„Pełnia łaski w Jezusie Eucharystycznym”

Pod koniec maja 2019 roku uczestniczyliśmy w pielgrzymce naszego Regionu do Łomży, w trakcie którego mieliśmy okazję posłuchać konferencji ks. Krzysztofa o adoracji Najświętszego Sakramentu. Niestety, ze względów organizacyjnych, została ona mocno skrócona, co pozostawiło w nas spory niedosyt. Co prawda, jakiś czas później, ks. Krzysztof Małachowski przygotował nagranie całego wykładu, ale w wakacyjnej zawierusze przeoczyliśmy wiadomość, w której zostało ono rozesłane. Dlatego ucieszyliśmy się, kiedy z początkiem roku formacyjnego przeglądając listę dostępnych rekolekcji, natrafiliśmy na ks. Krzysztofa i temat „Pełnia łaski w Jezusie Eucharystycznym”. czytaj dalej…

Prośba o pomoc

Justyna i Piotr Skorupowie należą do naszego Ruchu – Sektor Podlaski – Ekipa Augustowska 3.  Pożar w nocy z 9 na 10 października 2019 zniszczył budynek i inwentarz, który był głównym źródłem utrzymania. Przez naszą wrażliwość serca, a także wsparcie materialne i duchowe dajmy im siły do dalszej pracy w dążeniu do świętości.  Modląc się na różańcu pamiętajmy o Justynie i Piotrze.

Przez serwis zrzutka.pl zorganizowana jest pomoc materialna. Klikając w link POMOC dowiesz się więcej.

ddrsz

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2019/2020 w Sektorze Mazowieckim B

Sektor Mazowiecki B uroczyście rozpoczął rok formacyjny 14 września 2019 r.. Spotkaniu przewodniczyła nowa para Sektora: Daria i Bartosz Hałaczkiewiczowie.

Doradca Sektora Mazowieckiego B – Ksiądz Piotr Kluk rozpoczął spotkanie, którego przewodnią myślą było hasło tegorocznej formacji „Świętymi bądźcie”. Przywołał wezwanie papieża Franciszka, że świętość jest powołaniem nas wszystkich, i że jesteśmy powołani do życia kontemplacją pośród działania. Powinniśmy mieć miejsce na czas kontemplacji w prawdzie, zdjęcie z nóg sandałów naszych trosk i stanięcie w uniżeniu przed Bogiem w szacunku. Tak jak Mojżesz, gdy w pewnym momencie Bóg wyrwał go z dotychczasowego życia, by pasł lud. Siłę dostał od Boga, słuchał go, wypełniał Jego wolę. Świętość jest misją. Nie gwarantuje nam jej małżeństwo sakramentalne, ale siłę mamy czerpać od Boga, z modlitwy, z sakramentów. Mamy być znakiem dla świata. W jedności z Chrystusem dojdziemy do świętości i zbawienia. Zgłębiajmy te słowa w ruchu. Od nas zależy jak tę misję wypełnimy.

Następnie Daria i Bartosz przedstawili nową ekipę Sektora B oraz kalendarium roku formacyjnego zwracając uwagę, że dla poczucia wspólnoty i zanurzenia w Ruchu niezwykle ważne jest uczestniczenie w wydarzeniach ruchu takich jak: rozpoczęcie roku, Święto Karty, spotkanie wielkopostne i zakończenie roku. Wskazali oni także na dwa istotne wydarzenia tego roku formacyjnego:

  • Pierwsze z nich to peregrynacja Ikony Świętej Rodziny Ruchu END wśród małżeństw ruchu. Każda ekipa będzie gościła ikonę przez dwa tygodnie, zanosząc przed nią swoje intencje, modlitwy.
  • Drugie wydarzenie dotyczy organizacji ruchu, gdyż Sektor B rozrósł się na tyle, że będzie wydzielony z niego kolejny sektor póki co, B’ <prim>. To nastąpi pod koniec roku formacyjnego, ale już został pokazany przykładowy podział ekip. Posługę pary odpowiedzialnej nowego sektora zgodzili się przyjąć Alicja i Jacek Antosiukowie. W tym miejscu już otaczamy ich modlitwą o siły na ten nadchodzący czas.

Beata i Marcin Pińkowscy opowiedzieli o spotkaniu ERI, które to odbędzie się w dniach 21.07-01.08.2020 pod Warszawą. Z uwagi na międzynarodowość i liczebność tego spotkania potrzebna będzie pomoc od członków ekip i już warto zarezerwować ten czas w kalendarzu.

Następnie uczestnicy spotkanie udali się na adorację do kościoła. Tam modląc się koronką do miłosierdzia Bożego łączyliśmy się w Święto Podwyższenia Krzyża z uczestnikami akcji Polska pod Krzyżem. Podczas mszy świętej koncelebrowanej przez doradców ekip ks. Piotr Kluk mówił o tym, że droga świętości życia wiedzie przez krzyż Chrystusa. Po Eucharystii pary, które zakończyły pilotaż przyjęły po raz pierwszy Kartę Ruchu End.

Kolejnym punktem była wspólna agapa, a po niej dalsza część spotkania, podczas której Dorota i Stefan Pomorscy opowiedzieli, dlaczego rekolekcje są jednym z ważnych punktów życia ekipy. Rekolekcje to czas usłyszenia, co Bóg do nas mówi, są jak wyjście na pustynię, która wyostrza zmysły i pozwala dostrzec nowe rzeczy. Rekolekcje są szansą na spotkanie z Bogiem i powinniśmy je traktować nie jak obowiązek, ale szansę. Następnie przedstawili garść praktycznych informacji na temat terminów, tematyki i możliwości zabrania dzieci na wyjazd.

Ostatnim punktem spotkania przeznaczonego dla wszystkich było podsumowanie przez Beatę i Piotra Michalskich swojej posługi Pary Sektora Mazowieckiego B, którą pełnili przez ostatnie trzy lata. Beata z Piotrem mówili, o tym, że celem posługi do której wzywa nas Bóg jest nasz wzrost, że mieli ufność, iż przyjaciele, którzy rozeznawali, że on powinni objąć tę posługę, dobrze robią. Obejmując nowy sektor postawili na budowanie wspólnoty od komunikacji mailowej począwszy, przez modlitwę wspólnoty, modlitwę orędowników, gdyż Ruch END powinien być oparciem dla małżeństw.

Sektor B pod przewodnictwem Justyny i Pawła Fleszarów przygotował muzyczne podziękowanie dla Beaty i Piotra, które wywołało uśmiech wszystkich obecnych na Sali. Wspólnym Magnificat zakończyła się główna część spotkania. Następnie odbył się panel poświęcony roli Par Odpowiedzialnych Ekip i dla nich przewidziany. Justyna  i Paweł Fleszarowie w kilku punktach wskazali, do czego taka para jest powołana. Przede wszystkim POE powinna bratersko patrzeć na ekipę i dbać o relacje w niej. Para powinna motywować ekipę do czytania tematu z wyprzedzeniem, wysyłania sugestii, a następnie planować spotkanie wraz z doradcą duchowym. Po spotkaniu małżeństwo powinno wysłać krótkie sprawozdanie na temat przebiegu. Jeśli w ekipie są problemy, to POE powinna też to zawrzeć w notatce, żeby móc wesprzeć taką ekipę, małżeństwo. I to, o czym powinny pamiętać wszystkie małżeństwa tworzące ekipy, że formacja trwa w domu, a spotkanie jest co miesięcznym podsumowaniem tej pracy.

Nastepnie POE spotkały się ze swoimi parami łącznikowymi i opowiedziały o sytuacji swoich ekip, o szansach i zagrożeniach. A Pary Informacyjne prowadziły dialog na temat planów na nowy rok formacyjny.

