Wielkopostny Dzień Skupienia 9 marca 2024

W sobotę 9.03.2024 r. odbył się wspólny Wielkopostny Dzień Skupienia Sektorów Wielkopolskich A i B. Zebraliśmy się w Poznaniu u księży filipinów, pod czułym spojrzeniem Maryi – Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Na początku modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem, robiąc małżeński rachunek sumienia. Mogliśmy skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz adorować Jezusa w ciszy. Nabożeństwu pokutnemu towarzyszył medytacyjny śpiew scholii. Potem, po krótkiej przerwie kawowej, odbyło się dzielenie w 14 grupach mieszanych, które jak zawsze bardzo ubogaca członków naszego Ruchu. Można było poznać nowe osoby, a czasem… usiąść koło małżeństwa ze swojej ekipy;). Dzieliliśmy się tym, co jest dla nas obecnie krzyżem oraz czy rozpoznajemy i pomagamy nieść krzyże naszych najbliższych.

Następnie Mszy św. przewodniczyli doradcy duchowi obu sektorów – ks. Michał Husiar i ks. Tadeusz Baranowski. W słowie skierowanym do nas, ks. Tadeusz skupił się na temacie Eucharystii jako ofiary. Tłumaczył istotę Przemienienia, które jest momentem prawdziwej śmierci Chrystusa za nas. Cząstka chleba staje się kawałkiem mięśnia sercowego w agonii, jak potwierdzają to cuda eucharystyczne z Sokółki i Legnicy. Zachęcał, by nie starać się „uatrakcyjniać” Mszy św., ponieważ jej momentem kulminacyjnym jest śmierć i pogrzeb Jezusa. Warto natomiast już od maleńkości ukazywać ten fakt dzieciom uczestniczącym z nami w liturgii, by i one mogły rozumieć i skupić się na tym, co najważniejsze. Na koniec Mszy nastąpiło przekazanie ikony św. Rodziny małżeństwu z sektora B, co rozpoczęło peregrynację wizerunku wśród rodzin tego sektora.

Zjednoczeni i posileni Ciałem Pańskim udaliśmy się na agapę. Organizatorzy zadbali o ciepły posiłek dla wszystkich. Spotkanie znajomych członków Ekip – małżeństw i wdowców – przynosi jak zawsze ogromną radość, a rozmowom nie ma końca… Nasze serca zostały zbudowane i umocnione. Czekamy na kolejne wydarzenia – pielgrzymkę Regionu do Lichenia (18.05) i zakończenie roku formacyjnego.

Chwała Panu!

Basia z Sektora Wielkopolskiego A

link do zdjęć autorstwa Andrzeja:

zdjęcia – Wielkopostny Dzień Skupienia

Święto Karty END 9 grudnia 2023

Tegoroczne Święto Karty END obchodziliśmy 9 grudnia w Farze Poznańskiej. W roku formacyjnym poświęconym tematowi “Eucharystia źródło misji” naszą uwagę kierujemy szczególnie ku Chrystusowi obecnemu w Eucharystii, przez wspólną celebrację Mszy Świętej oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Po Mszy Świętej przy balaskach uklękły dzieci aby adorować Pana Jezusa.

Następnie mogliśmy wysłuchać poruszającej konferencji o Eucharystii księdza Adama Prozorowskiego. Dzięki uprzejmości księdza Mateusza dzieci miały zajęcia plastyczne w osiemnastowiecznej zakrystii.  Dobrzej jest też w czasie spotkania zjeść ciepłą zupę i posilić się ciastem. Prawdziwą furorę zrobił święty Mikołaj, który wkroczył na salę w wspaniałym stroju – miał na sobie zabytkową farną kapię. Radość z jego przybycia miały nie tylko dzieci.

Dziękujemy Wam za udział w spotkaniu

Link do zdjęć

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2023/2024 w Sektorze Wielkopolska A

Dziękujemy Wam za udział w rozpoczęciu roku formacyjnego naszego sektora, które miało miejsce 10 września 2023 w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego. Spotkanie sektora poprzedziła sesja dla Par Odpowiedzialnych ekip i Par Łącznikowych, na której mieliśmy sprawozdanie z Kolegium Super-Regionu i omówiliśmy istotne bieżące kwestie. Inauguracja roku odbywała się w dzień beatyfikacji rodziny Ulmów, dlatego po Mszy Świętej obejrzeliśmy prezentację o nowych błogosławionych, a następnie dzieliliśmy się w grupkach. Spotkanie zakończyliśmy agapą.

Link do zdjęć

Wakacyjne wspomnienia – O pielgrzymce przez Bałkany Południowe do Medjugorje.

Wakacyjne wspomnienia – O pielgrzymce przez Bałkany Południowe do Medjugorje.

