Pielgrzymka Regionu 2 w tygodniku “Idziemy”
W tygodniku “Idziemy” z 14 maja 2023 r. w wersji papierowej oraz internetowej ukazały się krótkie artykuły z pielgrzymki Regionu 2 do Loretto. Zapraszamy do lektury.
Rekolekcje 5 plus w Regionie 2
W dniach 17-19.03.2023 r. w Regionie 2, Super Regionie Polska-Europa Środkowa w Ośrodku Caritas (Popowo-Letnisko) odbyły się Rekolekcje dla Ekip ze stażem 5+ (ekipa z Szumowa, Ekipa Łódzka 4 i dwie Ekipy z Sektora Mazowieckiego B – W7B i W9B). Rekolekcje prowadzili Katarzyna i Marek Rymsza oraz Beata i Marcin Pińkowscy. Podczas Mszy Świętych posługiwał i homilię wygłosił ksiądz Rafał Winnicki Doradca Duchowy Ekipy z Serocka.
Podczas wspólnie spędzonego weekendu uczestniczyliśmy w codziennej Eucharystii, a także wsłuchiwaliśmy się w Konferencje przygotowane i wygłoszone przez prowadzących, by później w oparciu o nie, jako Ekipa, spojrzeć na to co było, co jest obecnie, jak również zastanowić się nad czym musimy popracować i co zmienić, żeby jeszcze pełniej uczestniczyć w Ruchu END. Rekolekcje pomogły odpowiedzieć nam na wiele pytań związanych z nami samymi, naszymi małżeństwami oraz Ekipami, w których jesteśmy. Wspólnie określiliśmy, jakie są nasze słabe i mocne strony. W szczerości i zaufaniu podczas Zasiadania Ekipy, przy wsparciu modlitewnym prowadzących w trakcie adorowania przez Nich Najświętszego Sakramentu, mogliśmy otworzyć się na siebie i zastanowić nad tym, jakie jest nasze uczestnictwo w Ruchu.
Rekolekcje 5+ były czasem bardzo potrzebnym Ekipom. Mogliśmy je przeżyć razem i dzięki temu nacieszyć się swoją obecnością, porozmawiać, po prostu ze sobą pobyć. Dzięki konferencjom, obfitującym w bardzo ciekawe i mądre treści, mieliśmy możliwość wejść w głąb siebie, by odnaleźć istotę i sens uczestnictwa we wspólnocie END. Wyjechaliśmy pełni optymizmu oraz chęci do pracy w naszych małżeństwach i Ekipach.
Za ten wspólny czas, za to wszystko, co się wydarzyło Chwała Panu.
Agata i Piotr Pytel, Ekipa W7B
Bal karnawałowy w Regionie 2
11 lutego w gościnnym Dworku pod Wiechą koło Tarczyna odbył się pierwszy bal karnawałowy w Regionie 2. Na balu zgromadziło się kilkanaście małżeństw z wszystkich Sektorów Mazowieckich (A, B, C i D). Był to czas wspólnej modlitwy, radości bycia z sobą i cieszenia się tańcem. Do dziś pozostają nam w głowie rozważania o rozmowach dotyczących m.in. oczekiwań młodych mam w stosunku do rodziców i dzisiejszych rodziców w stosunku do swoich dorosłych dzieci. Oczekiwań, które powodują napiętość w relacjach, choć wszystkim stronom leży dobro na sercu. To świadectwa zachowujemy w pamięci, aby w przyszłości móc skorzystać z nich.
Dziękujemy gospodarzom Dworku pod Wiechą Kasi i Piotrowi, którzy są członkami Sektora Mazowieckiego C za troskę, klimatyczne miejsce i pyszności na stole. Dziękujemy Marysi i Pawłowi Gugałom parze odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego C za organizację całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też wszystkim obecnym za spędzenie razem czasu swobodnej radości.
Chwała Panu!
Beata i Marcin Pińkowscy
Sektor Mazowiecki A
11 marca 2023 r. – wielkopostny dzień skupienia w sektorze mazowieckim A
Wielki Post to czas zatrzymania i duchowej refleksji, dlatego chętnie wybraliśmy się na Wielkopostny Dzień Skupienia Sektora Mazowieckiego A. Spotkanie odbyło się 11 marca 2023 r. w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie.
Rada Programowa Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich
4 lutego odbyła się Rada Programowa ORRK. Wśród wielu tematów poruszana była kondycja Kościoła Katolickiego w Polsce.
Badanie praktyk niedzielnych przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w roku 2021 odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd też dane dotyczące dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) i communicantes (osób przystępujących do komunii św.) nie są miarodajne. Mimo sytuacji, która jednoznacznie zniekształca wyniki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk. Przy obostrzeniach obowiązujących w dniu badania, wskaźnik dominicantes wyniósł 28,3%, zaś communicantes 12,9%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7%) oraz przemyskiej (46,9%). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9%), kolejno w białostockiej (19,2%) oraz drohiczyńskiej (18,4%).
W 2021 roku nastąpił wzrost liczby udzielanych sakramentów. Sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 1% w porównaniu z rokiem 2020. W 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób, czyli o 11,3% więcej niż w roku poprzednim. Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost zaobserwowano także w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa, która wyniosła 103,9 tys.
Szczegóły badania znajdują się na stronie: https://www.iskk.pl/
Beata Pińkowska
Sektor Mazowiecki A, Region 2
Przedstawicielka END w Radzie Programowej ORRK
Święto Karty w sektorze Mazowieckim A
10 grudnia 2022 r. spotkaliśmy się w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie na Święcie Karty Sektora Mazowieckiego A. 8 grudnia minęło 75 lat od ogłoszenia Karty END.
75-lecie Karty END w Radiu Warszawa
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu redaktor Weroniki Kostrzewy z Beatą i Marcinem Pińkowskimi, którzy wystąpili w „Rundzie pytań” 8 grudnia 2022 r. Okazją do spotkania był jubileusz ogłoszenia Karty END, a pytania dotyczyły formacji w naszym Ruchu.
Odsłuchaj: Radio Warszawa – 75 lecie Karty END
Sesja dla par informacyjnych w Regionie 2
“Nie można bowiem kochać kogoś ani służyć mu, jeśli się go nie zna. To, co jest daleko od oczu, jest też daleko od serca…” ks. H. Caffarel
Słowa ks. Henri Caffarela kierowały uczestnikami podczas sesji dla par informacyjnych w Regionie 2, która odbyła się 9.10.2022 r. Spotkanie poprowadzili Agnieszka i Józef Macińscy, którzy położyli nacisk na wsparcie merytoryczne znajdujące się w dokumentach oraz na poznanie siebie – swoich i małżonka talentów. Uczestnicy dostali również pomoc praktyczną czyli checklistę wystąpień publicznych. W drugiej części Paweł Rokicki przedstawił pomoce, które przygotowała ekipa ds. komunikacji. W ostatniej części był czas na rozmowy o pomysłach podjętych w poszczególnych sektorach oraz na dzielenie w grupach.
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2
Być świadectwem miłości
Mówi się, że Ruch Equipes-NotreDame nie jest ruchem akcji, ale jest ruchem ludzi aktywnych. Z pewnością do takich należą Beata i Marcin Pińkowscy – Para Odpowiedzialna Regionu 2.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu, jaki z ich udziałem nagrany został w SalveNET. Dzielą się tam swoim świadectwem budowania małżeństwa i rodziny, doświadczeniem wychowania synów oraz konkretnymi owocami, jakie w tych dziedzinach przyniosła im formacja w Ruchu Equipes Notre-Dame…
Staramy się być świadectwem miłości – Beata i Marcin Pińkowscy
Beata i Piotr Michlscy
Para dopowiedzialna sektora mazowieckiego B
Spotkanie plenarne ORRK
W sobotę 19 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie plenarne Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. W trakcie spotkania ks. bp. Adam Wodarczyk omówił dokument Komisji Nauki i Wiary KEP na temat kryteriów eklezjalności wspólnot katolickich. Pierwsza część dokumentu przedstawia i wyjaśnia doktrynalne kryteria, na podstawie których wspólnota czy ruch formacyjno-ewangelizacyjny mogą być uznane za katolickie, czyli pozostające w komunii z Kościołem katolickim. Do podstawowych kryteriów doktrynalnych należą: pełne przyjęcie wiary Kościoła, właściwy stosunek do sakramentów świętych oraz uznanie sukcesji apostolskiej. Część druga dokumentu wskazuje i omawia teologiczno-pastoralne kryteria prawidłowego funkcjonowania wspólnot pozostających w komunii z Kościołem powszechnym. Kryteria te wynikają z określonych w nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary przymiotów Kościoła jako jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego oraz odwołują się do owoców Ducha Świętego wymienionych przez św. Pawła w Liście do Galatów (por. Ga 5,22-23). Do podstawowych kryteriów teologiczno-pastoralnych należą: budowanie jedności w różnorodności, dążenie do integralnie pojętej świętości, respektowanie powszechności i apostolskości Kościoła oraz otwartość na owoce Ducha Świętego (m.in. miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie). Pełny teks dokumenty na stronie episkopat.pl. W następnej konferencji o. Adam Schulz SJ, przewodniczący ORRK przedstawił refleksję na temat Co dalej z synodem? O. Adam zachęcał do rozwijania postawy słuchania bez stereotypów i osądzania, wzrastania w rozeznawaniu osobistym i wspólnotowym, pogłębiania rozumienia powołania człowieka świeckiego, ożywiania struktur Kościoła, w których już występujemy (np. rady duszpasterskie) oraz rozwijania apostolstwa świeckich w świecie. Kolejnym punktem było przyjęcie nowych członków ORRK. Pierwszą wspólnotą, która prosiła o przyjęcia byli Rycerze Kolumba, których misją jest służba Kościołowi. Wspólnota ta powstała w USA, a obecnie zrzesza ponad 2 mln mężczyzn. Drugą wspólnotą był Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Jest to ruch osób modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie. Najwięcej Margaretek jest w Polsce. Obie wspólnoty zostały jednogłośnie przyjęte do ORRK. Nasze spotkanie zakończyła Eucharystia w intencji wspólnot należących do ORRK w Sanktuarium bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, której przewodniczył ks. bp. Adam Wodarczyk, asystent kościelny ORRK.
Beata Pińkowska Sektor Mazowiecki A,
Region 2 Przedstawicielka END w Radzie Programowej ORRK