Zabawa Karnawałowa w Sektorze Wielkopolska C
22 lutego 2025 roku bawiliśmy się na tradycyjnej już w naszym sektorze zabawie karnawałowej. Na zabawę dotarło 20 małżeństw (niestety niektórym choroby pokrzyżowały plany na ten wieczór). Były małżeństwa sektora C, z sektora A i zaprzyjaźnione małżeństwa z parafii.
Zabawa odbyła się w nowym domu parafialnym w Tarnowie Podgórnym. Dziękujemy ks. proboszczowi Markowi za gościnę. Mimo wielu wątpliwości i niepewności jak się sprawdzi formuła organizacyjna tej zabawy okazało się, że wszyscy dobrze się bawiliśmy.
Niech opinie uczestników, zdjęcia i filmy mówią same za siebie.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji zabawy, a szczególnie Ewelinie i Bartkowi, Beacie i Adamowi oraz Monice i Marcinowi.
W przyszłym roku karnawał jest krótki, dlatego już teraz zarezerwowaliśmy termin zabawy na rok 2026. Jeżeli Pan Bóg pozwoli to kolejna zabawa karnawałowa w sektorze Wielkopolskim C odbędzie się 31 stycznia 2026 roku. Już teraz zapraszamy.
Kasia i Mirek
„Raz jeszcze dziękujemy za zabawę z Equipes Notre Dame!
Była ona dla nas zwieńczeniem i ukoronowaniem tegorocznego Karnawału! Pięknie przystrojona sala, wyśmienite dania, wyjątkowy DJ, który z humorem i taktem poprowadził wszystkich tanecznym krokiem aż do końca zabawy!
Jesteśmy jednocześnie przekonani, że nie tylko to stoi za udanym spotkaniem: jego wyjątkową atmosferę stworzyły w naszej ocenie małżeństwa, które z iskierką w oku, radością i przyjemnością bycia razem bawiły się między sobą i ze wszystkimi jednocześnie!
Dziękujemy za to doświadczenie!
Pozdrawiamy Was serdecznie!
Alicja i Thibault”
„Było pięknie. Cudne miejsce, wszystko pięknie przygotowane, wspaniała kuchnia, zabawa, DJ, muzyka i towarzystwo!
Bardzo z serca dziękujemy, bawiliśmy się wspaniale.
Ania i Piotr”
Święto Karty END w Sektorze Wielkopolskim C
Święto Karty END to jedno z głównych spotkań formacyjnych dla małżeństw należących do Ruchu Equipe Notre Dame. Tegoroczne świętowanie w Sektorze Wielkopolskim C odbyło się 7 grudnia 2024r. i miało miejsce w Międzychodzie w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi.
W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, wspólnota Equipe Notre Dame kolejny raz poczuła się jak jedna, silna rodzina. Święto Karty to wyjątkowy moment, w którym odnowiliśmy nasze „fiat” Bogu, Maryi deklarując wierne prowadzenie życia zgodnie z zasadami, które służą dobru małżeństwa i rodziny.
Charakter adwentowego oczekiwania podkreślił występ artystyczny małżeństw z ekipy Tarnowo Podgórne 2, które przedstawiły etiudę o 4 świecach adwentowych na podstawie opowiadania Bruna Ferrero.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Roman Grocholski, tutejszy proboszcz i doradca ekipy Międzychód, a w koncelebrę sprawowali również: ks. Michał Nowacki doradca duchowy sektora, ks. Krzysztof Musiał doradca ekipy Ostroróg i Tarnowo Podgórne 2, ks. Stanisław Łopuszański doradca ekipy Wilczyna, ks. Cezary Bukowski doradca nowej ekipy z Grodziska Wielkopolskiego.
Słowo Boże skierował do wszystkich ks. Michał Nowacki zwracając uwagę na drogowskazy życiowe jakimi są Boże przykazania, a dla małżeństw należących do Ruchu END są też punkty wysiłku, które kształtują relacje małżonków z Bogiem i pomiędzy sobą. Pod koniec Mszy Świętej przysięgę wierności zasadom Karty złożyły nowe małżeństwa z Grodziska Wlkp.
Po liturgii wszyscy uczestnicy spotkali się na agapie w pobliskiej szkole, by wymienić się doświadczeniami i po prostu cieszyć się wspólnym czasem. Odbyły się spotkania w grupach, podczas których małżeństwa rozważały temat wpływu END na życie w małżeństwie jak i we wspólnocie Kościoła oraz jak punkty wysiłku pomagają nam w formacji duchowej.
Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci. Tworzenie lizaków oraz wizyta św. Mikołaja wywołały uśmiech na wielu twarzach. Pośród zapachu makowców, pierników, pomarańczy i przy śpiewie kolęd dzieci odbierały słodkie upominki przygotowane przez organizatorów. Święto Karty END Sektora Wielkopolskiego C w Międzychodzie na długo pozostanie w naszych sercach.
Dziękujemy ekipom Międzychód i Ostroróg za przygotowanie spotkania.
(tekst: Mirka i Paweł Wachowiakowie, Ola i Krzysztof Pawelcowie)
O ROZPALANIU SERC – czyli jak rozpoczynaliśmy rok formacyjny w sektorze Wielkopolska C
„Idźmy z gorejącym sercem” tak brzmi tegoroczne hasło roku formacyjnego, który mieliśmy okazję rozpoczynać w Wolsztynie 8 września 2024r. Spotkanie przygotowane przez Ekipy Wolsztyn oraz Nowy Tomyśl rozpoczęliśmy sesją formacyjną dla Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych. Podczas spotkania Kasia i Mirek Stolarkowie przedstawili najważniejsze informacje o sektorze oraz Super Regionie jak również o roli Pary Odpowiedzialnej. Następnie Asia i Krzysztof Rudniccy omówili rolę Pary Łącznikowej i podzielili się swoimi doświadczeniami z pełnienia tej posługi. Na koniec ks. Michał Nowacki przedstawił rolę Doradcy Duchowego widzianą oczyma kapłana. Całość sesji zwieńczona została spotkaniami i rozmowami w grupach.
O godzinie 14-stej Mszą Św. odprawioną przez doradcę sektora ks. Michała Nowackiego rozpoczęliśmy uroczyście rok formacyjny. W trakcie Mszy Św. do grona END przez przyjęcie Karty zostało włączone nowe małżeństwo Magda i Jacek, które dołączyło do ekipy Międzychód. Serdecznie Was witamy w naszej wspólnocie! Tradycją naszego sektora jest również symboliczne rozesłanie Par Odpowiedzialnych ekip, w trakcie którego Pary Odpowiedzialne otrzymują święcę, która towarzyszy ekipom przez cały rok. „Idźcie z gorejącym sercem”.
Po Mszy św. zasiedliśmy do wspólnego posiłku, który był świetną okazją do bliższych spotkań i integracji małżeństw całego sektora.
Ostatnim punktem naszego spotkania była konferencja o „gorejących sercach” wygłoszona przez ks. Michała Tomiaka.
W trakcie konferencji ks. Michał mówił „Idźcie z gorejącym sercem” to świetny temat. Jak rozpalać serca? Co robić żeby wciąż były gorejące?
Ks. Michał pytał. Co się dzieje z tym sercem, że dwoje kochających się ludzi, chcących małżeństwa, 2 gorejące serca, składają przed Bogiem przysięgę małżeńską, a w pewnym momencie dochodzi do kryzysu, rozstania, rozwodu, nienawiści? Co się dzieje, że te serca nie są już gorejące.? Jak rozpalić na nowo serca? Musimy nieustannie do tego pieca naszego serca, powołania małżeńskiego, powołania kapłańskiego dokładać czegoś żeby ten ogień znowu buchał.
Żeby rozpalić serca trzeba wracać do definicji małżeństwa z Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zgodnie z tą definicją pierwszym celem małżeństwa jest dobro małżonków. Po to się pobraliście, żeby on był szczęśliwy, żeby ona była szczęśliwa. Czy wam jest ze sobą dobrze? Po ludzku jest bardzo trudno zbudować ten ideał o własnych siłach, dlatego Chrystus podniósł małżeństwo do rangi sakramentu, czyli włożył tam swoją obecność, żeby wam pomóc.
Chcąc budować gorejące serce uświadomcie sobie, że Bóg dał wam na tę drogę sakrament, dał wam łaskę, z którą trzeba współpracować każdego dnia. Bóg nie odmawia łaski. Świętujcie jubileusze małżeńskie, żeby stworzyć okazję do odnawiania przyrzeczeń małżeńskich, odkrywajcie na nowo źródło, wracajcie do słów przysięgi małżeńskiej, odkrywajcie na nowo charyzmat.
Jak wy siebie ubezpieczacie, żeby dbać o jakość waszego małżeństwa? Jaki jest wasz dialog małżeński? To co wymyśliła wasza wspólnota z regułą, punktami wysiłku, to są wasze „zabezpieczania systemowe”. Tylko czy wy je egzekwujecie? Czy macie włączone te zabezpieczenia?
Kiedy realizujecie swoje powołanie małżeńskie ludzie patrząc na was mają widzieć tą jakość miłości Chrystusa do Kościoła. Miłość dozgonna, trudna, ale bardzo płodna. Czy ludzie patrząc na was pytają jak wy to robicie? To jest naprowadzanie na Jezusa wprost, to mają widzieć wasi sąsiedzi, współpracownicy, to jest czystej postaci ewangelizacja, to naprowadzanie na Jego miłość. Rozpalajcie serca do wypełniania swojego powołania.
Tak rozpalał nasze serca ks. Michał Tomiak.
Bóg zapłać wszystkim, którzy spędzili z nami ten dzień.
Idźmy z gorejącym sercem.
(tekst: Iwona i Szymon Nowakowie, Kasia i Mirek Stolarkowie, zdjęcia Rysi Świderski)
ZAKOŃCZENIE ROKU FORMACYJNEGO W SEKTORZE WIELKOPOLSKA C
W dniu 16 czerwca 2024r. w Sektorze Wielkopolska C świętowaliśmy ZAKOŃCZENIE ROKU FORMACYJNEGO 2023/2024, którego myślą przewodnią była EUCHARYSTIA jako źródło misji.
Rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zielonej Górze, którą odprawił ksiądz Zygmunt Zimnawoda – proboszcz tutejszej parafii oraz doradca duchowy Ekipy Zielona Góra, w koncelebrze z księdzem Michałem Nowackim – doradcą naszego sektora oraz z księdzem Dariuszem Mazurem – doradcą ekipy Dąbrówka 2. Bardzo cieszyliśmy się z zaangażowania i obecności naszych kapłanów. Podczas wygłoszonego kazania ks. Zygmunt wskazywał na znaczenie wspólnoty w rozwoju wiary i małżeństwa, a także na znaczenie „drobnych rzeczy”, które się zdarzają każdego dnia. Drobne, niepozorne zło (w zasadzie takie „nic się nie stało”) zawsze niesie za sobą dalsze konsekwencje. I tak samo małe dobro, które uczynimy przynosi obfite owoce. Dlatego nie można być obojętnym na te drobne rzeczy, zarówno te złe jak i te dobre. Ks. Zygmunt nawiązał również do słów ojca Caffarela na temat Eucharystii, która jest „sakramentem jedności”.
Na zakończenie mszy świętej kartę przyjęły dwa małżeństwa z Dąbrówki – Michalina i Tomek oraz Hania i Adam i tym samym została skompletowana cała ekipa Dąbrówka 2.
Po mszy świętej świadectwo wygłosili Iwona i Szymon Nowak z ekipy Wolsztyn. W poruszający sposób opowiedzieli o swoich doświadczeniach w realizacji punktu wysiłku, jakim jest dialog małżeński (obowiązek zasiadania).
Następnie mieliśmy spotkania w grupach, dzieląc się swoimi refleksjami na temat przeżywania Eucharystii oraz punktów wysiłku i ich „mocy jednoczącej” dla małżeństwa.
Ostatnim punktem spotkania była Agapa – czas na rozmowy i bliższe poznanie. W trakcie Agapy prezentację miały ekipy organizujące spotkanie, tzn. ekipa C6 z Tarnowa Podgórnego oraz C9 z Zielonej Góry. Ksiądz Zygmunt opowiedział również o trudnej historii mieszkańców Ziem Zachodnich , którzy po II wojnie światowej zostali przesiedleni z Kresów Wschodnich i przez wiele lat żyli w poczuciu tymczasowości.
Dziękujemy wszystkim małżeństwom z naszego sektora za cały rok wspólnej formacji. Chwała Panu.
(tekst Kasia i Mirek Stolarkowie, zdjęcia Radek Jakubowski)
Wielkopostny Dzień Skupienia w Sektorze Wielkopolska C
9 marca odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia w Sektorze Wielkopolska C. Miejscem spotkania był kościół pw. św. Marcina w Dusznikach. Małżonkowie, wraz ze swoimi dziećmi, w asyście ks. Michała Nowackiego i ks. Stanisława Łopuszańskiego, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, której rozważania oparte były na męce Chrystusa w odniesieniu do drogi jaką mają kroczyć małżonkowie ku świętości, pokonując własne słabości, upadki, egoizm dla Chrystusa. Dzieci czynnie uczestniczyły w nabożeństwie i niosły, przygotowane wcześniej przez siebie, krzyże. Następnie odbyła się Msza Święta podczas której kazanie wygłosił doradca duchowy sektora. Pod koniec Mszy Św. nastąpiło uroczyste przyjęcie Karty przez małżeństwa, które utworzyły nową ekipę Dąbrówka 2. Kolejnym punktem tego dnia były spotkania w grupach. Po nich odbyła się agapa, na której pojawiła się tradycyjnie zupa i słodki poczęstunek. Na koniec zaprezentowały się ekipy organizujące spotkanie, czyli Wilczyna 1 i Wilczyna 2 oraz nowopowstała ekipa Dąbrówka 2.
Wielkopolski Dzień Skupienia członków E.N.D. niesie w sobie ogromny ładunek treści, a obecność na spotkaniu powiększa jego wartość i znaczenie. Piękny czas refleksji na drodze krzyżowej za sprawą małżonków, którzy napisali rozważania, a także kapłanów Michała i Stanisława sprawujących Eucharystię w naszych intencjach obecnych i nieobecnych. Pragniemy podziękować BOGU i ks. Michałowi za słowo skierowane podczas Liturgii, a ks. Stanisławowi za gościnę. Bycie w E.N.D. zobowiązuje, a taki dzień skupienia – zatrzymania się przy BOGU i we Wspólnocie bardzo pomaga. Wystarczy być i dzielić się sobą z innymi dlatego bardzo serdecznie pozdrawiamy Małżonków którzy złożyli przyrzeczenie wierności Ruchowi E.N.D. Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim pozostałym za dar spotkania.
Nagranie z kazaniem ks. Michała:
(tekst: Agnieszka Karge, Grażynka i Franciszek Longierowie, zdjęcia: Marek Szczepaniak, audio: Mirek Stolarek)
Dzień Skupienia na zakończenie Pilotażu w Sektorze Wielkopolska C
W dniu 3 lutego 2024 w Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Werbistów w Chludowie pod Poznaniem odbył się Dzień Skupienia na zakończenie pilotażu nowej ekipy z Sektora Wielkopolska C. Dzień skupienia organizowała Para Pilotująca Renata i Andrzej Kryczka, którzy przez ponad rok prowadzili pilotaż 6 małżeństw. W spotkaniu brały udział 4 pilotowane małżeństwa: Mariola i Szymon, Marta i Maciej, Magda i Jarek, Roma i Łukasz oraz doradca duchowy ekipy ks. Dariusz Mazur. Dwa małżeństwa Hanna i Adam oraz Michalina i Tomasz z powodu choroby niestety w ostatniej chwili musiały zrezygnować z udziału w spotkaniu. W pierwszej części dnia skupienia brała również udział Para Łącznikowa nowej ekipy – Asia i Krzysztof Rudniccy oraz Kasia i Mirek Stolarkowie – Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolska C.
Dzień skupienia rozpoczął się od Mszy Św. odprawionej przez ks. Darka. W czasie wygłoszonego kazania ks. Darek nawiązując do Ewangelii z dnia mówił o życiu Słowem Bożym, o pustyni, głodzie Słowa i stylu życia Słowem Bożym.
Po Mszy Św. miało miejsce przywitanie i zapoznanie się wszystkich uczestników, przeprowadzone w bardzo oryginalny sposób, tzn. organizatorzy Renata i Andrzej wyznaczyli wszystkim zadanie zbudowania makiety swojego domowego ogniska, a potem opowiedzenia o tym. Wszyscy niezwłocznie przystąpili do pracy, a po trudach budowy z radością prezentowali swoje wspólnoty rodzinne. Po prezentacji w ramach dalszego pobudzenia umysłu zostaliśmy zaproszeni do Tańca Hebrajskiego.
Po przerwie na kawę i pyszne ciasto oglądaliśmy film „Henri Caffarel, Ktoś u naszego boku…” W filmie mogliśmy zobaczyć archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów z udziałem ojca Caffarela oraz posłuchać słów ojca Caffarela oraz świadectw małżeństw, które miały szczęście poznać go osobiście. Ten film jest poruszającym świadectwem głębokiej wiary o. Caffarela, zaufania do Boga i gotowości udzielania odważnej odpowiedzi na znaki czasu w jakich o. Caffarel żył. Duże wrażenie na nas zrobiły wypowiedzi małżeństw występujących w filmie na temat poruszenia, szoku jaki w Kościele wywołało opublikowanie przez papieża Pawła VI encykliki Humanae vitae i jaka dyskusja toczyła się wtedy również w kręgach END na temat złagodzenia, uproszczenia czy zniesienia wymagań, „bo to już jest zbyt skomplikowane”. Ojciec Caffarel powiedział wtedy: zawsze gdy w Kościele są trudności, kryzysy to przezwycięża się je przez zdwojenie wymagań. Polecamy wszystkim członkom Ruchu END obejrzenie tego filmu.
Po filmie Para Odpowiedzialna za Sektor C miała prezentację pt. „Ekipa częścią większej wspólnoty”, w której została przedstawiona struktura Ruchu od sektora przez region, super region, aż po międzynarodową ekipę odpowiedzialną ERI. Staraliśmy się pokazać, że ekipa jest częścią dużej wspólnoty małżeństw i powinna być otwarta na czerpanie z tej wspólnoty, a także na wnoszenie do wspólnoty poprzez dar z siebie dla innych. Przedstawiliśmy również informacje o spotkaniach realizowanych w sektorze, pielgrzymce regionu i rekolekcjach.
Kolejnym punktem spotkania było świadectwo Pary Łącznikowej Asi i Krzysztofa, którzy pięknie opowiedzieli o tym jak zmieniło się ich życie od czasu wstąpienia do ruchu, jak coraz bardziej otwierali się na siebie i zmieniała się ich optyka ze skupienia na dzieciach na skupienie na żonie, mężu i relacji z Bogiem. Jak mówili Asia z Krzysztofem okazało się, że przy takim ustawieniu „priorytetów” zyskali wszyscy, dzieci czują się bezpieczniej i wszyscy są bardziej szczęśliwi.
Po smacznym obiedzie Para Łącznikowa i my pożegnaliśmy się z uczestnikami spotkania, a pozostałe małżeństwa miały 1,5 godziny na „zasiądźmy razem” w obecności Pana. Kolejnymi punktami spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu i spotkanie ekipy pilotowanej.
Ufamy, że ten dzień był dobrym podsumowaniem pilotażu i utwierdził pilotowane małżeństwa w podjętej decyzji o przyjęciu Karty END i utworzeniu ekipy Dąbrówka 2.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, ks. Darkowi, Parze Łącznikowej Asi i Krzysztofowi za zaangażowanie. Szczególne podziękowania kierujemy do Pary Pilotującej Renaty i Andrzeja Kryczka za ogromne zaangażowanie, oryginalne pomysły i troskę o powierzone im małżeństwa.
W naszych modlitwach powierzamy Panu pilotowane małżeństwa, prosząc o Boże Błogosławieństwo i owocny wzrost w Ruchu END. Szczególnie też powierzamy Matce Bożej trójkę dzieci, która w najbliższym tygodniach przyjdzie na świat w tej ekipie, prosząc o szczęśliwe rozwiązanie.
Chwała Panu.
Kasia i Mirek Stolarkowie
Spotkanie kolędowe w Sektorze Wielkopolska C
W dniu 13 stycznia 2024r. w Sektorze Wielkopolska C odbyło się spotkanie kolędowe, które było dla nas przedłużeniem świętowania Bożonarodzeniowego, czasem wspólnej modlitwy i okazją do dzielenia się z innymi małżeństwami radością z narodzin Zbawiciela.
Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Św. w kościele p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie, którą odprawił doradca duchowy ekipy Międzychód ks. kan. Roman Grocholski. Podczas kazania ks. kanonik nawiązując do Ewangelii mówił o naszym powołaniu. O tym, że wszyscy jesteśmy powołani do głoszenia Dobrej Nowiny. Dla głosicieli Dobrej Nowiny czasy zawsze były trudne – mówił ks. Roman – bo chrześcijaństwo nie pasuje do tego świata, ale Duch Święty posługując się słabymi ludźmi zawsze sobie dobrze radził. Dlatego nie narzekajmy na to, w jakich czasach żyjemy, nie narzekajmy, że czasy są trudne, bądźmy otwarci na działanie Ducha Świętego i idźmy głosić Dobrą Nowinę.
Po Mszy Św. wysłuchaliśmy historii związanych z powstawaniem kolęd i pastorałek przygotowanych przez Elę i Andrzeja Ponińskich (parę odpowiedzialną ekipy Międzychód) oraz wspólnie z towarzyszącym zespołem muzycznym śpiewaliśmy kolędy przy żłóbku.
Po koncercie kolęd przeszliśmy do pobliskiej salki parafialnej na agapę, którą rozpoczęliśmy od składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Wspólny posiłek zaczęliśmy tradycyjną zupą grzybową i żurkiem, a zakończyliśmy pysznymi ciastami i kawą. Biesiada była przeplatana śpiewem kolęd i rozmowami w radosnej atmosferze. Już małą tradycją w naszym sektorze stały się prezentacje ekip organizujących spotkanie. Tym razem organizatorami spotkania były ekipy C1 Ostroróg i C2 Międzychód. Są to ekipy, które w ruchu END są od samego początku, dlatego z dużą przyjemnością i radością słuchaliśmy jak małżeństwa z tych ekip opowiadały o swoim stażu małżeńskim, dzieciach, wnukach i latach formacji w ruchu. Cieszymy się, że mamy w sektorze takie ekipy.
Zapraszamy również do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z tego spotkania.
To było radosne i dobre spotkanie.
Chwała Panu.
(tekst Kasia i Mirek Stolarkowie, zdjęcia Mirek Stolarek, Marek Szczepaniak, film Marek Szczepaniak)
Święto Karty w Sektorze Wielkopolska C
W dniu 9 grudnia 2023r. w Sektorze Wielkopolska C obchodziliśmy Święto Karty.
Rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele parafialnym w Skórzewie, którą odprawił doradca duchowy naszego sektora ks. Michał Nowacki, w koncelebrze z ks. Krzysztofem Musiałem doradcą ekip C1 i C11 i ks. Zygmuntem Zimnawoda doradcą ekipy C9. Bardzo cieszyliśmy się z zaangażowania i obecności naszych doradców duchowych. Podczas wygłoszonego kazania ks. Michał wskazywał na znaczenie adwentu jako okresu oczekiwania na przyjście Pana oraz czasu odkrywania głębi Eucharystii. Nawiązał również do słów ojca Caffarela na temat Eucharystii, która jest źródłem wielu łask dla małżonków i „przyczynia się w potężny sposób do wzbogacenia naszej miłości małżeńskiej oraz całego życia rodzinnego”. Zachęcamy do wysłuchania całego kazania ks. Michała pod poniższym linkiem.
W trakcie Mszy Św. po raz pierwszy Kartę END przyjęli Magdalena i Tomasz małżeństwo, które dołączyło do ekipy C9 z Zielonej Góry.
Po mszy świętej mieliśmy spotkanie, na którym świadectwo wygłosili Danusia i Marek Szczepaniakowie – pełniący posługę Pary Odpowiedzialnej Regionu 1 i jednocześnie członkowie ekipy C3 naszego sektora. W swoim świadectwie Danusia i Marek w poruszający sposób opowiedzieli o swojej drodze małżeńskiej w odkrywaniu Karty END i znaczeniu punktów wysiłku w budowaniu miłości małżeńskiej. W obrazowy sposób pokazali jak ważne są: przyjęcie w pełni – bez zastrzeżeń i wyjątków całego charyzmatu Ruchu END i wewnętrzna gotowość małżeństwa do weryfikacji, czy droga formacji, jaką proponuje END jest naszą drogą. Całe świadectwo Danusi i Marka można usłyszeć pod poniższym linkiem.
Następnie mieliśmy spotkania w grupach, dzieląc się swoimi refleksjami na temat wpływu jaki ma formacja w END na przeżywanie Eucharystii oraz tego, czym jest dla nas Karta END i duchowość Ruchu.
Ostatnim punktem spotkania była Agapa – czas na rozmowy i bliższe poznanie. W trakcie Agapy swoją prezentację miały też ekipy organizujące spotkanie, tzn. ekipa C10 z Dąbrówki i ekipa C11 z Tarnowa Podgórnego. Najmłodszych uczestników odwiedził też Św. Mikołaj z upominkami.
Chwała Panu.
(tekst Kasia i Mirek Stolarkowie, zdjęcia Adam Budzichowski, nagrania Marek Szczepaniak)
Sesja Formacyjna dla Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych w sektorze Wielkopolska C
W dniu 14 października 2023r. w sektorze Wielkopolska C odbyła się sesja formacyjna dla Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych.
Rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kaplicy Parafii pw. św. Rity w Lusówku, którą odprawił doradca duchowy naszego sektora ks. Michał Nowacki. Podczas wygłoszonego kazania ks. Michał szczególnie podkreślił rolę i znaczenie posług w Ruchu END, dzięki którym możliwy jest wzrost duchowy zarówno małżeństw jak i całej Wspólnoty. Podkreślał, że Ruch duchowości małżeńskiej, jakim jest nasza Wspólnota potrzebuje ciągłego wzrostu, nie może być stagnacji w sferze duchowej, Ruch musi być ciągle w ruchu. Nie możemy się zatrzymywać, ale cały czas „iść do przodu”, zdążając do celu jakim jest świętość.
Po Mszy Świętej mieliśmy spotkanie, któremu towarzyszyło hasło „przywiezione” z Kolegium Super Regionu „rozważyć aby budować”. Para Odpowiedzialna Sektora przekazała najnowsze informacje dotyczące Super Regionu oraz sektora. Omówiliśmy kwestie organizacyjne, finanse, potrzeby i kierunki rozwoju naszego sektora w najbliższym roku.
Kolejnym punktem programu sesji była konferencja wygłoszona przez Grażynkę i Franciszka Longierów, którzy przedstawili rolę i zadania pary odpowiedzialnej ekipy. Dali bardzo poruszające świadectwo na temat swojego odkrywania czym jest odpowiedzialność w Ruchu END w oparciu o KARTĘ poprzez dogłębne studiowanie jej litery i odkrywanie jej Ducha.
Zachęcamy do odsłuchania całej konferencji po poniższym linkiem.
Konferencja na temat Odpowiedzialności w Ekipach
Rolę i zadania Par Łącznikowych przedstawili Miłka i Andrzej Lubikowie, dzieląc się refleksjami i spostrzeżeniami ze swojej 3-letniej posługi jako Pary Łącznikowej. Wskazywali w jaki sposób budować wspólnotę i poprzez utrzymywanie łączności i bliskich relacji z ekipami.
Na zakończenie sesji pracowaliśmy w grupach, gdzie mieliśmy do rozwiązania konkretne trudności z jakimi możemy się spotkać na co dzień w naszych ekipach. Dzieląc się swoimi przemyśleniami i refleksjami, próbowaliśmy szukać konkretnych wskazówek jak postąpić w sytuacjach problemowych.
To był owocny czas. Chwała Panu.
(tekst Kasia i Mirek Stolarkowie)
Rozpoczęcie Roku Formacyjnego 2023/2024 w sektorze Wielkopolska C
W sobotę, 16 września 2023 r. o godz. 11:00, zgromadziliśmy się licznie w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, by uroczyście rozpocząć nowy rok formacyjny 2023/2024, którego hasło brzmi: „EUCHARYSTIA, ŹRÓDŁO MISJI”.
Pierwszym i najważniejszym punktem naszego spotkania była Eucharystia, podczas której wysłuchaliśmy Ewangelii o dobrym i złym drzewie oraz o budowaniu domu na skale. Ks. Michał Nowacki w kazaniu przytoczył opowieść o Krzysztofie Kolumbie, któremu ojciec pokazywał morze i mówił, że za tym morzem jest ląd i ty go odkryjesz. Dla nas małżonków Equipes Notre Dame, tym lądem jest świętość i my ją odkryjemy, idąc drogą formacji i budując na skale, czyli Chrystusie. Dziś w dniu rozpoczęcia Roku Formacyjnego jesteśmy znowu na początku drogi. Ważne żebyśmy się zastanowili, co chcemy w tym roku zbudować, co chcemy poprawić, nad czym chcemy pracować przez cały rok.
Pod koniec Mszy Świętej nastąpiło przyjęcie Karty przez ekipę Tarnowo Podgórne 1. Następnie podziękowaliśmy Mirce i Pawłowi Wachowiakom za 4 lata posługi Pary Łącznikowej. Ponadto dwa małżeństwa: Patrycja i Karol Liberscy oraz Joanna i Krzysztof Rudniccy przyjęli posługę Par Łącznikowych. Potem nastąpiło symboliczne rozesłanie Par Odpowiedzialnych do posługi w ekipach.
Po Mszy Świętej, w kościele odbyła się konferencja ks. Bartosza Rojny nt. Eucharystii i radzenia sobie z trudnościami w jej przeżywaniu. Wybrzmiało w niej, jak ważna jest wiara w to, co dokonuje się podczas każdej Mszy Św., że przychodzi do nas żywy Jezus. Gdy uwierzymy i uświadomimy sobie jak wielkim wydarzeniem i darem jest Eucharystia dużo łatwiejsze okaże się pokonywanie rozmaitych trudności w przeżywaniu Mszy Św.
Następnie udaliśmy się do domu parafialnego, gdzie dzieci bawiły się w swoim gronie, pod okiem Pań opiekunek, a małżonkowie, podczas spotkania w grupach, dzielili się swoimi doświadczeniami i trudami w przeżywaniu Mszy Św., próbując odpowiedzieć na pytania: Jaki moment Mszy Św. jest dla Was najpiękniejszy, a jaki najtrudniejszy? Co pomaga Wam skupić się podczas Eucharystii? Jak przygotowujecie się do Mszy Św.? Co jest dla Was trudnością w przeżywaniu Mszy Św.?
Ostatnim punktem spotkania była Agapa, która jak zawsze była okazją do rozmów, integracji, odświeżenia znajomości między małżeństwami z ekip. Poza tym w trakcie Agapy małżeństwa z ekip organizujących spotkanie – Nowy Tomyśl i Wolsztyn – zaprezentowały swoje ekipy i powiedziały kilka słów o sobie.
Dziękujemy wszystkim obecnym. Chwała Panu!
(tekst: Agnieszka Kowalska, Kasia i Mirek Stolarkowie)
(zdjęcia: Darek Mieńko)