Wakacyjne wspomnienia
O pielgrzymce przez Bałkany Południowe do Medjugorje można było przeczytać na stronie naszego Ruchu w tekście zamieszczonym tu 27 lipca br. Tekst zatytułowany został „Krótka relacja z pielgrzymki …”. Aktualnie jest on dostępny wraz z linkami do zdjęć z poszczególnych dni i miejsc w zakładkach Wielkopolska A i Wielkopolska C.
Słowo „krótka” w tytule relacji wzięła się stąd, że pełniejszy opis w formie świadectw uczestników miał zostać zamieszczony w jesiennym wydaniu Listu. I tak też się stało. Z tym, że ze względów edycyjnych w Liście znalazły się tylko świadectwa dotyczące bezpośrednio Medjugorje.

Tutaj zamieszczamy link, który umożliwia zapoznanie się z wszystkimi wspomnieniami / relacjami / świadectwami uczestników pielgrzymki:
https://drive.google.com/file/d/115mjobLcYW4esp_TWh55cVoZqqSlH9lM/view?usp=share_link

Znajdziecie tu opisane wrażenia także z Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogóry,  Chorwacji (Dubrownik) oraz Bośni-Hercegowiny (Mostar, Sarajewo).
Pragnących obejrzeć zdjęcia w pełnym ich wydaniu odsyłamy do linków zamieszczonych w zakładkach wskazanych powyżej. Skróconą wersję relacji fotograficznej można zaś zobaczyć korzystając z linku:
https://photos.app.goo.gl/Vk2QQAg8B1Fvam126

Do zobaczenia na pielgrzymkowych szlakach.
Ania i Jurek Kolbuszowie –  Sektor Wielkopolska A

Krótka relacja z pielgrzymki przez Bałkany Południowe do Medjugorje.

Krótka relacja z pielgrzymki przez Bałkany Południowe do Medjugorje.

Krótka relacja z pielgrzymki przez Bałkany Południowe do Medjugorje.
29 czerwca – 09 lipca 2023 r. 

Pielgrzymki z udziałem małżeństw z Equipes Notre Dame stały się już pewną tradycją. Po pielgrzymce przez sanktuaria maryjne Europy do Fatimy (2018), Gruzji (2019) i Andaluzji (2021), w wyniku „plebiscytu” wybór padł na kierunek Bałkany i Medjugorje. Pierwotny termin – maj 2022 r. – został przesunięty z powodu niepewnej sytuacji politycznej w Europie (agresja Rosji na Ukrainę).

Postanowiliśmy dotrzeć do Medjugorje od strony południowej odwiedzając po drodze takie kraje jak Węgry (Budapeszt), Serbia (tylko przejazd), Macedonia Północna (Skopje, Wąwóz Matka, Ochryda, klasztor św. Nauma), Albania (Tirana, Durres, plaża Golem, Lezha, Szkodra), Czarnogóra (Podgorica, Cetinja, Budva, Kotor), Chorwacja (Dubrownik). A w drodze powrotnej, jadąc przez Bośnię i Hercegowinę, zwiedziliśmy Mostar i Sarajewo. Program pielgrzymki, ułożony wraz z biurem Exodus z Zielonej Góry, łączył walory duchowe z atrakcjami turystycznymi i wypoczynkiem.

W pielgrzymce wzięło udział 47 osób, zarówno członków END, jak również przyjaciół i członków rodzin. Opiekę duchową sprawował ks. Michał Nowacki, aktualnie wikariusz parafii w Pniewach oraz doradca duchowy wielkopolskich ekip. Pilotem był Ivo – z pochodzenia Chorwat, od wielu lat zamieszkały w Polsce, problematykę bałkańską znający także z autopsji. I dwóch najważniejszych uczestników – nasi świetni kierowcy autokaru – Adam i Grzegorz, dla których żadne bałkańskie serpentyny nie były straszne.

 

 

 

Wspaniali ludzie tworzący niepowtarzalną atmosferę radości, codzienna msza św., modlitwy i konferencje w autokarze, cudowna przyroda dookoła sprawiły, że pozostały w nas niezapomniane wrażenia, które, miejmy nadzieję, będą zaczynem tego co dobre i piękne w budowaniu lepszego świata wokół nas.

 

 

 

Niniejszą relację opatrzyliśmy epitetem „krótka”, gdyż szersze opracowanie w formie  wspomnień, świadectw i relacji uczestników ma się ukazać w jesiennym wydaniu Listu.

Ania i Jurek Kolbuszowie – Sektor Wielkopolska A

Zainteresowanych relacją fotograficzną zapraszamy do skorzystania z poniższych linków:

Dzień 1 – 29.06.2023 – Polska, Czechy, Słowacja, Węgry
Poznań
Zdjęcia IDM: https://photos.app.goo.gl/Yqou6uehX82CGnx99

Budapeszt
Zdjęcia  AJK:  https://photos.app.goo.gl/d7F8ij85eekse1639
IDM: https://photos.app.goo.gl/SQpKG5TN9sNXWR3J8

Dzień 2 – Serbia, Macedonia Płn.
Vinski Dvor
AJK: https://photos.app.goo.gl/NyGSMgYsfYhHgzcDA
przejazd przez Belgrad
AJK: https://photos.app.goo.gl/mhB36hEU8N7GbQwm9
Skopje
AJK: https://photos.app.goo.gl/VCvBMFuyQ5fqAiSZ9

Dzień 3 – Macedonia Płn.
IDM: https://photos.app.goo.gl/DMDmMWS8VHo3yeJP7
Wąwóz Matka
AJK: https://photos.app.goo.gl/81zt1BS1UuvdGQku6

Mavrovo i przełom Czarnego Drinu
AJK: https://photos.app.goo.gl/2UMW7v95gD8UJtHg6
Ochryda
AJK: https://photos.app.goo.gl/QaBXmECVmByjsySw8

Dzień 4 – Macedonia Płn., Albania
u św. Nauma
AJK: https://photos.app.goo.gl/MKYFiz6ndDPq9ARY7

Albania
IDM: https://photos.app.goo.gl/wNxxxYC9NPxrnAm2A

Tirana
AJK: https://photos.app.goo.gl/LjjYKzDiN2ZKqf6W8

Durres
AJK: https://photos.app.goo.gl/zK9SNcQaP9M4VN2b9

Dzień 5 – Albania
plaża Golem
AJK: https://photos.app.goo.gl/GxNitq19kyTZXXWXA

Dzień 6 – Albania, Czarnogóra
Lezhe
AJK: https://photos.app.goo.gl/mRnh613twFGRB27r7

Szkodra
AJK: https://photos.app.goo.gl/Zugem5zCpRDHnCQQ9

Czarnogóra
IDM: https://photos.app.goo.gl/BwZHE8inHZAZYZV98

Podgorica
AJK: https://photos.app.goo.gl/u5wU6WKRgE8ZaAtG9

Cetinje
AJK: https://photos.app.goo.gl/47XnFTinPAsntyYu7

 Dzień 7 – Czarnogóra, Chorwacja
przez Budvę do Kotoru
AJK: https://photos.app.goo.gl/j3BmFFjJoVR84Sg79

Kotor i Zatoka Kotorska
AJK: https://photos.app.goo.gl/vQcVux2ie2228nPY6

Dubrownik
AJK: https://photos.app.goo.gl/JDPMnHnUUpiJHioF6
IDM: https://photos.app.goo.gl/GkTD9HWnqedieEwMA

 Dzień 8 – Bośnia i Hercegowina
Medjugorje
IDM: https://photos.app.goo.gl/UkMP1yPbaBK34zgq8
Medjugorje – Podbrdo
AJK: https://photos.app.goo.gl/NLB1ZTA3R7zgnn9t7

Dzień 9 – Bośnia i Hercegowina
Medjugorje – Kriżevac – wodospady Kravica
AJK: https://photos.app.goo.gl/3WzAsSmStgYbVEPZ6

Dzień 10 – Bośnia i Hercegowina
Medjugorje – Mostar – Sarajewo
AJK: https://photos.app.goo.gl/LuLjF18deUBgZ4gq9

 Dzień 11 – 09.07.2023 – Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Węgry, Słowacja, Czechy, Polska

Odżak – powrót
AJK: https://photos.app.goo.gl/17aGHGksbDKy18Yt5

ZDJĘCIA GRUPOWE
IDM: https://photos.app.goo.gl/ibALXKCAGvuoUEdNA

Zdjęcia IDM – Iwona i Darek Mieńko
Zdjęcia AJK – Ania i Jurek Kolbusz

 

 

Zakończenie roku formacyjnego 17.06.2023

Tak, tak, znowu u księdza Pawła:) 17 czerwca w parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Starołęce jak zawsze z otwartym sercem przyjął nas ks. Paweł Pacholak, doradca duchowy ekipy regionu, doradca duchowy naszej ekipy i ekipy A9, która współorganizowała zakończenie roku formacyjnego razem z ekipą A1 – serdecznie dziękujemy tym ekipom i księdzu. Plan mieliśmy taki: najpierw spotkanie w grupach mieszanych, następnie Msza Święta z nabożeństwem czerwcowym, a po niej spotkanie na dworze przy grillu. Podczas Mszy świętej parafialnej śpiewał chór parafialny, a po zakończonym nabożeństwie można było wysłuchać krótkiego koncertu. Spotkanie przy grillu odbyło się przy nowo postawionej wiacie i pod czujnym okiem św. Rocha, którego figura została ufundowana w czasie pandemii. Jak zawsze, miło było porozmawiać i cieszyć się we wspólnocie.

Dziękujemy wszystkim obecnym.

Zosia i Wojtek Górowie

Za zdjęcia dziękujemy Andrzejowi Wróblewskiemu

<Link do zdjęć> 

Festyn Rodzinny Equipes Notre-Dame 20.05.2023

To był wspaniały czas.
20 maja 2023 w parafii Matki Bożej Częstochowskiej odbył się pierwszy festyn rodzinny Equipes Notre-Dame zorganizowany dla Sektorów Wielkopolska A i B.
Uczestniczyło w nim sporo rodzin z dziećmi, które miały okazję brać udział w konkursach, zabawkach, a także bawić się na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie. Dużo radości sprawiły konkurencje rodzinne i biblijna gra terenowa.
W wiosennej aurze, w ogrodzie parafialnym mieliśmy także grilla, a na stołach nie brakowało ciast i ciasteczek.
W rodzinnej atmosferze spędziliśmy miłe popołudnie.
Księdzu proboszczowi bardzo serdecznie dziękujemy za przyjęcie nas oraz za okazane serce i życzliwość.
Dziękujemy również ekipie organizującej festyn A7, która była pomysłodawcą tego festynu, a także włożyła niemało trudu w przygotowanie całości. Podziwiamy Wasze zaangażowanie. Dziękujemy też ekipie A11, wspierającej ekipę A7 w przeprowadzeniu konkursów.
Wszystkim uczestnikom, także tym najmłodszym dziękujemy za udział.
Zosia i Wojtek Górowie
Para Odpowiedzialna za Sektor Wielkopolska A
Zobaczcie sami w naszej galerii zdjęć fotorelację z tego wydarzenia.

Zawody wędkarskie i piknik 06.05.2023

6 maja 2023 roku odbył się już XII konkurs wędkarski END zorganizowany przez Bogdana Szymkowiaka i Piotra Napierałę. Nad jeziorem Czapnica od wczesnego rana zjechali się wędkarze, których nie przestraszył deszcz. Późniejszą porą mogły dołączyć rodziny wędkarzy, aby wziąć udział w pikniku. Dziękujemy za udział i do zobaczenia 11 V 2024

 

Wielkopostny Dzień Skupienia 11-03-2023 Poznań


Na spotkaniu Ekipy Regionu zakiełkowała myśl, aby tegoroczny Wielkopostny Dzień Skupienia zorganizować wspólnie przez Sektor Wielkopolska A, B i C – w którymś z kościołów w Poznaniu. W swoich planach kierowaliśmy się chęcią doprowadzenia do spotkania małżonków, którzy znając się jeszcze z pracy w ekipach przed podziałem na sektory, z uwagi na ten podział, mieli trochę ograniczoną możliwość spotykania się.

W sobotę, 11 marca 2023 r. od godziny 13:30 do pięknego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ulicy Kołłątaja w Poznaniu przybywali na spotkanie małżonkowie z dziećmi. Nabożeństwo Pokutne prowadził , Mszy św. przewodniczył i skierował słowo do zebranych ksiądz Tadeusz Baranowski – doradca Sektora Wielkopolska B . Wielkie dzięki. Dziękujemy także księżom, którzy pełnili posługę w konfesjonałach w trakcie nabożeństwa – Bóg zapłać.
Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolska A – Zosia i Wojtek – powołała nową ekipę ,a my jako Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolska C – z uwagi na kończącą się nam posługę, przedstawiliśmy Kasię i Mirka , którzy podjęli się poprowadzić Sektor Wielkopolska C przez kolejne lata.
Dziękujemy Zosi i Wojtkowi, Ewie i Maciejowi za włożoną pracę w przygotowanie tego wydarzenia – Kazia i Maciej

Widzieliśmy uśmiechy, serdeczne powitania i wiele radości na twarzach uczestników – o to chodziło. Wydaje się, że wystarczy naszego komentarza. Uważamy, że niezmiernie bogata biblioteka fotograficzna tego spotkania – za którą dziękujemy Andrzejowi – dopowie resztę.

https://www.cewe-myphotos.com/open/sharedEvent/ccf6a4e72475453ebbceb69e63df7358


Do zobaczenia z wszystkimi w dniu 27 maja br. na Pielgrzymce Regionu I do Gostynia .
Chwała Panu.
Międzychód, dnia 19.03.2023 r.
P.S.
Było by nam bardzo miło otrzymać od któregoś z uczestników spotkania świadectwo, informację czy po prostu krótką impresję.
Z góry dziękujemy. Kazia i Maciej

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
trojmiasto@end.org.pl
malopolska@end.org.pl
pomorze.zachodnie@end.org.pl

Liturgia dnia: