Temat formacyjny 2021-2022: wersja elektroniczna podręcznika i audiobook

Szczęść Boże Drodzy END-owicze! Kolejny rok formacyjny już trwa. Miło nam poinformować o tym, że w tym roku ponownie są dostępne wersje elektroniczne podręcznika formacyjnego oraz podręcznik w wersji audiobooka!

Wersje elektroniczne podręcznika formacyjnego można pobrać w plikach PDF oraz ePUB (dla osób korzystających z e-booków) pod tym linkiem:

https://ekipy.end.org.pl/roczne-tematy-formacyjne/

Natomiast dzięki zaangażowaniu Kuby Sewerynika, będziemy w tym roku udostępniać regularnie nagrania audio kolejnych spotkań z podręcznika formacyjnego na naszym oficjalnym kanale YouTube. Są już dostępne 2 piersze nagania, Spotkanie 1 jest do odsłuchania tutaj:

 

Mamy nadzieję, że słuchanie nagrań ułatwi zapoznanie się z treścią materiałów, co pozwoli każdemu małżeństwu na wspólne przygotowanie się do spotkania.

Z Panem Bogiem!

Gosia i Paweł Rokiccy, Para Odpowiedzialna Ekipy ds. Komunikacji

Rozpoczęcie roku formacyjnego Sektora Mazowieckiego D

25 września rozpoczęliśmy nowy rok formacyjnych Equipes Notre-Dame w Sektorze Mazowieckim D. Spotkaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ulicy Wileńskiej, gdzie serdecznie i życzliwie przyjął nas gospodarz miejsca ks. Stanisław Kosiorowski.

Spotkanie otwierała sesja dla par odpowiedzialnych ekip. To dobry czas, bo przypominamy sobie o potrzebie odnawiania naszego zaangażowania w posługi i ożywiania ich, by odkrywać swoje dary służące innym, nie popadać w rutynę i przyzwyczajenia oraz pułapkę myśli, że skoro posiadam wiedzę i doświadczenie, to nie potrzebuję ponawiać odkrywania piękna i znaczenia odpowiedzialności.

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Antoni Przybysz (doradca duchowy ekip WD13D  oraz WD14D), a ks. Jacek Gniadek, misjonarz i werbista, doradca duchowy naszego sektora oraz ekipy WD1D podzielił się z nami refleksami nt. nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego o duchu pracy ludzkiej podkreślając mocno znaczenie każdej pracy (w tym pracy domowej) i jej twórczego oraz odkupieńczego wymiaru w Bożych marzeniach o człowieku.

Oprawę muzyczną zapewniła nam nasza amatorska, ale ożywiona pragnieniem służenia śpiewem, schola.

Alicja z Jackiem przedstawili nam założenia na nowy rok formacyjny.

Z okazji 25 roczni śmierci o. H. Caffarela Elżbieta i Michał Nowak-Wilkowscy (WD 3) przygotowali i wygłosili bardzo ciekawą konferencję o życiu, kapłaństwie, działalności proroka naszych czasów – założyciela (wraz z małżeństwami) Ruchu Equipes Notre-Dame. Padło dużo refleksyjnych słów przybliżających postać ks. Caffarela i został zarysowany obraz trudnych czasów w jakich przyszło mu rozpoczynać posługę zarówno z uwagi na rzeczywistość przedsoborową, która nie uznawała tak silnie i powszechnie sakramentu małżeństwa jako równego sakramentowi kapłaństwa i nie dostrzegała roli wzajemnej przyjaźni jaką Bóg zaplanował dla małżeństw i duchowieństwa.

Grupy dzielenia zapraszające do udziału księży pozwoliły na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń życia we wspólnocie, ale czy nie “jak w muzeum”. Pytanie zostaje z nami …Wspólna agapa wzbogacona o wypieki, słodkości towarzyszyła rozmowom i potrzebom wymiany myśli w entuzjazmie spotkania na żywo w rzeczywistości funkcjonowania “on-line”.

Ania i Tomek Pszczołowie (WD7D)  podzielili się swoim świadectwem wiary i życia w przyjaźni z Jezusem na co dzień. Rozbawili nas swoimi perypetiami małżeńsko-domowo-rodzinnymi i dali świadectwo pięknej, żywej wiary, która nie ma nic z pomnika oraz muzealności. Ich małżeństwo, rodzina to prawdziwie interaktywne miejsce spotkania z Bogiem pomimo trudów życia codziennego.

Cieszyliśmy się widokiem młodych małżeństw, które zaciekawione wspólnotą porywają nowych do włączenia się do END. Potrzeby pilotażu nie gasną!

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, za przygotowanie, za prowadzenie spotkania i aktywny udział.

Dzielmy się darami, którymi Bóg nas hojnie wynagradza i wyposaża, bo żadne drzewo nie karmi się swoimi owocami.

Ania i Remek

 

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2021/2022 w Sektorze Podkarpackim

W niedzielę 19 września 2021 roku w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Łańcucie małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame brały udział w rozpoczęciu roku formacyjnego 2021 – „Małżeństwo chrześcijańskie – zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa”.

Spotkanie rozpoczęło się od Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie odbyła się Eucharystia koncelebrowana przez Doradcę Duchowego Sektora ks. Marka Blecharczyka. Później Para Sektora – Kinga i Kamil Wierzbińscy, skierowała swoje słowo do małżonków oraz powołała jedną parę łącznikową i dwie pary informacyjne. Warto również dodać, iż jedno małżeństwo po ukończonym pilotażu uroczyście przyjęło Kartę Ruchu Equipes Notre-Dame.

Po Mszy Świętej był czas na agape. Następnie odbyło się spotkanie, podczas którego wszystkie pary mogły usłyszeć budujące świadectwo Pawła Kukołowicza z Pary Odpowiedzialnej Super Regionu Equipes Notre-Dame oraz lepiej poznać inne małżeństwa należące do Sektora Podkarpackiego.

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego w Sektorze Podlaskim

W sobotę 11 września, w przeddzień beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Elżbiety Róży Czackiej, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie, odbyło się rozpoczęcie roku formacyjnego Equipes Notre-Dame. Tym razem rozpoczęliśmy nasze spotkanie sesją dla Par Odpowiedzialnych, na której zostaliśmy przywitani przez Barbarę i Kazimierza Karwowskich – nową Parę Odpowiedzialną Sektora Podlaskiego.

Beata i Andrzej Garliccy – Para Łącznikowa, przypomnieli o roli oraz zadaniach par odpowiedzialnych. Treści przedstawione przez nich, choć wszystkim znane, chętnie były wysłuchane. Następnie pary odpowiedzialne zostały poproszone przez Beatę i Andrzeja, aby w kilku zdaniach opowiedziały o tym, jak funkcjonowały ekipy w okresie epidemicznych obostrzeń.

 

 

Na Eucharystię przybyli już wszyscy członkowie ekip naszego sektora. Wprowadzając do najważniejszego momentu spotkania Para Odpowiedzialna Sektora Podlaskiego, podkreśliła radość, że możemy wszyscy się spotkać. Zapoznali wszystkie pary małżeńskie z tegorocznym tematem formacyjnym Małżeństwo Chrześcijańskie – zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa.

Msza Święta sprawowana była m.in. w intencji wszystkich Ekip Sektora Podlaskiego. Koncelebrze sprawowanej przez doradców duchowych sektora przewodniczył ks. Robert Szulencki – doradca duchowy ekipy Sektora Podlaskiego. Homilię wygłosił ks. prał. dr Zbigniew Skuza – wicerektor WSD w Łomży. Podkreślał znaczenie budowania małżeństwa na skale jaką jest Jezus Chrystus, Jego nauka, i że tylko takie małżeństwo ma szansę przetrwania. W konferencji, którą wygłosił ks. prałat, kontynuował temat budowania życia na skale lub piasku i przytaczał nam dobitne przykłady, których sam doświadczył w życiu i które nas bardzo dotknęły.

Na zakończenie Mszy Św. dwa małżeństwa z pilotażu indywidualnego ekipy G4 przyjęły Kartę END. Powołane zostały nowe Pary Łącznikowe i Informacyjne, a Pary Odpowiedzialne ekip zostały obdarowane świecami i posłane do posługi w swoich ekipach.

Kolejnymi punktami rozpoczęcia naszego Roku Formacyjnego było spotkanie w ekipach mieszanych, a następnie o godzinie 15.00 odmówiliśmy wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia w kaplicy przed obrazem Matki Bożej i adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Spotkanie zakończyliśmy odmawiając wspólnie Magnificat.

Pragniemy serdecznie podziękować ks. Proboszczowi Antoniemu Wróblewskiemu za przyjęcie nas w swojej parafii w Grajewie oraz wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia. Cieszyliśmy się również z obecności alumnów WSD w Łomży z I roku, którzy przybyli na spotkanie z ks. Wojciechem Chudzikiem – ojcem duchownym WSD.

Dziękujemy Panu Bogu i Matce Najświętszej za to, że mogliśmy spotkać się wreszcie wszyscy razem i wspólnie się modlić.

Chwała Panu

Ekipa Ł3

Rozpoczęcie roku formacyjnego w sektorze mazowieckim B

W sobotę 18 września w sektorze Mazowieckim B rozpoczęliśmy nowy rok formacyjny 2021/2022. Spotkaliśmy się w parafii św. Andrzeja Boboli w Markach na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem ks. Piotra Jędrzejewskiego. Homilię wygłosił ks. Wojciech Kapusta CSMA, w której zachęcał nas do jeszcze głębszego zaangażowania się w formację duchową ekip.

Trzy małżeństwa przyjęły posługi, aby nasz Ruch mógł dalej trwać i rozwijać się. Nasz sektor wzbogacił się o parę informacyjną, parę pilotującą oraz parę łącznikową. Jedna nowa ekipa z Tarchomina przyjęła Kartę END. Chwała Panu!

Po Eucharystii małżonkowie udali się na agapę, podczas której wśród gwarnych rozmów odnawialiśmy relacje. Czyniliśmy to z radością, że znów po wakacyjnej przerwie mogliśmy się zobaczyć.

Kolejnym punktem uroczystości była konferencja o słuchaniu i rozważaniu Słowa Bożego „lectio divina”, wygłoszona przez ks. Zbigniewa Chwaję SCJ. Zaraz po niej mieliśmy okazję wysłuchać świadectwa Daniela Pawłowca, który mimo nieobecności swojej Żony, podzielił się z nami swoimi praktykami dotyczącymi „lectio divina”. Następnie miało miejsce dzielenie w grupach na temat naszego codziennego doświadczenia życiem Słowem Bożym.

Ekipa W7B

Nowenna przed 25. rocznicą śmierci o. Caffarela – dzień 9 | 18 września 2021

Nowenna 18 września 2021

Prorok dla naszych czasów

Ojciec Caffarel jest żywą osobą, która do nas przemawia i nas naucza

Paul-Dominique Marcovits 

Posłuchajmy Ojca Caffarel’a

Nie chodzi o to, by ich nauczyć się modlić. Chodzi o to, by przybliżyć im Jezusa, uświadamiając sobie na nowo, że trzeba do tego działania Jezusowej łaski. Ale wreszcie, taka jest właśnie nasza rola: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!” mówił św. Paweł. A zatem ukazywać im Jezusa Chrystusa. W tym pomieszczeniu, za trzy dni, powiem im, powtórzę: „Jesteście kochani i to kochani osobiście”. I to jest właśnie to, co zmienia życie ludzi w dniu, w którym odkrywają, że są kochani przez Boga. I mówię im: „Jesteście kochani przez całą wieczność, ponieważ u Boga nie ma następstwa czasów, jesteście ukochani osobiście a nie jakąś anonimową namiastką miłości, bez tego to nie byłaby miłość. Jesteście kochani tacy, jacy jesteście, z waszym dobrem, z waszym złem, z waszymi wadami, z waszymi zaletami. Jesteście otulani tym spojrzeniem miłości, o którym mówi Ewangelia, gdy ukazuje nam tę scenę „Jezus spojrzał na niego z miłością”. To jest wielka prawda do głoszenia, do powtarzania, to jest to, czego pragnienie i głód odczuwają ludzie, potrzebują odkryć, że są kochani, że są kochani miłością niezłomną, że są kochani, bo ta miłość odkrywa w nich samych coś godnego miłości, podczas gdy często słyszą o sobie, że nie są warci miłości, podczas gdy nie kochają samych siebie; to jest to wielkie odkrycie w życiu.

 

Po obejrzeniu filmu, możemy poświęcić czas na modlitwę i zakończyć go modlitwą Księdza Caffarel’a:

 

Wchodzę głąb w siebie,

w głębię mego serca, mieszkanie Boga,

otchłań światła

przepaść ognia,

gdzie w wiecznej ciszy płonie Potrójna Miłość.

Chcę śpiewać:

chwała! chwała Bogu!

Chwała Bogu na wysokościach!

chwała Bogu w głębinach serc!

Chwała, chwała! Wszędzie chwała,

Chwała Bogu w sercu skały

jak i w sercu gwiazdy

migoczącej w nocy.

Chwała Bogu w sercu róży,

w sercu szaleńczo śpiewającego skowronka.

Chwała Bogu w sercu nowo ochrzczonych.

Chwała Bogu jaśniejąca

w sercu świętych przepełnionych miłością.

Bracia, jesteśmy “ludem nabytym przez Boga

dla głoszenia jego chwały”.

Razem wołajmy:

chwała! chwała!

wszędzie chwała!

Chwała Bogu!

Chwała Bogu teraz i zawsze

i na wieki wieków!

Dziękujemy Ci za Księdza Caffarela i za jego dzieła.

Boże, nasz Ojcze, za przyczyną Ojca Caffarela prosimy Cię o płodność ekip Ruchu Équipes Notre-Dame, aby kontynuowały swoją misję ewangelizacji małżeństw chrześcijańskich, za ich pary odpowiedzialne i za ich doradców duchowych…

 

Abyśmy byli ludźmi modlitwy…

Magnificat

Modlitwa o beatyfikację ks. Caffarela

Prorok naszych czasów

„Ojciec Caffarel jest żywą osobą, która do nas przemawia i nas naucza”

Matka Boża w domu.

Całe życie Dziewicy Matki, objawione przez TAK zwiastowania, było nieustannym wchodzeniem ku szczytowi miłości. I tak to od Niej pary chrześcijańskie, na początku, a potem przez całe życie uczą się wypowiadać TAK, które jest duszą ich miłości. To Maryja, pokorna służebnica zgody, uczy swoje dusze, jak każdego dnia powtarzać i jak żyć zgodnie z TAK z tego pierwszego dnia; jak w ciszy miłości — bo Maryja „wszystko to zachowywała w swoim sercu” — płomień pierwszego TAK pozostaje ciągle żywy, płomień, który nie przyjmuje popiołów, ale woli je pożreć, aby żyć gorliwiej i wyżej. Miłość jest prawdziwa tylko wtedy, gdy wytrwa. Co więcej: jest prawdziwa tylko wtedy, gdy potężnieje, gdy staje się czystsza i bardziej bezwarunkowa. Jej doskonałość nie polega na radości tego TAK wypowiedzianego na wiosnę, kiedy usta spotykały się po raz pierwszy; jest w pełni gdy owocuje, pod koniec lata, na jesieni, po wielu trudach, po bólu i zmęczeniu. To TAKŻE w starości, w wieczorze życia, w wierności, która wyraża doskonałą zgodę dwóch istot na wzajemne pełne zjednoczenie, owoc ich pracy i również nagroda. […]

Dziewica nie tylko nauczy małżonków przeżywania tajemnicy TAK, coraz pełniejszego TAK, ale najpierw objawi im, że nie można naprawdę powiedzieć TAK sobie nawzajem, jeśli wcześniej nie powiedzieli TAK Bogu . Każdy bowiem, kto zgadza się na Boga, otrzymuje udział w bogactwie Bożej miłości i może z całą szczerością powiedzieć: „Siła, którą cię kocham, nie różni się od tej, dzięki której istniejesz”. (Claudel) To właśnie miłość Boża przechodzi przez serce, aby dotrzeć do innego serca.

Niech zgodzą się pełniej, niech się szerzej otworzą, a boska miłość będzie w nich tryskającym, niewyczerpanym źródłem. Jeśli prawdą jest, że musimy najpierw wyrazić zgodę Bogu, zanim powiemy TAK innej osobie, musimy dodać, że to TAK powiedziane tej drugiej osobie odnawia zgodę na Boga. Tak więc oddanie się współmałżonkowi — dla małżonków chrześcijańskich — oznacza oddanie się Bogu, a zarazem przekazanie kochanej osobie łask, które otrzymaliśmy dla nich od Boga; otwarcie się na obecność drugiej osoby oznacza przyjęcie w sobie życia Bożego, którego nosimy w sobie i które otrzymujemy; to już mamy, to prawda, ale czy zawsze może się dalej rozwijać? Miłość pochodzi od Boga, idzie do Boga i można ją doskonale przeżywać tylko w Bogu.

[…] Proponuję parom wzywać MATKI BOŻEJ TAK. To ona, ta zgadzająca się matka, jeśli będą tego pragnąć, tego, aby była blisko obecna w ich domu, nauczy ich zgody i będzie czuwać nad ich miłością.

  1. Henri Caffarel

Złota Obrączka, numer 2-3-4, lipiec 1945

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: