Zakończenie roku formacyjnego Sektora Kujawskiego

27 czerwca 2020 roku u ojców Paulinów w Brdowie odbyło się podsumowanie roku formacyjnego 2019/2020 Sektora Kujawskiego. Było to pierwsze spotkanie w tzw. realu od czasu pojawienia się wirusa Covid-19. Część małżeństw zrezygnowała z przyjazdu ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Ci którzy dotarli witali się w 3 wersjach: machanie ręką z daleka, łokieć do łokcia i na szczęście z niektórymi można było się serdecznie wyściskać.
Od 10:30 zgromadziliśmy się w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej
Pierwszym punktem spotkania było sprawozdanie pary odpowiedzialnej sektora – Mirki i Romka Sieradzkich, którzy omówili i podsumowali ten nietypowy rok formacyjny.
Zaraz potem, ks. Roman Żerkowski, odprawił Mszę świętą i wygłosił homilię. Po Mszy wszyscy udaliśmy się do jadalni na smaczny posiłek oraz deser w postaci kawy, herbaty i ciasta, w sali św. Jana Pawła II.
Tu atmosfera była już jak w czasach „przed wirusem”.
Dołączył do nas ks. Michał Styczyński, który zaprosił wszystkie małżeństwa do sanktuarium. Tam wygłosił konferencję. Rozpoczął poruszającym świadectwem ze swojego życia, po czym przedstawił wiele ciekawych spraw związanych z życiem we wspólnocie małżeńskiej i swojej pracy w szkole.
Po konferencji uczestniczyliśmy w nabożeństwie czerwcowym.
Zanim rozjechaliśmy się, uwieczniliśmy spotkanie pamiątkową fotografią. Przy pożegnaniu było już więcej chętnych do ściskania niż przy powitaniu.
Mirka i Jacek Gumowscy Toruń 2

https://ibb.co/album/QknrnS

Zakończenie roku formacyjnego w Sektorze Wielkopolskim C Kaźmierz  20 czerwca 2020

Zakończenie roku formacyjnego w Sektorze Wielkopolskim C Kaźmierz  20 czerwca 2020

 


Zakończenie roku formacyjnego w Sektorze Wielkopolskim C Kaźmierz  20 czerwca 2020
W sobotni poranek 20 czerwca 2020 roku gościliśmy w Kaźmierzu u ks. Krzysztofa Musiała, doradcy duchowego Ekipy Sektora Wielkopolskiego C, proboszcza Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, na Mszy świętej kończącej rok formacyjny 2019/2020.
Od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania.
Mnożyły się pytania: czy wszystko będzie na czas…
parasol, namiot, kiełbaski, czy pogoda dopisze…
Czuć było nutkę zdenerwowania czy wszystko się uda…
Najbardziej troszczyli się o to Paulina i Marek Liszkowscy, organizatorzy tego spotkania.
Centralnym punktem była Eucharystia, przewodził jej ks. Krzysztof Musiał w koncelebrze z ks. Pawłem Pacholakiem,
doradcą duchowym nowej Ekipy Regionu1, podczas której składaliśmy podziękowanie za miniony rok.
Rok, pełen niespodzianek, który tak naprawdę się nie kończy, przecież jesteśmy cały czas w drodze – ku świętości.
Przypomniał nam o tym ks. Paweł podczas wygłoszonej homilii.
Tuż po niej odnowiły przyjęcie Karty cztery małżeństwa z ekipy z Tarnowa Podgórnego pilotowane przez Beatę i Darka Chmielewskich.
Msza św. przepełniona była również dziękczynieniem za pary, które kończyły dziś swoje posługi.
Szczególną wdzięczność czujemy wobec:
Sławka i Honoraty Pakułów – dotychczasowej pary odpowiedzialnej za Region 1,
oraz Pauliny i Marka Liszkowskich – pary odpowiedzialnej za Sektor Wielkopolski C.
Po komunii św. nastąpiło uroczyste przekazanie posług.
Nową parą odpowiedzialną za Region 1 zostali Danka i Marek Szczepaniakowie,
a nową parą odpowiedzialną za Sektor Wielkopolski C, Kazimiera i Maciej Związek.
Tuż po zakończonej Eucharystii krótką konferencję wygłosiła do nas para odpowiedzialna
za Super Region Helena i Paweł Kukułowiczowie, którzy swoimi słowami jak klamrą spięli cały rozgardiasz przed Mszą św.
oraz obawy związane z przyjmowaniem posług.
Paweł zacytował słowa z Listu E.N.D.:
„Pan Jezus będzie podczas adoracji i na mszy, a reszta to tylko dodatki…”
Wspaniałym dodatkiem dzisiejszego dnia była wspólna agapa i biesiadowanie przy grillu,
kawie i placku. Rozmowy, wymiana doświadczeń, gwar bawiących się dzieci były dla nas
po długotrwałym czasie izolacji, jak balsam na serca stęsknione za obcowaniem z Bogiem
i drugim człowiekiem.
Małgosia i Paweł Strzeszyńscyzdjęcia Dariusz Mieńko

Koniec posługi

Przez pięć lat razem z innymi małżeństwami bylismy odpowiedzialni za Region 1.Chcemy wspomnieć jeszcze Anię i Jurka Kolbuszów-para odpowiedzialna za Sektor Wielkopolski oraz Renię i Tomka Matczaków- para odpowiedzialna za Sektor Kujawski. Dużym wsparcie byli dla nas również Halinka i Robert Buda, którzy wspierali region w organizacji rekolekcji jak również Ewa i Maciej Hudziak prowadzący sesję dla par pilotujących,

Czas pandemi spowodował, że była konieczna zmiana planów. Nie odbyła się część spotkań ogólnych. Ostatnie spotkanie ekipy regionu było online. Jestesmy wdzięczni Bogu za jego opiekę i za wszystkich, z którymi mielismy okazję się spotykać .

Honorata i Sławek Pakuła.

Sesja dla par pilotujących na Ukrainie – Pan Jezus przypomina nam o elastyczności

Według agendy sesja miała mieć charakter jednodniowy i odbyć się w sobotę 23.11.2019. Jednak w związku z odwołaniem piątkowego lotu (zablokowany pas na lotnisku w Odessie przez uszkodzony turecki samolot), zostaliśmy zmuszeni do zmiany planu i przeniesienia czasu spotkania na sobotnie popołudnie i część niedzieli. Udało się to dzięki elastyczności ukraińskich małżeństw i ks. podejmującego nas w domu parafialnym. Z lotniska zostaliśmy przywiezieni bezpośrednio do parafii na Fontance. Pracuje tu dwóch księży, jednym z nich jest ks. Vitalij Novak – doradca ekipy. Ks. Vitalij razem z ks. Józefem (obecnie posługującym w Czerniowcach) i jeszcze jednym kapłanem pojechali w tym czasie na sesję dla doradców duchowych do Kluczborka.

W spotkaniu uczestniczyło łącznie 7 małżeństw, a w niedzielę dołączył ks. Witold – doradca duchowy nowej ekipy w pilotażu. Ks. Witold jest Polakiem od 2004 roku posługującym na Ukrainie. Ostatecznie udało nam się przeprowadzić dwie konferencje w sobotę oraz jedną w niedzielę. Całość spotkania została uwieńczona wspólną Eucharystią, którą odprawił ks. Witold i uroczystym niedzielnym obiadem.

Spotkanie z małżeństwami z Ukrainy było dla nas wielkim błogosławieństwem. Mieliśmy okazję zderzyć się z inną mentalnością i zwyczajami, ale dostrzegamy w tym konkretne znaki działania Pana Boga. Spotkania ekip na Ukrainie odbywają się przy parafiach. Zaproponowaliśmy im jednak, by otworzyli się na praktykę wypracowaną przez Ruch oraz zachęcaliśmy do spotkań przygotowujących ze swoimi doradcami.

Jedno z obecnych małżeństw obecnie pełni posługę pary informacyjnej. Skorzystaliśmy więc z okazji, by nieco przybliżyć podstawowe założenia tej posługi.
Problem, który jest zadaniem do rozeznania dla Ruchu to kwestia małżeństw mieszanych na Ukrainie, których jest tam spory odsetek. Padło pytanie, czy Ruch END jest ściśle katolicki i, czy mogą się w nim formować osoby prawosławne. Pokazuje to, że problem jest realny i jako Ruch mamy do wypracowania propozycję drogi do Ruchu dla takich małżeństw.

Nie sposób jednak nie dostrzec błogosławionych owoców pracy apostolskiej par pilotujących z Polski: Heleny i Pawła Kukołowiczów oraz Doroty i Stefana Pomorskich. W Odessie i Czerniowcach są pełne żaru, zaangażowane małżeństwa, z radością podejmujące swoje posługi. Podczas dzielenia kilkukrotnie byliśmy świadkami gorących dyskusji, które odbieraliśmy jako dowód pełnego zaangażowania tych małżeństw. Świadomie dawaliśmy na to czas, widząc, że tego potrzebują.

Przez cały czas podróży i pobytu na Ukrainie doświadczaliśmy niezwykłego prowadzenia i opieki Pana, i troski o każdą naszą potrzebę.
Nie działał jednak sam :) Dziękujemy więc wszystkim bardzo za troskę, pomoc i wsparcie on-line podczas (pod)różnych niespodzianek :)

Ściskamy Was z serca i przekazujemy gorące pozdrowienia od małżeństw z Odessy
Beata i Piotr Michalscy
Para prowadząca sesje dla par pilotujących w Regionie 2

Powołanie Sektora Mazowieckiego C i zmiany w Sektorze Mazowieckim A

Z wielką radością informujemy o powołaniu nowego sektora w Regionie 2.
30 maja 2020 roku w parafii św. Dominika w Warszawie podczas zakończenia roku formacyjnego w Sektorze Mazowieckim A został powołany Sektor Mazowiecki C. Nowy Sektor został wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego A, a parą odpowiedzialną nowego sektora zostali Maria i Paweł Gugałowie, którzy będą opiekowali się 13 ekipami w formacji permanentnej i 1 ekipą w pilotażu. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego C zgodził się zostać ks. kanonik Grzegorz Jankowski.
W roku formacyjnym 2019/2020 swoją posługę pary odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego A skończyli Katarzyna i Tadeusz Kamińscy, a nową parą odpowiedzialną Sektora Mazowieckiego A zostali Sylwia i Paweł Łozińscy. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego A zgodził się zostać o. dr hab. Waldemar Linke CP. W Sektorze Mazowieckim A pozostaje 13 ekip i 2 pilotaże.
Obecnie Region 2 składa się z Sektora Mazowieckiego A, Sektora Mazowieckiego B, Sektora Mazowieckiego C, Sektora Mazowieckiego D, Sektora Podlaskiego, Sektora Łódzkiego, Presektora Ukraińskiego oraz ekip na Łotwie. Łącznie w Regionie 2 rozwija się duchowo 100 ekip.
Bardzo dziękujemy Kasi i Tadkowi za trzyletnią posługę, za poświęcenie i spokój w podejmowaniu zadań. Jesteście dla nas świadectwem, jak elastycznie i z uśmiechem radzić sobie w zmieniającym się świecie. Niech Pan wynagrodzi Wam Wasze zaangażowanie w trwanie i rozwój Ruchu oraz prowadzenie małżeństw Sektora Mazowieckiego A ku świętości.
Chwała Panu za kierowanie do naszego ruchu nowych małżeństw oraz za otwarte serca małżeństw w Ruchu na przyjmowanie posług!
Pamiętamy w modlitwie o małżeństwach podejmujących posługi i prosimy o nią wszystkie pary i doradców duchowych z Regionu 2. Powierzamy Panu Bogu umacnianie się wspólnot w duchu charyzmatu Ruchu we wszystkich nowych sektorach.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z powołania Sektora Mazowieckiego C.

para odpowiedzialna Regionu 2

Beata i Marcin Pińkowscy

Wspomnienie o śp. Witoldzie Magalskim z pierwszej ekipy warszawskiej

„Składajmy przeto podziękę Naszemu Panu i Zbawcy, bo ludzkie ciało cierpiące do Ojca domu wprowadził”. (fragment Hymnu z Jutrzni z dnia 24.05.2020 r.)

Dnia 24 maja 2020 roku w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego został zabrany do DOMU OJCA nasz kochany brat i członek pierwszej ekipy warszawskiej  W1A  Witold Magalski. Witek był człowiekiem prawym i cichym, pokornym i odważnym, który w wieku dojrzałym przyjął wiarę katolicką sercem i wyznawał ją ustami. W 1981 r. z Basią zaangażował się we wspólnotę Ruchu Światło Życie – Kościół Domowy, w której poprzez różne posługi dostąpili godności Pary Centralnej RDK na szczeblu krajowym. W 2000 r. Witek z Basią wraz z grupą małżeństw z Polski zostali zaproszeni na IX Międzynarodowe Zgromadzenie Ruchu Equipes Notre-Dame do Santiago de Compostela. Będąc tam poznali bliżej wspólnotę END i tam też w ich sercach zrodziło się pragnienie wstąpienia do Ruchu END i przeniesienie jego misji na teren naszego kraju. Za przyzwoleniem Ducha Świętego i „zgody” Matki Bożej w 2001 r. powstają pierwsze ekipy w Polsce. Witold z Basią  w październiku 2001 r. zakładają w Warszawie  ekipę W-1 i tworzą dzięki swojemu zaangażowaniu podwaliny dla dzisiejszego skonsolidowanego już Ruchu formacyjnego sakramentalnych małżeństw.

Wielkie poświęcenie, odwaga, oddanie w posługach, strzeżenie charyzmatu naszego Ruchu END, bezinteresowna służba i pomoc innym – były zawsze wpisane we wrażliwe serce i spracowane dłonie Witka. Był On dla nas prawdziwym przyjacielem, którego przyjaźni nie tylko my doświadczaliśmy w przysłowiowej biedzie.

Dziękujemy Ci, Witoldzie za Twoje świadectwo wiary, za Twoją cichą świętość, za Twój sposób, którym wyrażałeś swą miłość do Chrystusa i do Basi – Twojej żony, w której byłeś zakochany do końca. Byłeś troskliwym i czułym mężem, ojcem i dziadkiem. Byłeś dumny ze swojej rodziny i wspólnoty.

Witek był zakochany we franciszkanach, a św. Franciszek był dla niego po Matce Bożej wybranym świętym, którego życie zgłębiał nieustannie. Pokój i dobro! Dewizą życiową Witka było: PRZEZ KRZYŻ DO NIEBA i wierny tej dewizie wytrwał w pogodzie ducha do końca, mimo ponad rocznego cierpienia i bólu. Otrzymał za to zapłatę od Pana, zapłatę w liturgii Kościoła – mając 68 lat  odszedł do Pana w Dzień Pański, w Uroczystość Wniebowstąpienia, w czasie Apelu Jasnogórskiego. Kochał liturgię, był perfekcyjny w służbie ołtarza. Marzył o utworzeniu w naszym Ruchu specjalnej diakonii posługi ołtarza na szczeblu Sektora.

Witku, jesteś naszym kolejnym orędownikiem w niebie po Tomaszu i Ryszardzie. Wierzymy, że  teraz we trzech wypraszacie potrzebne łaski dla naszego Kościoła, Ojczyzny i naszej międzynarodowej wspólnoty.

W trosce o pamięć, z żalem i smutkiem w sercu

Krysia i Andrzej Pruszkowie z W1A

Powołanie Sektora Mazowieckiego D

Z wielką radością informujemy o powołaniu nowego sektora w Regionie 2.

23 maja 2020 roku w parafii Matki Bożej z Lourdes w Warszawie podczas zakończenia roku formacyjnego w Sektorze Mazowieckim B został powołany Sektor Mazowiecki D. Sektor Mazowiecki D został wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego B, a parą odpowiedzialną nowego sektora zostali Alicja i Jacek Antosiukowie. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego D zgodził się zostać ks. Jacek Gniadek SVD.

Sektor Mazowiecki B został 4 lata temu wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego A, a pierwszą parą odpowiedzialną tego Sektora byli Beatka i Piotr Michalscy, od roku parą odpowiedzialną Sektora są Daria i Bartosz Hałaczkiewiczowie opiekujący się 25 ekipami w formacji podstawowej i 5 w pilotażu. Nowy Sektor Mazowiecki D składa się z 14 ekip i 2 pilotaży.
Obecnie Region 2 składa się z Sektora Mazowieckiego A, Sektora Mazowieckiego B, Sektora Mazowieckiego D, Sektora Łódzkiego, Sektora Podlaskiego, Presektora Ukraińskiego oraz ekip na Łotwie.

Chwała Panu za kierowanie do naszego ruchu nowych małżeństw oraz za otwarte serca małżeństw w Ruchu na przyjmowanie posług!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z powołania Sektora Mazowieckiego D.

para odpowiedzialna Regionu 2

Beata i Marcin Pińkowscy

Informacja o odwołaniu Międzynarodowego Kolegium

Drodzy Małżonkowie i Doradcy Duchowi!

Do kolejnego kwartalnika naszego Ruchu, Listu nr 70, dołączamy list jaki skierowała Para Odpowiedzialna Ekipy Międzynarodowej do wszystkich członków Kolegium. ERI podjęła decyzję o odwołaniu Kolegium, które miało się odbyć w Borzęcinie Dużym pod Warszawą. Jest zupełnie oczywiste, że przyjmujemy tę decyzję ze smutkiem. Rozumiemy, że wobec panującej pandemii taka decyzja jest słuszna. Pozostaje nam jedynie podziękować wielu osobom za zaangażowanie się w organizację tego spotkania. Tych osób było rzeczywiście bardzo dużo, co pokazuje skalę przedsięwzięcia. Chcielibyśmy zrobić to osobiście i uczynimy to, gdy będzie to możliwe. Podziękujemy każdej osobie, każdemu małżeństwu i każdemu księdzu doradcy duchowemu za podjęcie wysiłku organizacyjnego.  Mamy świadomość, że wymieniając poniżej wszystkie osoby, jest duże prawdopodobieństwo, że kogoś pominiemy. Jeżeli tak się stanie prosimy o wybaczenie. W sercu nosimy wdzięczność naprawdę dla wszystkich, również tych, którzy wspierali nas swoją modlitwą i dobrą radą, czyli jak sądzimy do wszystkich uczestników naszego Ruchu.

Dziękujemy:

Honoracie i Sławkowi Pakułom –  przygotowywany przez Honoratę wzór pamiątkowego obrusa jest piękny,

Beacie i Marcinowi Pińkowskim – za treść zaproszenia do Warszawy i listę uczestników na spotkanie naszego SR z ERI,

Ani i Leszkowi Gerste i współpracującej z nimi Magdaleną Gawlik-Łęcką, która stworzyła piękne logo. Myślimy że wyraża temat nie tylko międzynarodowego Kolegium; DZIĘKUJEMY MAGDO! (logo wykorzystamy)

Ester i Barnie Tomka za rejestrację uczestników; francuski w END jest potrzebny, pour l’inscription des participants, la connaissance du français est nécessaire en END!

Hani i Kazikowi Brezom jak zawsze niezawodnym w sprawach finansowych,

ks. Markowi Plucie – mamy nadzieję, że usłyszymy homilię Księdza,

ks. Grzegorzowi Jankowskiemu, który z wielką życzliwością pomagał nam w nawiązaniu dobrych relacji z ośrodkiem w Borzęcinie,

Dorocie i Stefanowi Pomorskim – za przekonanie nas do zmiany lokalizacji kolegium na Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym i prace organizacyjną,

Catherine i Christophe Bernard – para odpowiedzialna za SR Francja-Luksemburg-Szwajcaria obiecała przygotować przewodnik liturgiczny w 5 językach (to było zadanie, które spędzało nam sen z powiek),

Agacie Tretter – kabiny do symultanicznego tłumaczenia tym razem nie zostaną wykorzystane, ale nic straconego,

Zbyszkowi Cioskowi za rozeznanie w wizach; nie wiedzieliśmy, że zaproszenie kogoś ma tak formalny charakter w naszym kraju, dzięki Zbyszkowi przetarliśmy ścieżkę,

Jackowi i Marzence Kozaczukom dzięki którym narzędzia elektroniczne w sposób naturalny uzupełniają przedsięwzięcia organizacyjne,

Jackowi i Ali Antosiukom, którzy z dużą odpowiedzialnością spojrzeli na transport gości przybywających samolotami,

Marysi i Michałowi Rukatom – wierzymy, że jeszcze kiedyś skorzystamy z waszej wiedzy o Warszawie;

Sylwii i Pawłowi Łozińskim oraz Marysi i Pawłowi (vel Gustaw) Gugałom – mamy nadzieję, że przygotowanie przedpola na spotkanie SR Polska – Europa Środkowa zostanie w jakiś sposób wykorzystane,

Jackowi i Monice Kaniewskim i ich przyjaciołom – za gotowość przygotowania ceremonii otwarci; jaka szkoda, że nie będzie nam dane cieszyć się waszymi umiejętnościami i artyzmem,

Właścicielom Gościńca Wiecha, Katarzynie i Piotrowi Romańskim dziękujemy za życzliwość (END są niemal wszędzie),

Magdzie i Adamowi Pietruchom, za gotowość poprowadzenie międzynarodowego pogodnego wieczoru,

Darii i Bartoszowi Hałaczkiewiczom, Kasi i Tadeuszowi Kamińskim którzy jak gospodarze chcieli przyjąć gości,

Lucynie i Krzysztofowi Wysockim, Sławce i Zenkowi Czerwieńcom za przyjęcie propozycji tygodniowego, 24-godzinnego dyżuru w obcojęzycznym sekretariacie Kolegium,

Ekipie nr W2A z Warszawy, za przyjęcie propozycji przygotowania plakatów z polskimi świętymi XX wieku; ten pomysł jest nadal aktualny,

Józefowi Macińskiemu za wysiłek szukania możliwości organizacji wycieczki szlakiem Jana Pawła II.

Łączymy się z Wami wszystkimi w modlitwie Magnificat

Helena i Paweł Kukołowiczowie

Ps. Zdjęcie z Kolegium 2019 w Walencji.

Spotkania online ekip

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym razem z Kasią i Markiem Rymszami z trzeciej ekipy warszawskiej (W3A) dzielimy się doświadczeniami ze spotkań ekip online.

 

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: