To na mój pogrzeb
Treść artykułu opublikowanego w warszawskim dodatku Niedzieli (nr 44/3.11.2024), w którym należący do END Paweł Kukołowicz dzieli się doświadczeniem umierania swojej córki Urszuli.
Spotkanie Rady Programowej ORRK
28 września w Warszawie odbyło się spotkanie Rady Programowej Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. W trakcie spotkania omawiany był przebieg przygotowań do Jubileuszu 2025 roku oraz dokumenty, które dotychczas zostały opublikowane. Zachęcamy do zapoznania się z Bullą ogłaszającą jubileusz zwyczajny 2025 – Spes non confundit, która została opublikowana 9.05.2024 oraz Watykańskim dekretem o odpustach w Roku Świętym 2025.
W związku z pracą stałą formacyjną w ruchach zastanawialiśmy się, w jaki sposób prowadzić formację animatorów apostolstwa w Polsce, które wzmacniałoby postawy rozeznawania, twórczości, kreatywności, etyczności, profesjonalizmu, uczenia się współpracy oraz dbania o odpoczynek. Przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich O. Adam Schulz SJ zwrócił naszą uwagę, aby apostolstwo rozwijać w duchu synodalnym czyli kładącym nacisk na misję i aby być otwartym na rewizję działań, aby wzmocnić to, co istotne, a pomijać nieważne.
Beata Pińkowska
Sektor Mazowiecki A
Rozpoczęcie roku formacyjnego – Małopolska A
W sobotę 14.09.2024 r. w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie, na Małym Płaszowie, małżonkowie wraz z doradcami duchowymi END Sektora Małopolska A rozpoczęli nowy rok formacyjny 2024/2025, którego kierunek wyznacza hasło: Powołani do życia w komunii z Chrystusem.
Spotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią, której przewodniczył o. Piotr Ryba, doradca duchowy Sektora, wraz z o. Arielem Krzywdą, ks. Stanisławem Mieszczakiem i ks. Mateuszem Szymczykiem (w koncelebrze).
Wielką radością było przyjęcie do naszej wspólnoty Natalii i Jana Lenfantów. Powołane do posług zostały też nowe pary. Posługę pary łącznikowej będą pełnić Urszula i Robert Janiowie. Posługę par pilotujących przyjęło pięć małżeństw: Romana i Jerzy Starczyńscy, Marta i Andrzej Dębowscy, Mariola i Maciej Milcowie, Bogusia i Dominik Pasiowie, Dorota i Andrzej Godawscy. Posługę pary pomocniczej do organizacji spotkań w Sektorze przyjęli Bogusława i Bartosz Kustrowie. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy w duchu odpowiedzialności i kolegialności odpowiedzieli na zaproszenie Pana Jezusa „pójdź za mną”.
Następnie rozważając słowa z Ewangelii św. Łukasza (Łk 24,13-35), „W drodze do Emaus”, trwaliśmy przed Panem na adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to czas szczególnej łaski, wsłuchiwania się w głos Boga, otwierania naszych serc, dla Niego.
Na spotkanie, pomimo deszczowej pogody, przybyli małżonkowie z rodzinami, niemal ze wszystkich ekip. Radość ze wspólnego spotkania po wakacjach towarzyszyła nam przy dobrej kawie i przyniesionych smakołykach.
Dalsza część spotkania przebiegała w sali specjalnie przygotowanej na ten czas. Dzieci pod okiem profesjonalnej opieki miały zorganizowane zabawy, a my, po powitaniu wszystkich, mogliśmy wsłuchiwać się w ubogacającą konferencję o. Piotra. Zwrócił on uwagę na wiele istotnych spraw w rozwoju zarówno życia wewnętrznego, jak i duchowego przeżywania spotkań miesięcznych.
Perełką naszego spotkania była piękna prezentacja z XIII Międzynarodowego Zgromadzenia w Turynie, zorganizowanego pod hasłem „Idźmy z gorejącym sercem”, którą przygotowali Katarzyna i Piotr Leszczyńscy. Brali oni czynny udział w Zgromadzeniu, śpiewając w scholii i dając świadectwo – na temat kruchości małżeństwa.
Z naszego Sektora do Turynu pojechało 7 małżeństw. W swoich świadectwach i wspomnieniach przekazali nam niesamowitą radość z tego, jak wielkiego bogactwa duchowego doświadczyli, będąc w Turynie, wśród 8,5 tysiąca małżonków i 427 Doradców Duchowych. Zachęcali wszystkich do uczestnictwa w kolejnym Zgromadzeniu, za 6 lat.
Nasza wspólnota daje nam siłę do budowania relacji z Chrystusem i z bliźnim. Mocą Ducha Świętego konieczne jest wsłuchiwanie się w naukę Chrystusa, jak to czynili uczniowie w drodze do Emaus. Wraz z Maryją podążajmy. Ona jest zawsze razem z Jezusem! Maryja jednoczy wszystkich. Tam, gdzie serce Jezusa, tam jest i serce Maryi. Maryja pragnie, aby wspólnota rozwijała się. Trzeba, aby Maryja była obecna w Ekipach.
Niech modlitwa Magnificat każdego dnia wybrzmiewa w naszych domach. Wszystkim dziękujemy za przybycie i okazaną pomoc w organizacji naszego wspólnego świętowania.
Halina i Józef Salowie
Rozpoczęcie roku formacyjnego w Sektorze Podlaskim
Rozpoczęcie roku formacyjnego Sektora Podlaskiego odbyło się 7 września 2024 r. w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Łomży. Na początku spotkania ks. Andrzej Popielski, tutejszy Proboszcz, serdecznie powitał wszystkich małżonków Équipes Notre Dame oraz ich doradców duchowych. Nawiązał też do 10-letniej historii powołania Sektora Podlaskiego.
Maria i Zdzisław Jurkiewiczowie, nowo wybrana Para Odpowiedzialna Sektora, przedstawiła swoje świadectwo dotyczące podjętej posługi. Animowanie życia sektora powierzyli woli Bożej.
Ks. Wojciech Zyśk rozpoczął posługę jako Doradca Duchowy Sektora. Opowiedział o swojej posłudze kapłańskiej. Zaznaczył, iż bycie we wspólnocie jest źródłem duchowego wzrostu.
W kolejnym punkcie spotkania Maria i Zdzisław przedstawili roczny plan pracy sektora z hasłem roku „W drodze do Emaus”, kalendarz roku formacyjnego z terminem rekolekcji oraz świętowaniem 10. rocznicy powołania Sektora Podlaskiego.
Następnie Renata i Tomek Głęboccy oraz Halinka i Kaziu Łupińscy podzielili się świadectwem związanym z ich udziałem w Międzynarodowym Zgromadzeniu END w Turynie. Codzienna modlitwa i rozważania pozwalały zgłębić im słowa Pisma Świętego. Radosna atmosfera spotkań z małżeństwami z różnych stron świata połączone ze świadectwami wiary potwierdzają, że ruch END jest żywy i silny. Zetknięcie się z ruchem w wymiarze międzynarodowym, mimo braku kompetencji językowych, nie przeszkadza w komunikowaniu się i wspólnej modlitwie.
Podczas przerwy na kawę był czas na wspominanie wakacji, zakup materiałów formacyjnych oraz na integrację międzyekipową.
Adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu pozwalała otworzyć serce na żywego Jezusa. Rozważając Ewangelię wg św. Łukasza – 24, 15-35 – W drodze do Emaus szukaliśmy odpowiedzi na pytania, m.in.: Czy potrafię zawierzyć Jezusowi to, czego nie rozumiem w moim życiu? U kogo szukam oparcia i pomocy, kiedy ogarnia mnie smutek i przygnębienie?
Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta Msza Św., której przewodniczył ks. Krzysztof Karwowski, koncelebrowali: ks. proboszcz Andrzej Popielski oraz doradcy duchowi ekip: ks. Piotr Dębek, ks. Adam Sierzputowski, ks. Grzegorz Karwowski, ks. Romuald Ciesielski, ks. Andrzej Gromadzki i ks. Wojciech Zyśk, który wygłosił homilię. Ksiądz Marek Ulatowski pełnił posługę miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. W oprawę liturgiczną byli zaangażowani małżonkowie z Ekip. Podczas procesji darów przedstawiciele poszczególnych Ekip przekazali „endowskie” stuły doradcom duchowym. Po mszy św. małżonkowie z Ekipy G4 oraz z pilotażu indywidualnego przyjęli Kartę END. Maria i Zdzisław wręczyli powołanie nowej parze informacyjnej oraz przekazali świece parom odpowiedzialnym ekip.
Po obiedzie w grupach mieszanych rozważaliśmy pytania: Jakie wydarzenie w naszym życiu sprawiło, że zrozumieliśmy to, że Jezus kroczy z nami i wspiera nas? Czy mamy odwagę dawać świadectwo o Zmartwychwstałym Jezusie w swojej rodzinie, w środowisku, w którym żyjemy i pracujemy? W jaki sposób to robimy?
Na zakończenie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Magnificat. Ksiądz Wojciech Zyśk pobłogosławił uczestników spotkania. Maria i Zdzisław podziękowali doradcom duchowym i małżonkom za posługi.
Dziękujemy Parze Odpowiedzialnej Sektora – Marii i Zdzisiowi za organizację i prowadzone z miłością spotkanie. Temat na kolejny rok formacyjny – „W drodze do Emaus” będziemy zgłębiać z radością i wiarą.
Bogu niech będą dzięki!
Małżonkowie z Ekipy Szumowo
Rozpoczęcie roku pracy sektora podkarpackiego
7 września w parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie sektor podkarpacki END rozpoczął kolejny rok pracy.
Przybyłych na spotkanie przywitał ks. Marek Blecharczyk, proboszcz parafii i pierwszy doradca duchowy sektora, oraz inicjator powstania ekip na Podkarpaciu.
Podczas homilii bp Jan Wątroba mówił o przekazywaniu wiary w rodzinie, poszukiwani środków, które mogą w tym pomóc. Przypomniał też małżonkom o świętowaniu w rodzinie, między innymi niedzieli, która powinna być czasem przeznaczonym dla Boga, tworzenia relacji, z troską i uwagą.
Podczas rozpoczęcia roku pracy, małżeństwa, które zakończyły roczny pilotaż w ruchu, poznawały charyzmat, uczestniczyły w spotkaniach formacyjnych, przyjęły Kartę Międzynarodowego Ruchu Małżeńskiego Equipes Notre Dame i zobowiązały uczestniczyć w formacji proponowanej przez Ruch i pracy nad rozwojem duchowym małżeństwa i więzi małżeńskiej.
W temat pracy rocznej pod hasłem „W drodze do Emaus”, który będzie towarzyszył przez cały nadchodzący rok, wprowadził ks. Krzysztof Sławniak, który od maja pełni funkcję doradcy duchowego sektora. Po zakończeniu konferencji małżeństwa miały okazję do ciekawej dyskusji w grupach i możliwość poznania przemyśleń par pochodzących z ekip, w różnym wieku, o różnym stażu małżeńskim.
Ruch Équipes Notre Dame, Ruch Duchowości Małżeńskiej powstał we Francji w 1939 roku, gdy pierwsza grupa młodych małżonków skierowała prośbę do ks. Caffarela, aby pomógł im w odkrywaniu bogactwa ich sakramentu małżeństwa i rozwoju duchowym. Ks. Henri Caffarel, jest kandydatem na ołtarze, jego proces beatyfikacyjny toczy się w Watykanie. W Polsce Ruch istnieje od 2001 roku i działa w kilkunastu sektorach.
Sesja dla par kończących pilotaż
W sobotę 31.08.2024 r. w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Ostrożnem koło Zambrowa odbyła sesja dla par kończących pilotaż
w Sektorze Podlaskim.
Dzień skupienia rozpoczęliśmy Eucharystią celebrowaną przez ks. Sławomira Grodeckiego, Proboszcza Parafii pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie. Tego dnia był obecny również z nami ks. Marek Ulatowski Doradca Duchowy Ekipy Szumowo. Po zakończonej Mszy Świętej w ciszy mogliśmy Adorować Pana Jezusa, wsłuchując się i rozważając Słowo, które szczególnie tego dnia do nas skierował.
Ewangelia usłyszana podczas Mszy Świętej (Mt 25, 14-30) zaprezentowała nam obraz sług, którzy otrzymali od swego pana talenty, każdy według swoich zdolności. Dwóch z nich pod nieobecność pana pomnożyło je, zaś jeden ze strachu i lęku ukrył i zachował otrzymany talent dla siebie. Pan nagrodził tych zaradnych, a gnuśnemu odebrał wszystko co miał. Nas również Pan Jezus uzdalnia do wielu talentów, które, gdy tylko służą drugiej osobie są mnożone. Te zaś, które są zachowywane dla siebie nie przynoszą obfitych plonów i zysków.
Po Adoracji w jednej z salek domu formacyjnego mieszczącego się przy Kaplicy odbyła się kolejna część spotkania. Poprowadzili ją Maria i Zdzisław Jurkiewiczowie – Para Odpowiedzialna Sektora Podlaskiego, a wspomagały ich pary łącznikowe i pilotujące. Obecna była również ustępująca para sektora – Barbara i Kazimierz Karwowscy. Każdy z uczestników krótko przedstawił się i podzielił z innym tym, co szczególnie zabawnego i/lub wzruszającego zapadło mu w pamięć z dnia ślubu. Następnie Maria i Zdzisław omówili strukturę ruchu na tle Polski i całego świata, a także zasady, jakimi kieruje się ruch duchowości małżeńskiej END. Przedstawili również rodzaje posług, jakie możemy pełnić, będąc w ekipie oraz zaprezentowali sylwetkę Księdza Henri Caffarela, o którym obejrzeliśmy fragment filmu.
Następnie mogliśmy wysłuchać świadectw poszczególnych zebranych z nami par łącznikowych, pilotujących oraz odpowiedzialnych Sektora Podlaskiego o realizacji poszczególnych punktów wysiłku. Usłyszane świadectwa umocniły nas, co pozwoli na wdrożenie w życie sposobów na realizację: modlitwy osobistej, słuchania Słowa Bożego, modlitwy małżeńskiej i/lub rodzinnej, obieranie reguły życia czy przeprowadzenie „zasiądźmy razem”. Małżeństwa zachęciły nas również do uczestnictwa w rekolekcjach, które zacieśniają więzy małżeńskie, poprzez spędzony wspólnie czas. Pozwala to Bożym okiem spojrzeć na współmałżonka, odmienia, a niekiedy uzdrawia relacje małżeńskie.
Spotkanie z innymi małżeństwami, które zarówno jak i my są na początku drogi w ruchu END, ale również z parami będącymi już w ekipach kilka lat daje możliwość zrozumienia i dostrzeżenia bogactwa, a także różnorodności talentów jakimi Bóg obdarza każdego z nas. Choć jesteśmy tak różni od siebie, to łączy nas jedno – każdy z nas chce świętości współmałżonka, swojej i spotkanych na drodze ludzi. Każde z małżeństw chce dążyć do tej świętości, a spotykając inne pary obdarzone zupełnie innymi talentami niż sami posiadają, ubogacają się, przez co w przyszłości liczymy, że usłyszymy: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”
Dzień skupienia, który utwierdził nas w wyborze naszej drogi do świętości, zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz wspólnie odmówionym Magnificat.
Tekst: Amanda i Rafał Kostro, Białystok-Kobylin
Kolegium Super-Regionu
Emaus, Turyn i Wrocław
Dojście do Emaus poza Turynem nie było łatwe – siłą rzeczy nie spędzaliśmy kilku godzin na modlitwie i rozważaniach. Żyliśmy dalej swoim życiem, ale zerkaliśmy do tekstów z Turynu, czy to z samego rana, czy późnym wieczorem, czy też w ciągu dnia, próbując trochę „nadążyć” za uczniami idącymi do Emaus i uczestnikami zgromadzenia.
Na naszej mapie szczególnie zarysował się jeden punkt: Kolegiata św. Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim. To tu dość spontanicznie spotkała się na modlitwie 18 lipca ekipa W7 i przyjaciele. To tu znajduje się kopia Całunu Turyńskiego wraz z dokładnym opisem. I właśnie tu mogliśmy odetchnąć w gorący lipcowy dzień, przyjrzeć się Całunowi, poczytać teksty konferencji, pomodlić się pieśniami do Zmartwychwstałego. Paweł mówił o tym, jak to całun zakrywający niejako w oczach uczniów postać Jezusa opadł podczas wieczerzy, odkrywając przed nimi prawdę o Towarzyszu podróży, a jednocześnie własną ograniczoność. Te rozważania w jakiś przedziwny sposób połączyły trzy miejsca: Emaus, Turyn i Wrocław. Nasza mała pielgrzymka na Ostrów Tumski była ekipowo-wrocławskim doświadczeniem Zgromadzania i obecności Boga wśród nas.
A do tekstów z Turynu będziemy zapewne wracać, zwłaszcza, że jako ekipa wybraliśmy na ten rok zeszyty formacyjne „W drodze do Emaus”. Mamy więc całoroczne zaproszenie, by korzystać z materiałów ze zgromadzenia END.
Gosia i Paweł wraz z ekipą W7
Uroczysta Msza Święta z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Jubileuszowa Eucharystia pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego celebrowana była 3 sierpnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Sanktuarium Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli. Na zaproszenie Kustosza tego Sanktuarium ks. Jerzego Krysztopa udział w niej wzięło dwa małżeństwa z naszego ruchu – Basia i Kazik Karwowscy oraz my Irenka i Darek Rogińscy.
Do Zuzeli pojechaliśmy pierwszy raz, chociaż wiedzieliśmy o pochodzeniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a miejscowość jest niedaleko. W sercu była potrzeba, aby tam być i nie można było nie skorzystać z zaproszenia. Przeżyliśmy wyjątkową Eucharystię, posłuchaliśmy o miejscu skąd pochodził ksiądz Kardynał, o miejscu, do którego często wracał w swoich kazaniach i w swoich zapiskach. Uzupełniliśmy wiedzę na temat życia Stefana Wyszyńskiego, aż budzi się w sercu wdzięczność dla Pana Boga za to, że posłał na świat takiego człowieka. Wiele zrobił dla Ojczyzny i dla Kościoła. Wielki człowiek, który i dziś prowadzi nas w tych niełatwych czasach.
Mieliśmy też czas, aby zwiedzić Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli, gdzie między innymi są pamiątki po osobie Prymasa.
Irena i Darek Rogińscy
Wspomnienie – odeszła Urszula córka Heleny i Pawła
Łączymy się w modlitwie za Ulę i jej rodzinę. Oto wiadomość od Heleny i Pawła:
Kochani,
Prosimy o modlitwę w intencji naszej ukochanej córki Urszuli, jej męża i dzieci. Ona już jest po drugiej stronie.
My w sposób szczególny będziemy się modlili za nią w poniedziałek 19 sierpnia podczas Mszy św. w parafii św. Andrzeja Boboli (Rakowiecka). Msza św. rozpocznie się o godzinie 10.00. Ciało zostanie złożone na cmentarzu w Pyrach (kierunek Piaseczno).
Dziękujemy za wszystkie modlitwy i wyrazy miłości.
Helena i Paweł Kukołowiczowie