Dziękujemy za obecność na spotkaniu wszystkim małżeństwom, doradcom duchowym. Dziękujemy za prowadzenie księgarni, finansów, logistyki, za ofiarność i odwagę w podejmowaniu posług na rzecz ruchu.

Świadectwo Małgosi i Michała – Kutno, 7 września 2019

Jesteśmy małżeństwem od 11 lat. Nasza droga z międzynarodowym ruchem duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame zaczęła się rok temu, gdy rozpoczęliśmy spotkania jako para pilotowana. Jednak, jeśli tak głębiej wpatrzymy się w naszą historię,  to Matkę Bożą do naszego życia zaprosiliśmy już dużo wcześniej. Na początku naszych wspólnych, poważnych planów, podczas drogi powrotnej z gór, gdzie się zaręczyliśmy, zajechaliśmy do Sanktuarium w Częstochowie. Tam  przy Cudownym Obrazie prosiliśmy Matkę Bożą o opiekę nad naszym przyszłym małżeństwem oraz naszą miłością.

7 września 2019 roku przybyliśmy do kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Kutnie na rozpoczęcie roku formacyjnego ekip małżeńskich Notre-Dame sektora kujawskiego. Msza św. sprawowana była przez bp Wojciech Osiala oraz innych kapłanów z parafii, w których ekipy istnieją. Po Komunii Św. złożyliśmy przyrzeczenie. Podczas przyrzeczenia otrzymaliśmy świecę ze światłem Ducha Świętego z rąk księdza biskupa oraz Kartę i Ikonę Św. Rodziny od pary sektora,  Mirki i Romana Sieradzkich.

Przyjęcie Karty trwa chwilę, ale jest to czas niezwykły, bardzo głęboki, czuje się podniosłość chwili. Wspomniałam wtedy Matkę Boską z Jasnej Góry, o której pisaliśmy wcześniej oraz Matkę Boską Hodyszewską. Pani Hodyszewska opiekuje się mną od samego początku i jest bardzo bliska mojemu sercu. Przed jej obrazem wraz z mężem przysięgaliśmy sobie miłość małżeńską, a gdy dzieci pojawiły się w naszym życiu, też zawierzyliśmy ich zdrowie i życie jej opiece. Gdy sobie uświadamiasz jak wiele dobrego wnosi Matka Boża w Twoje życie małżeński, nie sposób jest przejść obok tego bez wzruszenia, zatrzymania się na chwilę i otarcia łzy kręcącej się w oku.

Po błogosławieństwie udaliśmy się razem z innymi małżeństwami ekip  Notre-Dame na poczęstunek, który spędziliśmy w miłej atmosferze. Następnie udaliśmy się na konferencję ks. Roberta Awerjanowa, diecezjalnego opiekuna ruchu i doradcy duchowego dwóch ekip kutnowskich. Tematem konferencji było: „Dążenie do świętości w życiu codziennym małżonków”. Temat ten świetnie wpisuje się w tematykę formacyjną na rok 2019/2020, ŚWIĘTE MAŁŻEŃSTWO. Ksiądz Robert podkreślał między innymi, iż  świętość w małżeństwie jest świętością dnia codziennego, przeżywanego przez małżonków i ich rodziny podczas normalnego życia. Jednocześnie ważnym jest, aby do tego normalnego życia zapraszać codziennie Pana Boga i przeżywać nasze życie w przyjaźni z Bogiem. I chociaż mogłoby się wydawać, że codzienne troski, zabieganie, natłok spraw uniemożliwiają głębokie relacje z Panem, to jak przekonywał ksiądz Awerjanow, nasze rodziny, ogniska domowe oraz relacje małżeńskie są również naturalnym środowiskiem do wzrastania w miłości.

Małgorzata i Michał Tempczyk, e. Brochów

Wiele małych rzeczy

W Legnicy Sektor Dolnośląski zainaugurował nowy rok formacyjny. Swoimi refleksjami podzieliła się Weronika:

Co komu daje uczestnictwo w takim dniu? Każdemu, kto był, pewnie co innego. Mnie – wiele małych rzeczy, które składają się na stwierdzenie – fajnie było!

Choć spóźnieni i, niestety, nieuczestniczący w Adoracji i słowie o Cudzie Eucharystycznym, który miał tu miejsce, dojechaliśmy z przynajmniej jednym dzieckiem już po drzemce. W pół godziny zdążyliśmy się zaaklimatyzować, zjeść, nakarmić dzieci i odstawić na opiekę. A to sukces, bo 14 – miesięczny synek był po raz pierwszy i się udało! Wprowadzeniu do roku formacyjnego i dzielenie w grupkach przebiegło bez zakłóceń. Szczęśliwi my, bo z „dziećmi jest ruletka” – jak Monia z naszej ekipy określiła :)

Nie było nas wiele, więc zmieściliśmy się w salce bez zbędnego ścisku. Każdy załapał się na kawałek pizzy! Tak, była pizza, i urocze było też to, że sami za nią płaciliśmy, bo sektor jest pod kreską :) Samo życie :)

Podobało mi się to, że uznaliśmy ojca Jozuego za najwierniejszego duszpasterza ENDu. Kapłan, który jest zawsze. Jak to ktoś powiedział: „Jeden, ale za to jaki!”.

Było przypomnienie o kolejności wartości – najpierw mąż/żona (starania o siebie i wzajemną świętość są zadane przez Boga!), potem dzieci, potem Ekipa, potem cały ruch. Jeśli coś nie gra w relacji ze współmałżonkiem, to na nic się zda podejmowanie posług. Mamy być aktywni, ale nie kosztem rodziny.

Potem Mąż zrobił mi kawę, choć nie zdążyłam poprosić. Domyślił się!

A do kawy… ciasto – można by ogłosić plebiscyt, bo było chyba pięć drożdżowych z owocami sezonowymi <3

Wiecie, z jednej strony czułam lekki pęd, bo chciałabym pogadać spokojnie choć z tymi, którzy blisko siedli. A z drugiej strony, może czasem to nie jest konieczne, może wystarczy być i cieszyć się, że oni też są? Miłe jest nabieranie sałatki i powiedzenie z uśmiechem „cześć”. Wystarczy. To już buduje wspólnotę. Nie łudzę się, że zapamiętam imiona wszystkich :) Na tym etapie jednak chyba aż tak bardzo się tym nie przejmuję.

Pierwszy raz zrobiłam zawijane ciasto francuskie z pieczarkami. Miałam ochotę od dawna. Roladki piekły się poprzedniego wieczoru do późna. By zająć czymś dzieci niechcące spać, obserwowałam z nimi, jak ciasto się rumieni. Synek w końcu zasnął na rękach przy ciepłym piekarniku. Na agapę dumnie położyłam wypieki na stole i zniknęły <3

Bardzo podoba mi się okładka tegorocznych materiałów. Myślę sobie, że to dobra grafika. Hasło radości w codzienności przemawia do mnie. Już mam ochotę zaglądać do środka tekstów :)

Grupki znów były zaskoczeniem – mnie rozmawiało się dobrze. Mąż, który nie przepada za taką formą, dzielnie milczał. Zamiast tego wolałby krótki dialog małżeński. Dobrze wspomina taką inicjatywę, która miała miejsce podczas Wielkopostnego Dnia Skupienia. Dziś ze skupieniem miał problem. Ale przecież rozumiem. Powiększa nam się rodzina, trzeba kupić większe auto. Nic dziwnego, że w głowie miał citroena C4 grand picasso z automatyczną skrzynią biegów. Świeżo co zrobiłam prawko, więc to wszystko są duże decyzje:)

Na dzieleniu ważne dla mnie było przypomnienie, że, proponując lub podejmując posługę lub jakieś apostolstwo, odpowiedzialność leży po obu stronach.

Na homilii wpadło mi w ucho, że:

  • w tym roku jesteśmy wezwani w Ekipach do szczerości między sobą
  • rozpoczęcie roku END jest naszym obowiązkiem, a nie dodatkowym spotkaniem (choć czasem są równie ważne obowiązki, które zatrzymują przed pojawieniem się na ogólnoekipowych spotkaniach – to trzeba dobrze rozeznać); obowiązek jest też wolą Bożą w naszym życiu
  • owocem modlitwy jest skupienie, a nie na odwrót (wytrwałość w podejmowaniu modlitwy mimo braku idealnych warunków rodzi łaskę dobrej modlitwy i przychodzi z czasem).

Jestem wdzięczna za to, że byliście. O, jakie to wspaniałe uczucie, nie czuć się na Mszy Świętej skrępowanym czyimś osądem. Na przykład, wiedząc, kto stoi obok nas lub za nami w ławce, nie martwię się, że oceni to, jak pilnujemy dzieci w kościele. To tak dużo daje pokoju. Też wyjście na środek i przyjęcie posługi wydaje się być proste, gdy są życzliwi ludzie. Ale, żeby to poczuć, trzeba się w ruch wkręcać.

Jedno małżeństwo przyjęło kartę – choć ich nie znam, mimowolnie się cieszę. A może nawet lekko wzruszam?

Dziękuję większości małżeństw za chętne branie ulotek po Eucharystii. To też podbudowuje, że chcecie pomóc zanieść END dalej. Czy coś z tego wyjdzie, czy nie – liczy się Wasze pozytywne nastawienie.

I na koniec – nie można mieć wszystkiego. Dobry czas, choć powrót z marudząco – płaczącymi dziećmi wypadł słabo. I nasze nerwy. Mimo to, warto było :)”

Powołanie Regionu 5

W dniu 7 września 2019 roku w Nieświerzu, uroczyście dziękowaliśmy Panu Bogu za 15 lat Ruchu Equioes Notre Dame na Białorusi. W czasie tych uroczystości. po mszy świetej odprawionej przez ks. Arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza został powołany 5 Region Super-Regionu Polska – Europa Środkowa i zostały utworzone dwa Sektory. Więcej informacji dostępnych na stronie.

Kolegium SR Polska – Europa Środkowa 2019

W dniach 25-28 lipca miało miejsce kolegium Super-Regionu Polska – Europa Środkowa w Ołtarzewie pod Warszawą. W spotkaniu uczestniczyły małżeństwa odpowiedzialne za różne posługi w naszym ruchu. Na ten czas zostaliśmy powierzeni pod duchową piecze ks. Marka Pluty, o. Jozuego Szymańskiego, o. Jacka Górskiego, o. Piotra Kosiorowskiego.

Podczas rekolekcji doznaliśmy ogromnej radości bycia we wspólnocie małżeństw, dzielenia się swoimi obawami i radościami oraz dzielenia się chwilami osobistego doświadczenia Boga. Dzięki temu, że wśród nas pojawiły się pary z Węgier, Słowacji, Białorusi i Ukrainy, mogliśmy doświadczyć międzynarodowości naszego ruchu. Chcemy podzielić się tym, co nas spotkało.

O ile mamy pewność i doświadczamy tego codziennie, że Bóg do nas mówi, o tyle na rekolekcjach jest to jeszcze bardziej wymowne. Modlitwa towarzyszących małżeństw i doradców duchowych wspomagała naszą uważność  na Boże dotknięcie. Z każdych rekolekcji wyjeżdżamy z postanowieniem większego wyczulenia na Boże słowo na co dzień. To wygląda tak, jakby Bóg mówił do nas cały czas a my mamy tylko przebłyski otwierania się na doświadczenie Jego obecności.

Największe dary czasu w Ołtarzewie to, po pierwsze – wszyscy uczestnicy rekolekcji. Niemal od pierwszych chwil pobytu staliśmy się prawdziwą wspólnotą. Empatia, akceptacja, wsparcie, które otrzymywaliśmy na każdym kroku sprawiały, że czuliśmy się jak wśród najbliższych. Szczególnie zauważalne to było podczas przerw, gdzie nie tylko starano się „pozałatwiać swoje sprawy” wynikające z pełnionej posługi, ale zwyczajnie być dla kogoś, próbując poznać się wzajemnie. Zgodnie ze słowami o. Jozuego „nie twórzmy układów, bo układy tworzą system. Relacje natomiast tworzą wspólnotę”. Helena i Paweł Kukołowiczowie z odpowiedzialnymi za rekolekcje w Super-Regionie – Stefanem i Dorotą Pomorskimi prowadzili nas przez kolejne punkty dnia. Pomimo napiętego planu nie doświadczyliśmy zagubienia i nerwowości. Widać było Ich wielką troskę aby wszystko przebiegało w pokoju i skupieniu. Służyli często w cichości i niejako z „drugiego planu”. Udzielał się Ich własny pokój, skupienie, serdeczność i pełne otwarcie na doświadczenie tego czasu pomimo ogromnej pracy, którą musieli wykonać podczas tych kilku dni. Niezbitym dowodem zawiązanej wspólnoty był sobotni pogodny wieczór wypełniony głośnym śpiewem i tańcami. Tego rodzaju atmosfera wspólnego świętowania może zaistnieć tylko wśród bliskich sobie osób.

Każdego dnia spotykaliśmy się z prezentacjami odpowiedzialnych za różne funkcje w naszym Ruchu. Każda z tych osób wniosła w nasze życie nie tylko wiedzę i świadomość istnienia danej funkcji w Ruchu, ale przede wszystkim radość własnej posługi. Spotkania te uświadomiły nam jak ludzie różnie żyjący, modlący się i pracujący mogą jednoczyć się w Kościele, jako swojej Matce. Wielką mądrością rekolekcji organizowanych przez END jest czas na dialog małżeński. Czuliśmy, że jest to czas dany naszemu małżeństwu przez Pana. Pytania, które prowadziły nas przez te rozmowy dały wiele do myślenia i pozwoliły otworzyć nasze serca na służbę we wspólnocie i dla wspólnoty. Podczas dzielenia w ekipach mieszanych usłyszeliśmy jak służą inni małżonkowie – ludzie podobni do nas. Było to dla nas dużym umocnieniem.

Otrzymaliśmy łaskę uczestniczenia w kolegium i rekolekcjach w Ołtarzewie na samym początku naszej posługi. Rozpoczyna ona piękny i zarazem trudny czas dawania siebie dla Kościoła, czas wzrastania i aktywnego działania we wspólnocie małżeństw ruchu Equipes Notre-Dame. Bezpośrednie pytanie skierowane do nas przez jedną z uczestniczek „jak to się stało, że znaleźliśmy się w tym czasie, w danym miejscu i podejmujemy posługę” i nasza niemożność logicznego wyjaśnienia tego faktu, jeszcze bardziej pozwoliła doświadczyć, że to tylko Łaska Boża się przelewa. Wyjechaliśmy spod Warszawy z przekonaniem, że Bóg chce nas nie tyle zmienić, poprawić, co dać nam nowe życie. Nowa odpowiedzialność to szansa na nowe życie w Chrystusie.

Daj nam Panie światło poznania jakiej służby od nas oczekujesz i nie pozwól, aby zapał ostygł!

Chwała Panu!

Agnieszka i Piotr Zielińscy

Pielgrzymka Regionu 2 – Łomża

W sobotę 8 czerwca 2019 r. w Łomży na jednodniowej pielgrzymce spotkały się małżeństwa i doradcy duchowi z Regionu 2 Equipes Notre Dame. Miejsce pielgrzymki – Katedra Łomżyńska – nie zostało wybrane przypadkowo. Późnogotycki kościół p.w. św. Michała Archanioła to nie tylko najcenniejszy zabytek Łomży i jeden z najstarszych kościołów w województwie podlaskim, ale także miejsce żywego kultu Matki Bożej, związanego z XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości, którego koronacji dokonał w 1991 roku ojciec św. Jan Paweł II.

czytaj dalej…

W Wambierzycach

U Wambierzyckiej Królowej Rodzin – rekolekcje i pielgrzymka w zapiskach Grażynki i Irka

 

Późnym piątkowym popołudniem przyjeżdżamy do Wambierzyc prosto po pracy. Spotykamy przy wejściu pogodnego ojca Jozafata. Wita nas serdecznie i pomimo wielu obowiązków towarzyszy nam dłuższą chwilę, opowiadając, co nowego dzieje się w Wambierzycach, w sanktuarium….

W piątek rozpoczynamy rekolekcje ekipowe o zawierzeniu Maryi, Naszej Pani. Jemy wspólny posiłek, dzielimy się życiem. Bardzo miłe spotkanie z osobami, które mieszkają nieblisko, a z którymi znamy się od lat. Miło patrzeć na ludzi, którzy mimo wieku są bardzo blisko siebie, widać to bardzo – ich ciepłe relacje…

Po kolacji rozpoczęcie rekolekcji i Msza święta z nauką oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Czas na spotkanie z Panem.

Na noc idziemy do Nazaretu – drugiego domu rekolekcyjnego, w którym mieszkamy z dwoma innymi małżeństwami. Nazaret leży na szlaku Kalwarii, zanurzony w niezwykłym klimacie miejscowości. Ania i Mirek wraz z Gospodarzem miejsca – ojcem Jozafatem pięknie wszystko ogarnęli, by był należyty porządek.

Sobotę – dzień pielgrzymki rozpoczynamy jutrznią w tej pięknej sali w Domu Pielgrzyma. Potem wspólne śniadanie i oczekiwanie na pielgrzymów. Przyjechali z różnych stron naszego regionu – okolice Krakowa, Rybnika, Wrocławia… , no i nasi odpowiedzialni z Warszawy.

Gorące powitania, rejestracja, poczęstunek po podróży, opowieści o nowych wyzwaniach, trudnościach i radościach.

W bazylice oficjalne powitanie pielgrzymów przez Anię i Romka Kobiałków z Krakowa, słowa pożegnania na koniec ich posługi.

Później kilka słów o Wambierzycach i samej bazylice opowiedział ojciec Jozafat.

Jeszcze słowo Pary Super-Regionu Heleny i Pawła Kukołowiczów, którzy przyjechali z Warszawy i Msza święta w tej pięknej (choć wychłodzonej ☺) bazylice.

Niezwykłym wydaje nam się fakt, że na rzeźbach starej zabytkowej ambony „wypisany” jest właśnie MAGNIFICAT – modlitwa Ekip.

Na koniec odbyło się przekazanie posługi Pary Regionu 3 nowej parze z Wrocławia – Ani i Leszkowi Gerste. Bardzo cieszymy się z tego wyboru.

Po wspólnym obiedzie wygłosił konferencję Doradca Regionu ojciec Gabriel Pisarek.

O 15-tej odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i na koniec wspólne zdjęcie pielgrzymów.

Niezwykłym był też fakt, że właśnie w tych dniach trwały obchody 800-lecia Wambierzyc, co wiązało się także z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

Dla nas podsumowaniem w tym dniu była nauka ojca Jozafata dla małżonków i późniejszy indywidualny dialog małżonków przy świecach.

Wieczorem: Apel Jasnogórski i iluminacja świetlno – muzyczna bazyliki.

W niedzielę od rana kontynuowaliśmy rekolekcje, a na ich zakończenie podczas Mszy świętej odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie.

Dziękujemy wszystkim – kapłanom i małżonkom, którzy dużo wysiłku włożyli, by ten czas był tak niezwykły, jak niezwykłe jest to miejsce.

Jeśli ktoś z Was z jakiegoś powodu nie przeszedł przez Kalwarię, to koniecznie jak najszybciej musi tu wrócić i przejść.

To wrażenie jest NIEZAPOMNIANE…

 

Grażyna i Irek

 

 

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: