Rozpoczęcie roku formacyjnego Sektora Mazowieckiego D

25 września rozpoczęliśmy nowy rok formacyjnych Equipes Notre-Dame w Sektorze Mazowieckim D. Spotkaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Warszawie przy ulicy Wileńskiej, gdzie serdecznie i życzliwie przyjął nas gospodarz miejsca ks. Stanisław Kosiorowski.

Spotkanie otwierała sesja dla par odpowiedzialnych ekip. To dobry czas, bo przypominamy sobie o potrzebie odnawiania naszego zaangażowania w posługi i ożywiania ich, by odkrywać swoje dary służące innym, nie popadać w rutynę i przyzwyczajenia oraz pułapkę myśli, że skoro posiadam wiedzę i doświadczenie, to nie potrzebuję ponawiać odkrywania piękna i znaczenia odpowiedzialności.

Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. Antoni Przybysz (doradca duchowy ekip WD13D  oraz WD14D), a ks. Jacek Gniadek, misjonarz i werbista, doradca duchowy naszego sektora oraz ekipy WD1D podzielił się z nami refleksami nt. nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego o duchu pracy ludzkiej podkreślając mocno znaczenie każdej pracy (w tym pracy domowej) i jej twórczego oraz odkupieńczego wymiaru w Bożych marzeniach o człowieku.

Oprawę muzyczną zapewniła nam nasza amatorska, ale ożywiona pragnieniem służenia śpiewem, schola.

Alicja z Jackiem przedstawili nam założenia na nowy rok formacyjny.

Z okazji 25 roczni śmierci o. H. Caffarela Elżbieta i Michał Nowak-Wilkowscy (WD 3) przygotowali i wygłosili bardzo ciekawą konferencję o życiu, kapłaństwie, działalności proroka naszych czasów – założyciela (wraz z małżeństwami) Ruchu Equipes Notre-Dame. Padło dużo refleksyjnych słów przybliżających postać ks. Caffarela i został zarysowany obraz trudnych czasów w jakich przyszło mu rozpoczynać posługę zarówno z uwagi na rzeczywistość przedsoborową, która nie uznawała tak silnie i powszechnie sakramentu małżeństwa jako równego sakramentowi kapłaństwa i nie dostrzegała roli wzajemnej przyjaźni jaką Bóg zaplanował dla małżeństw i duchowieństwa.

Grupy dzielenia zapraszające do udziału księży pozwoliły na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń życia we wspólnocie, ale czy nie “jak w muzeum”. Pytanie zostaje z nami …Wspólna agapa wzbogacona o wypieki, słodkości towarzyszyła rozmowom i potrzebom wymiany myśli w entuzjazmie spotkania na żywo w rzeczywistości funkcjonowania “on-line”.

Ania i Tomek Pszczołowie (WD7D)  podzielili się swoim świadectwem wiary i życia w przyjaźni z Jezusem na co dzień. Rozbawili nas swoimi perypetiami małżeńsko-domowo-rodzinnymi i dali świadectwo pięknej, żywej wiary, która nie ma nic z pomnika oraz muzealności. Ich małżeństwo, rodzina to prawdziwie interaktywne miejsce spotkania z Bogiem pomimo trudów życia codziennego.

Cieszyliśmy się widokiem młodych małżeństw, które zaciekawione wspólnotą porywają nowych do włączenia się do END. Potrzeby pilotażu nie gasną!

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, za przygotowanie, za prowadzenie spotkania i aktywny udział.

Dzielmy się darami, którymi Bóg nas hojnie wynagradza i wyposaża, bo żadne drzewo nie karmi się swoimi owocami.

Ania i Remek

 

 

Pielgrzymka Regionu 2 Niepokalanów

Pielgrzymka Regionu 2 w 2021 roku składała się z kilku części. Nasze duchowe przygotowanie do pielgrzymki rozpoczęliśmy nowenną, w którą zostały wplecione intencje sześciu sektorów polskich, dwóch rejonów zagranicznych czyli Ukrainy i Łotwy oraz całego Regionu. Ostatniego dnia nowenny odbyło się spotkania online przygotowane wspólnie z doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisławem Kosiorowskim MIC. Było to spotkanie modlitewno-formacyjne, w którym był czas na kilka słów o Regionie 2 oraz na omówienie konkretnego punktu wysiłku, jakim są rekolekcje, był również czas na grupy dzielenia, a także na Apel Jasnogórski i wspólne zakończenie nowenny, które było transmitowane z Kościoła Matki Bożej z Lourdes w Warszawie, a które poprowadził doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 ks. Stanisław Kosiorowski MIC wraz z członkami ekipy ze swojej parafii.

Kolejna część naszej pielgrzymki to spotkanie 29 maja 2021 roku w Niepokalanowie. Około 100 osób pielgrzymowało do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. W Sanktuarium powitał nas ojciec gwardianin i powiedział kilka słów zgromadzeniu i o samym miejscu. Ogromnie cieszymy się, że na zaproszenie naszego Regionu Eucharystię koncelebrował Jego Ekscelencja ks. bp Tadeusz Pikus wraz z ks. Markiem Plutą (doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Super Regionu Polska – Europa Środkowa), ks. Robertem Szulenckim (doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego), ks. Przemysławem Krawcem SAC oraz ojcami franciszkanami. Wielkie wrażenie wywarła oprawa muzyczna adoracji i Eucharystii przygotowana przez artystów z Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II, którego niektórzy członkowie są w naszym ruchu.

W trakcie naszego spotkania nastąpiło radosne wydarzenie podjęcie posługi przez dwa małżeństwa. W Sektorze Łódzkim misję pary odpowiedzialnej Sektora podjęli Małgorzata i Dariusz Kaźmierczakowie, a w Sektorze Podlaskim Barbara i Kazimierz Karwowscy. Bardzo dziękujemy obu małżeństwom za otwarte serca na wezwanie, z którym zwrócił się do nich Pan Jezus.

Pielgrzymka to czas powierzania nowych posług w Regionie 2 oraz zakończenia. Bardzo dziękujemy Hani i Józiowi Błazińskim, którzy zakończyli nietypową, bo czteroletnią posługę pary odpowiedzialnej Sektora Łódzkiego. Była to posługa pełna poświęceń i spokoju w podejmowanych działaniach. Hania z Józiem są dla nas wzorem jak elastycznie i z pokorą radzić sobie ze zmianami, którym obdarza nas kreatywny Stworzyciel. Dziękujemy Wam Kochani za prowadzenie małżeństw z Łodzi i Wielunia ku świętości.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Halince i Kazikowi Łupińskim za trzyletnią posługę pary odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego. Była to posługa pełna uśmiechu i szybkiego podejmowania decyzji. Halinka i Kazik przez swą posługę dali przepiękne świadectwo życia w miłości i życzliwości. Halinka dodatkowo wspomagała wiele osób z zakresu wiedzy medycznej, a dzięki Kazikowi mamy piękne zdjęcia. Dziękujemy Wam Kochani za zbliżanie małżeństw z Łomży, Grajewa, Somianki, Augustowa, i pozostałych miejscowości Sektora Podlaskiego do życia w szczęśliwości.

Dla wszystkich osób, które nie mogły uczestniczyć stacjonarnie, na kanale youtube NIEPOKALANÓW przeprowadzono transmisja online naszej pielgrzymki. Transmisja miała ponad 1 150 odsłon. Dla wszystkich chętnych załączamy link do całości nagrania. Szczególnie polecamy homilię Jego Ekscelencji ks. bp Tadeusza Pikusa oraz pieśni w wykonaniu Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II. https://www.youtube.com/watch?v=6N-VQCxV3U4

Na zakończenie całe spotkanie oraz wszystkie małżeństwa, wdowy, wdowca i doradców duchowych z Regionu 2 zawierzyliśmy wspólnie Naszej Pani Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Po oficjalnym zakończeniu już w gronie rodzin uczestnicy pielgrzymki korzystali z możliwości Adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój oraz odwiedzali muzeum św. Maksymiliana, muzeum strażackie oraz muzeum samochodów papieskich.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za trud podróży, wspólną modlitwę, za chęć rozmów i za wszystkie promienne uśmiechy, a Duchowi Świętemu za rozpalenie we wszystkich tej iskry, która zaowocowała radością naszego spotkania.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Zakończenie roku formacyjnego sektora mazowieckiego D 2020/2021

Z wielką radością czekaliśmy na dzień zakończenia roku formacyjnego naszego Sektora. Po ponad roku spotkań zdalnych, oglądania członków Ruchu END na ekranie komputera czekało nas spotkanie stacjonarne, bezpośrednie, twarzą w twarz. To napawało nas optymizmem i przywoływało uśmiech na twarzy. W ten piękny słoneczny dzień z radością udaliśmy się na warszawską Pragę. W blasku promieni słonecznych ukazała nam się biała bryła Kościoła pw. Matki Bożej z Lourdes. Weszliśmy do środka i od razu poczuliśmy wspaniałą atmosferę i poczucie więzi z Ruchem. Tego nam brakowało. Zdalne spotkania nie były w stanie wywołać w nas takich przeżyć i wzruszenia.

Uroczystość zakończenia roku formacyjnego rozpoczęła Msza Św. której przewodniczył Ks. Stanisław Kosiorowski, gospodarz spotkania i opiekun duchowy trzech ekip. Słowo Boże wygłosił do nas Ks. Jacek Gniadek. Pięknie rozbrzmiewał śpiew Zespołu muzycznego złożonego z utalentowanych muzycznie członków Sektora, znakomicie dopełniając oprawę Mszy Św. Z uznaniem i radością oklaskiwaliśmy nowe Pary, które po trudnym w okresie pandemii, pilotażu indywidualnym przyjęły Kartę ENDu. Gratulacje dla Par pilotujących!

Po Eucharystii mieliśmy czas na spotkanie bezpośrednie. Gospodarze przygotowali dla nas w zaciemnionym miejscu ławy, stoły i poczęstunek. Najważniejsze było to, że wreszcie po długim czasie mieliśmy okazję zobaczyć się na żywo, pouśmiechać i porozmawiać patrząc prosto w oczy. Odnieśliśmy wrażenie, że wszyscy byli bardzo radośni, złaknieni kontaktu bezpośredniego, rozmowy. Wszędzie było pełno Ks. Kosiorowskiego, który z szerokim uśmiechem i dobrym słowem zwracał się do gości. Przeżyliśmy wspaniałe chwile. W naszym odczuciu mogłyby one trwać dłużej. Ale w Kościele czekała na nas Siostra Luiza Loretanka z konferencją na temat modlitwy. Słuchaliśmy z zainteresowaniem. Cenne refleksje Siostry o modlitwie indywidualnej, małżeńskiej i rodzinnej wpisują się w konkretne punkty wysiłku naszego Ruchu.

Niezwykle silnym dla nas przeżyciem było świadectwo Asi i Mariana. Słuchaliśmy ze ściśniętym gardłem i łzami w oczach. To świadectwo umocniło w nas wiarę w Miłosierdzie Boże i w to, że za sprawą Bożą cuda się zdarzają współcześnie i niedaleko nas. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, Magnificat, Błogosławieństwo i wspólne zdjęcie.

Opuszczając warszawską Pragę nadal czuliśmy na twarzy blask ostrych promieni słonecznych, doskwierał nam upał, ale w sercach towarzyszyło nam wzruszenie i radość. Był to ważny dzień – pierwsze po przerwie spotkanie w tak licznym gronie.
Dziękujemy za ten dzień Ali i Jackowi Antosiukom Parze Odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego D Equipes Notre-Dame. Dziękujemy Gospodarzom. Dziękujemy wszystkim uczestnikom zakończenia roku formacyjnego Sektora.

Chwała Panu!

Ewa i Darek

Spotkania duchowe on-line “Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego)”

“Bardzo dobre zwrócenie uwagi na spowiedź i przyjaźń.”

Małżonkowie z END

W dniach 23-25 kwietnia 2021 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć podczas Spotkań Duchowych on-line “Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego)” Anię i Romana Kobiałków oraz ks. dr Gabriela Pisarka SCJ, Na wspólnej modlitwie, pięciu konferencjach, rozmowach w małżeństwach i Eucharystii z Kluczborka spotkało się 25 małżeństw. Podczas tych dni otrzymaliśmy wiele wskazówek i rad jak okazywać miłosierdzie w małżeństwie, jak dostrzec niedoskonałości w nas oraz  jak kochać siebie i małżonka, który również jest niedoskonały. W sobotę ks. Gabriele Pisarek SCJ przybliżył nam, jak dojrzale traktować spowiedź. Podczas niedzielnej konferencji usłyszeliśmy piękny przykład miłosierdzia okazywanego przez św. Józefa.

Świadectwo i entuzjazm Ani i Romka są niesamowite. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar ich małżeństwa dla naszej wspólnoty. Dziękujemy dobremu Panu Bogu za ks, Gabriela, państwa Kobiałków, za wszystkie małżeństwa uczestniczące w naszych spotkaniach oraz za dobre serca dzieci Ani i Romka, które technicznie pomagały rodzicom podczas spotkań. Poniżej załączamy jeszcze jedną opinię uczestników.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

“Bardzo pozytywne wrażenia, wiele wskazówek wprowadzimy do swojego małżeństwa.”

Elżbieta i Andrzej

Miłosierdzie w małżeństwie (kochaj niedoskonałego małżonka swego) – zapraszamy na spotkania duchowe on-line z Anią i Romkiem Kobiałkami oraz ks. dr Gabrielem Pisarkiem scj, 23-25.04.2021

Zastanawiasz się, jak okazywać miłosierdzie w małżeństwie?

Jak kochać niedoskonałości?

Co ma wspólnego spowiedź z miłosierdziem, a  może jak dobrze przygotować się do spowiedzi, bo wieloletnie korzystanie z sakramentu przygasiło kreatywność?

Już w dniach 23-25.04.2021 r. zapraszamy do udziału w spotkaniach duchowych, konferencjach Ani i Romana Kobiałków oraz ks. dr Gabriela Pisarka scj i pracy w małżeństwach, aby jak najłatwiej, jak najczęściej wracać do Miłosierdzia przez duże M jakim jest wzór Miłosierdzia Jezusa Chrystusa.

Program i zapisy, które trwają do 22.04.2021, są dostępne tutaj : Zarejestruj się

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Wielkopostny dzień skupienia w sektorze mazowieckim D

Dzień Skupienia w Sektorze Mazowieckim D

W sobotę 27 lutego 2021 roku spotkaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej 69.

Weszliśmy do dużego, pięknego kościoła, w którym zastaliśmy tylko garstkę modlących się małżeństw. Zanim zaczęła się koronka, Joanna rozglądała się z nadzieją, że przybędzie więcej osób do nieco pustej świątyni. Jednak to przykre pierwsze wrażenie minęło po ujrzeniu wizerunku ks. Caffarela i ikony św. Rodziny. Dzięki temu widokowi poczuliśmy się jak u siebie.

Skupienie rozpoczęliśmy o godz. 15.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę prowadził ks. Kustosz Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii. Koronka została przez niego uroczyście odśpiewana przy akompaniamencie organów i pięknym śpiewie pani organistki. Oprawa modlitwy wywarła na nas wielkie wrażenie.

Po modlitwie koronką był czas adoracji oraz możliwość spowiedzi świętej. Następnie zgodnie z programem odprawione zostało nabożeństwo Gorzkich Żali. Prowadził je ks. Kustosz, który wygłosił również kazanie pasyjne. Myślą przewodnią było to, aby trwać przy Jezusie tak, jak Matka Boża trwała przy Nim nawet na drodze krzyżowej. W skupieniu na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwie Gorzkich Żali ponownie bardzo pomagały nam dźwięk organów i wspaniały śpiew pani organistki.

Na zakończenie Dnia Skupienia odśpiewaliśmy uroczyście Magnificat i zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Była również chwila na rozmowę z księdzem Stanisławem, który jest bardzo życzliwy dla ruchu END.

Abyśmy nie zasłabli w drodze, na pożegnanie od ks. Kustosza dostaliśmy ciasteczka św. Bernadetty.

Joanna i Jerzy W12D

“Wygrać trudne małżeństwo” nagrania

Za zgodą pana Jacka Pulikowskiego publikujemy konferencje, które zostały wygłoszone podczas Spotkań Duchowych online “Wygrać trudne małżeństwo”.
Konferencje są cztery, w tym ostatnia jest sesją odpowiedzi na anonimowe pytania zadane przez uczestników. Publikujemy je wszystkie. Jednak pierwsze nagranie ma złą jakość i gdyby, ktoś wiedział, w jaki sposób je naprawić, to prosimy o kontakt z nami region2@end.org.pl. Wysłuchanie pierwszej konferencji nie jest konieczne do skorzystania z pozostałych.
Konferencja 1 Konferencja nr 1
Konferencja 2 Konferencja nr 2
Konferencja 3 Konferencja nr 3
Konferencja 4 Konferencja nr 4
Para odpowiedzialna Regionu 2
Beata i Marcin Pińkowscy

Święto Karty w Sektorze Mazowieckim D

5 grudnia 2020 r. Sektor Mazowiecki D uroczyście obchodził Święto Karty. Mimo trwającej w Polsce epidemii COVID-19, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, ok. 20 małżeństw zebrało się w sanktuarium Św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu, aby w Eucharystii i modlitwie uczcić kolejną rocznicę ogłoszenia Karty Equipes Notre-Dame (END). Pozostałe małżeństwa mogły uczestniczyć w spotkaniu drogą on-line.

Przed Mszą Św. odbyło się uroczyste poświęcenie (dokonane przez O. Jacka) nowej, ręcznie pisanej ikony Świętej Rodziny, wiernej kopii ikony siostry Pauli (zakonnicy benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jeruzalem) wykonanej jako “ikona-matka” specjalnie dla Ruchu Equipes Notre- Dame mówiącej o przymierzu Boga z małżeństwem i rodziną.

W tym roku Mszy Św. przewodniczył o. Jacek Gniadek (SVD), doradca duchowy Sektora Mazowieckiego D. W trakcie homilii, nawiązującej do słów Ewangelii z II niedzieli Adwentu, celebrans podkreślił potrzebę ciągłego, systematycznego starania się na małżeńskiej drodze do świętości, niezależnie od czasu oraz okoliczności. Okres pandemii, mimo swojej specyfiki, nie może zwalniać z tego trudu dla Pana, a być może stanowi on “nową normalność”, w którym czasy chorób zakaźnych i zdrowia społecznego będą się wzajemnie przeplatać. Mimo takiej sytuacji członkowie END winni nadal wymagać od siebie dalszego, żarliwego trwania przy Karcie oraz rozwijać własne, odpowiednio ukształtowane starania ewangeliczne.

Następnie miała miejsce prezentacja multimedialna na temat Orędowników Ruchu, z racji 60. rocznicy ustanowienia tej posługi. Alicja i Jacek Antosiukowie (Para Odpowiedzialna Sektora D) przedstawili zarówno główne elementy charyzmatu Orędownictwa, jak również opisali jego praktyczne formy świadczące, że – przez całą dobę i przez cały rok – na świecie czuwają modlitewnie małżeństwa zaangażowane w intencje oraz troski innych małżeństw Ruchu END.

W trakcie spotkania doszło także do złożenia przysięgi formacyjnej przez nową Ekipę W14D (pilotowaną przez Annę i Remigiusza Mierzęckich), z której jedno małżeństwo dokonało tego aktu za pośrednictwem internetu (on-line) będąc widocznymi dla zgromadzonych w kościele na specjalnym ekranie. Następnie, przez całą noc z 5 na 6 grudnia, małżeństwa sektorów mazowieckich czuwały przy Chrystusie eucharystycznym w kościele bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawskim Ursynowie, ofiarując swoje modlitwy w intencjach własnych i całego Ruchu. Choć w okrojonej formie oraz nowatorskim kształcie, Święto Karty Sektora Mazowieckiego D stanowiło ożywienie i pokrzepienie dla wszystkich członków END, którzy  – w tym jakże trudnym czasie epidemicznym – szukają dróg Jezusowych w swoich małżeństwach oraz rodzinach w oparciu o nauki ks. Caffarela i bieżącą formację duchową realizowaną przez Ruch.

Ela i Michał Nowak-Wilkowscy

Fot. Marian Chrzan

Kolegium Regionu 2 online

W dniach 13-14 listopada 2020 r. odbyło się Kolegium Region 2 online.  Nasze zamyślenie nad wspólnotą Regionu 2 rozpoczęliśmy od małżeńskiego wysłuchania się w słowa skierowane do nas przez ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC, które były inspiracją do małżeńskiej modlitwy wieczornej w piątek.

Sobotę rozpoczęliśmy od włączenia się w Eucharystię online sprawowaną w Kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie. Podczas sobotniego Kolegium Regionu 2 online połączyło się 30 komputerów czyli stanowiliśmy międzynarodową grupę około 60 osób, które służą swoimi umiejętnościami, czasem i dobrym sercem na chwałę Panu. W trakcie naszego spotkania skupiliśmy się na posłudze pary łącznikowej starając się podzielić naszym doświadczeniem z tej posługi. Pary odpowiedzialne sektorów oraz pary łącznikowe naszych rejonów zagranicznych czyli Ukrainy i Łotwy przekazały wieści z poszczególnych wspólnot dzieląc się radościami i troskami. Było też kilka słów o tym, co się dzieje w Regionie 2 o rekolekcjach, o sesjach dla par informacyjnych i pilotujących oraz o działaniach ekipy satelickiej ds. komunikacji. Mieliśmy też dużą przyjemność usłyszeć trzy świadectwa. Pierwsze Halinki i Kazika Łupińskich, którzy w czerwcu kończą swoją posługę pary odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego oraz dwa świadectwa o modlitwie osobistej Beatki i Piotra Michalskich. Na zakończenie w osobnych pokojach pary łącznikowe miały możliwość podzielenia się w ekipach mieszanych swoimi doświadczeniami z przeżywania posługi pary łącznikowej oraz porozmawiać o modlitwie osobistej, a ekipa odpowiedzialna Regionu 2 miała swoje spotkanie.

Polecamy owoce tego Kolegium przez ręce Maryi łącząc się w Magnificat!

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

P.S. Zdjęcie, które jest ilustracją do artykułu, zostało wykonane podczas Kolegium Super Regionu Polska – Europa Środkowa i jest na nim większość małżeństw z ekipy odpowiedzialnej Regionu 2.

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: