Kolegium Super-Regionu Polska – Europa Środkowa

Kolegium Super-Regionu Polska – Europa Środkowa

Drodzy!

W dniach od 24 do 26 lipca 2021 roku w Dobrym Miejscu na Bielanach w Warszawie odbyło się Kolegium Super-Regionu Polska – Europa Środkowa. W Kolegium uczestniczyły małżeństwa odpowiedzialne za polskie regiony i sektory, małżeństwa odpowiedzialne z Regionu Węgierskiego, oraz małżeństwa posługujące dla Super-Regionu. Szczególną radością była obecność ośmiu kapłanów doradców duchowych posługujących w Ruchu. Niestety nie mogły przybyć małżeństwa z Białorusi. Mogliśmy jednak wysłuchać ich prezentacji, w której przedstawili życie Ruchu w ich kraju. Pomimo wszystkich trudności wiernie trwają w charyzmacie Ruchu.

czytaj dalej…

Ela odeszła…

Ela odeszła…

    Kościół wypełniony bliskimi, Jej zdjęcie przed ołtarzem ze znanym nam promiennym uśmiechem, żarliwie przez wszystkich odmawiana koronka do  Bożego Miłosierdzia, potem szczególnie przeżyta Msza św., grób tonący w kwiatach, bardzo wiele zamówionych mszy świętych. Wszystko to, pożegnanie i przebieg ceremonii pogrzebowej uzmysłowił nam, że nasza Elżbieta nie żyła dla siebie, ale dla wielu, zawsze gotowa świadczyć o nadzwyczajnym działaniu Boga w Jej życiu.
    Była z nami jakby od zawsze, dobra, pogodna, ciepła, współczująca, spiesząca z pomocą, rozmodlona. Ale także energiczna, a gdy była taka potrzeba bardzo konkretna. Modlitwą, ale także czynem, ogarniała licznych potrzebujących tego wsparcia.
    Wypełniała swoją chrześcijańską misję mimo długotrwałej ciężkiej choroby. Mieliśmy świadomość, że Dobry Bóg przedłużył Jej życie, było ono darowane by mogła świadczyć o Jego Miłosierdziu. Potrafiła rozmawiać i podpierać swoim optymizmem i ufnością w Bożą Opatrzność innych chorych, i co trzeba zaznaczyć, swoim optymizmem zarażała także lekarzy i pielęgniarki mówiąc im wprost o swojej wierze. Muzyka z filmu Misja, która zabrzmiała po pogrzebie nad Jej grobem, nie była przypadkowa – Ela była „misyjna”.
    Elżbieta odeszła 21 czerwca, świadoma, że kończy się Jej ziemska droga, żegnała się z najbliższymi, a na koniec została obdarowana przez męża szafarza wiatykiem.
    Choć Jej śmierć zasmuciła tak wielu, pozostawiła nadzieję, że jest teraz w dobrych, miłosiernych rękach naszego Ojca w Niebie, odprowadzona tam przez swoich Aniołów.

Przyjaciele z Ekipy A4

Wszystkim, którzy pomogli mi przeprawić łódź Eli na drugą stronę dziękuję z całego serca. Jestem wdzięczny za obecność duchową i praktyczną pomoc w trudnych dla naszej rodziny chwilach.
    Mirek z synami Mikołajem i Maciejem, synowymi Dagmarą i Kasią, wnukami Lenką i Filipem oraz całą rodziną.

2021.03.06 – Wielkopostny Dzień Skupienia

2021.03.06 – Wielkopostny Dzień Skupienia

W tym roku Wielkopostny Dzień Skupienia w naszym Sektorze miał miejsce w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry w Poznaniu. Korzystaliśmy z gościnności księdza proboszcza Waldemara Szlachetki. Mszę Świętą sprawował Doradca Duchowy ekipy B7, a zarazem Doradca Duchowy ekipy Sektora Wielkopolska A ks. Michał Nowacki.

czytaj dalej…

2021.01.03 – Spotkanie kolędowe

2021.01.03 – Spotkanie kolędowe

Szczęść Boże!

W niedzielę 3-go stycznia miało miejsce spotkanie kolędowe online. Uczestniczyły w nim małżeństwa z sektorów Wielkopolska A i Wielkopolska B. Byli z nami również Danka i Marek Szczepaniak Para Odpowiedzialna za Region 1.

Rozpoczęliśmy spotkanie Słowem Bożym i komentarzem do niego ks. Piotra Szkudlarka. Rozważania zeszły na osobę św. Józefa. Zaintrygował nas Postacią ziemskiego Ojca Jezusa  i odesłał po więcej informacji do listu apostolskiego papieża Franciszka, opublikowanego 8 grudnia z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Ksiądz zostawił nas również z zadaniem wypisania z Pisma Świętego i rozważenia wszystkich fragmentów dotyczących św. Józefa.

Bardzo cieszyliśmy się mogąc słyszeć kolędy śpiewane przez małżeństwa z naszego Ruchu. Każde małżeństwo śpiewało jedną zwrotkę ustalonej w ekipie kolędy. Wykonanie każdej ekipy wyglądało zupełnie inaczej. Jedna cała ekipa wykonała kolędę transmitując ją z kościoła swojego Doradcy Duchowego. W jednej ekipie pojawiło się pianino i akordeon. Oprócz gitary i ukulele pojawił się także bębenek na którym przygrywał ks. Piotr. Wiele radości sprawiły nam ekipy w których do śpiewu dołączyły dzieci lub wnuki. Podziwialiśmy cierpliwość najmłodszych czekających dzielnie na swoją kolej.

Spotkanie obudziło w nas dużo radości i wdzięczności.

Agnieszka i Piotr Zielińscy

2020.12.06 – Święto Karty

2020.12.06 – Święto Karty

8 grudnia każdego roku, już od wielu lat stał się dla nas jednym z najważniejszych dni w roku. Od dzieciństwa mamy wielką cześć do Maryi Niepokalanej związaną z Cudownym Medalikiem. Uczucia, które nam towarzyszą w tym dniu to przede wszystkim wielka wdzięczność Bogu za Maryję, a od czasu odkrycia Ekip, za jej opiekę nad Ekipami, za Boży dar Duchowości Małżeńskiej, ustanowienie Karty i fenomen Ojca Caffarela. W tym roku również za Rodzinę Orędowników. Tegoroczne świętowanie, ze względu na pandemię było inne niż poprzednie a pozostanie w naszej pamięci jako chwila wielbienia Boga za charyzmat Equipes Notre – Dame.

czytaj dalej…

Sesja dla Par Odpowiedzialnych

Sesja dla Par Odpowiedzialnych

W minioną niedzielę mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu par odpowiedzialnych z sektora B, które odbyło się w Parafii pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki na Dębcu w Poznaniu. Pierwszym punktem programu była wspólna eucharystia, a zaraz po niej udaliśmy się do salki parafialnej, gdzie mieliśmy możliwość przedstawić się opowiedzieć o swojej ekipie, a jednocześnie bardziej poznać z pozostałymi małżeństwami, co niewątpliwie przydało się w kolejnych punktach programu. Po tej części wysłuchaliśmy konferencji dot. dzielenia się życiem duchowym podczas spotkania w ekipie, czyli naszymi punktami wysiłku. Dla nas było to wartościowa konferencja, ponieważ dała nam konkretne wskazówki, co możemy wprowadzić lub poprawić. Zwróciła też uwagę na to, że dzielenie się punktami wysiłku jest odpowiedzią na wierność względem Boga i Ruchu. Po konferencji para odpowiedzialna za organizację rekolekcji opowiedziała nam pokrótce o swojej pracy, jej rezultatach oraz podzieliła się wyzwaniami, które w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju ma. Następnie przyszedł czas na wzmocnienie ciała i ducha, czyli obiad oraz osobistą modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Później przeszliśmy do drugiej części spotkania, gdzie wymieniliśmy się naszymi przemyśleniami oraz pomysłami na najbliższy rok posługi par odpowiedzialnych. Wspólnie rozeznawaliśmy temat spotkań ekip mieszanych, tzw. Ekipy Mix.

To było pierwsze spotkanie zorganizowane w takiej formie i pomimo, że plan początkowo przerażał nas swoją długością, cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć. Wzajemna wymiana doświadczeń, rozmowy w atmosferze otwartości na drugiego człowieka, życzliwe uśmiechy i nowe znajomości tylko potwierdzają, że warto było spędzić tak niedzielę. Wierzymy, że owoce tego spotkania będą widoczne na spotkaniach ekip.

Agata i Tomasz Walczakowie

 

Dosyć długi czas zastanawialiśmy się razem w małżeństwie i w ekipie sektora jak chcemy przeprowadzić Sesję dla Par Odpowiedzialnych. Im bliżej było do terminu spotkania, tym bardziej krystalizowała się w nas wizja wspólnoty. Nie chcieliśmy się skupiać na przekazywaniu samej wiedzy, ale na wspólnocie i wymianie informacji. Staraliśmy się stworzyć otwartą przestrzeń dla Par Odpowiedzialnych gdzie mieliby szansę mówić o swoich doświadczeniach, obawach i planach. Każde małżeństwo zabrało głos w sprawie funkcjonowania ekip w sektorze, po to abyśmy mogli razem lepiej pracować. Dodatkowo jesteśmy szczęśliwi, że w szeregach Ruchu są tak doświadczone i uzdolnione małżeństwa, jak Honorata i Sławek, którzy przedstawiając dokumenty i doświadczenie Ruchu “sypią” przykładami z życia wziętymi. Taka prezentacja tematu naprawdę zapada w pamięci i sercu.

Jesteśmy bardzo wdzięczni gospodarzom miejsca za życzliwe przyjęcie. Komfort przebywania w gościnnych progach pozwolił otworzyć się na to, co najistotniejsze – działanie Łaski. Dziękujemy każdemu małżeństwu za osobiste świadectwo. Mamy przekonanie, że  Łaska dana jednemu staje się w ten sposób jakby pomnożona, dostępna innym. Szczególne uznanie dla trzech uroczych dwuletnich Małych Dam i Ich Rodziców, że wytrzymali program dnia. Dziękujemy za klimat całego spotkania. Nasza radość i zbudowanie, że małżeństwa chętnie uczestniczą i wręcz upominają się o adorację Najświętszego Sakramentu.

Dla nas tego typu spotkania dają poczucie, że mamy w Ekipach wielu przyjaciół, życzliwych sobie ludzi i wszyscy podążamy w jednym kierunku. Dodatkowo zyskujemy zapał do pracy na kolejny czas.

Chwała Panu!

Agnieszka i Piotr Zielińscy

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2020

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2020

Szczęść Boże,

Rozpoczęcie roku formacyjnego  w sektorze Wielkopolska B miało miejsce 19 września w Parafii Chrystusa Sługi w Poznaniu. Mszę Świętą sprawował ksiądz Rafał Czerniejewski-doradca duchowy ekipy B2. Organizacji spotkania podjęły się ekipy B8 i B9. Oprawę muzyczną również zapewniła ekipa B9. Po Mszy Świętej Pary Odpowiedzialne ekip dzieliły się swoimi przemyśleniami na zadane tematy.

Do naszego sektora dołączyła nowa nowa ekipa, która oficjalnie przyjęła Kartę. Pilotażu podjęli się Marta i Piotr Tambor, którym z całego serca dziękujemy za swoją pracę na rzecz naszej wspólnoty. Poniżej Ich świadectwo  z tego czasu.

Agnieszka i Piotr Zielińscy

czytaj dalej…

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: