Rozpoczęcie roku formacyjnego 2021/22

W sobotę 18 września Sektor Łódzki uroczyście rozpoczął kolejny rok formacyjny 2021 – 22. Ekipy łódzkie i wieluńskie spotkały się w kościele Miłosierdzia Bożego w Łodzi. Po długim czasie pandemii, takie wspólne spotkanie było dla wszystkich dużą radością. Towarzyszyli nam kapłani: ksiądz dr Marek Pluta, ojciec Tomasz Rakowski i ojciec Błażej z Wielunia.

Program rozpoczęło spotkanie formacyjne pary sektora z parami odpowiedzialnymi. Po spotkaniu, nowa para sektora Małgosia i Darek Kaźmierczakowie wraz z nowym doradcą ekipy sektora ojcem Tomaszem Rakowskim, powitali wszystkie ekipy i przybyłych kapłanów.

Ojciec Tomasz wygłosił konferencję nakreślającą tegoroczny temat formacyjny: „Małżeństwo – Sakrament Misji”. Podkreślił znaczenie naszego zaangażowania misyjnego w tym miejscu gdzie jesteśmy, przy naszym współmałżonku, rodzinie oraz w naszej codziennej pracy. Traktując to miejsce i osoby jako wybrane dla nas przez Boga. Po konferencji odbyły się spotkania w grupach. Na prośbę najmłodszych ekip, tematem dzielenia był obowiązek zasiadania, korzyści z niego wypływające i niebezpieczeństwa wynikające z braku realizacji tego zobowiązania. Następnie wszyscy udali się na adorację Najświętszego Sakramentu.

Spotkaliśmy się 18 września, w dzień 25 rocznicy śmierci ojca Henri Caffarela. Z tej okazji, podczas mszy św., ksiądz doktor Marek Pluta, doradca duchowy ekipy super regionu, wygłosił homilię przybliżającą życie i działalność założyciela naszego ruchu.  Po mszy św., nowa para sektora, w imieniu wszystkich małżeństw podziękowała Hani i Józkowi Błazińskim za ich wieloletni trud włożony w budowanie Sektora Łódzkiego. Kartę przyjęła nowa ekipa z Wielunia, a następnie wszystkie pozostałe ekipy. Chwała Panu!

Pielgrzymka Regionu 2 Niepokalanów

Pielgrzymka Regionu 2 w 2021 roku składała się z kilku części. Nasze duchowe przygotowanie do pielgrzymki rozpoczęliśmy nowenną, w którą zostały wplecione intencje sześciu sektorów polskich, dwóch rejonów zagranicznych czyli Ukrainy i Łotwy oraz całego Regionu. Ostatniego dnia nowenny odbyło się spotkania online przygotowane wspólnie z doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisławem Kosiorowskim MIC. Było to spotkanie modlitewno-formacyjne, w którym był czas na kilka słów o Regionie 2 oraz na omówienie konkretnego punktu wysiłku, jakim są rekolekcje, był również czas na grupy dzielenia, a także na Apel Jasnogórski i wspólne zakończenie nowenny, które było transmitowane z Kościoła Matki Bożej z Lourdes w Warszawie, a które poprowadził doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisław Kosiorowski MIC wraz z członkami ekipy ze swojej parafii.

Kolejna część naszej pielgrzymki to spotkanie 29 maja 2021 roku w Niepokalanowie. Około 100 osób pielgrzymowało do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. W Sanktuarium powitał nas ojciec gwardianin i powiedział kilka słów zgromadzeniu i o samym miejscu. Ogromnie cieszymy się, że na zaproszenie naszego Regionu Eucharystię koncelebrował Jego Ekscelencja ks. bp Tadeusz Pikus wraz z ks. Markiem Plutą (doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Super Regionu Polska – Europa Środkowa), ks. Robertem Szulenckim (doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego), ks. Przemysławem Krawcem SAC oraz ojcami franciszkanami. Wielkie wrażenie wywarła oprawa muzyczna adoracji i Eucharystii przygotowana przez artystów z Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II, którego niektórzy członkowie są w naszym ruchu.

W trakcie naszego spotkania nastąpiło radosne wydarzenie podjęcie posługi przez dwa małżeństwa. W Sektorze Łódzkim misję pary odpowiedzialnej Sektora podjęli Małgorzata i Dariusz Kaźmierczakowie, a w Sektorze Podlaskim Barbara i Kazimierz Karwowscy. Bardzo dziękujemy obu małżeństwom za otwarte serca na wezwanie, z którym zwrócił się do nich Pan Jezus.

Pielgrzymka to czas powierzania nowych posług w Regionie 2 oraz zakończenia. Bardzo dziękujemy Hani i Józiowi Błazińskim, którzy zakończyli nietypową, bo czteroletnią posługę pary odpowiedzialnej Sektora Łódzkiego. Była to posługa pełna poświęceń i spokoju w podejmowanych działaniach. Hania z Józiem są dla nas wzorem jak elastycznie i z pokorą radzić sobie ze zmianami, którym obdarza nas kreatywny Stworzyciel. Dziękujemy Wam Kochani za prowadzenie małżeństw z Łodzi i Wielunia ku świętości.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Halince i Kazikowi Łupińskim za trzyletnią posługę pary odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego. Była to posługa pełna uśmiechu i szybkiego podejmowania decyzji. Halinka i Kazik przez swą posługę dali przepiękne świadectwo życia w miłości i życzliwości. Halinka dodatkowo wspomagała wiele osób z zakresu wiedzy medycznej, a dzięki Kazikowi mamy piękne zdjęcia. Dziękujemy Wam Kochani za zbliżanie małżeństw z Łomży, Grajewa, Somianki, Augustowa, i pozostałych miejscowości Sektora Podlaskiego do życia w szczęśliwości.

Dla wszystkich osób, które nie mogły uczestniczyć stacjonarnie, na kanale youtube NIEPOKALANÓW przeprowadzono transmisja online naszej pielgrzymki. Transmisja miała ponad 1 150 odsłon. Dla wszystkich chętnych załączamy link do całości nagrania. Szczególnie polecamy homilię Jego Ekscelencji ks. bp Tadeusza Pikusa oraz pieśni w wykonaniu Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II. https://www.youtube.com/watch?v=6N-VQCxV3U4

Na zakończenie całe spotkanie oraz wszystkie małżeństwa, wdowy, wdowca i doradców duchowych z Regionu 2 zawierzyliśmy wspólnie Naszej Pani Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Po oficjalnym zakończeniu już w gronie rodzin uczestnicy pielgrzymki korzystali z możliwości Adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój oraz odwiedzali muzeum św. Maksymiliana, muzeum strażackie oraz muzeum samochodów papieskich.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud podróży, wspólną modlitwę, za chęć rozmów i za wszystkie promienne uśmiechy, a Duchowi Świętemu za rozpalenie we wszystkich tej iskry, która zaowocowała radością naszego spotkania.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Spotkania duchowe on-line “Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego)”

“Bardzo dobre zwrócenie uwagi na spowiedź i przyjaźń.”

Małżonkowie z END

W dniach 23-25 kwietnia 2021 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć podczas Spotkań Duchowych on-line “Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego)” Anię i Romana Kobiałków oraz ks. dr Gabriela Pisarka SCJ, Na wspólnej modlitwie, pięciu konferencjach, rozmowach w małżeństwach i Eucharystii z Kluczborka spotkało się 25 małżeństw. Podczas tych dni otrzymaliśmy wiele wskazówek i rad jak okazywać miłosierdzie w małżeństwie, jak dostrzec niedoskonałości w nas oraz  jak kochać siebie i małżonka, który również jest niedoskonały. W sobotę ks. Gabriele Pisarek SCJ przybliżył nam, jak dojrzale traktować spowiedź. Podczas niedzielnej konferencji usłyszeliśmy piękny przykład miłosierdzia okazywanego przez św. Józefa.

Świadectwo i entuzjazm Ani i Romka są niesamowite. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar ich małżeństwa dla naszej wspólnoty. Dziękujemy dobremu Panu Bogu za ks, Gabriela, państwa Kobiałków, za wszystkie małżeństwa uczestniczące w naszych spotkaniach oraz za dobre serca dzieci Ani i Romka, które technicznie pomagały rodzicom podczas spotkań. Poniżej załączamy jeszcze jedną opinię uczestników.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

“Bardzo pozytywne wrażenia, wiele wskazówek wprowadzimy do swojego małżeństwa.”

Elżbieta i Andrzej

Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego) – zapraszamy na spotkania duchowe on-line z Anią i Romkiem Kobiałkami oraz ks. dr Gabrielem Pisarkiem scj, 23-25.04.2021

Zastanawiasz się, jak okazywać miłosierdzie w małżeństwie?

Jak kochać niedoskonałości?

Co ma wspólnego spowiedź z miłosierdziem, a  może jak dobrze przygotować się do spowiedzi, bo wieloletnie korzystanie z sakramentu przygasiło kreatywność?

Już w dniach 23-25.04.2021 r. zapraszamy do udziału w spotkaniach duchowych, konferencjach Ani i Romana Kobiałków oraz ks. dr Gabriela Pisarka scj i pracy w małżeństwach, aby jak najłatwiej, jak najczęściej wracać do Miłosierdzia przez duże M jakim jest wzór Miłosierdzia Jezusa Chrystusa.

Program i zapisy, które trwają do 22.04.2021, są dostępne tutaj : Zarejestruj się

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Skupienie wielkopostne w Sektorze Łódzkim

Skupienie modlitewne w Sektorze Łódzkim odbyło się w sobotę 6 marca 2021. Spotkanie zostało zorganizowane w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi, z uwzględnieniem wymogów sanitarnych. W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście małżeństw.

Pierwszą częścią była konferencja ks. dra Marka Pluty pt. “Misja sakramentu małżeństwa” na podstawie dokumentów ks. Caffarela. Ks. Marek zwrócił uwagę, że Pan Bóg powołując człowieka powierza mu misję. Podstawową misją małżeństwa jest ukazywanie miłości Boga poprzez świadectwo własnego życia. To świadczenie jest w pierwszej kolejności wobec własnych dzieci. Następnie wobec osób oraz małżeństw, które są niewierzące. Jest to związane z powszechnym powołaniem do ewangelizowania przez osoby ochrzczone. Ważnym aspektem tutaj jest gościnność. Dzięki takim prostym gestom można pokazać w praktyce, co znaczy być człowiekiem wierzącym. Ks. Marek wspomniał również o zagrożeniach, jakie niesie współczesna kultura, w której wartość człowieka sprowadza się do jego produktywności oraz możliwości konsumpcji. Prowadzi to do sytuacji, w której relacje osobowe tracą na znaczeniu i wielu młodych ludzi nie decyduje się na założenie rodziny. A ci, którzy jednak zdecydują się, mają często duże problemy z wykroczeniem poza schemat zaspakajania własnych potrzeb. Ks. Marek mówił również, jak w praktyce mogłaby wyglądać misja małżeństw END wobec przygotowujących się do sakramentu małżeństwa lub towarzyszenia małżeństwom w obliczu problemów.

Kolejnym punktem skupienia była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której było miejsce na modlitwę osobistą.

Następnie mieliśmy wspólną Eucharystię. Ewangelią na ten dzień była przypowieść o miłosiernym Ojcu. Podczas kazania, które wygłosił ks. Łukasz padło nawiązanie do obrazu Rembrandta pt. Powrót syna marnotrawnego. Na obrazie jedna dłoń Ojca jest szeroka i spracowana, natomiast druga smukła i biała, jakby kobieca.

 

 

 

 

 

Po Eucharystii Hania i Józiu Błazińscy podzielili się swoim świadectwem nt. misji ich małżeństwa w kontekście służenia ruchowi END:

MISJA W NASZYM ŻYCIU
Dzisiaj odczytujemy jako drogę naszego powołania w małżeństwie. Zaczęło się od mojego nawrócenia, potem za namową naszej córki Oli pojechaliśmy na pierwszą oazę rodzin w Ruchu Kościoła Domowego. Tutaj jest początek naszego posługiwania w oazie i Kościele. Na początku naszej drogi podjęliśmy regułę życia z listu do Efezjan “Gniewajcie się a nie grzeszcie, niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce” (Ef 4,26). Jest to reguła na całe nasze życie (wisi wydrukowana w sypialni). Początek naszej posługi nie był odczytany jako misja w Kościele – był to dla nas obowiązek. Moje nawrócenie i odkrywanie Kościoła jako wspólnoty stało się fascynacją mojego życia i pociągnięcie Hani, mojej żony, do działania – Hania była zawsze osobą wierzącą. Od tego momentu odkrywamy jako nasze powołanie do pełnienia misji  w ruchu Kościoła Domowego. Około 20 lat temu kiedy zaistniał
Ruch Equipes Notre-Dame w Polsce, my jako jedyni w Diecezji Łódzkiej otworzyliśmy się na ten ruch :laikatu:. Początek to tworzenie pierwszej ekipy warszawskiej W-1 – trwaliśmy w niej jeden rok. Zaczynamy próbować ekipę łodzką i tworzymy ją z małżeństwami z Wielunia, powstaje ekipa łódzko-wieluńska Ł-1,którą tworzyliśmy z Kwiatkowskimi Basią i Markiem, Sygulskimi
Władzią i Włodkiem, Skrzypeckimi Basią i Włodkiem i Mazurami Bogusią i Bronkiem oraz z ks. Markiem Plutą – jedynym kapłanem w diecezji który nam nie odmówił posługi. W tym czasie otaczaliśmy to nasze działanie modlitwą, ofiara 40 mszy świętych w intencji powstania ruchu w diecezji łódzkiej.
Rozeznawanie Słowa Bożego było naszym umocnieniem, otrzymaliśmy takie słowo które nas umacnia i prowadzi przez życie w ruchu z psalmu 92 (jutrznia II i IV tygodnia): Nawet i w starości wydadzą owoc zawsze pełni życiodajnych soków.
Dzisiaj misję odczytujemy w charyzmacie Ruchu END, jako misja w małżeństwie, w rodzinie, w ruchu, Kościele i społeczeństwie.
W małżeństwie tą misją jest odpowiedzialność wzajemna za zbawienie współmałżonka. W rodzinie jest to najczęściej towarzyszenie w życiu naszych dzieci i wnuków – Jedni drugich brzemiona noście.
W ruchu jest to dojrzewanie w zależności od stopnia odpowiedzialności – jest to dojrzewanie czasowe do misji kościoła wg. charyzmatu ruchu END.
Przekonanie w naszych sercach zawsze jest takie, że wszystko co robimy to na Chwałę Boga. Dzisiaj nasze świadectwo kończymy słowami:
Tak mówcie i wy gdy uczynicie wszystko co wam polecono. “Sługami nieużytecznymi jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk17,10).
Hania i Józef PSŁ

Ostatnią częścią była nieobowiązkowa agapa.

“Wygrać trudne małżeństwo” nagrania

Za zgodą pana Jacka Pulikowskiego publikujemy konferencje, które zostały wygłoszone podczas Spotkań Duchowych online “Wygrać trudne małżeństwo”.
Konferencje są cztery, w tym ostatnia jest sesją odpowiedzi na anonimowe pytania zadane przez uczestników. Publikujemy je wszystkie. Jednak pierwsze nagranie ma złą jakość i gdyby, ktoś wiedział, w jaki sposób je naprawić, to prosimy o kontakt z nami region2@end.org.pl. Wysłuchanie pierwszej konferencji nie jest konieczne do skorzystania z pozostałych.
Konferencja 1 Konferencja nr 1
Konferencja 2 Konferencja nr 2
Konferencja 3 Konferencja nr 3
Konferencja 4 Konferencja nr 4
Para odpowiedzialna Regionu 2
Beata i Marcin Pińkowscy

Eucharystia w Regionie 2

W dniu 6 lutego 2021 r. w Kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie małżeństwa z Regionu 2 modliły się w intencji życia wiecznego dla naszych drogich przyjaciół zmarłych w ciągu ostatnich lat. Eucharystię koncelebrował doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisław Kosiorowski MIC. Uczestniczyło w niej ponad 20 małżeństw oraz wdowy i dzieci. Wszyscy ofiarowaliśmy tę Mszę św. w intencji śp. Władysławy Sygulskiej, śp. Witolda Magalskiego, śp. Janusza Ryszarda Trzpila oraz śp. Tomasza Rakka.

“Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Amen.”

Święto Karty w Sektorze Łódzkim

Święto Karty w naszym Sektorze Łódzkim odbyło się 12 grudnia w p. Miłosierdzia Bożego w Łodzi. Spotkanie rozpoczęliśmy mszą o godz.10.00 w systemie on-line, mimo zagrożenia wirusem Covid-19 uczestniczyło we mszy kilka małżeństw, które wzięły udział czynny w mszy. Ksiądz dr. M. Pluta w kazaniu wyjaśnił nam sens orędownictwa, opowiedział historie powstania orędownikow, równocześnie zachęcając do uczestnictwa.
Małżeństwa z sektora uczestniczyły w modlitwie orędowniczej z 8 na 9 grudnia w nocy. W tym dniu dwie ekipy kończące pilotaż przyjęły Kartę END w systemie on-line. Są to ekipy Ł-7 i Ł-8.
Hania i Jozef PSŁ

Świadectwo pary odpowiedzialnej z ekipy Ł-7
Na dzisiejszy dzień, Święto Karty, nasza ekipa czekała od 1,5 roku. Był to czas pełen zwrotów -urodziło się między innymi czworo ekipowych dzieci, a okres pandemii uniemożliwił nam spotkania na żywo. Pilotaż rozpoczęty na wiosnę 2019 roku przez dziesięć par, zakończyły cztery małżeństwa.
Przyjęcie karty przez naszą ekipę odbyło się w sposób nietypowy – przez internet. Po wypowiedzeniu formuły przyjęcia przez każde małżeństwo w naszych sercach wyzwoliła się niezwykła radość. Długo czekaliśmy na ten moment. Pokonawszy wiele przeciwności, po długim okresie formacji duchowej, przygotowaniach, w końcu staliśmy się Ekipą Notre Dame w pełnym wymiarze. Pełni wdzięczności parze pilotującej, nie możemy się doczekać przyszłorocznych spotkań pogłębiających naszą wiarę w Chrystusa oraz umacniających miłość małżeńską.
Za Ruch Ekip Notre Dame – Chwała Panu.
Adam i Monika Ł-7

Kolegium Regionu 2 online

W dniach 13-14 listopada 2020 r. odbyło się Kolegium Region 2 online.  Nasze zamyślenie nad wspólnotą Regionu 2 rozpoczęliśmy od małżeńskiego wysłuchania się w słowa skierowane do nas przez ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC, które były inspiracją do małżeńskiej modlitwy wieczornej w piątek.

Sobotę rozpoczęliśmy od włączenia się w Eucharystię online sprawowaną w Kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie. Podczas sobotniego Kolegium Regionu 2 online połączyło się 30 komputerów czyli stanowiliśmy międzynarodową grupę około 60 osób, które służą swoimi umiejętnościami, czasem i dobrym sercem na chwałę Panu. W trakcie naszego spotkania skupiliśmy się na posłudze pary łącznikowej starając się podzielić naszym doświadczeniem z tej posługi. Pary odpowiedzialne sektorów oraz pary łącznikowe naszych rejonów zagranicznych czyli Ukrainy i Łotwy przekazały wieści z poszczególnych wspólnot dzieląc się radościami i troskami. Było też kilka słów o tym, co się dzieje w Regionie 2 o rekolekcjach, o sesjach dla par informacyjnych i pilotujących oraz o działaniach ekipy satelickiej ds. komunikacji. Mieliśmy też dużą przyjemność usłyszeć trzy świadectwa. Pierwsze Halinki i Kazika Łupińskich, którzy w czerwcu kończą swoją posługę pary odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego oraz dwa świadectwa o modlitwie osobistej Beatki i Piotra Michalskich. Na zakończenie w osobnych pokojach pary łącznikowe miały możliwość podzielenia się w ekipach mieszanych swoimi doświadczeniami z przeżywania posługi pary łącznikowej oraz porozmawiać o modlitwie osobistej, a ekipa odpowiedzialna Regionu 2 miała swoje spotkanie.

Polecamy owoce tego Kolegium przez ręce Maryi łącząc się w Magnificat!

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

P.S. Zdjęcie, które jest ilustracją do artykułu, zostało wykonane podczas Kolegium Super Regionu Polska – Europa Środkowa i jest na nim większość małżeństw z ekipy odpowiedzialnej Regionu 2.

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: