Sesja dla par pilotujących na Ukrainie – Pan Jezus przypomina nam o elastyczności

Według agendy sesja miała mieć charakter jednodniowy i odbyć się w sobotę 23.11.2019. Jednak w związku z odwołaniem piątkowego lotu (zablokowany pas na lotnisku w Odessie przez uszkodzony turecki samolot), zostaliśmy zmuszeni do zmiany planu i przeniesienia czasu spotkania na sobotnie popołudnie i część niedzieli. Udało się to dzięki elastyczności ukraińskich małżeństw i ks. podejmującego nas w domu parafialnym. Z lotniska zostaliśmy przywiezieni bezpośrednio do parafii na Fontance. Pracuje tu dwóch księży, jednym z nich jest ks. Vitalij Novak – doradca ekipy. Ks. Vitalij razem z ks. Józefem (obecnie posługującym w Czerniowcach) i jeszcze jednym kapłanem pojechali w tym czasie na sesję dla doradców duchowych do Kluczborka.

W spotkaniu uczestniczyło łącznie 7 małżeństw, a w niedzielę dołączył ks. Witold – doradca duchowy nowej ekipy w pilotażu. Ks. Witold jest Polakiem od 2004 roku posługującym na Ukrainie. Ostatecznie udało nam się przeprowadzić dwie konferencje w sobotę oraz jedną w niedzielę. Całość spotkania została uwieńczona wspólną Eucharystią, którą odprawił ks. Witold i uroczystym niedzielnym obiadem.

Spotkanie z małżeństwami z Ukrainy było dla nas wielkim błogosławieństwem. Mieliśmy okazję zderzyć się z inną mentalnością i zwyczajami, ale dostrzegamy w tym konkretne znaki działania Pana Boga. Spotkania ekip na Ukrainie odbywają się przy parafiach. Zaproponowaliśmy im jednak, by otworzyli się na praktykę wypracowaną przez Ruch oraz zachęcaliśmy do spotkań przygotowujących ze swoimi doradcami.

Jedno z obecnych małżeństw obecnie pełni posługę pary informacyjnej. Skorzystaliśmy więc z okazji, by nieco przybliżyć podstawowe założenia tej posługi.
Problem, który jest zadaniem do rozeznania dla Ruchu to kwestia małżeństw mieszanych na Ukrainie, których jest tam spory odsetek. Padło pytanie, czy Ruch END jest ściśle katolicki i, czy mogą się w nim formować osoby prawosławne. Pokazuje to, że problem jest realny i jako Ruch mamy do wypracowania propozycję drogi do Ruchu dla takich małżeństw.

Nie sposób jednak nie dostrzec błogosławionych owoców pracy apostolskiej par pilotujących z Polski: Heleny i Pawła Kukołowiczów oraz Doroty i Stefana Pomorskich. W Odessie i Czerniowcach są pełne żaru, zaangażowane małżeństwa, z radością podejmujące swoje posługi. Podczas dzielenia kilkukrotnie byliśmy świadkami gorących dyskusji, które odbieraliśmy jako dowód pełnego zaangażowania tych małżeństw. Świadomie dawaliśmy na to czas, widząc, że tego potrzebują.

Przez cały czas podróży i pobytu na Ukrainie doświadczaliśmy niezwykłego prowadzenia i opieki Pana, i troski o każdą naszą potrzebę.
Nie działał jednak sam :) Dziękujemy więc wszystkim bardzo za troskę, pomoc i wsparcie on-line podczas (pod)różnych niespodzianek :)

Ściskamy Was z serca i przekazujemy gorące pozdrowienia od małżeństw z Odessy
Beata i Piotr Michalscy
Para prowadząca sesje dla par pilotujących w Regionie 2

Powołanie Sektora Mazowieckiego C i zmiany w Sektorze Mazowieckim A

Z wielką radością informujemy o powołaniu nowego sektora w Regionie 2.
30 maja 2020 roku w parafii św. Dominika w Warszawie podczas zakończenia roku formacyjnego w Sektorze Mazowieckim A został powołany Sektor Mazowiecki C. Nowy Sektor został wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego A, a parą odpowiedzialną nowego sektora zostali Maria i Paweł Gugałowie, którzy będą opiekowali się 13 ekipami w formacji permanentnej i 1 ekipą w pilotażu. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego C zgodził się zostać ks. kanonik Grzegorz Jankowski.
W roku formacyjnym 2019/2020 swoją posługę pary odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego A skończyli Katarzyna i Tadeusz Kamińscy, a nową parą odpowiedzialną Sektora Mazowieckiego A zostali Sylwia i Paweł Łozińscy. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego A zgodził się zostać o. dr hab. Waldemar Linke CP. W Sektorze Mazowieckim A pozostaje 13 ekip i 2 pilotaże.
Obecnie Region 2 składa się z Sektora Mazowieckiego A, Sektora Mazowieckiego B, Sektora Mazowieckiego C, Sektora Mazowieckiego D, Sektora Podlaskiego, Sektora Łódzkiego, Presektora Ukraińskiego oraz ekip na Łotwie. Łącznie w Regionie 2 rozwija się duchowo 100 ekip.
Bardzo dziękujemy Kasi i Tadkowi za trzyletnią posługę, za poświęcenie i spokój w podejmowaniu zadań. Jesteście dla nas świadectwem, jak elastycznie i z uśmiechem radzić sobie w zmieniającym się świecie. Niech Pan wynagrodzi Wam Wasze zaangażowanie w trwanie i rozwój Ruchu oraz prowadzenie małżeństw Sektora Mazowieckiego A ku świętości.
Chwała Panu za kierowanie do naszego ruchu nowych małżeństw oraz za otwarte serca małżeństw w Ruchu na przyjmowanie posług!
Pamiętamy w modlitwie o małżeństwach podejmujących posługi i prosimy o nią wszystkie pary i doradców duchowych z Regionu 2. Powierzamy Panu Bogu umacnianie się wspólnot w duchu charyzmatu Ruchu we wszystkich nowych sektorach.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z powołania Sektora Mazowieckiego C.

para odpowiedzialna Regionu 2

Beata i Marcin Pińkowscy

Powołanie Sektora Mazowieckiego D

Z wielką radością informujemy o powołaniu nowego sektora w Regionie 2.

23 maja 2020 roku w parafii Matki Bożej z Lourdes w Warszawie podczas zakończenia roku formacyjnego w Sektorze Mazowieckim B został powołany Sektor Mazowiecki D. Sektor Mazowiecki D został wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego B, a parą odpowiedzialną nowego sektora zostali Alicja i Jacek Antosiukowie. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego D zgodził się zostać ks. Jacek Gniadek SVD.

Sektor Mazowiecki B został 4 lata temu wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego A, a pierwszą parą odpowiedzialną tego Sektora byli Beatka i Piotr Michalscy, od roku parą odpowiedzialną Sektora są Daria i Bartosz Hałaczkiewiczowie opiekujący się 25 ekipami w formacji podstawowej i 5 w pilotażu. Nowy Sektor Mazowiecki D składa się z 14 ekip i 2 pilotaży.
Obecnie Region 2 składa się z Sektora Mazowieckiego A, Sektora Mazowieckiego B, Sektora Mazowieckiego D, Sektora Łódzkiego, Sektora Podlaskiego, Presektora Ukraińskiego oraz ekip na Łotwie.

Chwała Panu za kierowanie do naszego ruchu nowych małżeństw oraz za otwarte serca małżeństw w Ruchu na przyjmowanie posług!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z powołania Sektora Mazowieckiego D.

para odpowiedzialna Regionu 2

Beata i Marcin Pińkowscy

Spotkania online ekip

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym razem z Kasią i Markiem Rymszami z trzeciej ekipy warszawskiej (W3A) dzielimy się doświadczeniami ze spotkań ekip online.

 

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Komunia duchowa – ks. Wojciech Sadłoń SAC

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi doradcy duchowego trzeciej ekipy warszawskiej (W3A) na temat komunii duchowej, adoracji duchowej oraz komunii pragnień. Gorąco dziękujemy ks. Wojciechowi, że zechciał odpowiedzieć na naszą prośbę i nagrać dla Equipes Notre-Dame ten film.

 

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

OŁTARZEW 31.01 – 02.02.2020 Rekolekcje „MODLITWA MAŁŻEŃSKA”

… czas by podzielić się  tym co piękne i dobre!

„Modlitwa małżeńska” – jeden z naszych codziennych punktów wysiłku. Po raz kolejny doświadczyliśmy, że nasza wspólnota Equipes Notre-Dame obok wyzwań – nasze punkty wysiłku – daje nam, także konkretną pomoc i wsparcie na drodze ich realizacji. Dokładnie temu poświęcone były rekolekcje prowadzone przez Marzenę i Michała Mamczarzy w Ołtarzewie.

To co oczywiste, to bogactwo Eucharystii i czasu wspólnej modlitwy, mądrość płynąca z przekazywanych treści oraz piękno i radość spotkań z coraz bliższymi nam innymi parami naszej wspólnoty. Chcieliśmy jednak napisać Wam o tym, co mniej oczywiste – bo wyjątkowe.

Wyjątkowy czas przy Bogu w łączności z małżonkiem. To, za co jesteśmy wdzięczni Marzence i Michałowi, że przy bogatej propozycji programu dnia, przestrzeń tego czasu oddana była jednak przede wszystkim Bogu. Konferencje, wprowadzenia do adoracji – jak wiedza w pigułce – konkretnie i na temat, by podprowadzić do spotkania z Bogiem i małżonkiem w modlitwie. I na nią, nie brakowało czasu. Piękny czas wspólnej modlitwy małżeńskiej przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie, wspólnej, a jednocześnie tak bardzo osobistej dla każdego małżeństwa. Czas szczerości, wzruszenia i refleksji przy Bogu, jaką stanowimy dla siebie wartość jako małżonkowie. Czuliśmy się w tych dniach choć w grupie, to jednak jak Sara i Tobiasz, gdy: „Wszyscy domownicy wyszli i zamknęli drzwi do sypialni. Wtedy Tobiasz wstał z posłania i rzekł: <<Siostro, wstań, módlmy się i prośmy naszego Pana, aby zmiłował się nad nami i nas ocalił>>. Gdy wstała, zaczęli się modlić i prosić o ocalenie” (Tb 8,4-5). To był jeden z wielu pięknych fragmentów Słowa, które nas prowadziło w czasie tych dni.

Grupy dzielenia pozwoliły nie tylko zebrać myśli, ale także zobaczyć jak bardzo modlitwa małżeńska może kształtować całe życie, wychowywanie dzieci i przeżywanie zwykłej codzienności dnia.

Niewątpliwie wyjątkowi Jasia i Janusz Jarnutowscy, których obecność i organizacja rekolekcji daje tak dużo ciepła i „bezpieczeństwa technicznego”. Dziękujemy Wam, Jasiu i Januszu, za Waszą troskę i trud organizacji – chociaż tego ostatniego nie było widać, bo zawsze uśmiechnięci i obecni wśród nas!

I z premedytacją na końcu o towarzyszącym nam wyjątkowym kapłanie, księdzu Robercie Szulenckim. Na końcu, bo jego posługa była dla nas jak coś, co jest ramą całości. Sakramenty, słowo podczas Eucharystii, czy adoracja pozwalały nam uczestniczyć w pełni, w jedności z Kościołem. Dzięki obecności kapłana czuliśmy ojcowską obecność Boga przy nas. Księże Robercie, dziękujemy za twoją niezawodność!

Wszyscy kończyli te dni, dzieląc się lub słuchając świadectw tego cennego czasu skupienia. My chcemy zakończyć jedną z refleksji na temat modlitwy, która wybrzmiała: „Dobra modlitwa, to ta modlitwa, która nas zmienia”. Nasze dopełnienie tej myśli to to, że dobry czas rekolekcji, skupienia, to taki czas kiedy wyjeżdża się z głębszym pragnieniem Boga i tym razem to pragnienie zapisało się w naszych małżeństwach. To ono będzie nas motywowało i scalało w naszej codziennej modlitwie małżeńskiej i za ten piękny owoc tych dni DZIĘKUJEMY.

W rekolekcjach wzięły udział 24 pary małżeńskie.

Chwała Panu!

Elwira i Jarek Milewscy

Kolegium Regionu 2

11 stycznia 2020 r. w Kościele Zesłania Ducha Świętego w Warszawie Pan Jezus zgromadził 40 osób z Polski i Łotwy, aby razem celebrować wspólnotę Regionu 2. Dzień ten był otoczony modlitwą i czuliśmy, że był również przeniknięty obecnością Zbawiciela. Radością była dla nas Eucharystia odprawiona w intencji małżeństw podejmujących posługi, a sprawowana przez ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC, doradcę duchowego ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 oraz diakona stałego z Łotwy Dainisa Stikuts.
W trakcie konferencji mówiliśmy o kolegialności, która czasami może prowadzić do okazywania trudnej miłości braterskiej, gdy ostateczna decyzja jest inna niż nasze osobiste rozeznanie. Pary odpowiedzialne sektorów polskich i para łącznikowa ekip łotewski opowiadały o radościach i troskach poszczególnych wspólnot. Niestety nie mogła przylecieć do nas para łącznikowa z Ukrainy, gdyż dwa tygodnie wcześniej urodziła im się córeczka, ale rozmawialiśmy o ekipach ukraińskich oraz otaczaliśmy je modlitwą. Po obiedzie pary prowadzące sesje dla par pilotujących opowiedziały o swoich doświadczeniach z sesji na Łotwie, Ukrainie i Białorusi, a para koordynująca rekolekcje w Regionie 2 przedstawili obszar rekolekcji.
W ostatniej części kolegium Janina i Janusz Jarnutowscy przedstawili wzruszające świadectwo małżeńskiego słuchania Słowa Bożego. Po kolacji pary łącznikowe w grupach mieszanych dzieliły się przeżywaniem kolegialności oraz przeżywaniem konkretnego punktu wysiłku, jakim jest słuchanie Słowa Bożego, a pary odpowiedzialne sektorów wraz parą odpowiedzialną Regionu 2 miały spotkanie ekipy odpowiedzialnej Regionu 2. Spotkanie zakończyliśmy radosnym Magnificat.
P. S. Dziesięciogodzinne kolegium tylko wzmocniło chęć dalszego przebywania razem. Michał Rukat nasz ekipowy przewodnik po Warszawie wraz z żoną Marysią zabrał naszych gości z Łotwy na nocne zwiedzanie Łazienek Królewskich. A tam mogli między innymi obejrzeć wystawę z okazji 100-lecia relacji między Polską a… Łotwą.

Za wszystko chwała Panu
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

ŚWIĘTO KARTY 2019 W SEKTORZE MAZOWIECKIM A

  1. rocznicę proklamacji Karty Equipes Notre-Dame świętowaliśmy 7 grudnia 2019 roku w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Rozpoczęliśmy modlitwą, następnie para sektora, Katarzyna i Tadeusz Kamińscy, przedstawiła informacje dotyczące wydarzeń ekipowych czekających nas jeszcze w bieżącym roku formacyjnym. Najważniejsze było omówienie przydziału poszczególnych ekip do dwóch sektorów, które zostaną wyodrębnione z dotychczasowego Sektora Mazowieckiego A. Odpowiedzialność za te nowe sektory zgodzili się podjąć Maria i Paweł Gugałowie (z ekipy W5A) oraz Sylwia i Paweł Łozińscy (z ekipy W7A).

Kolejnym punktem programu była adoracja Najświętszego Sakramentu, a zaraz po niej Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Piotra Jareckiego. W homilii ks. biskup nawiązał do naszego tegorocznego tematu formacyjnego oraz kierunków działania, przyjętych przez Ruch na najbliższe lata. Na zakończenie Eucharystii jedna z par po pilotażu indywidualnym przyjęła uroczyście Kartę END oraz została powołana nowa para łącznikowa.

Po wspólnym posiłku wysłuchaliśmy wzruszającej konferencji, a właściwie świadectwa Heleny i Pawła Kukołowiczów o wierności małżeńskiej. Temat ten wpisuje się w rozważania kolejnych słów przysięgi małżeńskiej, które w tym roku podejmujemy podczas spotkań sektorowych. Z kolei, w ramach dzielenia w grupach mieszanych, rozważaliśmy pytanie: „Jak wierność charyzmatowi Ruchu Equipes Notre-Dame wpływa na nasze życie małżeńskie i osobiste?”.

Po spotkaniach w grupach czekała na nas wszystkich niespodzianka. Były to tańce, animowane przez naszego ekipowego wodzireja, Adama z ekipy W2A. Szczególnie utkwił nam w pamięci taniec małżeński ze świecami 😊 Było to piękne nawiązanie do celebrowania wierności małżeńskiej.

Tym spotkaniem radośnie uczciliśmy Święto Karty, jak również dobrze nastroiliśmy się na kolejne dni adwentu. Magnificat!

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2019/2020 w Sektorze Mazowieckim A

14 września ekipy Mazowieckiego Sektora A rozpoczęły wspólnie kolejny rok formacyjny. Małżeństwa spotkały się w Oratorium przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na warszawskiej Pradze.

Przed południem odbyło się spotkanie dla tegorocznych par odpowiedzialnych. Poza wprowadzeniem w temat, który będzie nam towarzyszył przez cały nadchodzący rok, małżeństwa miały okazję do bardzo ciekawej dyskusji w grupach. Dzieliły się między innymi doświadczeniami w przygotowywaniu spotkań oraz we współpracy z doradcą duchowym. Możliwość poznania  przemyśleń par pochodzących z ekip o różnym stażu i różnej specyfice była bardzo cenna dla małżonków, którzy w tym roku będą pełnili posługę par odpowiedzialnych.

Spotkanie całych ekip rozpoczęło się od adoracji Relikwii Krzyża Św. (w Bazylice) i Eucharystii. Po Mszy Świętej dwie nowe ekipy (W22A i W23A) uroczyście przyjęły Kartę. Powołana została również nowa para informacyjna oraz para łącznikowa. Potem odbyła się konferencja wprowadzająca do tegorocznego tematu roku formacyjnego oraz omówionych zostało kilka tematów organizacyjnych, między innymi wydzielenie nowych sektorów, prezentacja zmodyfikowanej strony internetowej oraz spotkanie Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnych za ruch END, które odbędzie się w 2020 roku w Warszawie.

Podczas spotkań sektora w tym roku konferencje będą przybliżały słowa przysięgi małżeńskiej. Pierwsza z zaproponowanego na ten rok cyklu konferencji nawiązywała do miłości i odpowiedzialności w małżeństwie i we wspólnocie. Na koniec mogliśmy wysłuchać pięknego i wzruszającego świadectwa miłości małżeńskiej, którym podzielili się z nami Maryla i Sławek.

Ekipa W12A

 

WIELKOPOSTNY DZIEŃ SKUPIENIA W SEKTORZE MAZOWIECKIM A

16 marca 2019 r. w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Sektora Mazowieckiego A. Spotkanie rozpoczęliśmy od świadectwa Irminy i Krzysztofa na temat życia w związku niesakramentalnym. Jest to Para, która po odnalezieniu Boga postanowiła zrobić wszystko, aby postępować zgodnie z Jego prawem, co ostatecznie doprowadziło ich do sakramentu małżeństwa, a następnie podjęcia posługi na rzecz osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

czytaj dalej…

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: