Temat formacyjny 2020-2021: wersja elektroniczna podręcznika i audiobook (nowość!)

Szczęść Boże Drodzy END-owicze! Rok formacyjny już trwa. Jest nam miło poinformować o tym, że są już dostępne wersje elektroniczne tegorocznego podręcznika formacyjnego pt. „Małżeństwo – sakrament misji” oraz… zupełna nowość! Podręcznik w wersji audiobooka!

Wersje elektroniczne podręcznika formacyjnego można pobrać w plikach PDF oraz ePUB (dla osób korzystających z e-booków) pod tym linkiem:

https://ekipy.end.org.pl/roczne-tematy-formacyjne/

Natomiast z inicjatywy Kuby Sewerynika, będziemy w tym roku udostępniać regularnie nagrania audio kolejnych spotkań z podręcznika formacyjnego. Oto pierwsze nagranie:

Oddajmy w tym miejscu głos autorowi pomysłu audiobooka:

“Nie miałem czasu przeczytać rozdziału.” “Niestety, mimo chęci, nie zdążyłem.” Znacie te zdania ze spotkania Waszej Ekipy?

Jest coś takiego w naszych czasach, że trudno jest wziąć do ręki podręcznik i przeczytać te kilka stron. A brak lektury negatywnie odbija się zarówno na przygotowaniu do spotkania, jak i na samym spotkaniu ekipy. Gdy usłyszałem powyższe zdania kolejny raz, stwierdziłem, że zamiast narzekać i załamywać ręce coś zaproponuję.

Być może nie mamy czasu na lekturę, ale mamy czas na audiobooki? Słuchać można w samochodzie czy innym środku komunikacji, na spacerze, przed snem, podczas wykonywania prac domowych… Mam wykształcenie aktorskie i brałem udział w nagraniu Ewangelii św. Łukasza w ramach projektu Biblia Audio Superprodukcja. Wiele osób zachwycało się możliwością słuchania Pisma Świętego. Zacząłem więc czytać rozdziały podręcznika na głos i nagrywać rozdziały na swoim smartfonie. Jeśli ktoś nie ma czasu na lekturę, to przynajmniej może posłuchać. Jak coś go/ją zaciekawi, to może sięgnąć do tekstu. Dla mnie niewielki wysiłek, a dla wspólnoty pomoc.

Teraz udostępniamy nagrania szerzej. Mam nadzieję, że inne pary również z nich skorzystają!

Pozdrawiam, Kuba Sewerynik

Bardzo dziękujemy Kubie za jego inicjatywę! Linki do nagrań będą dostępne na tej samej stronie co wersje elektroniczne podręcznika formacyjnego, czyli tutaj:

https://ekipy.end.org.pl/roczne-tematy-formacyjne/

Na koniec przypominamy, że na Facebook’u działa już oficjalna strona Equipes Notre-Dame w Polsce. Za zarządzanie stroną odpowiedzialna jest satelicka Ekipa ds. Komunikacji, która powstała w tym roku. Szukamy ciągle osób z Ruchu, które byłyby chętne do regularnej współpracy redakcyjnej i tworzenia treści na tę stronę. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na e-mail komunikacja@end.org.pl

Stronę znajdziecie pod adresem https://www.facebook.com/ENDPolska

Z Panem Bogiem!

Gosia i Paweł Rokiccy, Para Odpowiedzialna Ekipy ds. Komunikacji

Pomoc dla Libanu

Oto apel jaki w imieniu ekip Libańskich przesłali nam Mahassen i Georges Khoury, była para członkowska ERI i łącznikowa naszej strefy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Zwrócili się oni do polskich Ekip o pomoc w zgromadzeniu funduszy dla 10 rodzin, które w wyniku wybuchu w Bejrucie straciły możliwość mieszkania. Chodzi o zgromadzenie około 20.000 dolarów amerykańskich, aby w dziesięciu zniszczonych mieszkaniach można było wstawić okna, drzwi i umożliwić bezpieczne przebywanie.
Darowizny można wpłacić na konto Fundacji END nr konta :
PLN 17 1750 0012 0000 0000 2698 1026 i w tytule wpłaty wpisać “Pomoc dla Libanu”,
EUR 61 1750 0012 0000 0000 2698 1107 i w tytule “Aid for Lebanon”,
Później wpłaty zostaną przeliczone po kursie NBP i z konta walutowego przesłane do potrzebujących.

A DOOR & A WINDOW

W imieniu ekipy odpowiedzialnej Super Regionu Polska – Europa Środkowa
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

„Małżeństwo – sakrament misji”. Rozpoczęcie roku pracy w Sektorze Podlaskim

W sobotę 12. września,  w liturgiczne wspomnienie Imienia Maryi, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyło się rozpoczęcie roku formacyjnego w Sektorze Podlaskim Equipes Notre-Dame. Powitała nas para sektora Halina i Kazimierz Łupińscy i przedstawiła tegoroczny temat formacyjny „Małżeństwo – sakrament misji”. Misja powinna być głęboko ukierunkowana na dawanie świadectwa, które pozwala ujawnić charyzmat END w miejscach w których żyjemy. czytaj dalej…

Włocławek – 5 września – rozpoczęcie roku formacyjnego 2020/2021 w Sektorze Kujawskim

W ciepły, sobotni poranek (05 września br.) do parafii p.w. Narodzenia N.M.P. i św. Jana Ewangelisty we Włocławku przybyły odświętnie wyglądające pary małżeńskie z Sektora Kujawskiego, z dziećmi i bez. Chociaż w reżimie sanitarnym, to było to spotkanie przyjaciół: małżeństw z ekip END i tych, które właśnie ukończyły pilotaż. Zmęczeni podróżą zostaliśmy pokrzepieni przy zastawionych łakociami stołach.
Po wymianie uścisków i serdeczności w gronie naszej, nowo-tworzonej ekipy oraz innych sympatycznych osób, które poznaliśmy w Kazimierzu Biskupim udaliśmy się do świątyni. Tu wysłuchaliśmy słów wprowadzenia, które skierował do nas ks. Roman Żerkowski – doradca duchowy ekipy sektora oraz para sektora tj. Mirka i Roman Sieradzcy. W tej części spotkania zostało sformułowane i ogłoszone hasło na nowy rok formacyjny:
Małżeństwo – Sakrament Misji.
Punktem kulminacyjnym tego dnia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Biskup Włocławski Wiesław A. Mering, a towarzyszyli mu kapłani będący doradcami duchowymi ekip z Sektora Kujawskiego.
W trakcie tej Mszy św. Ksiądz Biskup wygłosił do nas homilię, w której przekazał kilka fundamentalnych myśli dotyczących istoty miłości i małżeństwa w kontekście realiów współczesnego życia i trudności z tym związanych. To co nas szczególnie poruszyło, to świadomość tego, że najcenniejszą rzeczą jaką możemy podarować naszym dzieciom, która będzie miała wpływ na ich dalsze dorosłe życie, to właśnie nasza małżeńska miłość.
Dla nas małżonków, którzy właśnie zakończyliśmy roczny okres pilotażu, ważnym i symbolicznym momentem było przyjęcie ikony Św. Rodziny z rąk Księdza Biskupa. Zgromadzeni u stóp stołu Pańskiego oczekiwaliśmy na włączenie nas do grona członków Ruchu Equipes Notre – Dame.
Małżeństwa odpowiedzialne za prowadzenie ekip otrzymały świece z logo END i hasłem: Małżeństwo – Sakrament Misji.
Po przerwie na posiłek wysłuchaliśmy konferencji księdza dra Mariusza Wojnowskiego pt. „Misja pary małżeńskiej w Kościele i świecie”. W tym momencie stało się jasne, czym jest sakrament małżeństwa i jak szeroko i wielopłaszczyznowo należy rozumieć jego misję. Dla nas szczególnie inspirująca wydała się myśl o byciu misjonarzem wobec współmałżonka – o potrzebie podejmowania wysiłków na rzecz rozwoju w wierze i zbawienia małżonka.
Adoracja Najświętszego Sakramentu była momentem zatrzymania się w ciągu wydarzeń tego radosnego spotkania. Oto zrobiliśmy, co zostało zaplanowane, wysłuchaliśmy słów jakie do nas skierowano, posileni ciałem Chrystusa stanęliśmy przed Nim twarzą w Twarz. Daliśmy jeszcze Zbawicielowi czas, aby On sam, z wysokości ołtarza, patrzył w nasze serca. Aby dotykał je Swoim świętym, kojącym spojrzeniem i również abyśmy w tym promieniu Bożego światła mogli lepiej widzieć kondycję naszego wnętrza. Dla nas to działanie Bożej obecności było zdecydowane i wyraźne. Widzieliśmy jego skutki na promieniejących twarzach uczestników spotkania i słyszeliśmy w wypowiadanych słowach, a co dla nas istotne, wróciliśmy umocnieni, napełnieni pokojem i nową nadzieją.
Chwała Panu
Beata i Krzysztof Głowienka

Lnk do zdjęć:https://drive.google.com/drive/folders/1icZwl-EVwqePdLenhw2UoWaaM7WRJkcS?usp=sharing

Rozpoczęcie Roku Formacyjnego 2020–2021 w Sektorze Mazowieckim B

Około 40 osób z Sektora Mazowieckiego B spotkało się 5 września w archikatedrze św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie na uroczystym rozpoczęciu roku formacyjnego 2020/2021 Ruchu END.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Piotra Kluka CSMA. 

Jak zaznaczył w homilii ks. Kluk, nowy rok formacyjny rozpoczął się w cieniu trwającej pandemii koronawirusa, która stawia przed członkami ruchu nowe wyzwania. 

„Co kryje się pod hasłem nowego roku formacyjnego, które brzmi: Małżeństwo – sakrament misji?” – pytał kapłan. Wyjaśnił, że odpowiedź na to pytanie można znaleźć w antropologii papieża Jana Pawła II, który twierdził, iż tożsamość mężczyzny i kobiety można zrozumieć jedynie poprzez analogię do Trójcy Świętej. 

„Trójca Święta to nie tylko wspólnota Osób, ale również  nieustanna wymiana miłości w całkowitym darze z siebie” – podkreślił ks. Kluk. Zaznaczył, że – skoro człowiek został stworzony na obraz Boga – całkowity dar z siebie jest naszym powołaniem. 

„W momencie ślubu wylewa się na małżonków Duch Święty i stają się zdolni do tego, aby kochać siebie nawzajem tak, jak Chrystus umiłował Kościół – aż do oddania swojego życia” – ocenił.

Według ks. Kluka kolejną misją chrześcijańskiego małżeństwa jest rodzicielstwo, nie ograniczające się jedynie do wymiaru fizycznego. „Płodności fizycznej towarzyszy płodność duchowa. Jesteśmy wezwani do tego, żeby ją pielęgnować”  – wyjaśnił. 

Jak podkreślił ks. Kluk, czwartą ścieżką misji małżonków jest budowanie braterstwa. „Ucząc braterstwa, sięgamy o wiele dalej niż miłość do naszych dzieci – ucząc siebie nawzajem bycia razem, cierpliwego towarzyszenia, akceptacji, wspierania i wspólnej radości – obejmujemy wszystkich ludzi, tworząc wielką rodzinę dzieci Bożych” – zaznaczył. 

Na zakończenie wyjaśnił, że misja, do której powołane jest każde małżeństwo „ma także wymiar eschatologiczny”. „Będziemy stanowili jedno ciało z Chrystusem. Dlatego wzajemna jedność męża i żony tu na ziemi pokazuje niebo” – podkreślił.  

Po Mszy św. konferencję na temat Eucharystii wygłosił ks. Krzysztof Małachowski, który przed laty miał okazję poznać osobiście ks. Henriego Caffarela.

Zaznaczył, że powołanie małżeństwa określił Jezus i jest to powołanie do świętości. „W tej drodze lustrem świętości jest Jezus Eucharystyczny” – podkreślił. 

Wyjaśnił, że cel naszej drogi – życie wieczne – można osiągnąć jedynie poprzez poznanie Boga. „Musimy zawsze mieć w ręku Pismo Święte, aby poznawać Jezusa z kart Objawienia i doświadczać Go w Eucharystii” – dodał.

Jak podkreślił, Ewangelii nie możemy oddzielić od swojego codziennego życia, a ono ma dziś na sobie piętno grzechu. „My jako Kościół musimy z całą mocą głosić konieczność życia w łasce uświęcającej. To trzeba powtarzać ciągle” – stwierdził ks. Małachowski. 

„Tam, gdzie nie ma łaski w moim życiu duchowym, tam się zaczyna katastrofa. Gdy nie ma łaski w rodzinie, rodzina się rozpada. Nie ma łaski w społeczeństwie, w polityce, w ekonomii, a w końcu ten brak łaski dotyka nas – Kościół. Grzech wchodzi w życie Kościoła” – ubolewał ks. Małachowski.

Apelował, by każde małżeństwo zabrało Jezusa Eucharystycznego do łodzi swojej rodziny, aby dojść do upragnionego celu, jakim jest świętość. „Wychowacie wspaniałe dzieci, ludzi wiary, ludzi odważnych, ludzi mocnych, tylko nie bójcie się zaprosić Jezusa do swojej łodzi rodzinnej” – mówił. 

Podczas spotkania Ania i Janusz Górscy przyjęli posługę pary informacyjnej a Agata i Piotr Pytlowie zostali parą pilotującą.

Rozpoczęcie roku zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólne odmówienie Magnificat. 

 

 

 

Kolegium SR Polska – Europa Środkowa 2020

W dniach 1 – 3 sierpnia  w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym odbyło się Kolegium Super-Regionu Polska – Europa Środkowa. Uczestniczyły w nim małżeństwa odpowiedzialne za Sektory, Regiony, małżeństwa pełniące posługę dla całego Super Regionu i dla Regionów, niżej podpisani oraz kapłani doradcy duchowi służący na różnych poziomach naszego Ruchu. Szczególnym darem dla uczestników była obecność aż 9 kapłanów doradców duchowych oraz Therese i Antoine Leclerc, pary łącznikowej dla strefy Europa Centralna. Do Borzęcina przyjechała bardzo liczna grupa węgierska. Obecność osób nie posługujących się językiem polskim wymagała odpowiedniego przygotowania Kolegium. Wielką pomocą była dla nas Anna, węgierka, znająca język polski. Specjalny list skierowali do nas Clarita i Edgardo Bernal, para odpowiedzialna Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej. Centrum Misji Afrykańskich, dysponujące ośrodkiem o wysokim standarcie, w sposób perfekcyjny przygotowało nasz pobyt, wypełniając wszystkie wymagania wynikające z trwającej pandemii.

Wartością największą Kolegium było samo spotkanie. Wszyscy byliśmy spragnieni spotkania twarzą w twarz, wspólnotowej modlitwy podczas eucharystii i adoracji, dzielenia się w ekipach mieszanych. Odnowiliśmy przyjaźnie i dołączyły do wspólnoty odpowiedzialnych te małżeństwa, które w tym roku podjęły posługę. Radość naszych serc chyba najpełniej wyrażaliśmy w czasie niedzielnego wieczornego ogniska, podczas którego śpiewaliśmy stare piosenki studenckie i jako że był to 2 sierpień, pieśni z Powstania Warszawskiego i z pieśni legionowe. Węgrzy, wspierani grą na akordeonie ks. Jacka, ich opiekuna duchowego, bardzo żywo włączyli się w śpiew.

Nasz duch został wzmocniony świadectwami  w grupach dzielenia, homiliami wygłoszonymi przez kapłanów doradców duchowych i bardzo inspirującym wystąpieniem Tehrese i Antoine. Poruszyli oni zagadnienie kolegialności i synodalności. Tekst ich wystąpienia będziemy mogli przeczytać w 71 numerze Listu. Zapewne jednak wszyscy uczestniczący w Kolegium zgodzą się, że największym darem były bardzo osobiste refleksje kapłanów, jakimi podzielili się z nami w poniedziałek, po spotkaniu w swojej grupie. Czekaliśmy na jakieś wskazówki, podpowiedzi co czynić, aby pełniej żyć charyzmatem, a otrzymaliśmy dużo więcej; osobiste świadectwa, w których wyrazili wdzięczność, że mogą posługiwać w ekipach. My, osobiście usłyszeliśmy, że ich wdzięczność wynika z tego, że ekipy są tym miejscem, w którym nie tylko czują się przedstawicielami Kościoła hierarchicznego, ale mogą być sobą, jednym z nas. To ważne przesłanie dla nas. Musimy podejmować wysiłki, aby tworzyć atmosferę bliskości, kontaktu, w którym zachowując szacunek do sakramentu kapłaństwa, będziemy przełamywać barierę my – kapłan.

Bardzo dziękujemy wszystkim za uczestnictwo. Chociaż musieliśmy pokonać nasze opory związane z zagrożeniem związanym z pandemią wszyscy przyjęli zaproszenie do udziału w Kolegium. Bardzo dziękujemy Panu Bogu za opiekę w tym czasie.

Szczęść Boże!

Helena i Paweł Kukołowiczowie

Rekolekcje „Modlitwa rodzinna” w Pratulinie

W ciepły lipcowy weekend, tuż przed wyborami na prezydenta Polski, uczestniczyliśmy w rekolekcjach na temat modlitwy rodzinnej w Pratulinie nad Bugiem. Rekolekcje prowadzili Maja i Leszek Kukułkowie z księdzem Markiem Ulatowskim.
Były to rekolekcje z dziećmi, na które pojechaliśmy z naszym najmłodszym synem Marcinem. Tematyka rekolekcji przeplatała się z historią tego miejsca i ofiarą życia błogosławionych Męczenników z Pratulina. Już pierwszego dnia rekolekcji mieliśmy okazję zobaczyć film przypominający wydarzenia z lat 1873 – 74, kiedy to podlascy unici musieli znosić głód, upokorzenia i tortury ze względu na wierność kościołowi i papieżowi. Ich niezłomna wiara, jedność i działanie we wspólnocie, były dla nas budującym świadectwem. Po sanktuarium oprowadzał nas ks. Jacek Guz, kustosz, opowiadał historie ludzi, którzy za przyczyną błogosławionych męczenników doznali cudownego uzdrowienia lub cieszą się długo oczekiwanym potomstwem. Chociaż minęło wiele lat od czasu męczeńskiej śmierci unitów na Podlasiu „w Pratulinie ludzie są prostej, głębokiej wiary, nie stawiającej pytań” jak mówił ks. Jacek. Oni wiedzą, że zbawiamy się we wspólnocie i my tego właśnie uczyliśmy się po raz kolejny na rekolekcjach.
Nasza rodzinna wspólnota jest miejscem miłości i modlitwy. Już na pierwszej konferencji wybrzmiały słowa: „Największy dar, jaki mogą przekazać dzieciom rodzice, to przekazać im Boga.” Nie trzeba czekać aż dzieci dorosną i zaczną mówić, aby praktykować codzienną modlitwę rodzinną. Już od pierwszych dni życia dziecko słucha i zapamiętuje, uczestniczy w modlitwie nawet wtedy, gdy zdaje nam się, że tylko nas rozprasza. Dzieci modlą się na swój sposób, mają bardzo podzielną uwagę, obserwują rodziców i czerpią z ich świadectwa. Otoczone atmosferą miłości i akceptacji, chętnie towarzyszą rodzicom i szybko się uczą. Na konferencjach dostaliśmy praktyczne wskazówki do realizacji modlitwy rodzinnej, oparte na doświadczeniu prowadzących.
W domu należy zorganizować odpowiednie miejsce, gdzie może się spotkać cała rodzina, gdzie można zapalić świecę i otworzyć Biblię. Trzeba zaplanować czas, tak, aby był dogodny dla wszystkich. Najważniejsze jednak jest przygotowanie serca, aby stanąć przed Panem z miłością, otwartością i pokojem. Można zachęcić dzieci do wcześniejszego przygotowania, a nawet napisania swoich intencji.
Wierność codziennej modlitwie jest często trudna, ale niezwykle cenna. Praktyka ta powinna być stała jak skała, na której budujemy nasz dom rodzinny, wytrwała jak miłosierny ojciec czekający na syna. Dziecko musi mieć pewność, że nawet jeśli nie jest obecne, ktoś się za nie modli, że zawsze może wrócić i dołączyć do rodzinnej wspólnoty modlitwy. Jest to bardzo ważne doświadczenie zwłaszcza dla zbuntowanych nastolatków.
Świadomość bezwarunkowej miłości Boga ma nam pomagać we wzajemnym szacunku, bez oczekiwania modlitwy „idealnej”, bez przymuszania, czy zwracania uwagi podczas modlitwy. O tym co nam przeszkadza możemy porozmawiać później, nie w trakcie rozmowy z Bogiem.
Staramy się zapoznać dzieci z Biblią i nauczyć odmawiać różaniec. Dobrze jest modlić się z dziećmi śpiewem, wzbogacać modlitwę lekturą oraz zmieniać ją wraz z rokiem liturgicznym. Modlitwa z dziećmi nie musi być długa, zwłaszcza gdy są zmęczone. Naszym rodzicielskim zadaniem jest nauczyć relacji do Boga pełnej otwartości i zaufania, nauczyć modlitwy za potrzebujących i za wrogów.
W naszym domu praktykowaliśmy codzienną modlitwę rodzinną od czasu narodzenia pierwszego dziecka. Potem nasze dzieci chodziły do przedszkola sióstr Urszulanek, co było bardzo pomocne, często same prowadziły modlitwę i robiły to chętnie. Niestety z czasem, zachowanie młodszych dzieci rozpraszało i denerwowało starsze tak bardzo, że niechętnie uczestniczyły w naszej modlitwie. Różne doświadczenia i w nas powodowały zniechęcenie oraz brak wytrwałości. Rekolekcje były dla nas przypomnieniem tego, co ważne i wartościowe w naszym życiu. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w nich razem z naszym najmłodszym synem, który sam często zachęca nas wszystkich do modlitwy.
Podczas spotkań grupach dzielenia zyskaliśmy bogactwo doświadczeń wypływające ze świadectwa innych małżeństw. Młode małżeństwa dzieliły się swoimi odczuciami z okresu dzieciństwa i młodości, co pomogło nam zrozumieć nasze dorastające dzieci. Małżonkowie z dłuższym stażem, mówili nie tylko o doświadczeniu codziennej modlitwy rodzinnej, ale również o jej owocach obecnie, kiedy dzieci są już dorosłe. Ta perspektywa pozwoliła nam spojrzeć w przyszłość, zobaczyć cel naszych codziennych starań i na nowo podjąć to zobowiązanie w sposób wytrwały i konsekwentny.

Adriana i Marek Zychowie

Zakończenie roku formacyjnego w Regionie 2

W związku z brakiem możliwości spotkań w gronie wspólnot sektorów podczas ograniczeń związanych z pandemią przygotowaliśmy film dotyczący konkretnego punktu wysiłku – „zasiądźmy razem”. Bardzo dziękujemy ks. Stanisławowi Kosiorowskiemu MIC oraz Zosi i Jarkowi Kleczkom za radosne włączenie się w ten projekt. Zapraszamy do obejrzenia.

Beata i Marcin Pińkowscy

para odpowiedzialna Regionu 2

Sesja dla par pilotujących w Polsce

1 lutego 2020 r. w Parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach odbyła się sesja dla par pilotujących z sektorów polskich w Regionie 2. Na nasze spotkanie przyjechały 32 osoby dorosłe i dwójka maluchów. Sesję poprowadzili Beatka i Piotr Michalscy, którzy ubogacili nas swoją duchowością, doświadczeniem i odpowiedziami na praktyczne trudności w posłudze pary pilotującej. Gospodarzem miejsca był ks. Grzegorz Jankowski, który podzielił się swoim świadectwem kapłana dostrzegającego łączność sakramentu kapłaństwa i sakramentu małżeństwa w więzach przyjaźni, które łączą małżeństwa i doradcę duchowego.

Był to czas, który nas bardzo wzbogacił, a Pan Jezus napełnił nasze serca pokojem. Dziękujemy, że przez Wasze serca i ręce mógł to zrobić.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Sesja dla par informacyjnych

W dniu 12 stycznia 2020 roku w Regionie 2 odbyła się sesja dla par informacyjnych z udziałem małżeństw z Polski i Łotwy. Na nasze spotkanie przyjechało/przyleciało łącznie 18 osób. Sesję poprowadzili Małgosia i Paweł Trawkowie z Wrocławia, a gościnnie zawitali do nas Helena i Paweł Kukołowiczowie para odpowiedzialna Super Regionu Polska – Europa Środkowa.
Dziękujemy naszym gościom i prowadzącym za ubogacenie nas rozważaniami na temat duchowości par informacyjnych i praktycznych aspektów tej posługi. A wszystkim uczestnikom, za trud podróży oraz radosną otwartość na potrzeby Regionu 2.
Modlimy się, aby wspólnota, którą stworzyliśmy, odczuwała błogosławione owoce do następnego spotkania.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: