3 godz. każde. W Sesji wzięło udział łącznie 6 małżeństw, którym towarzyszył bp Andris Kravalis, doradca duchowy ekip łotewskich, wielki entuzjasta Ruchu Equipes Notre-Dame. Bezcenną pomoc uzyskaliśmy od siostry Anny, która profesjonalnie przetłumaczyła przygotowane przez nas prezentacje oraz służyła tłumaczeniem przez wszystkie nasze spotkania.
Na Łotwie obecnie prowadzone są trzy pilotaże, a jeden jest w trakcie zawiązywania się. Małżeństwa biorące udział w sesji miały okazję podzielić się wzajemnie swoim doświadczeniem. Mieliśmy również czas na pochylenie się nad konkretnymi problemami, z jakimi spotykają się pary pilotujące na Łotwie.
W konferencji poświęconej roli doradcy duchowego w ekipie wziął udział również jeden kapłan z ekipy pilotowanej, a bp Andris podzielił się swoim świadectwem kapłańskiego towarzyszenia małżeństwom z Equipes Notre-Dame. Jak zaobserwowaliśmy rozłożenie tematyki sesji na cotygodniowe spotkania, umożliwiło wielu małżeństwom na udział w sesji.

Beata i Piotr Michalscy
Sesje dla par pilotujących – Region 2
Ruch Duchowości Małżeńskiej
Equipes Notre-Dame

Święto Karty w Sektorze Podlaskim

„ Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie…” Mt 10, 8b.

W myśl tych słów w dniu 4 grudnia 2021 roku zgromadziliśmy się w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej, aby wspólnie radować się z okazji Święta Karty Equipes Notre Dame. Możliwość spotkania małżeństw z całego sektora zawsze jest powodem do radości i uwielbienia Boga we wspólnocie.

Nasze spotkanie zaczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu, którą poprowadziły małżeństwa z ekipy w Szumowie. Następnie podczas agapy  mogliśmy doświadczyć ogromnej gościnności ze strony kapłanów posługujących w Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej. Piękny ośrodek, z bogatą ofertą duszpasterską dla dorosłych i młodzieży, gdzie czuje się ducha bożego. Przywitał nas ks. Andrzej Surdykowski, konferencję wygłosił ks. Marek Żmijewski – moderatorzy Centrum Ewangelizacji.

Nieważne jaki mamy staż we wspólnocie, czy jest to kilka miesięcy czy kilka lat, zawsze jesteśmy zaproszeni do utrzymania nowego serca w Bogu do „ŚWIEŻOŚCI” – mówił ks. Marek. Każde spotkanie wspólnoty to w pierwszej kolejności spotkanie z Bogiem. To On nas jednoczy, wokół Niego się gromadzimy i dla Niego przychodzimy, On uzdalnia nas do relacji w małżeństwie i ekipie. To Bóg nas ZACHWYCA. Czerpiąc ze źródła i łamiąc chleb na Eucharystii budujemy w sobie ten zachwyt Bogiem. On każdego dnia jest inny bo sytuacje w których się znajdujemy oraz nasze serca są inne. Dlatego każdego dnia powinniśmy zadbać o ciągłą świeżość w przeżywaniu swojego powołania we wspólnocie. Kościół  w swoim bogactwie ma tyle narzędzi, które mogą nam w tym pomóc.

Dopełnieniem naszego świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem doradców duchowych Ekip. Posileni Słowem i Ciałem Chrystusa mogliśmy pochylić się nad sprawami naszego Ruchu. W obecności pary sektora, małżeństwa z ekipy w Kołakach uroczyście przyjęły Kartę END.  A następnie Basia i Kazik Karwowscy powołali dwa małżeństwa z Somianki (z ekipy S1 i S2) do posługi pary informacyjnej. Spotkanie zakończyło się wspólnym Magnificat oraz pamiątkowym zdjęciem.

Chwała Panu!

Ewelina i Damian Pachulscy

Wspólne kolędowanie w Sektorze Podkarpackim

Niech cię Pan błogosławi i strzeże.   
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. 
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Lb 6,24-26
 

Niech Nowonarodzony Jezus będzie dla Was źródłem radości i pokoju. Niechaj błogosławi i wspiera w codzienności oraz umacnia w służbie i posłudze wszędzie tam, gdzie żyjemy i gdzie Was posyła. Na każdy dzień Nowego Roku 2022 życzymy, aby Wasze domy obdarzał niezachwianą wiarą, nadzieją bez lęku, miłością łaskawą, cierpliwą i miłosierną.

W dniu 9 stycznia 2022 w podziemiach Kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Łańcucie odbyło się kolędowanie poprowadzone przez oprawę muzyczną Amore Mio, w którym wzięły udział małżeństwa z dziećmi oraz doradcy duchowi. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność, za wspólny śpiew, modlitwę oraz taniec (dzieci przy skocznych pastorałkach przepięknie tańczyły). Po kolędowaniu był czas na rozmowę przy kawie i ciasteczkach.

Dziękujemy Basi i Andrzejowi za pomoc przy organizacji tego wydarzenia sektorowego.

 

Kinga i Kamil Wierzbińscy Para Sektora Podkarpackiego

 

Święto Karty END w Rydze

W dniu 12 grudnia w niedzielę Gaudete, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe Presektor Łotewski obchodził z radością Święto Karty END. Największą radość stanowiło przeżywanie Eucharystii w kościele Św. Marii Magdaleny, której przewodniczył ks. biskup Andris Kravalis. Ks. biskup w homilii mówił, jak ważna jest formacja małżeńska w duchowym rozwoju rodziny. Radosnym świadectwem dla całej wspólnoty parafialnej, mówiącym o radykalnym pójściu drogą Jezusa, było przyjęcie przez 3 ekipy kończące pilotaż Karty END. Przyjęcie Karty nastąpiło w obliczu wspólnoty parafialnej, łotewskiej wspólnoty END oraz nas pary odpowiedzialnej Regionu 2, którzy towarzyszyliśmy całemu spotkaniu online. W swoim wystąpieniu, odwołując się do słów czytań z dnia “Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność” (Flp, 4, 5) mówiliśmy o tym, że o własną świętość dbamy przez wprowadzanie zmian w życie, a o świętość współmałżonka dbamy przez łagodne i czułe wskazówki. Kończąc naszą wypowiedź zaprosiliśmy cały Presektor Łotewski do uczestnictwa w międzynarodowości naszego Ruchu przez uczestniczenie w jubileuszowej pielgrzymce do Częstochowy w czerwcu 2022 r. Całe spotkanie zakończyła konferencja prowadzona przez małżeństwo meksykańsko-łotewskie pogłębiająca znajomość objawienia św. Juanowi Diego oraz przedstawiająca działanie Maryi z Guadalupe również obecnie w życiu konkretnych ludzi, których wyrywa z sekt satanistycznych.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Święto Karty w sektorze mazowieckim D

Dnia 4 grudnia 2021 roku odbyło się Święto Karty END 😊 

To wielka radość dla naszej wspólnoty małżeńskiej!!! Świętowanie rozpoczęliśmy od opalania się z Jezusem czyli, Adoracją. Zawierzyliśmy Jemu swoje życie i sprawy z nim związane… Jak dobrze mieć takiego Przyjaciela, który zawsze KOCHA.

Następnie zgromadziliśmy się wokół ołtarza naszego Mistrza i Pana – Eucharystii. Doradca duchowy Ekip – ksiądz Antoni Przybysz – skierował do nas pokrzepiające słowa. Oto niektóre z nich:
-„ szczęście wynika z radości życia z Bogiem;

– mamy się przybliżać każdego dnia o milimetr do Królestwa niebieskiego ;

– Krzyż jest kluczem naszej wiary, nadziei i miłości wlanej przez Boga;

– tożsamość dziecka Bożego daje nam siły;

– słowa Jezusa: “Pójdź za mną” kierowane są do każdego małżeństwa;
– wiara w Chrystusa działa cuda.

– zachęta do proszenia BOGA o rozsiewanie ziarna na cały świat!!! To nasz apostolat w END.”

Po zakończonej Mszy Świętej tradycyjnie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, aby uwiecznić chwile spędzone RAZEM.

Ostatnim punktem programu była konferencja połączona z warsztatami pt. „Wzloty i upadki miłości małżeńskiej.” Poprowadził ją Pan Janusz Wardak, który jest zaangażowany w programy promujące małżeństwo i rodzinę.

Przypomniał nam m.in. znaczenie więzi małżeńskiej. Jak jest ona ważna, by iść zdecydowanie i pewnie przez życie ze współmałżonkiem. Porównał małżeństwo do „wycieczki w góry.” Pokreślił również rolę męża i żony w dzisiejszym świecie.

Całość zwieńczyliśmy wspólnym odmówieniem Magnificat.

 

Do miłego zobaczenia już wkrótce 😊

Opracował: Mariusz Makuch

 

 

 

Kolegium Regionu 2

6 listopada 2021 r. w Kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie Pan Jezus zgromadził ponad 30 osób z Polski i Łotwy, aby razem celebrować wspólnotę Regionu 2. Podczas konferencji nasza wspólnota powiększała się o kolejne 10 osób, które łączyły się z nami online. Dzień ten był otoczony modlitwą i czuliśmy, że był również przeniknięty obecnością Zbawiciela. Radością była dla nas Eucharystia odprawiona w intencji małżeństw podejmujących posługi, a sprawowana przez ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC, doradcę duchowego ekipy odpowiedzialnej Regionu 2.

W trakcie konferencji mówiliśmy o posłudze pary łącznikowej starając się podzielić naszym doświadczeniem z tej posługi oraz doświadczeniem z perspektywy pary odpowiedzialnej sektora, która pomaga parom łącznikowych w różnych trudnościach. Pary odpowiedzialne sektorów polskich i para łącznikowa ekip łotewski opowiadały o radościach i troskach poszczególnych wspólnot. Niestety nie mogła przylecieć do nas para łącznikowa z Ukrainy. I my i nasza para łącznikowa z Ukrainy bardzo żałowaliśmy, zwłaszcza, że, jak sami ze smutkiem mówili, na chińską chorobę wzięli chińską szczepionkę i to powoduje trudność w przekraczaniu granic.

W drugiej części dnia para prowadząca sesje dla par pilotujących opowiedziały o swoich doświadczeniach z sesji online dla Łotwy, Później Daria i Bartosz Hałaczkiewiczowie przedstawili świadectwo dotyczące rekolekcji, przedstawiając etapy dojrzewania do różnego rodzaju rekolekcji. Po kolacji pary łącznikowe w grupach mieszanych dzieliły się swoimi doświadczeniami z przeżywania posługi pary łącznikowej oraz przeżywaniem konkretnego punktu wysiłku, jakim są rekolekcje, a pary odpowiedzialne sektorów wraz parą odpowiedzialną Regionu 2 miały spotkanie ekipy odpowiedzialnej Regionu 2. Część oficjalną spotkania zakończyliśmy radosnym Magnificat. Na koniec ekipa Sektora Mazowieckiego B spotkała się z parą odpowiedzialną Regionu 2.

Przy okazji Kolegium Regionu 2 mieliśmy okazję gościć parę łącznikową z Łotwy. Rudite i Krisjanis ubogacili nas swoją otwartością i doświadczeniami wyniesionymi z ruchu Spotkań Małżeńskich. W swoich sercach przechowujemy wspomnienia wspólnych modlitw wieczornych i wspólnej wizyty w Wilanowie, gdzie zachwycaliśmy się królewskimi ogrodami światła, w których można obejrzeć spektakl światło i dźwięk. Wspólnie podziwialiśmy mapping czyli filmy wyświetlane na fasadzie pałacu Jana III Sobieskiego. Przy okazji mieliśmy możliwość opowiedzieć o naszym sławnym królu. W naszych rozmowach często przewijała się historia Polski i Łotwy, co jest dla nas istotne, gdyż pozwala nam zrozumieć kraj, którym opiekujemy się.

Polecamy owoce tego Kolegium przez ręce Maryi łącząc się w Magnificat!

Za wszystko chwała Panu
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: