REKOLEKCJE LICHEŃ 21-23 Kwietnia 2023

REKOLEKCJE LICHEŃ 21-23 Kwietnia 2023

Szczęść Boże wszystkim !!!

Krótkie świadectwo z rekolekcji „Małżeńskie EKG. Małżeństwo tajemnica to wielka” które przeżywaliśmy w Sanktuarium w Licheniu  w dniach 21-23 kwietnia 2023 r.

W rekolekcjach docelowo wzięło udział 11 małżeństw oraz 1,5 roczny Piotruś.

Temat rekolekcji, miejsce rekolekcji, prowadzący rekolekcje ks. Andrzej Pryba MSF – Misjonarz Świętej Rodziny oraz konwencja prowadzenia rekolekcji gwarantowały ich wyjątkowość.

Tak też się stało.

W trakcie zawiązywania wspólnoty dowiedzieliśmy się o sobie skąd jesteśmy, jak długo formujemy się w Ruchu, jaką liczną rodziną jesteśmy,  jaką drogą do ruchu „dotarliśmy” i jeszcze kilku szczegółów pozwalających nam na kompletne skrócenie dystansu. Wynikało z tych informacji także to iż dwa małżeństwa nie są w Ruchu END.

Nie będziemy tutaj przedstawiać szczegółowego planu  a w ogólnym zarysie wyglądał on tak : po niedługiej konferencji ks. Andrzeja, każdy z małżonków  otrzymywał zestaw pytań na które pisemnie precyzował swoje uczucia, odczucia, spostrzeżenia itp. Żony udawały się do pokoi a mężowie na sali zapoznawali się z pytaniami i opisywali swoje przeżycia, odczucia ….. Po dwóch kwadransach mężowie udawali się do swoich żon i tam wspólnie, przy zapalonej świecy odkrywali swoje „karty”.  Taki przebieg miały wszystkie konferencje i wspólne zasiadanie a było ich  cztery. Każdy zestaw pytań miał swoją sferę zagadnień, dotykał różnych aspektów życia np. budowania więzi małżeńskiej, rozpoznawania przemijania czasu, pomocy w nabieraniu zaufania i otwartości między  małżonkami i wiele innych.

Zwieńczeniem rekolekcji stała się jednak całonocna – z soboty na niedzielę – adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy.

Mieliśmy możliwość wybrania sobie godziny adoracji. Nasza adoracja trwała od godz.3,30 – 4,30 –.

Małżonkowie sam na sam,  przed Najświętszym Sakramentem. W trakcie tej godziny modliliśmy się w ciszy, na głos, przy pomocy modlitwy przygotowanej przez organizatorów czy modlitwy spontanicznej o czym z wielkim przejęciem o tym przeżyciu mówili zebranym na podsumowaniu Rekolekcji.

Jako pełniący obowiązki pary gospodarczej mieliśmy na początku obawy np. o oprawę mszy św. ale i tutaj zadziałał Duch św. i szybko „ujawnił” się ministrant i organista. Ponadto wiele pracy w przygotowanie rekolekcji włożyli bezpośredni organizatorzy – Kasia i Bartek, Ewa i Grzegorz oraz Renia i Kasia, które na co dzień pełnią posługę w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

WIELKIE DZIĘKI.

Osobne podziękowania kierujemy do ks. Andrzeja za przygotowanie i prowadzenie rekolekcji w taki a nie inny sposób, za samą tematykę i sposób jej przybliżenia; za wspomnienia które wywołał pytaniami, za przemyślenia do których pytania skłoniły.

DZIĘKUJEMY.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rekolekcji za obecność, otwartość, modlitwę – za wszystko.

SZCZĘŚĆ BOŻE !!!                  Kazia i Maciej.

Świadectwo z Rekolekcji

Dzień 21.04.2023r. Rozpoczęcie rekolekcji w Licheniu prowadzący ksiądz Andrzej Pryba. Wspaniały Ojciec, który na rekolekcjach umie pięknie przekazać Słowo Boże, które prowadzi prosto do serca i można się nim zachwycić. My jako małżeństwo, skorzystaliśmy mając okazję, że odbywały się w Licheniu, bo było by nam ciężko jechać daleko bo mąż choruje na raka. Oboje jesteśmy jako drugie małżeństwo, bo mąż mojej żony zmarł jak miał 31lat, a moja żona zmarła miała 41lat. Obecna żona była 19lat wdową, a ja 2 lata wdowcem. Tak Pan Bóg i modlitwa sprawiła, że jesteśmy małżeństwem, w pierwszym małżeństwie byłem 23lata. A teraz w drugim małżeństwie z nowa żona 27lat. Mamy już po 73 lata. Jesteśmy w pełni sprawni, żeby nie choroba u męża. Nie będę rozpisywać naszego wspólnego życia, jesteśmy zgodną rodziną rozumiemy się na spojrzenie wiemy co trzeba zrobić. Na rekolekcjach poznaliśmy kilka nowych wspaniałych małżeństw. Podczas rekolekcji. Program dla nas był całkiem nowy. Bo po każdej konferencji dostawaliśmy po pięć pytań jednakowych żona i mąż. I na nie oddzielnie odpowiadaliśmy wiedzieliśmy co potrzebujemy. Tak że dialog był bardzo wspaniały i długi. Muszę wspomnieć o pięknej drugiej, nocce bo była podzielona na 11godz. Każde małżeństwo miało godzinę na osobiste spotkanie z Chrystusem modlitwę i rozmowę. Na końcu oddaliśmy siebie i rodzinę w opiekę Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie. Wszystko pięknie zorganizowała para prowadząca Kazia i Maciej, która miała wszystko przygotowane i opracowane. Niech Pan Bóg im błogosławi w ich posłudze.

Chwała Panu Zosia i Kaziu.

Modlitwa małżonków 1    modlitwa małżonków 2

Obsługa Mszy św. i uczestnicy.

Wielkopostny Dzień Skupienia 11-03-2023 Poznań

Wielkopostny Dzień Skupienia 11-03-2023 Poznań

Na spotkaniu Ekipy Regionu zakiełkowała myśl, aby tegoroczny Wielkopostny Dzień Skupienia zorganizować wspólnie przez Sektor Wielkopolska A, B i C – w którymś z kościołów w Poznaniu. Idea pozostała do przemyślenia i nabierała mocy.
W trakcie spotkania z Parą Regionu w Gostyniu w sprawie organizacji Pielgrzymki Regionu Pierwszego , Pary Odpowiedzialne Sektorów A, B i C zadecydowały o organizacji Wielkopostnego Dnia Skupienia wspólnie, w Poznaniu. Wstępnie przydzielono funkcje poszczególnym Sektorom i tak : Sektor Wielkopolska A i Sektor Wielkopolska B– znalezienie odpowiedniego miejsca – duży kościół z odpowiednim zapleczem ( salka dla dzieci, miejsce do pracy w grupach i na wspólną agapę ); – zaproszenie kapłana, który poprowadzi spotkanie;
– Sektor Wielkopolska C – obsługa mszy św. ( czytania, dary, kolekta itp. ) ;
Dalsze spotkania Par Odpowiedzialnych Sektorów odbywały się telefonicznie, e-milowo bądź poprzez Skypa. Różnie bywało z tymi spotkaniami – jedno jednak musiało odbyć się w miejscu wybranym na spotkanie.
Wizyta w wytypowanym kościele  którego gospodarz zdecydował się przyjąć nas wypadła bardzo pomyślnie. Udostępniano nam kościół, salki dla dzieci oraz salę na spotkania w grupach i agapę z odpowiednią ilością wyposażenia.
Przyjmując zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu mieliśmy różne odczucia związane z frekwencją – w pierwszym okresie wydawało się mało chętnych lecz później to się zmieniało i docelowo to około 170 dorosłych osób i około 60 dzieci.
W oczekiwaniach swoich kierowaliśmy się chęcią doprowadzenia do spotkania małżonków, którzy znając się jeszcze z pracy w ekipach przed podziałem na sektory z uwagi na ten podział mieli trochę ograniczoną możliwość spotykania się – znaleźli się w różnych sektorach.
W sobotę, 11 marca 2023 r. od godziny 13:30 do pięknego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ulicy Kołłątaja w Poznaniu przybywali na spotkanie małżonkowie z dziećmi. Nabożeństwo Pokutne prowadził , mszy św. przewodniczył i skierował słowo do zebranych ksiądz Tadeusz Baranowski. Wielkie dzięki. Musimy także podziękować księżom, którzy pełnili posługę w konfesjonałach w trakcie nabożeństwa – Bóg zapłać.
Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolska A – Zosia i Wojtek – powołała nową ekipę , a my jako Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolska C – z uwagi na kończącą się nam posługę, przedstawiliśmy Kasię i Mirka , którzy podjęli się poprowadzić Sektor Wielkopolska C przez kolejne lata.

Dziękujemy Zosi i Wojtkowi, Ewie i Maciejowi za włożoną pracę w przygotowanie tego wydarzenia – Kazia i Maciej,
Widzieliśmy uśmiechy, serdeczne powitania i wiele radości na twarzach uczestników – o to chodziło.
Wydaje się, że wystarczy naszego komentarza. Uważamy, że niezmiernie bogata biblioteka fotograficzna tego spotkania – za którą dziękujemy Andrzejowi – dopowie resztę.<https://www.cewe-myphotos.com/open/sharedEvent/ccf6a4e72475453ebbceb69e63df7358>
Do zobaczenia z wszystkimi w dniu 27 maja br. na Pielgrzymce Regionu I w Gostyniu .
Chwała Panu.
Międzychód, dnia 19.03.2023 r.
P.S.
Było by nam bardzo miło otrzymać od któregoś z uczestników spotkania świadectwa, informacji czy po prostu krótkiej impresji.
Z góry dziękujemy. Kazia i Maciej

Zabawa Karnawałowa END 11 luty 2023 Szamotuły

Zabawa Karnawałowa END 11 luty 2023 Szamotuły

Witamy wszystkich bardzo, bardzo serdecznie. Szczęść Boże!!!

Jest nam bardzo miło widzieć Was Małżonkowie tak na “gala” pamiętając niektóre pary z zabawy ubiegłorocznej, wielu z Was – ze spotkań organizowanych przez Region czy Sektor a są wśród nas pary widziane po raz pierwszy przez nas w ogóle a także znane tylko z widzenia.

Para którą chcielibyśmy przedstawić Wam i sobie – znamy się tylko z rozmów telefonicznych – to Magdalena i Jacek. Kolejna para, którą my znamy z takich bardzo luźnych kontaktów to Jadwiga i Marek.

Oba małżeństwa zapragnęły poznać bliżej  nasz Ruch. Z wielką radością przyjęły- tak z marszu – propozycję wzięcia udziału w naszej zabawie co nas niezmiernie cieszy.

W czytaniach Ew. wg. św. Marka z dnia wczorajszego P.Jezus mówi do głuchoniemego  “Effatha” – Otwórz się.  Słowa te odnoszą się nie tylko do głuchoniemego ale także do nas wszystkich. Otwórzmy  się, otwórzmy swoje serca, umysły, usta -pozwólmy prowadzić się Duchowi św. głosząc chwałę Pana na tym spotkaniu ale także w codziennym życiu.

Pragniemy odpocząć ciesząc się tym wspólnym spotkaniem, obecnością małżeństw z którymi dawno się nie widzieliśmy, poznając także te nowe, tak twarzą w twarz, oderwać się od codziennych, tak zwyczajnych, przyziemnych spraw, porozmawiać itp. itd.

Przedstawiamy Wam naszych współorganizatorów Sandrę i Jarka, którzy dopiero od września są w Ekipach a już zdecydowali się na pełnienie posług. Za to im bardzo dziękujemy.

Witamy także naszego didżeja Pana Krystiana, który przyjął zaproszenie i jednocześnie obowiązek towarzyszenia nam w trakcie tego spotkania. Liczymy – a z doświadczenia wiemy że postara się zadowolić swoim repertuarem wszystkich  tu zgromadzonych starszych i młodszych. Witamy również Ks. Krzysztofa który jest dzisiaj razem z nami.

Staraliśmy się razem z Sandrą i Jarkiem – zorganizować wszystko jak najlepiej aby zapewnić nam wszystkim wspaniały wieczór. Życzymy wszystkim świetnego humoru, wesołego nastroju, dobrej zabawy, niezapomnianych wrażeń oraz wspaniałych wspomnień.

Kazia i Maciej

ŚWIADECTWO Z  ZABAWY

Witajcie!
Mam na imię Sandra i wraz z mężem Jarosławem jesteśmy w END od września 2022 r.
Zgodnie z punktami wysiłku podjęliśmy wspólnie chęć wzrastania w Ruchu Equipes Noter-Dame.
Po pewnych osobistych wydarzeniach postanowiłam codziennie czytać fragment Pisma Świętego. Dało mi to poczucie bycia Dzieckiem Bożym oraz napełnienie Duchem Świętym. Uważnie przyglądałam się co Bóg chce mi powiedzieć.
Kiedy na rekolekcjach dla małżeństw, w których uczestniczyliśmy Para Sektora Kazia i Maciej informowali, że nie mają chętnych małżonków do organizacji tegorocznej zabawy postanowiłam, że podejmę się tego zadania. Wybrałam salę oraz DJ, ustaliłam menu, napisałam ogłoszenie o zabawie. Mimo moich starań nie było wystarczająco dużo chętnych na zabawę. Byłam zmuszona wszystko odwołać, nie mogłam nic już zrobić. Kiedy sytuacja stała się beznadziejna oddałam tę sprawę w ręce Maryi. Zmiana była nagła. Wszystko toczyło się jakby z boku, małżeństwa zaczęły się zgłaszać, coraz więcej i więcej chętnych. Para Sektora postanowiła, że zabawa mimo wszystko odbędzie się, poszukała nowego miejsca i nowego DJ. Zaczęliśmy przygotowania. Przekazywałyśmy sobie informacje na temat zapisów chętnych i atrakcji. Ja zrobiłam kotyliony i zadbałam o wystój sali, a Kazia kupiła kapelusze i maski na bal maskowy oraz balony.
Sama zabawa okazała się bardzo udana, każde małżeństwo bawiło się do samego końca, mogliśmy poznać się bliżej i porozmawiać.
Na koniec chciałabym serdecznie podziękować Parze Sektora Wielkopolski C Kazi i Maciejowi. Daliście mi nadzieję i myśl, żeby się nigdy nie poddawać mimo trudności. Dziękuję również za przybycie Wam Kochani Małżonkowie i mam nadzieję do zobaczenia :)

Z Panem Bogiem

Sandra z Ekipy Międzychód 2

Wspólne Kolędowanie 07-01-2023 w Kazimierzu

Wspólne Kolędowanie 07-01-2023 w Kazimierzu

W dniu 27 grudnia 2022 r. wysłaliśmy do wszystkich małżonków Sektora Wielkopolska C Ekip Notre Dame oraz do doradców duchowych ekip podstawowych zaproszenie do wspólnego kolędowania. Spotkanie zaplanowaliśmy w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu. Gospodarzem parafii – jak wszyscy wiemy – jest ksiądz Krzysztof Musiał pełniący także posługę doradcy duchowego Ekipy Sektora.

Spotkanie zaplanowaliśmy na sobotę 07 stycznia 2023 r.

Organizację spotkania powierzyliśmy Ekipie z Ostroroga.

O godz. 12,oo powitaliśmy zebranych w kościele małżonków oraz dzieci słowami „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” i zapaloną świecą.

Ustawiona przed ołtarzem Ikona Świętej Rodziny świetnie korespondowała z tematem spotkania i oryginalnym żłóbkiem.

Mszę św. prowadził i stosowne słowo skierował do nas ks. Krzysztof . Czytania oraz modlitwa powszechna – Iwonka oraz Mirka i Paweł. Miłym zaskoczeniem była dla nas muzyczna oprawa mszy św. przygotowana przez parafialny zespół.

Po mszy św. udaliśmy się do salki na dzielenie się opłatkiem i dalsze śpiewanie kolęd wspólnie zespołem.

Przy gorącym posiłku oraz herbacie, kawie i ciastku spędziliśmy kolejne kwadranse. Nie mogło obyć się bez niespodzianki – oczywiście odwiedził nas Mikołaj z drobnymi upominkami dla najmłodszych.

Miło było zamienić kilka słów z małżonkami trwającymi w Ruchu już dłuższy czas ale także z tymi, którzy w takim spotkaniu biorą udział drugi lub trzeci raz.

Dziękujemy gospodarzowi miejsca ks. Krzysztofowi, Zespołowi oraz Ekipie z Ostroroga za przygotowanie spotkania.

Niech Nowo Narodzony błogosławi nam i prowadzi nas

– Szczęść Boże. 

Kazia i Maciej

 

Święto Karty Duszniki 10-12-2022

Święto Karty Duszniki 10-12-2022

Święto Karty E N D
Sektora Wielkopolska C
( 10 grudnia 2022 r. Duszniki )

„Z okazji Święta Karty chcieliśmy życzyć Wam wszystkim, drodzy małżonkowie, Członkowie END, Waszym Rodzinom oraz Doradcom Duchowym wszelkiej pomyślności, wielu łask Bożych. Uwierzmy – jest to święto nas wszystkich.”

Tymi słowami powitaliśmy wszystkich zebranych w kościele pw. św. Marcina w Dusznikach.
Organizatorzy tego spotkania – Ekipy Wilczyna 1 i 2 – postarały się, aby wszystko przebiegało „w duchu świętowania” oraz według założonego planu.
W trakcie mszy św. – przed błogosławieństwem, jako Para Sektora Wielkopolska C – powołaliśmy Parę Informacyjną Paulinę i Damiana. Niestety, z uwagi na niespodziewane dodatkowe obowiązki Damiana akt powołania , broszurę oraz zapaloną świecę odebrała Paulina.
Bezpośrednio po mszy św. swoje świadectwo odnoszące się do Karty END przedstawili Grażynka i Franciszek.
Przypomnieli wszystkim jak ważny jest to dokument wskazując jednocześnie, iż wszelkich rozwiązań, odpowiedzi na pojawiające się pytania, wyjaśnienia zagadnień nowych, wydawałoby się ogromnie trudnych winniśmy w nim właśnie szukać. Każdy – mniejszy lub większy problem na który nie znamy odpowiedzi, rozstrzygniemy po wczytaniu się w Kartę.
Następnie udaliśmy się na Probostwo i do salek na spotkania w grupach.
Na czas konferencji dzieciom zapewniono opiekunów i zajęcia.
Po spotkaniu w grupach spotkaliśmy się wszyscy w jednej salce i przy kawie, herbacie i ciastku spędziliśmy popołudnie w bardzo sympatycznej atmosferze.
W tzw. „międzyczasie” odwiedził nas Mikołaj i najmłodszym uczestnikom spotkania wręczył drobne upominki. Było przy tym wiele zabawy i śmiechu.
Chcielibyśmy raz jeszcze podziękować wszystkim uczestnikom a szczególnie organizatorom i Proboszczowi , ks. Stanisławowi za przewodniczenie Eucharystii , za udostępnienie miejsca oraz opiekę duchową.
Wszystkim wielkie dzięki – Bóg zapłać.
Duszniki, grudzień 2022 r.

Spotkanie Różańcowe 15-10-2022 Poznań

Spotkanie Różańcowe 15-10-2022 Poznań

W dniu 15 października 2022 r. o godzinie 15 rozpoczęło się Spotkanie Różańcowe END Sektora Wielkopolska C .
Organizatorami były Ekipy Międzychód 1 i 2.
Doradca duchowy ekipy Międzychód 2 – ojciec Hieronim – zaproponował miejsce spotkania – miejsce jego nowej posługi – Kościół św. Franciszka z Asyżu – Poznań – ul. Garbary 22.
Krótką chwilę zastanawialiśmy się jak wielu z nas jest w stanie podjąć trud dojechania na spotkanie jednak miejsce i osoba ojca Hieronima okazały się na tyle interesujące, że rozesłaliśmy informację o miejscu i terminie naszego sektorowego spotkania w tej świątyni.
Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Mszę św. odprawił w intencji Ruchu END ojciec Hieronim. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy homilii a po mszy św. Ekipa Międzychód 2 prowadziła różaniec poprzedzając każdą tajemnicę krótkim rozważaniem.
Msza św. , homilia, różaniec w tej pięknej scenerii wywarły na nas ogromne wrażenie i stanowiły wielkie przeżycie.
Osobnym, miłym akcentem było miejsce konferencji i agapy – podziemia kościoła – ze swoją specyficzną akustyką, swoją specyficzną atmosferą, swoją historią.
Jesteśmy przekonani, że przesłanie konferencji poparte szczególnym miejscem pozostanie w pamięci.
Dziękujemy ojcu Hieronimowi oraz organizatorom za trud włożony w przygotowanie spotkania – Bóg zapłać !!!

Kazia i Maciej.
Międzychód, dn.23-10-2022 r.
PS. Jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń – czekamy na krótkie relacje. Umieścimy je na naszej stronie.

Rozpoczęcie Roku Formacyjnego 17-09-2022 Wolsztyn

Rozpoczęcie Roku Formacyjnego 17-09-2022 Wolsztyn

Rozpoczęcie Roku Formacyjnego 2022/2023
Ekip Notre Dame Sektor Wielkopolska C

W dniu 17 września 2022 r. – zgodnie z wcześniejszymi planami – spotkaliśmy się jako Sektor Wielkopolska C w Wolsztynie rozpoczynając Rok Formacyjny 2022/2023 Ekip Notre Dame pod hasłem „Służyć na wzór Maryi”.
Organizatorzy – Ekipa z Wolsztyna i Zielonej Góry – dołożyli wielu starań, aby spotkanie miało właściwy charakter, miejsce i przebieg – dobra atmosfera, skupienie,
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11,30 krótkim oprowadzeniem po świątyni przez księdza proboszcza, który wskazał na najciekawsze elementy historyczne i architektoniczne Fary.
Punktualnie o godz. 12 jako Para Sektora Wielkopolska C powitaliśmy przybyłych na spotkanie małżonków oraz księży. Przypomnieliśmy także plan spotkania.
Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ksiądz Sławomir Koncelebransem był ksiądz Zygmunt – opiekun – doradca duchowy ekipy z Zielonej Góry.
Przed błogosławieństwem kończącym mszę nastąpiły kolejno wydarzenia.
Przyjęcie Karty END przez Sandrę i Jarosława – Ekipa Międzychód 2 oraz Agnieszkę i Sławka – Ekipa Wolsztyn 2.
W miejscu tym skierowaliśmy podziękowania parom, które prowadziły pilotaż tych małżeństw – Ani i Sebastianowi oraz Paulinie i Damianowi. Jesteśmy im bardzo wdzięczni, że mimo różnych obiektywnych trudności doprowadzili te pary do dzisiejszej uroczystości.
Następnie powołani zostali na Parę Pilotującą Ekipę Dąbrówka 2 – Renata i Andrzej oraz Kasię i Mirka Na Parę Pilotującą Ekipę Tarnowo Podg.1
Z wielką radością powołaliśmy na Parę Informacyjną naszego Sektora – Beatę i Darka.
Iwona i Szymon oraz Monika i Marcin podjęli się posługi Par Łącznikowych dla ekip, które zostały im przydzielone.
Na zakończenie tej części poprosiliśmy nowo wybrane na rozpoczynający się rok formacyjny Pary Odpowiedzialne Ekip Podstawowych, o podejście do stopni ołtarza gdzie przekazane zostały akty powołania oraz świece.
Wszelkich czynności dokonywaliśmy wspólnie z księżmi za co im serdecznie dziękujemy.
Jesteśmy szczerze wdzięczni Panu, że wszystkie małżeństwa do których zwróciliśmy się o podjęcie poszczególnych posług odpowiedziały pozytywnie.
Postawa ta jest wielce budująca i mówiąca o dużej odpowiedzialności i zaangażowaniu się w ideę Ruchu END.
Wszystkim, szczególnie jednak małżonkom, którzy podjęli się nowych posług z całego serca dziękujemy.
Pamiętamy o Was oraz o wszystkich małżeństwach Ruchu w naszej codziennej modlitwie.
Po błogosławieństwie – w strugach deszczu – udaliśmy się do Szkoły Podstawowej w celu dalszego świętowania.
Dzieci zostały przekazane pod opiekę animatorek a pozostali udali się na aulę, gdzie bardzo ciekawą, dopasowaną do dzisiejszych wymogów prelekcję , popartą stosownymi przykładami wygłosiła Pani Magdalena.
Po prelekcji udaliśmy się wszyscy na ciepłą zupę oraz kawę, herbatę i „coś słodkiego”.
Małżonkowie z wielką radością spotkali się , wymieniali poglądy i opowiedzieli sobie o tym, co wydarzyło się od ostatniego takiego spotkania a także o swoich planach na najbliższy czas.
Jeszcze raz chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować organizatorom oraz wszystkim przybyłym małżeństwom, za to, że uświetniły swoją obecnością to jakże ważne dla naszego Sektora wydarzenie.
Bóg zapłać!

Sesja dla Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych 03-09-2022r w Międzychodzie

Sesja dla Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych 03-09-2022r w Międzychodzie

Sesja dla Par Odpowiedzialnych i Par Łącznikowych dnia 03-09-2022r w Międzychodzie.
O godz 10:00 rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu w Kościele przy Kaplicy Adoracji .
Adorację przygotowała i prowadziła Para Łącznikowa Mirka i Paweł.
Następnie udaliśmy się do Domu Katechetycznego przy Probostwie na dalszą cześć spotkania.
Po przedstawieniu się małżeństw Para Sektora przedstawiła pokaz w formie slajdów na temat formacji, spotkań ekipy, roli par odpowiedzialnych i par łącznikowych, rola doradcy w ekipie.
Problemy i trudności jakie mogą nas spotkać. Para Sektora przedstawiła obecnym bieżące informacje dot. działalności
Sektora Wielkopolska C oraz plan roczny spotkań.
W dalszej części miało miejsce:
– dzielenie się doświadczeniami Pary Łącznikowej Bogumiły i Andrzeja na temat organizacji spotkań i współpracy z Parami Odpowiedzialnymi.
– dzielenie się Pary Łącznikowej Mirki i Pawła na temat przekazywania informacji dot. działalności Ekipy i przekazanie wzoru sprawozdań.
Po przerwie na kawę i ciasto Para Finansowa Agnieszka i Józef wydała materiały formacyjne.
Następnie odmówiliśmy Magnifikat i zakończyliśmy spotkanie.
Para Sektora Wielkopolska C Kazia i Maciej

Zakończenie roku formacyjnego dnia 25 czerwca 2022 Duszniki

Zakończenie roku formacyjnego dnia 25 czerwca 2022 Duszniki

 1. Czy w END odnajduję się jako „ochotnik” pragnący służyć innym dla Chrystusa?
  2. Czy możliwa jest realizacja mistyki END bez relacji z drugim człowiekiem w ekipie, sektorze, w Ruchu END?
  3. Czy duchowość małżeńska END zmienia mnie w życiu osobistym, małżeńskim?
  Te trzy pytania postawione zostały do analizy, przedyskutowania w grupach w trakcie zakończenia roku formacyjnego 2021/2022, które odbyło się w Dusznikach w dniu 25 czerwca 2022 r. Spotkanie przygotowały ekipy Wilczyna 1 i 2 a przebiegało zgodnie z programem spotkania.
  Rozpoczęliśmy o godz. 12 mszą św. przed którą jako Para Sektora Wielkopolska C powitaliśmy przybyłych małżonków oraz doradców duchowych ekip podstawowych. Mszę prowadził Doradca duchowy Ekipy Sektora ksiądz Krzysztof który w homilii nawiązał do czytanego fragmentu Ewangelii z dnia poprzez zadania, zasady, wymogi Ruchu END wyrażając swoją wdzięczność Panu Bogu za Ruch, jego rozwój i małżeństwa, które pracują w Ruchu i dla Ruchu.

Przed zakończeniem mszy św. poprosiliśmy pary pragnące przystąpić do Ruchu o podejście do stopni ołtarza i po uroczystym złożeniu przyrzeczenia Para Pilotująca wręczyła pięciu małżeństwom Ikony Ruchu, Para Sektora -Akt przyrzeczenia a obecni księża – ks. Krzysztof i ks. Stanisław wręczyli zapaloną świecę .
Kolejnym akcentem tego spotkania było złożenie podziękowania Paulinie i Markowi za trud pilotażu zwieńczony dzisiejszym wprowadzeniem małżonków do Ruchu
. Po zakończonej eucharystii wysłuchaliśmy świadectwa Grażynki i Franka Longier z pielgrzymi na Jasną Górę na obchody 20-lecia END w Polsce, które wprowadziło nas do pracy w grupach. Każda z grup wybrała dogodne miejsce do dzielenia czy to w chłodzie parafialnych murów czy też w cieniu otaczających drzew. Zaistniało 5 grup każda grupa miała wyznaczoną parę odpowiedzialną i udaliśmy się do przygotowanych miejsc na kilkudziesięciominutowe spotkania.
Równolegle w tym samym czasie dzieci mniejsze i większe pod opieką integrowały się w każdy możliwy sposób, czy to na dmuchanych zamkach, w rysowaniu, puszczaniu baniek mydlanych czy wypoczywając w cieniu namiotu w ten upalny sobotni dzień.
Z relacji każdej grupy przekazanej nam na piśmie jednoznacznie wynika , że :
– staraliśmy się – na swój sposób zdefiniować ten termin i uważamy, że ochotnik to ktoś przyjmujący zobowiązania dobrowolnie, w szczególny sposób zobowiązania wynikające z Karty END;
– wszyscy czujemy się ochotnikami, gdyż bez tego czynnika niemożliwym staje się jakiekolwiek działanie we wspólnocie jaką jest Ekipa;
– każdy z nas w przynależny sobie sposób realizuje ideę „ochotnika”;
– szczególną jest realizacja pełnienia poszczególnych posług jakimi obdarza nas Ruch END;
– realizując się jako ochotnik czujemy się narzędziem w ręku Pana Boga dając także siebie innym;
– we wszystkich działaniach łączy nas wspólna droga a nasza różnorodność uczy nas innego spojrzenia na określoną sytuację czy okoliczności;
– odkrywamy, że wielkie znaczenie w życiu poszczególnych małżeństw odgrywa duchowość Ruchu END poprzez budowanie relacji w naszych małżeństwach, szczególnie poprzez dialog małżeński;
– dzięki duchowości rozwija się także nasz osobisty kontakt z Panem Bogiem poprzez modlitwę indywidualną, rodzinną czy małżeńska co w znaczący sposób poprawia relacje małżeńskie oraz międzyludzkie;
– niemożliwe jest uniknięcie wszelkich upadków, które jednak z racji umiejętności ich rozpoznania mobilizują nas do dalszej, skuteczniejszej pracy nad sobą.
Jednym z tematów podnoszonych nie tylko w trakcie spotkania w grupach a także w trakcie spotkania wszystkich przy wspólnym stole była troska o odbudowanie znaczenia wspólnych spotkań sektorowych, które na skutek pandemii podlegały pewnym ograniczeniom.
Wielką radość dało się zauważyć wśród małżonków z racji możliwości udziału w tym spotkaniu a szczególnie w spotkaniach w grupach. Te spotkania powodują, że wymieniamy się nie tylko naszymi osiągnięciami i troskami ale powodują powstawanie szczególnej więzi między małżeństwami. Fakt iż w grupie przedstawiają się małżonkowie z różnych ekip ( także małżonkowie, którzy w trakcie mszy św. przystąpili do Ruchu ) powoduje jeszcze mocniejszą integrację
Szczególne, bardzo trafne spostrzeżenia w odniesieniu do postawionych pytań do pracy w grupach obrazuje przesłana garść informacji, spostrzeżeń czy wniosków jednej z grup przytoczona poniżej :
Uwagi i wnioski, jakie wypłynęły podczas pracy w grupach na zakończeniu roku formacyjnego w Dusznikach 25.06.2022:
Czy w END odnajduję się jako ,, ochotnik” pragnący służyć innym dla Chrystusa?
Być ochotnikiem to zrobić coś więcej niż potrzeba, dawać siebie innym, dawać swój czas.
Jako ochotnik można służyć udzielając się w kościele, w parafii, podejmowanie posług w kościele, był to czynnik, który przyczynił się do wstąpienia pewnego małżeństwa do ekip.
Umieć dawać świadectwo innym, starsze małżeństwa z Ruchu stało się wzorem do naśladowania dla młodych małżeństw.
Pokazywanie drogi do zbawienia innym małżeństwom.
Jako ochotnicy, trzeba się cały czas formować, aby nie stać w miejscu, by móc dawać świadectwo innym.
Być ochotnikiem, to z ochotą przyjmować posługi w ruchu: jako para odpowiedzialna ekipy, para pilotująca, para łącznikowa, para sektora, czy inne posługi.
Służąc małżeństwom ubogacamy siebie; pilotując nowe ekipy wracamy do źródeł.
Propozycja przyjęcia posługi w Ruchu dodaje siły.

Czy możliwa jest realizacja mistyki END bez relacji z drugim człowiekiem w ekipie, sektorze w Ruchu END?
Nie jest to możliwe. Zdrowa relacja w małżeństwie, spotkania modlitewne, wspólna integracja w ekipie, sektorze buduje relacje z drugim człowiekiem. Ważne jest, aby zapraszać na spotkania integracyjne doradców duchowych, aby dbać o nich. Kapłani też potrzebują życia we wspólnocie.

Czy duchowość małżeńska END zmienia mnie w życiu osobistym, małżeńskim.
Wszyscy zgodni są, że duchowość małżeńska zmienia mnie i nasze małżeństwo. Rozwój duchowy jest zauważalny, pozytywnie wpływa na rozwój osobisty i małżeński.
To postawa serca. Jeśli ktoś ma otwarte serce dla Boga i ludzi, to duchowość będzie nas zmieniała. Jezus nas zmienia, gdy otwieramy się na działanie Boga.
Ruch nas dyscyplinuje. Zobowiązania trzymają nas i dyscyplinują. Wypełnianie punktów wysiłku jest swoistą regułą życia.
Małżonkowie działający w Ruchu, są wspaniałym przykładem wychowawczym dla swoich dzieci, dają też dobre świadectwo dla parafii.
Duchowość END to pokonywanie swojego egoizmu. To otwarcie się na wspólnotę.
Zwieńczeniem spotkania była wspólna Agapa przy pysznej zupie, chłodnych napojach, świeżo kiszonych ogórkach i słodkościach domowej roboty i tak zakończyliśmy rok formacyjny 2021/2022 E.N.D.

Zawody Wędkarskie i Festyn Rodzinny w Regionie 1

Zawody Wędkarskie i Festyn Rodzinny w Regionie 1

7 maja, wczesnym rankiem, grupa miłośników żywych rybek spotkała się tradycyjnie nad jez. Czapnica, by po przerwie spowodowanej pandemią, uczestniczyć w XI już konkursie wędkarskim. Wśród wędkarzy był również kapłan-Doradca Duchowy ekipy A5.

Podczas trwania połowów przybywały kolejne rodziny, by wziąć udział w festynie towarzyszącym zawodom. Pogoda sprzyjała miłemu spotkaniu małżeństw z wielkopolskich sektorów oraz ich dzieciom podczas licznych konkursów i zabaw. Na zwycięzców czekały nagrody.
czytaj dalej…

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: