Wielkopostny dzień skupienia – Sektor Kujawski 23.02.2024 r.

23 lutego 2024 w Kutnie w parafii św. Wawrzyńca spotkaliśmy się na wielkopostnym dniu skupienia Ekip Notre Dame Sektora Kujawskiego. Czas przeżywania i rozważania Eucharystii i drogi krzyżowej był też czasem dzielenia się przeżywaniem tego sakramentu w naszym życiu i spotkaniem wspólnoty. Konferencję o rozproszeniach na Eucharystii, która pomogła nam bardzo podczas dzielenia w ekipach mieszanych wygłosił ks. Robert Awerjanow.

Święto Karty END 9 grudnia 2023 r. – sektor Kujawski

9 grudnia 2023 korzystając z gościnności Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu małżeństwa z naszego sektora spotkały się aby wspólnie przeżywać Święto Karty END.
Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin podczas której 3 nowe małżeństwa przyjęły kartę END.
Następnie ojciec Krzysztof Ferenc CSSp przedstawił nam konferencję – eucharystia znakiem jedności, nad treścią której zastanawialiśmy się w ekipach mieszanych.
Był też czas na braterskie spotkania, dzielenie się życiem i zabawy dla dzieci.

Rozpoczęcie Roku formacyjnego, sektor kujawski 17.09.2023 r.

17.09.2023 w parafii św. Barbary w Głownie Sektor kujawski rozpoczął nowy rok formacyjny. Prawie 100 członków oraz parafianie ( nie licząc dzieci) było świadkami przyjęcia karty Ekip Notre Dame przez nową ekipę z Głowna na wspólnej Eucharystii,której przewodniczył Ks. Zbigniewem Kielan Doradca Duchowy nowej ekipy. Następnie powołane zostały do podjęcia posługi nowe pary łącznikowe: Iwona i Bronek Rzymscy oraz Beata i Jarek Jaczyńscy a także wszystkie pary odpowiedzialne ekip podstawowych. Potem był wspólny posiłek,(,czas na rozmowy) konferencja o eucharystii ks. Roberta Awerianowa( Doradcy Duchowego ekipy sektora kujawskiego ), ekipy mieszane i wspólna modlitwa. Był czas na nowy i dobry początek roku formacyjnego 2023/2024.

Zakończeniec roku formacyjnego – sektor Kujawski

17 czerwca 2023 w Kutnie odbyło się zakończenie roku formacyjnego sektora kujawskiego END.  Hasłem podsumowującym ten rok było:” Nie mają już … Nadziei”.

Rozjechaliśmy się po wspólnej eucharystii umocnieni konferencją o kryzysie jako szansie na rozwój i dzieleniem w ekipach mieszanych, z nadzieją na spotkanie za rok w jeszcze liczniejszym gronie.

Wielkopostny Dzień Skupienia 28 01 2023 – sektor Kujawski

Pod hasłem „Asceza chrześcijańska a reguła życia” odbył się w Licheniu wielkopostny dzień skupienia sektora kujawskiego Ruchu Equipes Notre-Dame. W spotkaniu zorganizowanym w sobotę, 25 lutego, wzięło udział ok. 80 osób.

– Jak co roku spotykamy się w Licheniu na wielkopostnym dniu skupienia. Raz w miesiącu spotykamy się na formacji małżeńskiej, a kilka razy w roku organizujemy spotkania w większym gronie. W trakcie tego dnia skupienia do Lichenia zawitały małżeństwa zrzeszone w sektorze kujawskim EN-D, w skład którego wchodzą 4 diecezje: włocławska, bydgoska, toruńska i łowicka – wyjaśnili państwo Barbara i Krzysztof Stasiakowie z Kutna, para odpowiedzialna za sektor kujawski.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od udziału we wspólnej Eucharystii oraz drodze krzyżowej w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Następnie małżonkowie udali się do domu rekolekcyjnego „Betania”, aby wysłuchać konferencji przygotowanej przez ks. Zbigniewa Grygorcewicza MIC, sanktuaryjnego duszpasterza, który jest jednocześnie Doradcą Duchowym licheńskich ekip Ruchu EN-D.
– Zawsze staramy się, aby nasze spotkanie miało jeden ogólny temat, nad którym się pochylamy. W tym roku rozważamy jeden z punktów naszej formacji, to znaczy w jaki sposób reguła życia ma się do ascezy chrześcijańskiej – dodali państwo Stasiakowie.
W trakcie konferencji ks. Grygorcewicz wyjaśnił jak głęboko, jako chrześcijanie, tkwimy w formalizmie religijnym. Cytował fragment z Księgi Proroka Joela, który słyszeliśmy w Środę Popielcową – „rozdzierajcie wasze serca, a nie szaty”. Przywołał także słowa z proroka Izajasza – „ten lud czci mnie tylko wargami, lecz sercem jest daleko ode mnie”.
Zwrócił także uwagę na sposób działania szatana, który uderza w nas, gdy jesteśmy zmęczeni, słabi, osamotnieni. – Tak, jak kusił Jezusa po 40 dniach poszczenia na pustyni, tak samo i dziś stara się nas zniewolić, abyśmy wpadli w sidła grzechu; kusi nas w różny sposób np. pokusą nieakceptowania swojego życia czy też pokusą pieniądza – mówił kapłan zachęcając jednocześnie do trwania w modlitwie, która jest najlepszą obroną przez atakami złego ducha.
Po wysłuchaniu konferencji uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których każdy mógł odnieść się do słów kapłana oraz własnego doświadczenia związanego z poruszonym tematem.
Małżonkowie zrzeszeni w Ruchu Equipes Notre-Dame starają się wypełniać w swoim codziennym życiu pewne określone zadania, tj, modlitwę osobistą oraz małżeńską lub rodzinną, regularne czytanie i rozważanie Pisma św., raz w roku uczestnictwo w rekolekcjach, raz w miesiącu dialog małżonków z zaproszeniem na te rozmowę także Boga, miesięczna wewnętrzna praca nad słabościami poprzez ustalenie reguły i jej przestrzeganie i ostatni z punktów, które starają się wypełniać małżonkowie to spotkanie formacyjne.
W Polsce istnieją 3 regiony Ruchu Equipes Notre-Dame. W parafii pw. św. Doroty w Licheniu działają 2 ekipy zrzeszające 9 małżeństw.

ROBERT ADAMCZYK

Link do artykułu: www.lichen.pl/end-3-23/

Przyjęcie Karty w Bydgoszczy 28.01.2023 r. – sektor Kujawski

28 01 2023 w parafii Św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy nasz sektor powiększył się o nową ekipę. Po ukończonym rocznym pilotażu prowadzonym przez Mirkę i Romana Sieradzkich 4 małżeństwa wzięły udział w dniu dniu skupienia którego ukoronowaniem była sprawowana przez ks. Bogusława Chomę. Na jej zakończenie małżonkowie uroczyście przyjęli kartę END. Nietypowym elementem tego uroczystego dnia była możliwość obejrzenia przez chętnych członków ekip END premiery spektaklu baletowego w Operze Novej w Bydgoszczy podczas którego jednym z występujących na scenie solistów był jeden z mężów z nowo powstałej ekipy.

Obchody Święta Karty Ekip Notre Dame sektora kujawskiego 10.12.2022.

W dniu 10.12.2022 w Kutnie w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kutnie, odbyło się spotkanie w ramach obchodów święta karty Ekip Notre Dame. Spotkało się ponad 70 członków naszego ruchu z sektora kujawskiego END. Wspólnie wysłuchaliśmy konferencji Hanny i Kazimierza Brezów pt. „ Dzielenie materiałem formacyjnym na spotkaniu ekipy” i rozważaliśmy w ekipach mieszanych tę część naszej pracy formacyjnej. Później była wspólna eucharystia ,w której krzepiące słowo w homilii skierował do nas Doradca Duchowy sektora Ks. Robert Awerjanow w kościele św. Wawrzyńca .Następnie obiad w rodzinnej atmosferze i przytulnych salach szkoły katolickiej, przyjacielskie rozmowy i modlitwa na zakończenie spotkania.

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2022/2023 sektora kujawskiego.

17 września 2022 w Parafii p.w. bł. Michała Kozala w Lipnie miało miejsce rozpoczęcie roku formacyjnego sektora kujawskiego END. W spotkaniu wzięło udział ponad 90 osób.

Spotkanie dla wszystkich chętnych poprzedziła krótka sesja dla par odpowiedzialnych ekip, poświęcona przypomnieniu zadań pary odpowiedzialnej i zasad prawidłowej komunikacji podczas dzielenia na naszych spotkaniach.

Częścią centralną tego dnia była eucharystia, po której nowi członkowie naszego ruchu przyjęli zobowiązanie przestrzegania karty ekip, natomiast Renata i Tomasz Matczakowie oraz Aneta i Marek Zadrąg będą pełnić posługę par łącznikowych.
Ks. Rafał Zieliński przedstawił konferencję pt. „ Rozwiązywanie konfliktów w małżeństwie”, która stała się podstawą do dzielenia dla małżonków podczas spotkania w ekipach mieszanych.

Wspaniała atmosfera braterstwa i gościnności gościła w porze obiadowo deserowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym, zwłaszcza gospodarzom za możliwość rozpoczęcia nowego roku naszej formacji w tak wspaniałej atmosferze i warunkach.

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
trojmiasto@end.org.pl
malopolska@end.org.pl
pomorze.zachodnie@end.org.pl

Liturgia dnia: